Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde Aliosha » Lun Dec 10, 2001 8:27 pm

Am deschis subiectul asta ca sa vedem ce alte formatii noi, sau relativ noi considerati voi ca merita ascultate.
Eventual faceti referire si la albume, melodii reprezentative, pentru ca cei care n-au ascultat inca sa-si poate face o parere.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Dec 11, 2001 9:05 am

uite, in momentul asta imi vine in minte o trupa romaneasca, nu e foarte noua dar stiu unu' care a fost extaziat dupa ce a ascultat, se cheama RA, canta pe versuri de eminescu, e o muzica mai ciudata da' mie imi place. Uite aici un link, l-am gasit destul de greu, e pe site-ul Agathodaimon:

RA - Vlad's project

Ai si free download de pe primul album, Geniul Pustiu... piesa Winter's Ballad e superba... incearca

Si nu stiu de ce imi veni in minte Dream Theatre, sunt perfecti, multa lume a auzit de ei (canta din 80 si ceva, 85, 86... cam asa) dar nu am vazut sa-i comenteze nimeni... io cred ca cine nu i-a descoperit (inca?) a pierdut iar cine i-a uitat sa-i redescopere...
DREAM THEATRE SITE
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Dec 11, 2001 12:04 pm

Hmm, mie imi place cum stiu sa cinte Omu cu Shobo, si versurile pe deasupra.
De la straini, mai nimic.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Dec 11, 2001 12:11 pm

Bah Rolf, l-am vazut dimineata pe vocalul de la omu' cu shobo (sau azi noapte... bah) dadea un interviu si cica e tare cu textele, face si texte publicitare, cica scrie ffff mishto (poezii, proza, chestii...). Ah, era noaptea la emisiunea aia cu reclame..
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Dec 11, 2001 12:24 pm

Cam asta auzisem si io. Si io il vedeam des pe o terasa pe care o bat vara pe la Unirii-Budapesta, da nu am vorbit niciodata cu el, in schimb cunostinte comune mi-au relatat acelasi lucru, deci informatiile noastre par exacte, avind in vedere faptul ca se cam pleznesc una cu alta.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Mar Dec 11, 2001 4:47 pm

Aceleasi lucruri le-am auzit si eu despre Dan ( parca asa il cheama) Omul cu sobolani.

O trupa despre care as vrea sa vorbesc este System of a down.
Nu sunt extraordinari dar mie mi se par buni per ansamblu. Sunt toti armeni care traiesc in California.
De pe ultimul album merita downloadat neaparat
Chop Suey! care mi se pare foarte reusita.
Daca va place incercati si Atwa si Toxic de pe acelasi album.

Din punk / alternative am descoperit de curand 2 formatii bune.
"the hives" ( daca vret sa incercati de pe ultimul album Veni Vidi Vicious- Hate to say I told You so) si Fugazzi.

Dupa cum am mai spus sa vedem ce o sa scoata Rage cu Chris Cornell in februarie.

Dana la Dream Theatre nu am nici eu nimic de adaugat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde manelesux » Mar Dec 11, 2001 8:47 pm

Initial trimis de Aliosha
Am deschis subiectul asta ca sa vedem ce alte formatii noi, sau relativ noi considerati voi ca merita ascultate.
Eventual faceti referire si la albume, melodii reprezentative, pentru ca cei care n-au ascultat inca sa-si poate face o parere.


Pai rocku in anii 90 stau in mod clar supt patru semne:

semn1.New wave of fukked up rock(credits to vali),mai nou denumit nu-metal,cross-over,rap-metal,shi,in unele mintzi mai cetzoase,chiar shi hardcore.
PE asta s-a facut deja un topic,unde l-am purecat de sus pana jos.In general genu asta contzine trupe care
A.habar nu au de muzica dar fac mare agitatzie la concerte,pe baza de atitudine:Alien Ant,Limp Bizkit,Slipknot,Papa Roach
B.au simtzu melodiei dar sunt cam pe spate la partea de rock din muzica lor(adica un fel de surogat):Linkin Park,Deftones
C.au simtzu ritmului,de regula sunt trupe ce provin din mediul hardcore/thrash:Machine Head,Soulfly,Korn

De la ultimele doua categorii merita ascultat cate un album per cap de trupa,de la prima NU cumva!

semn2.gothic-doom,pe care s-a facut topic separat shi nu mai insist.

semn3.black-metalul shi versiunea viking-folk,din care au rost pe lumea asta trupele:
Immortal,Ulver,Vintersorg,Cradle of Filth,Covenant,Arcturus,Dimmu Borgir...cam un album-doua de la fiecare,ca ce e prea mult se impute.

semn4.rockul alternativ englezesc,cu tipii aia cu frizuri aiurea:Oasis,Blur,etc...aci nu shtiu mare lucru decat ca ocazional m-au ingretzoshat,dar am auzit shi cate o piesa buna pe alocuri.

Alte mishcari ale anilor 90 care sunt de fapt ramashitze ale unor mode din anii 70-80 au fost:

1.agonia shi moartea grungeului,din care merita ascultat Soundgarden shi Pearl Jam
2.rockul alternativ,cu ce se vede la teve,din care merita Smashing Pumpkins,Live shi Offspring.

3.thrashul/hardcoreul din care au tzinut steagu Testament,Pantera,Fear Factory,Pro Pain

4.heavy metalul a lungit-o binishor,pe ambele directzii:
A.teuton:Gamma Ray,Blind Guardian,Edguy
B.american:Nevermore,Iced Earth

5.Death-ul s-a tzinut bine pe ambele directzii:
A.Suedez:In Flames,Edge of Sanity,Dark Tranquillity
B.American:Death,Morbid Angel,Cannibal Corpse

6.Progresivul a evoluat poate cel mai mult,pe ambele directzii:
A.Soft,cu influentze Rush,Pink Floyd.Aci sunt super trupele Flower Kings shi Spock's Beard
B.Power,cu influentze heavy metal:Dream Theater,Threshold,Evergrey.

Sigur,au mai fost shi catziva clasici care shi-au scuturat inutil putza in vreo doua incercari:Metallica,Deep Purple,Ac/Dc.

In plus,dupa cum am zis shi in alt topic,a aparut moda coverurilor shi a revenirilor spectaculoase.

Era cat pe ce sa fie shi o moda Marilyn Manson,insa,in afara de Rob Zombie,nimeni nu a fost in stare sa tzina ritmul...in fine,dintre Manson shi Zombie nu e inca clar cine pe cine a influentzat,dar oricum e cea mai consistenta forma de rock "la moda"

In continuare se prefigureaza
1.o moda a rockului care sa faca fetele sa ovuleze,acu ca Jim Morisson shi Cobain au murit,a venit randul lui HIM,Crazy Town,69 Eyes,etc.
2.O moda a rock'n'rollului european,de tipul "sex,drugs and rocknroll",vezi Backyard Babies,Gluecifer,Hellacopters

am ratat ceva?
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde Aliosha » Mar Dec 11, 2001 9:11 pm

Sa inteleg ca Nirvana e grunge ce nu merita sa fie ascultat??
I-as introduce si pe Sonic Youth la categoria asta.

La britpop i-as pune si pe Suede. Oricum la categoria asta o gramada de formatii putine albume reusite. The Verve in 97 au scos un album bun.

Nu i-as mentiona pe Papa Roach la segmentul habar nu au muzica...e doar o parere personala. Cu restul ( Alien si Limp) sunt de acord.

Ca veni vorba de Manson trebuie sa pomenim si de Trent Reznor.
Pe Rob Zombie nu il consider deosebit.

La categoria punk, punk/alternative nu ai nici o opinie???
Ar mai fi si indie rockul care a dat unele din cele mai reusite trupe: Built to Spill, Pavement

Este trist ca ala de la Him e idolu femeilor...La crazy town ...muschi , cercei si tatuaje...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde gaga » Mie Dec 12, 2001 9:21 am

Initial trimis de manelesux

3.thrashul/hardcoreul din care au tzinut steagu Testament,Pantera,Fear Factory,Pro Pain

am ratat ceva?



aaaaa, o sa zici ca am o obsesie dar cred ca inadins ai sarit o trupa de thrash care tine in continuare steagul da' nu vrei sa recunosti in ruptul capului, drept pedeapsa o sa-ti dedic o tallica la radio.

(ia uite mah la el, sa uite tocmai dethu' @#*^%mrgh)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde manelesux » Mie Dec 12, 2001 12:15 pm

Initial trimis de Aliosha
Sa inteleg ca Nirvana e grunge ce nu merita sa fie ascultat??
I-as introduce si pe Sonic Youth la categoria asta.

La britpop i-as pune si pe Suede. Oricum la categoria asta o gramada de formatii putine albume reusite. The Verve in 97 au scos un album bun.

Nu i-as mentiona pe Papa Roach la segmentul habar nu au muzica...e doar o parere personala. Cu restul ( Alien si Limp) sunt de acord.

Ca veni vorba de Manson trebuie sa pomenim si de Trent Reznor.
Pe Rob Zombie nu il consider deosebit.

La categoria punk, punk/alternative nu ai nici o opinie???
Ar mai fi si indie rockul care a dat unele din cele mai reusite trupe: Built to Spill, Pavement

Este trist ca ala de la Him e idolu femeilor...La crazy town ...muschi , cercei si tatuaje...


Bine,domle,la britpop sunt cata frunza shi iarba shi nu se mai termina.

Papa Roach sunt pe spate fara indoiala.Ca shi Slipknot sau Bizkit,nu sunt in stare sa scoata din ei mai mult de trei ritmuri batucite shi nishte schelalaieli ale vocalistului care abea daca se intind pe doua note,shi alea false.Acuma falsatu e pus de regula pe seama nonconformisului muzical,insa rangeu vocal al respectivilor se intinde undeva intre doua ragaituri de-ale mele.

Pe nirvana nu i-am pomenit pentru ca eu am obiceiul sa nu mai ascult trupele ale caror membrii au crapat.In plus,ii consider atat pe Jam cat shi pe Soundgarden mult mai complecshi shi cu o oferta mai diversa.

Trent Reznor shi-a mancat pita la sfarshitu anilor 80.In anii 90 el a fost producator mai mult decat muzician,albumu Fragile fiind doar o incercare disperata de a tzine pasul cu ucenicul Manson care il depashise in mod clar.
Rob Zombie este deosebit pentru ca facea ce face Manson cu ceva vreme inainte ca lui Manson sa ii creasca primele tuleie de barba.

Punk?Punk is dead.Singurul album punk valabil din anii 90 este Exploited-Beat the Bastards,shi eventual o parte din piesele lui Offspring.In rest punkul a devenit o blenoragie pentru copiii care vor sa-shi oftice parintzii cu muzica cat mai proasta shi mai simpla:Pennywise,Nofx,Blink,etc.
A,parca Bad Religion a mai dat din coada asha,mai timid.
Ar mai fi Fugazi,Primus,dar gurile rele zic ca alea nu sunt tocmai punk-punk.


Nu este trist ca ala de la HIM e idolu femeilor,asha mai avem o shansa shi noi, ashtia mai uscatzivi....
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

PS

Mesajde Werde » Mie Dec 12, 2001 1:29 pm

Ar trebui mentionati si NiN.
Parerea mea:p
Werde
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Lun Noi 12, 2001 8:00 pm
Localitate: In Zadar

Re: Re: Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde Rockeru'Somer » Mie Dec 12, 2001 4:00 pm

Initial trimis de manelesux



Punk?Punk is dead.Singurul album punk valabil din anii 90 este Exploited-Beat the Bastards,shi eventual o parte din piesele lui Offspring.In rest punkul a devenit o blenoragie pentru copiii care vor sa-shi oftice parintzii cu muzica cat mai proasta shi mai simpla:Pennywise,Nofx,Blink,etc.
A,parca Bad Religion a mai dat din coada asha,mai timid.
Ar mai fi Fugazi,Primus,dar gurile rele zic ca alea nu sunt tocmai punk-punk.





la punk as mai adauga si die toten hosen....
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Re: Re: Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde Aliosha » Mie Dec 12, 2001 4:32 pm

Initial trimis de manelesux


Bine,domle,la britpop sunt cata frunza shi iarba shi nu se mai termina.

Papa Roach sunt pe spate fara indoiala.Ca shi Slipknot sau Bizkit,nu sunt in stare sa scoata din ei mai mult de trei ritmuri batucite shi nishte schelalaieli ale vocalistului care abea daca se intind pe doua note,shi alea false.Acuma falsatu e pus de regula pe seama nonconformisului muzical,insa rangeu vocal al respectivilor se intinde undeva intre doua ragaituri de-ale mele.

Pe nirvana nu i-am pomenit pentru ca eu am obiceiul sa nu mai ascult trupele ale caror membrii au crapat.In plus,ii consider atat pe Jam cat shi pe Soundgarden mult mai complecshi shi cu o oferta mai diversa.

Trent Reznor shi-a mancat pita la sfarshitu anilor 80.In anii 90 el a fost producator mai mult decat muzician,albumu Fragile fiind doar o incercare disperata de a tzine pasul cu ucenicul Manson care il depashise in mod clar.
Rob Zombie este deosebit pentru ca facea ce face Manson cu ceva vreme inainte ca lui Manson sa ii creasca primele tuleie de barba.

Punk?Punk is dead.Singurul album punk valabil din anii 90 este Exploited-Beat the Bastards,shi eventual o parte din piesele lui Offspring.In rest punkul a devenit o blenoragie pentru copiii care vor sa-shi oftice parintzii cu muzica cat mai proasta shi mai simpla:Pennywise,Nofx,Blink,etc.
A,parca Bad Religion a mai dat din coada asha,mai timid.
Ar mai fi Fugazi,Primus,dar gurile rele zic ca alea nu sunt tocmai punk-punk.


Nu este trist ca ala de la HIM e idolu femeilor,asha mai avem o shansa shi noi, ashtia mai uscatzivi....



Mi se pare ciudat ca nu asculti trupe ai caror membrii au crapat.
Sa inteleg ca daca o s-o sfarseasca unu de la Pearl Jam arunci CD-urile sau le lasi sa se prafuiasca???

Nu sunt de acord cu parerea ta despre punkul din 90.
Au iesit o gramada de trupe bune: Rancid, Sublime, Millencolin, Good Charlotte, Fugazi, The Hives , Propaghandi, Pennywise ( nu inteleg de ce i-ai pus la prima categorie), chiar si Greenday si offspring pe la inceput care suna bine.
Exploited ( prin Wattie Buchan) canta la fel de cand au aparut ( de prin 80) iar daca e "sa ne luam dupa gurile rele" nici ala nu e punk -punk ci e hardcore punk.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Dream Theater

Mesajde Sick Tear » Joi Dec 13, 2001 6:50 pm

Initial trimis de DANA

Dream Theatre, sunt perfecti, multa lume a auzit de ei (canta din 80 si ceva, 85, 86... cam asa) dar nu am vazut sa-i comenteze nimeni... io cred ca cine nu i-a descoperit (inca?) a pierdut iar cine i-a uitat sa-i redescopere...
DREAM THEATRE SITE [/B][/QUOTE]

Eu consider ca nimeni nu e perfect, mai ales in muzica. Dream Theater este o trupa excelenta, cu instrumentisti mari, dar, dupa parerea mea are o parte slaba: vocalul. LaB(a)rie nu are voce de progres, ci de ceva gen Foreigner/Europe., plus ca da din gura cam mult.
Daca vei asculta Liquid Tension Experiment, care e Dream Theater minus vocalul si basul si cu Tony Levin la bas, s-ar putea sa zici ca astia sunt aproape perfecti (mai ales pe al doilea album).
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde Vizitator » Joi Dec 13, 2001 7:14 pm

Initial trimis de manelesux


semn4.rockul alternativ englezesc,cu tipii aia cu frizuri aiurea:Oasis,Blur,etc...aci nu shtiu mare lucru decat ca ocazional m-au ingretzoshat,dar am auzit shi cate o piesa buna pe alocuri.



porcariile de mai sus nu merita suprtul care sunt inregistrate. lcat despre alternativ, de asta nu mai mai uit io la tv, ca una, doua, hop, baga niste leshinati de astia
Vizitator
 

Re: Re: Re: Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde manelesux » Vin Dec 14, 2001 4:52 pm

Initial trimis de Aliosha


Mi se pare ciudat ca nu asculti trupe ai caror membrii au crapat.
Sa inteleg ca daca o s-o sfarseasca unu de la Pearl Jam arunci CD-urile sau le lasi sa se prafuiasca???

Nu sunt de acord cu parerea ta despre punkul din 90.
Au iesit o gramada de trupe bune: Rancid, Sublime, Millencolin, Good Charlotte, Fugazi, The Hives , Propaghandi, Pennywise ( nu inteleg de ce i-ai pus la prima categorie), chiar si Greenday si offspring pe la inceput care suna bine.
Exploited ( prin Wattie Buchan) canta la fel de cand au aparut ( de prin 80) iar daca e "sa ne luam dupa gurile rele" nici ala nu e punk -punk ci e hardcore punk.


1.Da,daca crapa unu de la Jam,le vand cdurile.

2.Punkul,alaturi de rapcoreu asta care e acu la moda,shi de o mare parte din black metal,mi se par cele mai superficiale genuri de rock,adica din alea care vand o groaza de atitudine iar suportul muzical este in cel mai bun caz mediocru.Offspring,Exploited,Fugazi,Bad Religion e tot ce pot suporta shi chiar aprecia din punk.Shi,evident,promotorii genului,da ashtia n-au facut mai nimic in anii 90:Dead Kennedys,Sex Pistols,Nina Hagen...

Cand zic ca le apreciez ma refer la cariera pe ansamblu,nu la faptu ca au pe ici pe colo un refren mishto...ca daca e asha,creca sunt shi vreo 3 piese Limp Bizkit care mi-au placut.

Pennywise,Green Day,Blink,Nofx,stralucesc prin mediocritate shi o muzica simplissima,care merge de minune la agitarea piritelor puberale intr-o prestatzie live.

The Hive shi Propaghandi shi Sublime nu am ascultat deloc.

Mai era ceva faze simpatice,cauta pe net Skew Siskin sau Whatever...nu shtiu daca mai activeaza,dar pareau promitzatori prin 95-96.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 14, 2001 5:50 pm

Initial trimis de manelesux

Shi,evident,promotorii genului,da ashtia n-au facut mai nimic in anii 90:Dead Kennedys,Sex Pistols,Nina Hagen...


intr-adevar dead kens si sex pistols s-au lasat pe reeditari, dar nina hagen a mai scos ceva, poate prea experimental pt punk. ai ascultat return of the mother?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Transatlantic

Mesajde popicks » Sâm Dec 15, 2001 4:35 pm

Vazind ca se vorbeste destul de des de Dream Theatre(care este unul dintre grupuriile mele preferate impreuna cu Queensryche),vreu sa va aduc la cunostiinta un grup care merita toata atentia.Este vorba de Transatlantic.Componenta ?
Neal Morse
Mike Portnoy(Dream Theatre)
Roine Stolt (Flower Kings)
Pete Trewavas ( Marillion)
Va promit ca merita sa-i ascultati.Este un Rock progresiv in purul stil Dream Theatre.Iata situl lor oficial:
http://www.transatlanticweb.com/
Alta trupa care merita ascultata este Porcupine Tree
popicks
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 27, 2001 12:33 am
Localitate: Paris-Franta

Mesajde Mirela » Sâm Dec 15, 2001 6:15 pm

o noua trupa rock pe care am descoperit-o este Noir Desir.sunt francezi si au un stil inconfundabil-un fel de metal cu accente egipto/asiatice si mare accent pe partea instrumentala.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Re: Transatlantic

Mesajde Sick Tear » Dum Dec 16, 2001 9:20 am

Initial trimis de popicks
Vazind ca se vorbeste destul de des de Dream Theatre(care este unul dintre grupuriile mele preferate impreuna cu Queensryche),vreu sa va aduc la cunostiinta un grup care merita toata atentia.Este vorba de Transatlantic.Componenta ?
Neal Morse
Mike Portnoy(Dream Theatre)
Roine Stolt (Flower Kings)
Pete Trewavas ( Marillion)
Va promit ca merita sa-i ascultati.Este un Rock progresiv in purul stil Dream Theatre.Iata situl lor oficial:
http://www.transatlanticweb.com/
Alta trupa care merita ascultata este Porcupine Tree


Am si eu un cd cu Porcupine Tree, se numeste Stupid Dream, dar sincer sa fiu, e o muzica destul de ciudata. Unele piese aduc a Beatles, iar altele merg mai spre progres, per total cam mult vocal (asta este cred obsesia mea). Am mai ascultat Magellan, care are unele pasaje instrumentale foarte incisive, dar tot asa, cam mult vocal. O trupa buna zic eu ca este Explorer's Club, care e tot o adunatura de super-instrumentisti ca Terry Bozzio, Steve Hove, Derryl Sheenan plus aproape tot Dream Theater. Fiind vorba despre instrumentisti mai vechi, muzica lor aduce mai mult cu progresul anilor '80.
Am de asemenea cu cd copiat pe care scrie doar atat: Transatlantic, nu stiu daca este vorba despre trupa de care zici, este un progresiv instrumental, dar destul de linistit.
Repet, pentru mine revelatia ultimilor ani a fost Liquid Tension Experiment, daca ai posibilitatea sa faci rost de ceva cu ei, merita ascultati.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde Rolf » Lun Dec 17, 2001 12:41 pm

Initial trimis de mirela2001
o noua trupa pock pe care am descoperit-o este Noir Desir.sunt francezi si au un stil inconfundabil-un fel de metal cu accente egipto/asiatice si mare accent pe partea instrumentala.


Sunt misto, da nu stiu cit de noi sunt.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Re: Re: Transatlantic

Mesajde manelesux » Lun Dec 17, 2001 4:07 pm

Initial trimis de Sick Tear


Am si eu un cd cu Porcupine Tree, se numeste Stupid Dream, dar sincer sa fiu, e o muzica destul de ciudata. Unele piese aduc a Beatles, iar altele merg mai spre progres, per total cam mult vocal (asta este cred obsesia mea). Am mai ascultat Magellan, care are unele pasaje instrumentale foarte incisive, dar tot asa, cam mult vocal. O trupa buna zic eu ca este Explorer's Club, care e tot o adunatura de super-instrumentisti ca Terry Bozzio, Steve Hove, Derryl Sheenan plus aproape tot Dream Theater. Fiind vorba despre instrumentisti mai vechi, muzica lor aduce mai mult cu progresul anilor '80.
Am de asemenea cu cd copiat pe care scrie doar atat: Transatlantic, nu stiu daca este vorba despre trupa de care zici, este un progresiv instrumental, dar destul de linistit.
Repet, pentru mine revelatia ultimilor ani a fost Liquid Tension Experiment, daca ai posibilitatea sa faci rost de ceva cu ei, merita ascultati.


Apropo de Explorer's Club,tot cam aceeashi oameni au scos recent proiectul Leonardo.
Alte kestii meserieshe:Flower Kings,Tiles,Spock's Beard,Eldritch,Threshold
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde Vizitator » Mie Dec 19, 2001 3:35 am

spok's beard, de astia chiar nu am mai auzit de 2 ani...mai traiesc???

io zic ca ar trebui sa avem o discutie si despre ce e bun sau nou in rockul romanesc... :diavol:
Vizitator
 

Mesajde manelesux » Mie Dec 19, 2001 10:52 am

Initial trimis de vali
spok's beard, de astia chiar nu am mai auzit de 2 ani...mai traiesc???

io zic ca ar trebui sa avem o discutie si despre ce e bun sau nou in rockul romanesc... :diavol:


1.a.Spock's Beard au scos anu asta album.Un album la doi ani mi se pare absolut normal.
b.In plus,tot anu asta au scos shi un live.
c.In plusu plusului,tot anu asta vocalu lor a scos shi album solo.(Neal Morse)
d.Pe deasupra,Neal Morse a scos shi album ca vocalist la Transatlantic acu vreo doua luni.

2.Ce sa fie bun in rocku romanesc?
Avem cateva chestii:
a.Trupe clasice shi obosite care bat apa in piua pe aceleashi piese shi concerte organizate in doi peri(Iris,Cargo) sau scot piese pentru CocaCola(Holograp)
b.Trupe care imita pop-rocku britanic:Vank
c.Trupe care imita kidrocku american:Vitza de vie,Coma
d.Trupe care nu sunt in stare sa imite pe nimeni:bere gratuita,sport sangerete
e.trupe care ar fi bune daca ar canta rock:voltaj
f.trupe care se straduie sa fie "cool",deshi de cele mai multe ori versurile aluneca in penibil:AB4,Omu cu shoarici
g.trupe care canta la mishto,fie ca nu pot mai mult,fie ca nu vor mai mult:Nightloosers,Desperado,Vama veche
h.trupe de nivelul "balu bobocilor",cu potentzial, dar ale caror turnee se rezuma la pubcrawling:Luna Amara,CASH,Kumm


Singurele sperantze se pot trage de la ultimele trei categorii,insa faptele nu sunt promitzatoare.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

pt. Aliosha

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 20, 2001 10:38 am

Aliosha....ce parere ai despre faptul ca JIMMY EAT WORLD..sunt datzi zilnic la MTV ?!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Dec 20, 2001 12:18 pm

Initial trimis de manelesux
2.Ce sa fie bun in rocku romanesc?


2.
a. Trupele clasice si obosite sustin concerte profi - asistam la dinozaurismul specific muzicii romanesti in genere nu numai rockului... Cargo sustine (nu mereu, e adevarat) in marea majoritate superconcerte... but you have to taste first... homograf nu mai canta rock pur cam de multisor daca ar fi sa-mi dau un inel
b. imita-imita, pana ajung la kitschu' cu jeleu'... tot la imitatori i-as baga si pe punkerii de la Zob... Los Embecilos?!
c. posibil...
d. korect, numai ca trupele enumerate de tine nu prea canta rock, chiar daca unii asa spun si te uiti la Remix si aia au trecut prin trupe rock (remember Floare Albastra)... mai degrabaaa... :cow:
e. :no: voltaj nu va canta rock atata timp cat nu va avea vocal de rock (nemaivorbind de look... :drool: ) si cat timp intemeietorul trupei nu va fi acolo (salutari mese, oriunde ai fi)
f. mie imi plac versurile shobolanilor... AB4 are muzicieni buni, in ambele cazuri rezultatele nu sunt spectaculoase (poate datorita tendintei de subliniere a rockului "cult")
g. korekt
h. nivel "balul bobocilor" au toate trupele de incepatori (si nu numai), buba vine din manageriatul romanesc (cred io) si neseriozitatea care-l caracterizeaza.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: pt. Aliosha

Mesajde Aliosha » Joi Dec 20, 2001 9:56 pm

Initial trimis de Blink 1 82
Aliosha....ce parere ai despre faptul ca JIMMY EAT WORLD..sunt datzi zilnic la MTV ?!


Da ? Nu stiam. Cu ce clip? Am ultimul lor album ,"Bleed American", si mi se pare bun.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

tot pt. Aliosha

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 21, 2001 10:52 am

Pai nu mai stiu cu ce hit..dar oricum..de pe ultimul lor album....cea mai cunoscuta piesa. Suna destul de bine. Si mie mi s-a parut incredibil...sa-i vad la MTV !
( "We are the professional rock band...Jimmy Eat World....let's go !")

.......................

Nu stiu de ce..dar Dana mi-a umblat la mesajul anterior...de la acest subiect ! Ce-o avea cu mine,draga Aliosha ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde FrozeN » Vin Dec 21, 2001 11:35 am

Am vazut cam tarziu acest topic.
Acum ce sa va spun, prin trupe relativ noi ce an de debut intelegi?
As aminti trupa gotica germana Evereve, care a inceput in 1997 cu albumul Seasons, ce a avut succes la public.
Ar mai fi Graveworm, care canta black metal combinat cu gotic. Se canta in general dur, apar insa si pasajele cu violoncele sau chiar solo-uri de cimpoi (a se vedea solo-ul de la jumatatea piesei Fear of the dark, preluare dupa Iron Maiden, de pe ultimul albumul intitulat Scourge of mallice).
Bineinteles nu se putea sa nu-i amintesc pe cei de la Children of Bodom :okay:, trupa care mie imi place foarte mult, ajunsa deja la al 3-lea album, Follow the reaper. Tipiii canta heavy/black. Ma rog partea a 2-a nu e in totalitate adevarata...


Voi reveni.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

progresiv

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 21, 2001 1:02 pm

am ascultat un album al unei trupe de progresiv, trupa se numeste devil doll. gagii si-au incetat activitatea din 96. pt cei care au ascultat asa ceva, mai stiti trupe care mai canta in prezent genul?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori