Iron Maiden

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Iron Maiden

Mesajde paiacec » Mie Noi 05, 2003 10:08 am

M-am tot invartit pe-aici prin forumul asta shi tare mi-a fost mirarea ca nu am gasit un subiect dedicat celor de la Iron Maiden,care nu poate fi o formatzie ignorata. Mie imi plac foarte mult shi,daca nu ar fi existat Metallica ar fi fost formatzia pe locul I in topul preferintzelor mele.
Asadar,va rog sa postatzi orice referitor la Iron Maiden: critici , laude,news-uri,ce albume sau melodii v-au impresionat sau v-a facut sila,ce perioade v-i s-au parut cele mai bune(impunatoare)din punct de vedere vocal(Di Anno,Dickenson,Blaze),
comparatzii cu alte formatzii in aparitziile live,shi multe alte chestii care credetzi voi ca ar merita mentzionate in acest subiect.

P.S. Do not Fear Of The Thread!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Re: Iron Maiden

Mesajde Gheea » Mie Noi 05, 2003 10:46 am

"Dickenson"

Nu cumva il chema Dickinson???????
Blaze Bayley a fo vocal? Nu s-a vazut ....
Ce imi plac fanii :)
Gheea
 

Mesajde nocturna » Mie Noi 05, 2003 11:15 am

Metallica? hehe. asa incepi tu un tread despre Iron Maiden? fugi d'aici! no comparison!

Iron Maiden, fondat in 75, a fost visul lui Steve Harris. a riscat, a pariat pe heavy metal in ciuda curentului punk foarte la moda in acea perioada si a castigat, Iron Maiden devenind cea mai importanta trupa in ceea ce s-a numit "the new wave of british heavy metal".

componenta formatiei a cam variat de la album la album. din cate retin eu, Steve Harris [bass] si Dave Murray [chitara] or fost constantzi si "persistenti". Dickinson il chema, Bruce Dickinson. Blaze Bayley o fost dupa el, Paul Dianno o fost inaintea lui. ca Dickinson nici unu', imho.

do not fear the thread (ca-l facu cam varza spider) but fear of the dark!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Mie Noi 05, 2003 1:26 pm

Varza nevarza eu sunt bucuros ca daja se scrie pe acest subiect!
Multzam pentru corecturi!

Scuze ca il confund mereu pe "i" cu "e" (vezi cazul megadeth unde am fost corectat de Dana pentru o gresheala similara).
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Lun Noi 10, 2003 11:22 am

Veni din nou Dickinson... mai putin par... mai putina voce (deh... se apropie de 50 si el).... mai slabe albumele... Una peste alta cel putin mie mi-au placut cel mai mult Somewhere in Time si Seventh Son of a Seventh Son. Maiden a fost formatia cu care am crescut de cand eram pustan in clasa a 7-a cand cumparam casete din Romana (Era prin '91). Au cred ca cele mai misto versuri pe care le-am auzit la cineva si... cred ca ma duc sa bag ceva asa... pe sufletul meu. Ce parere aveti de... Feel the sweat break on my brow/ Is it me, or is it shadows that are dancing on the wall/ Is it a dream, or is it now?/ Is it a vision or normality i see before my eyes?
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Lun Noi 10, 2003 1:48 pm

Mi se pare ceva normal ca albumele mai recente sa fie sub celelalte din asa-zisa perioada de glorie Maiden.Dupa plecarea lui Dickinson (spunea Harris) Maiden au ramas foarte "debusolatzi",fiind evident ca publicul nu concepea un Maiden fara Dickinson,asha ca, oricat s-a straduit Blaze sa fie la inaltzimea fostului vocalist,Maidenul prezent nu mai parea atat de interesant.
Chiar shi dupa revenirea lui Dickinson ,Maidenul nu a mai avut aceeashi priza la public,dovada,ultimul album,destul de slab pentru valoarea formatziei.
Sa fi ramas ceva mici neintzelegeri intre Bruce & Co.?
Sa asistam oare la sfarshitul unei "ere"?

Vom trai shi vom vedea!
Versurile Maiden sunt intr-adevar mishto nimic de zis!

P.S. - parca era "I wipe the sweat from my brow
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Noi 10, 2003 2:00 pm

Initial trimis de The Spider
asa-zisa perioada de glorie Maiden.

;i adica aia de e semnalata ca perioade de glorie nu fu perioada de glorie de fapt?! asa zici tu?! atunci care e perioada de glorie dupa tine?! sau nu exista? e doar din cartzi? nu-ntzeleg. :(

nici mie nu mi-a placut ultimul album.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Lun Noi 10, 2003 2:47 pm

Orice formatzie atinge la un moment-dat un apogeu(perioada de glorie.La maiden,dupa parerea mea perioada de glorie a inceput in anul 1986 cu "Somwere In Time",a continuat cu "7th Son Of A 7th Son"in 1988 , apoi cu "No Prayer For The Dying" in 1990 shi s-a terminat cu "Fear Of The Dark"in 1992.
Nu inseamna ca albumele dinainte su dupa aceasta perioada nu au insemnat nimic .
Tre' sa plec. A venit shefu'!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Mar Noi 11, 2003 8:35 pm

I wipe the sweat from my brow parca era din "Lying awake at night/ I wipe the sweat from my brow/ But it's not the fear... /'cos I'd rather go now" adica Afraid to Shoot Strangers. Citatul original era din The Clairvoyant.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Noi 11, 2003 9:52 pm

Perioada de glorie o inceput de la The Number of the Beast. Cu asta o spart Maiden gura tirgului.
Pentru mine Hallowed be Thy Name o ramas cea mai tare piesa Maiden desi albumul care mi-o placut cel mai mult o fost Somwhere in Time care nu are nici o piesa slaba.

Cind o aparut No Prayer for the Dying pentru mine o fost cea mai mare dezamagire dar Fear of the Dark a fost o revenire.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Mortisha_Adam » Mar Noi 11, 2003 10:53 pm

bah mie-mi plac iron maiden.chiar daca nici nu eram nascuta cand aveau " perioada de apogeu " as u all said acum ascult si albumele mai vechi si astea noi.
by the way c parere aveti de dance of de death"?
oricum trupe ca nirvana metallica iron maiden helloween AC/DC & stuff like this nu cred ca or sa mai apara prea multe acum, adica trupe a caror muzica sa fie ascultata si apreciata si dupa 10-30 ani
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde Mortisha_Adam » Mar Noi 11, 2003 11:41 pm

pt news , concerte & stuff trie http://www.ironmaiden.com ii acualizat destul de des
The wind howles through the empty block
Looking for home
But i run through the empty stone
Because i'm alone
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Noi 14, 2003 6:42 pm

Ai dreptate Mortisha! Trupe ca (doua virgule) cele mentzionate de tine nici eu nu cred ca or sa mai apara shi sa sune bine.Poate doar unele formatzii care au ca intemeietori muzicieni din formatzii consacrate.Un exemplu bun este GAMMA RAY,care il are ca intemeietor pe KAY HANSEN ex Helloween.
Linkul este interesant.!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde el MaLeFiCo » Dum Noi 23, 2003 9:45 pm

Fratzilor tocmai am fost ieri la concert HELLOWEEN urmat de MAIDEN,la bercy la paris.A fost grandios:t :t :t Pe Maiden i-am mai vazut si asta vara dar vreau sa spun ca aseara a fost ceva iesit din comun.Pt cei care nu au avut ocazia sa-i vada o sa pun pe net pozele si cateva filmulete pe care le-am facut in concert.Calitatea este relativ buna zic eu.
Nu stiu ce parere avetzi despre noul album Dance of Death dar in concert suna bestial.Basca,decorul si luminile pe care le-au avut de data asta a spart tot ce am vazut pana acum.
In Franta au cam spart piata cu albumul asta nou care este nr 3 la vanzari de discuri si care nu m-ar mira sa treaca chiar pe doi.

Nici Helloween nu au fost rai deloc,vocalistu asta nou se descurca foarte bine.


HELL IS A PLACE TO LIVE:o
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde gaga » Lun Noi 24, 2003 10:30 am

da-ne pozele! da-ne pozele!

personal (am luat ultimul Maiden imediat dupa aparitie) nu mi s-a parut cine stie ce albumul asta, e doar Maiden. bine, eu nu sunt fan inrait al acestor tatici dar le respect cariera.
normal ca in concert este altceva si merita vazutzi, si ei si nemtzii de la helloween ... da si tu mai mult amanunte :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde el MaLeFiCo » Lun Noi 24, 2003 3:02 pm

O sa fac o recenzie si promit ca o s-o postez pana la sfarsitul sapt impreuna cu pozele,pt filmuletze nu stiu daca am voie sa le pun pe sit?????

E doar maiden...au evoluat enorm.La concert am avut impresia ca asist la ceva gen Manowar,Kiss etc. Dickinson era tot timpul deghizat,mascat,imbracat in soldat.Dar luminile au fost iesite din comun,inca nu am vazut nimik atat de studiat si de bine pus la punct pt un concert de metal.
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde gaga » Lun Noi 24, 2003 3:41 pm

daca le-ai luat de acolo fara copywrite ... nu vad de ce nu ai avea voie .... eu zic sa vorbesti cu un admin, poate ti le pune pe portal, dat fiind ca este vb de Maiden.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mint_rubbing » Mie Dec 24, 2003 1:54 am

Mda..am ascultat "Dance of Death"(nu live ci tras temeinic de pe DC) si n-am gasit nimic extraordinar(asta ca sa nu spun ca m-a umplut de nervi si m-a dezamagit). Voi reveni la 7th Son si albumele anterioare.Yuck!
Avatar utilizator
mint_rubbing
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 16, 2003 12:00 am

Mesajde mint_rubbing » Mie Dec 24, 2003 2:04 am

"La concert am avut impresia ca asist la ceva gen Manowar,Kiss etc. Dickinson era tot timpul deghizat,mascat,imbracat in soldat.Dar luminile au fost iesite din comun,inca nu am vazut nimik atat de studiat si de bine pus la punct pt un concert de metal."
el MaLeFiCo..cred ca ai ratat specificul fiecarei formatii.Mai asculta/citeste versurile lui Maiden, compara-le cu ale lui Manowar..muzica..mesajul...Ai mere si ai pere..Nu inteleg de ce te entuziasmezi atat ca merele au inceput sa aiba acelasi gust cu perele??
Avatar utilizator
mint_rubbing
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 16, 2003 12:00 am

Mesajde NEBELeizisa » Vin Dec 26, 2003 1:35 am

dance of death? dezamagire... (cred ca asta-i ultimul album...), in-afara de cateva piese (paschen dale si poate dance of death), albumul e cam plicticos... videoclipul wildest dreams-oribil! mie cel mai mult mi-au placut pe number of the beast si powerslave, imho, cele mai bune albume ale lor...asta e, tot ce e bun, se si sfarseste
NEBELeizisa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

I don't like Iron Maiden

Mesajde Judge_Aris » Vin Dec 26, 2003 6:12 am

Io nu inghit Iron Maiden!
Sincer....nu vad nimik la ei si consider ca metalul mergea inainte si fara ei - Trupe ca Iron Maiden, Manowar, Kiss..etc nu au fost si nu vor fi niciodata printre preferintele mele.
Nu vreau sa super pe nimeni insa ma enerveaza cand tot aud ca fara ei nu ar mai fi existat muzica rock de astazi. Ar fi existat fara probleme!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Re: I don't like Iron Maiden

Mesajde Mortisha_Adam » Vin Dec 26, 2003 6:46 pm

Initial trimis de Judge_Aris
Io nu inghit Iron Maiden!
Sincer....nu vad nimik la ei si consider ca metalul mergea inainte si fara ei - Trupe ca Iron Maiden, Manowar, Kiss..etc nu au fost si nu vor fi niciodata printre preferintele mele.
Nu vreau sa super pe nimeni insa ma enerveaza cand tot aud ca fara ei nu ar mai fi existat muzica rock de astazi. Ar fi existat fara probleme!


hm....da poate ca ar fi existat, dar trupele mentionate au contribuit foarte mult in dezvoltarea rockului, si poate nu ar avea aceeasi aamploare.
si io zic ca trupele astea vor ramane in istorie pt ca au fost really importante
The wind howles through the empty block
Looking for home
But i run through the empty stone
Because i'm alone
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Dec 30, 2003 10:41 am

Draga judge,nu te cred cand spui ca nu-i inghitzi pe Maiden,Manowar sau Kiss!Tu spui ca rockul ar fi mers shi fara ei.Intr-adevar,ar fi mers,dar prin simpla lor prezentza au facut rockul sa fie shi mai frumos.Mai trebuia sa-i pomeneshti pe AC/DC, Rolling ...,Zeppelin shi alte trupe care au facut istorie,shi se ducea tot rockul de rapa.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Judge_Aris » Vin Ian 02, 2004 4:11 am

Daca punem problema asa si io' pot sa afirm ca daca nu ar fi existat Elvis nu ar fi existat Iron Maiden nu?
"prin simpla lor prezentza au facut rockul sa fie shi mai frumos" De unde stii ca fara ei nu ar fi fost mai frumos, Spider?
Sunt cateva trupe de-atunci...de demult care imi plac....imi place compozitia, printre ele se inumara Zeppelin sau Jethro Tull.....
Pentru mine muzica rock s-a nascut odata cu Metallica, Megadeth sau Slayer....asta inseamna ptr. mine rock. Admit ca cei mentionati de voi fac parte din istorie si este normal. Ceea ce spun este ca ceea ce fac pe instrumentele pe care canta nu ma impresioneaza personal deloc! Sunt putini
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Lun Ian 05, 2004 4:05 pm

Spui ca-tzi place compozitzia Judge!Pai Maiden vrei tu sa spui ca nu are compozitzie?Oare Maiden nu s-au "nascut " cam in aceeiashi perioada cu cei mentzionatzi de tine?Odata ce (din punctul meu de vedere)Maiden a facut rockul mai frumos,refuz sa cred ca ar fi fost mai frumos fara ei.Din contra, eu cred ca ar fi fost mult mai sarac.
Oricum,nu are rost sa mai lungim vorba,pentruca tu o tzii pe a ta :ca nu-tzi place Maiden,iar eu pe a mea:sunt buni shi imi plac.Raman totushi la ideea mea:Maiden a faacut rockul mai frumos!

Modificat: manutza aia a aparut fara voia mea!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Mar Ian 06, 2004 1:35 am

Judge_Aris: Nu cred ca este vorba despre cu sau fara cine merge metalul inainte. Preferinta pentru o formatie este un lucru subiectiv. Spre exemplu mie nu imi plac descreieratii de la Slayer, dar nu ma laud... Vii matale sa imi explici mie cum sta treaba cu Maiden si cu Manowar cand mataluta uiti oarecum ca pe vremurile cand Maiden aveau disc de platina Slayer sugeau biberonul (cu sange ca sa fiu in spiritul metalului). Nimeni (nici macar io) nu contest contributia lor la heavy metalul contemporan, dar te-as ruga sa iei in considerare niste lucruri care s-au mai spus aici: Iron Maiden a facut istorie. Au avut curajul sa fie port-drapelul curentul intitulat "The New Wave of British Heavy Metal" in anii in care punk-ul era rege. In al doilea rand argumente de genul daca nu era Elvis nu exista Maiden sunt bune poate pentru scoala ajutatoare, sau alaturi de cele de genul daca nu existau tam-tam-urile din africa nu exista Eminem. Hai sa fim seriosi, sa renuntam la discutii de genul ce-ar fi fost daca si sa revenim on-topic - adica la Maiden. Ce place, ce a placut si nu mai este (vocea celui care era numit de critici Air Raid Siren) ce place si a aparut nou (solo-ul din Nomad) si una peste alta de ce nu mai sunt ce au fost si daca ce sunt acum e bine.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Mar Ian 06, 2004 5:54 pm

Initial trimis de Nightwish
Metallica? hehe. asa incepi tu un tread despre Iron Maiden? fugi d'aici! no comparison!

Naituso, fara cioace, nu prea inteleg ce ai vrut sa zici aici.. nu poti sa-i compari pe Metallica cu Iron Maiden? Eu spun ca ii poti compara si, mai mult, ii si depasesc... Argumentele tale nu-mi spun decat ca unii sunt mai vechi decat ceilalti... Si ce daca? Sunt o gramada de cazuri in care ucenicu' si-au intrecut maestru'... Si mie imi place Iron Maiden, mai exact albumul meu preferat e Somewhere in Time, dar Metallica (vorbesc de perioada Kill 'em All - ...And Justice for All) sunt mult deasupra... Iron Maiden il au ca atu pe Bruce Dickinson, un mare vocal, dar, sincer, cu trei chitari ar fi putut face mai mult...
Initial trimis de Judge_Aris
Sunt cateva trupe de-atunci...de demult care imi plac....imi place compozitia, printre ele se inumara Zeppelin sau Jethro Tull.....
Pentru mine muzica rock s-a nascut odata cu Metallica, Megadeth sau Slayer....asta inseamna ptr. mine rock.

Inteleg ca pentru tine astia inseamna rock... OK, dar am o intrebare... Aia pe care i-ai "inumerat" mai sus ce canta?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde oaspetele » Mie Ian 07, 2004 4:16 pm

Initial trimis de Wydarr
Judge_Aris: Nu cred ca este vorba despre cu sau fara cine merge metalul inainte. Preferinta pentru o formatie este un lucru subiectiv. Spre exemplu mie nu imi plac descreieratii de la Slayer, dar nu ma laud...


daca Slayer sint o trupa de descreierati, inseamna ca ai o perceptie distorsionata vizavi de sound-ul acestei trupe.
atat.

scuzati offtopicitatea.........

Iron Maiden ??
ceai mai tare trupa rock Angliei anilor 80.
poate Marillion ar intra in discutie, dar e de alta factura.
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde Sandman » Joi Ian 08, 2004 10:07 am

Nici mie nu imi place Iron Maiden, am pus mana pe aproape toate albumele lor si am ascultat mare parte din ele ... si nu m-au impresionat cu nimic, nici macar vocea tipului.
- Father?
- Yes, son?
- I want to kill you.
Sandman
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 30, 2003 5:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde piskeshu » Joi Ian 08, 2004 10:18 am

Mie imi place shi, la vremea lui, mi-a placut shi "The X Factor", care a fost destul de criticat.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron