Trupe noi vs.Trupe vechi

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde LeSharK » Mie Ian 25, 2006 12:44 pm

piskeshu scrie:Ierbarule, in anii 80 au mai existat multe genuri, nu numai hair si happy metal.
pai.. verifica postul meu initial. am aratat cu degetul doar hair metalul si happy metalul. cu formatii de alte metale gen Slayer, Metallica, Megadeth, Motorhead n-am nici o problema..

memetShol scrie:leshark...singur dacilea care se uita de sus esti mneata. singuru lucru de care team acuzat este ca in loc sa zici dece e frumosi e ai mneata si ce penibili e ruacherii ailalti.


ia zi mneata ce mesaje are astia ai tai?
eu nu ma laud cu ce ascult eu, eu doar sunt indignat de ce asculta altii :P
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Ian 25, 2006 10:29 pm

memetShol scrie:maestre uatevar, hai sa imi expun si io parerea organizat si fuarte bine zis punctu meu de parere. muzica pe care o asculti tu mi se pare penibila si sincer sa fiu mieste rusine ca la un moment dat un tip sau mai bine zis neste tipi s-au apucat sa faca asa ceva si sincer sa fiu cred ca cei care asculta acest tip de muzica is niste pusti teribilisti si drogati fatza de care raperii is niste tipi super oke (serios)



memete, vorbesti aiurea. Si nu zici nimic concret. Si ce m-a deranjat cel mai tare a fost nonsalanta ta cu care ma faci teribilist (da, da, nu pusti, nu drogat, ci teribilist) Plus ca arunci comparatie aiurea cu rapperii, care nu au absolut nici o legatura cu ceea ce discutam noi aici, si la urma urmei, la ce muzica de-a mea te referi ?!?!? Ca vad ca zici muzica, dar nu zici nici un exemplu concret. Si nu aduci nici un argument viabil, asa cum am facut eu. Bineinteles, la urma urmei, daca mergem dupa ideea ca parerea mea e argumentul cel mai bun, si face ca ceea ce am zis sa fie adevarat ai dreptate. Si si eu am dreptate. Si o sa ne certam aici pana cand se scufunda LA`ul in ocean. Dar eu ma refer sa zici niste chestii care pot sa fie dezbatute/combatute cu argumente logice.

Asa cum eu iti zic acuma aici inca 3 motive pentru care nu imi place heavy-metalul. Tonul de chitara ma irita la culme. Flying V-urile, Gibson-urile, orice alte chitare folosite au un ton foarte deranjant, si lipsit de orice personalitate. Efectele folosite in perioada respectiva la fel. A trebuit sa apara Fear Factory si KoRn cu niste Ibanezuri de 7 corzi, ca sa se schimbe totul. Astea ofera cu totul alt sound, si coarda in plus face minuni. Pana si maestrii anilor 80, Satriani si Vai au trecut pe chitare cu 7 corzi ! De ce oare ?!? Tobele de heavy metal suna foarte nasol. Ai auzit un ritm, le-ai auzit pe toate. Nu tu diversitate, nu tu nimic. Si ultima chestie. Referitoare la balade, care erau tare in voga in special la hair metal. Cand vine o trupa din aia, si ia un acord C5 - G5 - F5, Bungle sau Tool vin si canta C5 - F#5 - E5 !!! Ia o chitara, si incearca sa vezi acolo diferenta !

Eu te rog sa nu arunci insulte aiurea, pentru ca nu sunt dispus sa tolerez astel de comparatii (facute fara nici o baza temeinica)

Si in legatura cu imaginea trupelor de hair metal din anii 80, LeShark are dreptate, oricat va enervati. Daca pana si Bon Jovi (asi ai genului in perioada respectiva) au declarat ca le e rusine de cum aratau atunci.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Ian 25, 2006 10:42 pm

Mai oameni buni... In anii 80 orice pusti american asculta rock, era la moda cum e acum hip hop-ul... normal ca au aparut trupe ca Motley Crue, Bon Jovi, Kiss si asa mai departe, care-s vaxalbinacremapuca... Nu va mai luati de trupele astea de doi bani, hai sa discutam despre trupe care au facut muzica de calitate in perioada aia, ce nu va place la ele. Nu mai generalizati doar ca sa dati impresia ca aveti dreptate.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Ian 25, 2006 10:55 pm

zi-mi o trupa de hair metal care facea muzica de calitate
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Ian 25, 2006 11:03 pm

Ma omule, tu chiar nu urmaresti ce zic eu? Tu ai ceva vechime pe aici si trebuia sa stii ce parere am eu despre hair metal. Adica una proasta, in caz ca nu stiai... Dar atunci nu erau numai trupe de hair metal. Astea erau promovate pe MTV.

Uite exemple de trupe care au cantat bine in perioada aia:
Fates Warning, Marillion, Megadeth, Metallica, Queen, Queensryche, Savatage, Slayer... as putea sa bag si Sepultura, Carcass (astia mai spre sfarsit), Pantera... si iti mai gasesc...

De exemplu.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Ian 25, 2006 11:20 pm

pai eu cu hair si cu heavy am treaba in mod special, nu cu cei din lista ta

pai uite, zic si eu trupe care au cantat bine in anii 90
Faith No More, Tool, Deftones, KoRn, Incubus, Failure, Machine Head, Hatebreed, Lamb Of God, Marilyn Manson, Nine Inch Nails.

dar nu ajungem nicaieri asa ...

de fapt, bine ca mi-am amintit. Uite, tot zic eu de Lamb Of God pe aici. Deci oamenii astia is considerati de multa lume ca o trupa de metalcore. Vocea e in multe cazuri de death metal, si muzica lor in sine e foarte rapida, si chiar tehnica, utilizand palm muting la riffuri, si niste structuri de melodii total neconventionale. Si culmea sau nu, intalnesti multe faze de rock progresiv la ei. Asculta tobosarul (care e exeptional), asculta aranjamentele de chitare, sau ma rog, asculta macar un album de la ei, si sa vezi. Si la ei, se regaseste PERFECT unitatea aceea de care vorbeam eu, si care e caracteristica pentru muzica anilor 90-2000.

uite aici un mic citat de la bassistul lor :

"We play music that straddles the line between prog and traditional rock. I think we make progressive rock more listenable without cheapening the progressiveness of it. The complexity of our music appeals to people who like technical playing, but the arrangements are not so extreme that they fly over the average listener's head. It's a good balance."

Ma rog, ei sunt un caz oarecum aparte, alte trupe catalogate Metalcore pot sa nu sune ca si ei. Dar eu iti recomand din lista celor noi, pe langa Lamb Of God, neparat Atreyu, neaparat Dillinger Escape Plan (sa vezi influentele de jazz din muzica lor extrema) si neaparat Hatebreed. Si asta nu doar tie, Cubule, ci tuturor care sunt de parere ca rockul nou/nu metalul asta e ca pula (Shaki, memetu, oricine altcineva) Parerea aceasta o aveti pentru ca nu ati ascultat ce trebuie.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Ian 25, 2006 11:37 pm

Eu ce tot incerc sa iti explic de doua pagini incoace? Fiecare perioada are parti bune si parti proaste...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Ian 25, 2006 11:54 pm

eu sunt de acord, niciodata nu am sustinut contrariul, doar am zis ca nu imi plac heavy, hair, si ca sustin metalcore (asta rezumand cele 900000 de mii de cuvinte zise de mine pana acuma) Motivele se regasesc tot acolo.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Joi Ian 26, 2006 12:45 pm

whatever, daca mai zici ceva de Lamb Of God innebunesc.. mi-ai facut chef sa ascult, insa am monitorul calculatorului de acasa stricat si la serviciu am doar clipul la Now You've Got Something To Die For :D
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Ian 26, 2006 4:49 pm

whatever scrie:Si asta nu doar tie, Cubule, ci tuturor care sunt de parere ca rockul nou/nu metalul asta e ca pula

Pe asta abia acum am vazut-o... Stii cum e sa spui ceva si sa ai impresia ca vorbesti la niste verde lavabil? Am afirmat eu vreodata ca rockul nou e ca pula? Da-mi link. Eu doar te-am atentionat ca depasesti niste limite si ti-am explicat ca rockul anilor 80 nu inseamna numai trupele pe care le vezi acum pe VH1. Si, spre informarea ta, daca te face sa te simti bine, de la o vreme incoace a inceput sa imi placa Tool si "din cauza ta". Pe langa astia mai ascult si RHCP si Godsmack si Guano Apes si U2 si mai vrei?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Ian 26, 2006 4:54 pm

shi mie mi-a venit chef sa ascult un sixsixsix, the number of the beast, la biro fiind, k simt k se potriveshte :D
cubule, probabil k asculta mai multzi tool shi altele da nu simt nevoia sa bata toba sau sa se creada coboratzi din cer din cauza asta...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 26, 2006 5:46 pm

uatevar, rid my lips colosha, si porma cand nu o sa vrei sami tolerezi mie ceva....da nu tenjur ca nam niica inca cu tine
deci.. acea muzica + imaginea aferenta o gasesc vulgara intr-un mod suparator. melodiile erau street-level, dar nu street-wise. nu degeaba in cultura vremii metalistul de rand era o scursura a societatii fara nici un dumnezeu (punkistii din vremea respectiva erau niste mici filosofi pe langa ei si nu glumesc). asta pana cand fenomenul a ajuns in mainstream si deja era "cool" sa fii un zdrentaros cu parul cat mai mare.

fii antena colea, daca asta este o parere bine organizata si cum plm ai zis tu atuncea

muzica pe care o asculti tu mi se pare penibila si sincer sa fiu mieste rusine ca la un moment dat un tip sau mai bine zis neste tipi s-au apucat sa faca asa ceva si sincer sa fiu cred ca cei care asculta acest tip de muzica is niste pusti teribilisti si drogati fatza de care raperii is niste tipi super oke (serios)

este mai mult decat argumentata si ieste de ajuns. In caz ca nu te-ai prins, "muzica pe care o asculti tu" este la marele mijto, penca sa arat ca nu am niica cu trupele tale favorite, mai mult chiar, nici nu stiu ce canti.

Dar tu nu vii acilea simi zici mie ca ce ascult io ie prost ca asa vrea pula lu matale si alu rechinu.

Referitoare la balade, care erau tare in voga in special la hair metal. Cand vine o trupa din aia, si ia un acord C5 - G5 - F5, Bungle sau Tool vin si canta C5 - F#5 - E5 !!! Ia o chitara, si incearca sa vezi acolo diferenta !

bre poa sa cante si in x5-f34 - f1- meclaran mercedes CL...MI SE RUPE!

rockul nou/nu metalul asta e ca pula (Shaki, memetu..

zi-mi unde am zis io asta?


deci cum ziceam si mai devreme, avetz vro problema cu faptu ca mie runing wild, metal church, manowar, maiden, wasp, etc imi plac cu tuate ca ele nu canta in x la puterea a 5 sau ce plm vretz voi....u can perform oral secs tu me.
nu va plac formatiile alea, no brava, vam pus io sa ascultati?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Ian 26, 2006 5:54 pm

asa memetule, futei , raraidreacu de inculti :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Ian 26, 2006 7:07 pm

nu bre ochila, niica n-ai inteles pusti teribilisti si drogati
asa e mai bine :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Ian 26, 2006 9:01 pm

evident m-am hazardat cand am zis de toti, bazandu-ma doar pe ceea ce a zis Shaki (numetalu vietii) evident cu tenta ironica.

Memetule, nici eu nu am nimic cu tine, dar imi pare deranjanta atitudinea asta de genul : nu am incercat ce ai zis tu, nici nu incerc, pentru ca sunt convins ca e naspa. Ceea ce ai zis nu e argumentat, si nici nu are cum sa fie, decat in cazul in care m-ai cunoaste. Si chiar daca am zis ca trupele/stilurile ce le asculti tu imi par mie proaste, atunci, am absolut tot dreptul din lume sa consider acest lucru ca atare (pentru ca e parerea mea), asa cum si tu ai dreptul sa consideri ceea ce ascult eu ca find infect (pentru ca e parerea ta) , dar nu ai dreptul sa ma faci pusti teribilist si drogat pe baza a .... ?!? Chiar asa, pe baza a ce ? A trupelor ce le ascult ? Atunci, dupa aceleasi criterii dupa care m-ai judecat tu, si eu pot sa zic ca muzica ce o asculti tu e de oameni jegosi si betivani, si sa te clasez si pe tine intre ei ... Eu zic sa nu ne hazardam cu astel de declaratii pentru ca numai bine nu fac, atata tot.

Tot ce vreau eu sa zic aici, e sa nu va formati impresia gresita, cum ca formatii ca Limb Bizkit sau Linkin Park ar fi reprezentative pentru curentul de rock nou. Si sa incercati sa luati evolutia aceasta a rockului ca un lucru firesc.

Exemplele care in opinia mea sunt reprezentative, si bune de ascultat le regasiti in mesajele mele anterioare.

cum ar zice fratii nostrii hip hoperi, pace tuturor.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 27, 2006 11:02 am

bre uatevar, tu ai una din doo probleme(sau pe ambele): ori esti prost (ceea ce nu ie cazu, sper io) ori esti obsedat (ceea ce ti se potriveste mai bine).
tu inca nu vrei sa pricepi ca pusti teribilisti si drogati = metalistul de rand era o scursura a societatii fara nici un dumnezeu

plm, relaxeazate si mai lasal in poola pe paton ala ca vad catz deranjeaza
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Vin Ian 27, 2006 3:31 pm

melodiile erau street-level, dar nu street-wise. nu degeaba in cultura vremii metalistul de rand era o scursura a societatii fara nici un dumnezeu
deci da? :D nu ma refeream la ascultatorii actuali care sunt detasati de fenomenul de atunci.

ala era cliseul vremii bazat pe imaginea promovata de alde aia cu heavy metal-ul lor comercial..
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 27, 2006 5:36 pm

poi da bre...si astia care ascultatz muzica de amu...asa va vede muschiu meu :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Vin Ian 27, 2006 5:54 pm

in concluzie.. prefer jde mii de linkin parci, korni si systemi of a down decat van heilani si skid rowji :P
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Ian 27, 2006 6:00 pm

bai, nah, eu credeam ca ziceai de mine la faza aia cu 'pusti teribilist si drogat' mai ales ca nu eu zisesem chestia cu metalistul ca o scursura a societatii

se pare ca a fost pana la urma doar o neintelegere. Obsedat zici ? Posibil ... nu te contrazic aici, pentru ca ma cunosc destul de bine, heh. Oricum, tu ramai cu ale tale, eu cu ale mele si totul e bine. (de faza cu prost nu ma leg, nu are rost...)

am si eu o idee care poate sa fie constructiva ... sa zicem toti aici ceva melodii reprezentative pentru cele 2 perioade in cauza, poate nici unii dintre noi nu le cunoastem. In cazul asta sa ascultam toti mai multe, si apoi putem vorbi cu mai multe cunostinte inmagazinate. Eu unu propun acuma 2 chestii. KoRn - Dead Bodies Everywhere si Lamb Of God - Ruin

metal up your ass :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 27, 2006 6:02 pm

bre, poi si io prefer linkinci park dacat nejte multe formatii dacolo...(kiss cu mici exceptii, bla bla)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Ian 27, 2006 8:08 pm

whatever scrie:am si eu o idee care poate sa fie constructiva ... sa zicem toti aici ceva melodii reprezentative pentru cele 2 perioade in cauza, poate nici unii dintre noi nu le cunoastem.

Pai daca-s reprezentative, nu e posibil sa fie si foarte cunoscute? Doua melodii care-mi vin acum in minte is Megadeth - Holy Wars si Megadeth - Hangar 18. Imposibil sa nu stii de ele. Ceva mai putin cunoscut si care imi place mult ar fi "The Apparition" de la Fates Warning.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Radu_26_Oradea » Vin Ian 27, 2006 10:42 pm

piskeshu scrie:Io creca tu ai numa iarba si muzica in cap.

io-s cel mai mare fan PISKESHU si am avut o cazia sal cunosc personal, sai vorbesc. Va pot asigura, e pe bune, e el insusi, e dumnezeul ciudatilor
90% suparare pe viata, 10% PRIDE
Radu_26_Oradea
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 12, 2006 9:19 pm
Localitate: ORADEA

Mesajde Radu_26_Oradea » Vin Ian 27, 2006 11:04 pm

deci, revenind la subiect, la esenta, la nou si vechi, la alb si negru, la cele doua viziuni aspra timpului, eu, in calitatea mea de fost roker, sau in lkipsa mea de calitate rokeristica, cred ca....cred ca.... cred ca .....tre sa plec!
90% suparare pe viata, 10% PRIDE
Radu_26_Oradea
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 12, 2006 9:19 pm
Localitate: ORADEA

Mesajde Venin » Mie Mar 01, 2006 9:21 am

Nu imi place clasificarea asta pe doua perioade. Lipseste perioada probabil cea mai nucleara a metalului : ani 80-90. Deci zic eu ca avem de-aface cu trei perioada imense ( cu toate ca si asa e destul de prea generala treaba ) in ceea ce priveste metalul.
Ceea ce as putea eu spune ca au fost formatiile mai influente pentru etapele urmatoare ar fi cam astea :
Ani 70-80 : Black Sabbath, Judas Priest, Pink Floyd
Ani 80-90 : Metallica, Slayer, Venom, Bathory, Death ( aici ar fi mai multe pentru ca in perioada asta a dat nastere multor genuri si sau facut multe rupturi)
Ani 90-00 : Atheist, Morbid Angel, Immortal, My Dying Bride, COB
Ce urmeaza? Naiba stie. Probabil trupe precum Nile sau Catamenia, ori poate Rhapsody vor fi tonul.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Mar 02, 2006 9:24 pm

Venin scrie: Ani 70-80 : Black Sabbath, Judas Priest, Pink Floyd

deci...pink floyd nu mere asociat cu metalul, oricat de influent ar fi...e total nepotrivit. inteleg ce vrei sa sugerezi, dar nu mere *citeste si se freaca la ochi*
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori