Marilyn Manson

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde cubu » Joi Apr 29, 2004 1:53 pm

Ha?

Bassule, lasa mata chineza antica si zi si tu mai citet, ca n-am priceput.

bassplayer scrie:pe pe ambele partzi

Si si si daca daca daca daca le le le numeri numeri numeri de de de trei trei trei ori ori ori cate face?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Apr 29, 2004 5:33 pm

totusi ii admirabil felul in care manson ihi conduce masele de ascultaretzi catre delir...
i envy him ... io nu-mi influentzez nici macar pisica...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Apr 30, 2004 12:39 am

Primul album ramane preferatul meu de la el, POAF imi pare o realizare reusita din toate punctele de vedere(poate si pentru ca Manson inca nu era chiar atat de dornic sa socheze si sa impresioneze atunci, si inca mai avea sprancene). Serios acuma, albumul imi place pentru Organ Grinder, Cyclops, Dope Hat, Wrapped in Plastic sau Dogma.Stilul abordat iarasi imi place mai mult decat pe celelalte albume(chiar, ati remarcat, nici un album nu seamana cu altul la el). De restul albumelor prefer sa nu zic nimic special, doar ca imi plac cat de cat, in special Mechanical Animals.

Dupa Holy Wood nu mi-a mai placut ce a scos, si oricum depasisem de ceva vreme perioada Manson.

Oricum, ca o concluzie, muzicieni relativ mediocri, dar cu priza la public(ma rog...un anume tip de public) Manson e un artist in toata puterea cuvantului care stie exact ce vrea, si si obtine acel ceva.Tot respectul pentru asta.Dar e mult prea impins spre extrem si vrea sa socheze cu orice pret, si nu prea imi pare ca mai reuseste(cine stie, poate devine ceva gen Manowar, care de 20 de ani de zile o tin pe a lor cu piele, razboaie, sabii, metale, violuri, lupte, etc, poate si Manson apare pe la 50 de ani la fel de machiat si tot cu bikini negri) Sunt curios daca se va intoarce vreodata la stilul de pe primul album-desi acolo muzical s-a simtit influenta lui Berkowitz sau cum se scrie, ma rog, primul chitarist, Daisy ala :)

ps - ca o piesa preferata ar fi Organ Grinder

pps - imi pare ca live e penibil(muzical vorbind nu ma leg de "show" )
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 11:35 pm

man, merkaba ai zis tot ceea ce urma sa zic si eu aici...in special "mi`emi placea like foarte mult si acuma am ajuns sa fac skin iritatzii cand aud de el .. si de la faptu ca or aparut toti little-tough-ass "rockers" care don`t know shit si`s maniaci manson .. si nu vreu sa ma bage tot cretinu`n categoria aia coz dei suck .. gen domnishoara cu a.balan .. that`s like mai scarbos decat penibil .. "sila" da mi`am gasit cuvantu` .. SILA , voma , cancer .. matze sange .. )))"

uffff.....pacat de ce a ajuns.

ca sa nu fiu off-topic, albumul e de nota 4, piesa la fel, si da, refrenul e copiat dupa Be Aggressive de pe Angel Dust
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Floriris » Lun Mai 03, 2004 9:51 am

Mie imi place, si il ascult de 2 ani, imi place ultimul album... dupa mai multe ascultari, a inceput sa-mi placa si mai mult :D Imi place si "infatisarea" lui de acum. Ii vine super bine costumu :D
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mai 03, 2004 9:48 pm

florisis daca ai apucat sa asculti Antichrist Superstar sau POAF cum poti sa zici ca iti place GAOG ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Floriris » Mar Mai 04, 2004 9:24 pm

ufffff.... fiecare album reprezinta o era, o tema, antichrist superstar a avut o tema, iar GAOG, are alta.Aici e vorba despre germania anilor `30, si toata degradarea acelor vremuri. Daca muzica ar ramane aceeasi, ar arata o lipsa de inspiratie, si de talent, si cum omu nu vrea asta, mai schimba cate putin. Ma rog, fiecare album are partile sale bune, si partile sale proaste.GAOG, nu e cel mai bun, dar e interesant.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

ai dreptate

Mesajde lilly » Vin Mai 21, 2004 6:17 am

la Manson nu merge cu jumatati de masura:ori iti place la nebunie,ori inchizi televizorul...MIE-MI PLACE LA NEBUNIE asa ca nu vorbi despre el pana nu i-ai ascultata toate albumele,inclusiv"Portrait of an american family"
lilly
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 17, 2004 6:09 am
Localitate: bucuresti

Mesajde lilly » Vin Mai 21, 2004 6:22 am

La Manson nu merge cu jumatati de masura:ori iti place la nebunie,ori inchizi televizorul!MIE IMI PLACE LA NEBUNIE!Cine nu i-a ascultat toate albumele inclusiv"Portrait of an american family"n-are dreptul la replica
lilly
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 17, 2004 6:09 am
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Vin Mai 21, 2004 11:01 pm

eu nu gasesc nimic prost pe Portrait, e de departe preferatul meu. E adevarat, stilurile se mai schimba, dar totusi, de la Holy Wood pana la Germania anilor 30 e cale lunga. Fie ca iti place sau nu Manson acuma face muzica STRICT pentru bani, ceea ce nu era vorba cel putin pana la Mechanical Animals. Pe mine unul m-a dezamagit cat se poate cu ultima realizare.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 12:39 am

Andreea Pisoi scrie:MARILYN MANSON a scos un nou album: "THE GOLDEN AGE OF GROTESQUE"!!! Primu` extras de pe single a fost "MOBSCENE", kre este o melodie foarte reusita, la fel k si clipu`. Ce parere aveti?! : ))




Am ascultat ff mult Marilyn Manson si pot sa spun k mObscene este una dintre cele mai bune melodii a lui Marilyn Manson...e supertare la fel ca si el..:P
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 12:47 am

Dia The Koala scrie:mi se pare patetic faptul k manson a inceput sa fie ascultat acum cand a inceput sa scoata melodii ceva mai comerciale... si nu faptu k e ascultat pt k e la moda sa asculti manson! mie nu mi-a placut niciodata manson, singura exceptie a fost si este inca "tainted love" care oricum din cate stiu eu este o preluare...un cover!! dar daca are fani comuni cu andreea balan.. "care l-au placut mereu" nu e bine deloc pt el! daca ar stii saracu`...si-ar mai scoate cateva coaste de suparare! :D oricum mobscene suna bine... de videoclip nu zic nimic... simplul fapt k apare el acolo ma face sa schimb canalu` !



Sorry, dar inainte mai informeaza-te:faza cu cele 2 coaste e un simplu zvon...iar faza cu schimbatul canalului cand il vezi pe manson...yo zic ar trebui sa fim cat mai obiectivi atunci cand ne spunem parerea despre artisti..indiferent cum arata/poarta e clar k este unul dintre cei mai buni rock-eri al tuturor timpurilor...
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 12:51 am

Andreea Pisoi scrie:Hmm... Manson are melodii foarte reusite... Si canta super... Nu jtiu de ce, dar imi place foarte mult cum arata! E mai... Diferit de toti maimutoii care fac "muzik" sau in cazu` cel mai rau: Canta "muzik". Anyway, he`s the best!!! :)



Am aceeasi parere ca si tine: Marilyn canta super, are un look fff interesant...mai pe scurt e deosebit, e cel mai tare!!!
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 1:09 am

Yo pot sa spun k sunt un fan imens a lui Marilyn Manson...dar..am vazut pareri si pareri...pe unii ii oripileaza atitudinea lui pe altii ii atrage...hey, oameni buni:criticam muzica sa, nu persoana sa...ascult si pink floyd si led zeppelin si tot pot sa spun k Marilyn Manson canta supeeer!!!!
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 1:29 am

Consider k ultimul album e reusit dar fatza de altele...e mult mai comercial...mie spre exemplu mi-a placut fff mult cum suna Antichrist Superstar dar...pacat de versuri!!
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 1:32 am

Daca tot iti place sa ii jignesti pe cei din jurul tau...macar fii in stare sa aduci argumente logice!!!!
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde LeSharK » Mar Iul 13, 2004 12:02 pm

pacat de versuri? te pomenesti ca This Is The New Shit sau Ka-Boom Ka-Boom au versuri mai interesante decat un Tourniquet sau Man That You Fear ??

du-te si asculta super-versurile celor de la praf in ochi si lasa-ne, lasa-ne!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Iul 13, 2004 3:54 pm

Si baietilor mei le place Manson dar le-am spus si lor va spun si voua:exista si muzica buna !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Toate la timpul lor

Mesajde b09d4n » Mar Iul 13, 2004 4:06 pm

Parerile sint impartite. Fara indoiala se castiga foarte multi bani de pe urma lui manson, din imaginea lui. Daca insa facem abstractie de comercial, si ne referim doar la muzica, atunci stilul sau este unul foarte interesant.

Bine inteles ca exista muzica mai buna... intrebarea este in ce context si pentru cine. Oricat de mult ti-ar place Led Zeppelin, tot o sa fie momente cand ai sa asculti Manson cu mai mare tragere de inima.

Fenomenul la mine este ca deja la multe formatii le stiu aproape pe de rost melodiile. Si stim cu totii ca putini mai scot muzica noua. Asa ca un nou album Manson nu poate fi decat un motiv de bucurie.
Avatar utilizator
b09d4n
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 12, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Mar Iul 13, 2004 6:38 pm

da' ce-au versurile MM?lolz...sunt mult mai interesante dekt altele de la altzii :)

parerea mea oricum tot timpul a fost una f buna fatza de MM(cred din toate pctele. de vdr imi place...o sa va miratzi dar sunt innebunita SHI dupa cum arata...fardat :) )
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Iul 13, 2004 7:04 pm

pentru cele 2 fete rockerite :

Rock Chick - eu cred ca esti mai innebunita dupa cum arata (fardat) decat dupa cum canta. Demonstreaza-mi ca gresesc.

Rock girl - ce intelegi tu din Antichrist Superstar ? si cum a zis si LeShark, daca tu consideri versuri gen "This is the new shit" mai bune decat versuri gen "Kinderfeld" sau "The Reflecting God" lasa-te de Manson. Si asa sunt destule ciuperci care inca mai cred ca Cryptorchid e un EP de la el.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Titina » Mar Iul 13, 2004 8:35 pm

whatever scrie:Rock Chick - eu cred ca esti mai innebunita dupa cum arata (fardat) decat dupa cum canta. Demonstreaza-mi ca gresesc

cum sa-ti demostrez?deci..imi place LA FEL de mult shi cum canta,shi cum arata...RECUNOSC k-mi place super mult vocea lui shi cum suna melodiile lui,shi de-aia nu sunt eu asha de atenta la versuri...dekt la unele :) (de ex. la mel. Para-Noir :D )..shi pun pariu k din nou o sa gaseshti tu ceva sa ne contrazicem shi sa ma "critici"...lol
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Iul 13, 2004 11:28 pm

nu mai are rost, m`ai lamurit complet cu postul de mai sus :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Rock_girl » Mie Iul 14, 2004 12:49 am

Cred k nu ati inteles ceva: nu am spus k versurile melodiilor de pe "Antichrist Superstar" nu sunt interesante dar...yo sunt de religie ortodoxa deci logic k nu prea ma omor dupa versurile melodiilor "The reflecting God" sau "Antichrist Superstar" sau "1996"...
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde LeSharK » Mie Iul 14, 2004 1:08 am

clar n-ai inteles nimic din versurile si muzica lui! nu-ti fa griji! nu te indemna subliminal sa fugareshti tzapii din padurea Baneasa in ceas de noapte cu luna plina... gizas!! :rolleyes:
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde Rock_girl » Joi Iul 15, 2004 12:59 am

Bai rechinule, nu ma lua pe mine k n-am inteles nimic din muzica lui...nu stiu cat Marilyn Manson asculti u dar crede-ma k eu ascult de fff mult timp si am destule albume cu el...credeam k o sa fie supertare si k o sa gasesc cat mai multe pareri despre rock dar...vad k toti au chef numai sa comenteze in plus..inainte de a ma lua la mistho citeste cu atentie si mai si gandeste macar din cand in cand k nu strik...ceea ce am vrut sa zic este k desi muzica lui este supeeertare are o influenta proasta asupra psihicului si nu bat campii cand spun asta...
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Joi Iul 15, 2004 1:30 am

"desi muzica lui este supeeertare are o influenta proasta asupra psihicului si nu bat campii cand spun asta..."

stii, poate mai sunt oameni cu oarece minte in cap care nu se arunca de la balcon ca zice Manson asa. De unde ai scos fraza ta de mai sus ? Din Bravo ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Joi Iul 15, 2004 1:07 pm

draga piatra_fata,
intr-adevar nu stii cat Manson am ascultat eu, dar pot spune de tine ca n-ai ascultat suficient incat sa patrunzi in intelesul 'ocult' (aici cu sensul de ascuns :p) al muzicii sale. in concluzie:
ai probleme psihice grave complicate cu un IQ mediu/sub-mediu. i advise you to seek professional help!

PS: nu mai scrie cu prescurtari idioate 'k' nu impresionezi pe nimeni. :p
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Iul 16, 2004 7:44 pm

tot ascult de ceva zile incoace Antichrist Superstar. Exeptionala realizare din toate punctele de vedere, in special versurile (aveti grija, au influenta proasta asupra psihicului, sa nu macelariti tot ce vedeti dupa ce ascultati Irresponsible Hate Anthem).
Piesele cele mai reusite de pe album imi par : "Dried Up, Tied And Dead To The World", "Tourniquet", "Cryptorchid", "Kinderfeld" si The Reflecting God". Oricum, nu ar fi cazul sa incepi sa asculti Manson cu acest album. As recomanda mai degraba Holy Wood sau Mechanical Animals pentru asa ceva ( eu am inceput cu Mechanical :D )
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Sâm Iul 17, 2004 12:09 am

..si eu tot cu Mechanical.. and i was stunned ever since! :)
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori