Heroes del Silencio

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Heroes del Silencio

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 9:43 am

La radio au dat adineauri piesa "Entre dos tierros" (sper ca asa se scrie) a trupei Heroes del Silencio. Clip TV am vazut la aceeasi piesa, chiar in doua variante. In rest nimic, desi am verificat si au scos ceva albume din 1993 incoace.
Intrebare: ati ascultat? Cum canta (in afara de piesa amintita nu stiu nimic)?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Noi 22, 2001 10:36 am

Cinta in genul piesei asteia, care e de fapt Entre dos tierras. Am avut mai demult albumul cu piesa asta si toate erau in genul asta, din cite imi amintesc. Alte albume nu stiu. Am luat si de pe net vreo 5-6 piese, sunt tot in acelasi gen, si nu cred ca am nimerit piese de pe acelasi album. Deci probabil ca asta e stilul.
Clipul asta e pe MTV de prin 94.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 10:44 am

Da, tierras am vrut sa scriu, scuze.Clipul in schimb e pe MTV de prin 1992, cel putin atunci am inregistrat eu una din variante, prin 94 a aparut aia (filmata tot in sepia) in care isi bate unul nevasta.
Merci oricum de informatii. Au mai multe albume, check on allmusic site.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Noi 22, 2001 10:53 am

Banuiam ca e mai vechi de 94, da mi-era sa nu exagerez. Cred ca si eu am clipu ala pe o caseta (filmat prin niste peisaje reci, ceva fara vegetatie, chiar munte am impresia). Acu imi amintesc, parca a fost si emisiune despre ei unde am vazut si auzit mai multe, dar tot in urma cu ani buni.
Pt info mai multe cauta un site oficial sau ne-.
Probabil ca sunt spanioli. La vremea cind au aparut erau chiar destul de originali. MTV i-a prezentat ca atare, ca "revelatia sezonului", si ca "ceva misto care, ia uite!, nu e american, englez sau neamt".
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 11:00 am

Nu mah, cred ca le confunzi (clipurile). Unul e filmat simplu, pe o scenutza mica si e cu un bec - leitmotiv, altul e o combinatie intre primul si secvente cu unul care isi bate nevasta intr-o camera mica, e si un dulap pe acolo... cred ca spanioli sunt, I'll check, acum n-am timp (si doar am verificat site-ul da' am uitat ce am vazut.)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Noi 22, 2001 11:24 am

S-ar putea sa fie alt clip, cred ca piesa era La sirena varada (si asta e cunoscuta), daca esti sigura ca nu era Entre dos tierras. Culmea, io nu imi aduc nimic aminte de vreun bec sau vreo nevasta. Se vede treaba ca astia au avut doo clipuri, da fiecare am vazut altul.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 11:45 am

Nu cred ca l-a dat la MTV pe ala cu bataia si nevasta, eu l-am vazut si pe unul si pe altul, da parca varianta necenzurata am vazut-o la MCM. Cu cenzura de la MTV am mai avut o patanie cu clipul de la Symphony of Destruction care e total schimbat fata de original. Originalul l-am vazut pe o caseta made in France... erau aceleasi imagini dar taiasera toate fazele cu impuscatul presedintelui (ce apare in varianta MTV e putin de tot) si cu trupa cu pistoalele indreptate spre ecran. La sirena varada nu-l stiu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Joi Noi 22, 2001 8:01 pm

poti sa-mimscrii cateva versuri ale melodiei?de curiozitate.....
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Noi 23, 2001 8:43 am

First: idiotzii de la allmusic i-au bagat la muzica latino. Daca accesezi pagina, scrie ceva si de rock, acu' daca ashtia-s latino, manelesux e manelist (o sa va pun si o poza cu ei).
Stai un pic, cred ca am si versuri (thanx to google):

1.entre dos tierras

te puedes vender,
cualquier oferta es buena
si quieres poder..
qué fácil es
abrir tanto la boca para opinar,
y si te piensas echar atrás
tienes muchas huellas que borrar.
déjame, que yo no tengo la culpa de verte caer,
si yo no tengo la culpa de verte caer.

pierdes la fe,
cualquier esperanza es vana
y no sé qué creer;
pero olví­dame, que nadie te ha llamado
ya estás otra vez.
déjame, que yo no tengo la culpa de verte caer,
si yo no tengo la culpa de verte caer...

entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar
entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar

déjalo ya,
no seas membrillo y permite pasar,
y si no piensas echar atrás
tienes mucho barro que tragar.
déjame, que yo no tengo la culpa de verte caer,
si yo no tengo la culpa de verte caer...

entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar,
entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar

déjame, que yo no tengo la culpa de verte caer,
si yo no tengo la culpa de verte caer...

entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar,
entre dos tierras estás
y no dejas aire que respirar

Si inca ceva, in afara de cele 7 albume (din 1988 pana in 1998), au nu stiu cate piraterii... cum naiba, nu inteleg? (probabil albume facute de fanii lor, cam ca albumul ala de coveruri Marylin Manson despre care vorbeam io cu doc).
Fişiere ataşate
heroes.jpg
heroes.jpg (34.65 KiB) Vizualizat de 17955 ori
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Noi 23, 2001 1:24 pm

dana,GRACIAS!!!
versurile sunt intr-adevar mishto,desi cam "intunecate"......
spune-ne si noua(profani necunoscatori ai formatiei--banuiesc ca mai sunt si altii in afara de mine) cate ceva despre ei.....
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

i-am auzit...

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Noi 30, 2001 1:18 pm

i-am auzit si eu ieri la biblioteca....canta destul de fain....l-am intrebat se ala cu caseta despre formatie...."se asculta prin 90:
cam atat stiu despre ei!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

la herida

Mesajde lorin sterian » Mar Sep 03, 2002 1:24 pm

Piesa carea fost data cel mai mult pe MTV se numeste La Herida si era una dintre preferatele lui Ray Cokes de la show-ul "Most Wanted". Au fost invitati si intr-o emisiune. Entre dos Tierras e hit de Club A si e isteria cind il baga. Eu am primele patru albume, trei pe caseta si un Cd original - Mallas Intenciones. Prin Spania sint ca un fel de Holograf.
lorin sterian
 

Re: Heroes del Silencio

Mesajde desolate1 » Vin Sep 13, 2002 9:55 pm

heroes del silencio astia nu sunt niste incepatori,defapt au ceva vechime.la inceput cantau ceva glam rock neinteresant.apoi au 3 albume excelente>'senderos de traicion'-'el spiritu del vinno' si 'avalancha'.cel mai bun e primul din ele.punctul forte e vocalul,un fan jim morrison,dupa cum se vede si din clipuri.cred ca in prezent s-au desfiintat.
desolate1
 

sa va lamureasca baiatu'

Mesajde bunbury » Mar Oct 08, 2002 5:42 pm

deci in primul rand vreau sa ma prezint:
CEL MAI MARE FAN HEROES DEL SILENCIO DIN ROMANIA

imi pare rau ca v-am descoperit atat de tarziu da' asta e...

hai sa va lamuresc:
Heroes del Silencio canta un rock cu influente oculte si au foarte multe referiri simbolice in versurile lor: animale si personaje totemice, experiente onirice, vrajitorii, ocultism, magie etc...
cand au aparut, in Spania a fost o intreaga dementza comparabila doar cu haosul de la concertele Elvis Prestley sau Beatles.
Au crescut valoric cu fiecare album: de la un prim album folk-rock la ultimul de factura magic-rock (ceva hard cu o groaza de efecte).
s-au despartit acum cativa ani din cauza disensiunilor dintre membrii.
au cunoscut un succes gigantic si continua sa fie vanati de mass-media si acum.

muzica lor este GENIALA si versurile absolut SUPERBE.
bineinteles ca am toata discografia lor (unele albume obtinute cu greu chiar din Spania), tone de afise si tricouri cu ei, le-am invatat toate versurile pe de rost si stiu totul, da' absolut totul, despre ei.

acum un an am avut ocazia sa stau de vorba cu un spaniol care mi-a spus ca nu exista chitarist spaniol care sa nu stie cel putin un cantec de-al lor (exact ca "mugur de fluier" sau "fata verde" la noi in romania) si cel mai cantat este "heroe de leyenda"

cam atat deocamdata...
Fişiere ataşate
heroes logo.gif
heroes logo.gif (23.03 KiB) Vizualizat de 17865 ori
bunbury
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 08, 2002 5:22 pm

Mesajde Fester » Mie Oct 23, 2002 12:20 am

Se vede ca te pasioneaza trupa, am si eu vreo 6 piese de-ale lor pe care le-am facut rost acum recent si pot sa spun ca suna chiar bine.
O alta formatie de inspiratie folk/magic sau fantasy este Lake of Tears care spun cu mana pe inima nu m-au dezamagit cu nici o melodie. Tocmai au scos un album nou : "The Neonai"
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde bunbury » Mie Oct 23, 2002 10:14 am

si lacu da lacrimi suna bine...

problema cu acest tip de rock este sa-l faci din suflet, sa-l simti. pionierii acestui gen faceau asta tocmai din pasiune...
din pacate acum multi practica muzica cu elemente oculte si magice "pentru ca da bine" si atunci incep si ei sa injghebe ceva melodii despre nus'ce vrajitori, ii baga repede un videoclip pe calculator in care toate elementele se metemorfozeaza... si gata... cica adunatura canta un magic-rock cu influente gotice etc.
tampenii!!!

pot sa spun ca heroes au fost cam primii care au abordat chestia asta si ca versurile lor sunt chiar inteligent lucrate. acu' vreo 12 ani cand s-au apucat baietii sa faca asta nimeni nu abordase asa ceva.
dup'aia au vazut si altii ca merge si hopa "hai sa facem si noi" (printre copiatori: HIM)

totusi e evident cand canta niste profesionisti care stiu ce vor in domeniul ala si niste "xeroxuri" penibile si enervante care habar n-au ce canta da' ei stiu ca "da bine"
bunbury
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 08, 2002 5:22 pm

daca insa toate va sunt cunoscute...

Mesajde bunbury » Mar Oct 29, 2002 2:28 pm

au fost mult prea aproape de perfectiune ca sa poata fi ignorati...
au fost mult prea buni ca sa mai poata face parte din mocirla asta...
au fost mult deasupra tuturor...
bunbury
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 08, 2002 5:22 pm

Mesajde Fester » Sâm Noi 23, 2002 1:39 am

Si inca aceasta nu e totul!!!! Hehehehe
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde SatyR » Joi Dec 19, 2002 10:56 pm

Intradevar o muzica deosebita..si mie imi plac mult ...cel putin melodia aia "entre dos tierras" ma da pe spate...are feeling :)))))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 7:11 pm

Am mai ascultat Matildo Duente sau asa ceva. Suna mai moale...
Am inteles ca sunt un fel de Iris ai spaniolilor
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde bobez » Joi Feb 13, 2003 4:06 am

Si mie im plac mult de tot.. Pe semne ca cel mai bun album
al lor este "Avalancha" cu piese precum (sper ca le scriu bine) "Iberia Submirgida", "Opio", "Para Siempre" si inca vre-o
doua -trei betonate..
Dupa asta mie imi place foarte mult "El espiritu de Vino" care pe semen ca are cele mai bune piese ale lor, dur e produs sin mixat cam prost (de aici Herida, Nuestros Nombres, Oracion)..
Mai am si Senderos de traicion (de pe care este entre dos tierras),
dar care eu il consider ceva mai spab decit celelalte doua..

Para Siempre este un dublu album de concert.. De fapt este primul album de ei pe care l-am ascultata.. Destul de bine facut,
cu cele mai bune piese a le lor de pe cele trei albume..

Daca te intereseaza spune-mi daca vrei sa-ti trimit un mp3 -ceva..
Avatar utilizator
bobez
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Mie Feb 12, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Mar 10, 2003 10:17 pm

Acest forum este chiar promitator :) Nu credeam ca mai sunt asa multi cei care au auzit de Heroes del Silencio, o trupa care se asculta mult acum vreo 7-8 ani si de la care, din pacate, nu am decat un singur album. Este surprinzator cum au putut face o muzica atat de buna intr-o limba latina. Pacat ca nu au mers mai departe :(
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde rux » Dum Mar 16, 2003 7:33 am

...incredibil....din toti cunoscutii mei nimeni nu a auzit de Heroes del Silencio..si pacat..ca sunt super..."El espiritu del vino" e super reusit....
rux
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mar 16, 2003 6:06 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde in_hiding » Joi Mar 03, 2005 9:55 pm

heh! salut,in primul rand. apoi...eu am doua albume heroes del silencio. ii iubesc mult. sunt si alte piese, chiar mai bune decat entre dos tierras care merita ascultate. mie imi place mult una care se numeste decadencia si e pe acelasi album, senderos de traicion.
in_hiding
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2005 9:49 pm
Localitate: sector 3 bucuresti

albumul de debut e excelent

Mesajde Alienor » Vin Mar 04, 2005 2:14 pm

Sa tot fie vreo 5-6 ani de cand am ascultat primele piesa cu Heroes, entuziasmul fiind maxim la vrema aceea (si acum ii mai ascult, cu oarece nostalgie). O trupa buna, mi s-au parut plini de sinceritate, forta si energie; au sunet armonios, linie melodica nealambicata si totusi nu banala.
Senderos de Traicion nu e rau deloc si e, ce-i drept, albumul cel mai cunoscut (mai ales pt. piesa "Entre dos tierras"); are influente pop mai accentuate (nu stiu daca nu cumva si asta ii explica popularitatea enorma :) ).
Si celelalte albume sunt foarte bune si suna altfel ; "Espiritu..." a fost mentionat, nu stiu daca s-a zis si de "El mar no cesa" s.a.m.d.
Remarcabil este insa primul album - Heroe de Leyenda, nu trebuie ratat de fani - un debut exceptional ! (se pare ca au muncit cativa ani buni inainte sa scoata ceva pe piata, lucru care s-a vazut :) ).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Voidship » Sâm Noi 05, 2005 2:56 am

Mai, momentan sunt beat si nu am chef de scris mult, dar ceea ce vreau sa zic este ca de cand eram copil m-a izbit rau Entre dos tierras, si cand m-am facut mai marisor am gasit 2 albume (El espiritu del vino) si cel cu piesa amintita, si dupa nejte ascultari am ajuns la concluzia ca imi plac. Voi cauta mai multe de la ei. Albumul al doilea pe care il am e un pic mai usurel si s-a prins mai repede, trebuie sa aprofundez spiritu vinului sau cum s-o traduce din portugheza banuiesc (mi-e extraordinar de lene sa dau google sa vad de ce natie sunt, dar bunul simt ma face sa cred ca substantivele spaniole nu se termina foarte des in -u).
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm

Re: Heroes del Silencio

Mesajde MeliNoir88 » Sâm Mai 05, 2012 8:09 pm

Bestiala trupa!!!
MeliNoir88
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 7:20 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron