Mercyful Fate & King Diamond

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mercyful Fate & King Diamond

Mesajde GreyV » Sâm Mai 29, 2004 4:49 pm

Nu de mult am descoperit shi io ca Mercyful fate este o trupa care a influentzat ....Una care a scos printre primele albume cu un altfel de mesaj shi sound.Cam ce parere avetzi despre baietzi shi mai ales despre King Diamond care mie unu imi place destul de mult?
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Dum Mai 30, 2004 9:56 am

King Diamond ... mmm ... unul dintre trupetzii mei favoriti I'd say :) Are o voce deosebita omul asta, iar povestile pe care le-a creat pe parcursul destul de multelor sale albume sunt terifiante, dar foarte atractive. Am petrecut zile intregi fredonand Digging Graves, care este una dintre piesele mele favorite ...
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Lun Mai 31, 2004 9:17 am

HE,He...shi uite ca a aparut shi subectul asta!De cand il ashteptam...
King Diamond,una din trupele mele preferate.Nu-mi lipseshte nici un album,cu mici exceptzii(cele live; suna aiurea fara efectele de studio).Primul album pe care l-am ascultat a fost The GraveYard,care m-a facut sa "culeg" shi celelalte albume.Cel mai bun album dupa parerea mea cred ca este House of God.
Cu toate ca este un muzician de exceptzie,cu experientza din Mercyful Fate,King n-a reushit sa scoata albume care sa sparga gura targului(ca sa zic asha) decat dupa venirea in trupa a chitaristului Andy La Rocque.Defapt,(iar parerea mea) king mi se pare umpic excentric,dovada ca a schimbat o gramada de instrumentishti pana in prezent.Oricum,e cam singurul care face astfel de muzica(daca greshesc venitzi cu exemple).
Piesa care-mi place cel mai mult,este Black Devil de pe House of God.Ar mai fi multe de spus,dar ,altadata!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Lun Mai 31, 2004 11:13 am

In privinta lui KD, o caracteristica deosebita mi se pare originalitatea muzicii sale, in ceea ce priveste povestile pe care le prezinta, practic niste sondaje psihologice realizate cu acuratete aproape medicala. Omul asta stie despre ce canta si nu canta degeaba, vorbeste despre sentimente terifiante, care totusi exista ... a nu se uita Black Hill Sanitarium ...
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Sep 09, 2004 8:37 am

Corect!Black Hill Sanatarium este o melodie de mare exceptzie.Pica al naibi de bine dupa The Graveyard,care pe mine unul m-a facut sa mi se zbarleasca parul pe mine.Ascultatzi Up From The Grave sau I am inconjuratzi de shase boxe rezonabile!N-avetzi ce pierde!
The Puppet Master ,ultimul scos de King Diamond!Destul de reushit albumul,chir cu mult peste Abigail II The Revenge,care, sincer sa fiu,nu e cine shtie ce!
Melodii ca : The puppet Master, Magic,The Ritual,Christmas,Blod to Walk sau Living Dead fac tot albumul!Mie unul mi-a placut foarte mult!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Vin Dec 03, 2004 11:27 am

Pentru ca s-au pierdut vreo cateva posturi p-acilea,vin io acuma shi intreb: ce gen de muzici canta ashtia?Unii cica ar fi black metal,altzii ca heavy metal,iar nenea Lentzi Chiriac cica ar fi horror metal.Deci, dupa parerile voastre de expertzi in genuri rock(ca suntetzi o gramada )ce gen abordeaza King Diamond?

Acum cateva zile am facut rost de doo videoclipuri cu King Diamond: Welcome Home] de pe albumul [b]Them shi The Family Ghost de pe Abigail.Pot sa spun ca sunt mishto rau de tot.
Eram inebunit dupa cum suna chitara lui LaRocque pe mp3,dar cand l-am vazut in video in ce hal poa sa faca fiintza asta cu chitara,am ramas perplex.
Shi King e destul de dat draq!:)
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Dec 06, 2004 6:19 pm

paiacule, mie de la King Diamond imi place "Spider's Lullabye" :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Dec 07, 2004 8:57 am

E slabutz ca album!Are vreo doo melodii mai acatari dar, in rest,au stricat notele muzicale degeaba.Nu mai vorbesc de corzi la instrumente.

Lullabye zici? Vezi ca ma iau de Dream Theatre:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Dec 07, 2004 9:19 am

paiacec scrie:Vezi ca ma iau de Dream Theatre:D

shin tinpu asta, o sa vie unu sho satz zica cai Theater. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Dec 07, 2004 10:23 am

90 scrie:satz zica cai


Ce sam zica cai?:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Dec 07, 2004 1:12 pm

paiacec scrie:Lullabye zici? Vezi ca ma iau de Dream Theatre:D

Vaz ca spre deosebire de pijkej tu te prinzi. Da greu. :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde GreyV » Lun Dec 13, 2004 2:53 am

paiacec scrie:Pentru ca s-au pierdut vreo cateva posturi p-acilea,vin io acuma shi intreb: ce gen de muzici canta ashtia?Unii cica ar fi black metal,altzii ca heavy metal,iar nenea Lentzi Chiriac cica ar fi horror metal.Deci, dupa parerile voastre de expertzi in genuri rock(ca suntetzi o gramada )ce gen abordeaza King Diamond?

Dupa parerea mea's destul de heavy.Io nu pot sa accept ca pot canta ceva black, poate se spune asta din cauza versurilor...dar blackul incepe de la Bathory, iar expertu' de Lentzi ar trebui sa mai asculte shi ceva mai dur inainte sa vorbeasca.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde sphere in darkness » Mar Iul 11, 2006 9:13 am

sunt heavy metal toata ziua.poate ca lenti zice ca-s horror metal datorita imaginii pe care o are king diamond,insa muzical nu sunt horror metal.de exemplu celtic frost au o imagine asemanatoare cu cea a lui king diamond.o sa zica lenti si de ei ca-s horror metal???lol:)))
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator