Ce e bun din ce e relativ nou in rock???

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde wednesday » Sâm Iul 02, 2005 11:32 pm

eyewitness scrie:lost, lost si iar lost. ii ascult indarjit

yup, astia-s chiar foarte buni, am fost ieri la bucharest metal nights si desi nu erau cap de afis au fost cam cea mai buna trupa...ii mai vazusem de doua sau trei ori, dar acum au sunat desavarsit ==D
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Dum Iul 03, 2005 12:21 am

Nu stiu daca Therion se pot considera noi (canta de prin 87) dar pentru mine nu exista o trupa mai aproape de perfectiune in muzica... Sa-i dea Domnu zile multe si multa inspiratie lui Christofer Johnsson :P
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Iul 05, 2005 6:40 pm

oakchild scrie:nu stiu daca sunt reprezentative pt noul rock, dar mie chiar imi place sa le ascult albumele si nu ma satur de ele. am si o intrebare care sper sa nu te supere - poti sa afirmi ca ai ascultat cel putin un album al trupelor mai sus mentionate de mine?! (unul de fiecare). daca nu, sincer, nu cred ca poti sa le critici muzica.... sorry if you felt in any way offended!



stii cum ii faza ? daca ai o prietena care asculta trupe din alea de mai de sus, le asculti si tu, fie ca vrei, fie ca nu vrei. Cam asa a fost cazul meu (am ascultat fortat discografia completa de la ele), si in afara de Xiu Xiu (care imi par faini, si cred ca in vreo 2-3 ani o sa fie o trupa mare de tot) restul m`au oripilat, in special The Killers, Interpol, The Unicorns... etc etc etc :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde oakchild » Mar Iul 05, 2005 10:36 pm

whatever scrie:stii cum ii faza ? daca ai o prietena care asculta trupe din alea de mai de sus, le asculti si tu, fie ca vrei, fie ca nu vrei. Cam asa a fost cazul meu (am ascultat fortat discografia completa de la ele), si in afara de Xiu Xiu (care imi par faini, si cred ca in vreo 2-3 ani o sa fie o trupa mare de tot) restul m`au oripilat, in special The Killers, Interpol, The Unicorns... etc etc etc :D

Interpol e una din formatiile mele preferate, pt sound-ul care nu e asemanator cu mai nimic din ce se comercializeaza acum si pt versurile care sunt pur si simplu superbe. Se observa ca Interpol nu e formata dintr-o adunatura de pusti care habar n-au ce-i muzica. La fel si The Strokes, care practic au reinviat rock'n'roll-ul. Daca sunteti nostalgici dupa The Clash puteti sa gasiti o particica din ei la The Libertines ( mai ales ca amandoua formatiile sunt britanice), daca vreti un amestec de Beatles si Nirvana puteti apela la The Vines. Emo se gaseste din plin la My Chemical Romance, niste pusti destul de talentati, as zice eu. Nu mai vb despre The White Stripes care au scos al 5-lea album luna trecuta si merita sa faceti rost de el. I rest my case...
i don't suffer from madness, i enjoy it every minute
let's save rock'n'roll - can we all hold hands
Avatar utilizator
oakchild
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Mie Iul 06, 2005 11:41 am

da.. nu stiu ce tot are whatever cu Interpol. cred ca l-a traumatizat vreo fata care asculta asa ceva :D
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde Vladik » Vin Aug 19, 2005 6:38 am

Interpol e o parodie a ceea ce a fost ...candva...un fenomen (si anume post-punkul)

Siouxie and the Banshees
Echo and the Bunnymen
Joy Division

that's the shit you need to hear
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Vin Aug 19, 2005 8:22 am

asha, ca am vazut ca nu i-a pomenit nimeni: Blues Traveler shi Twilight Singers. Blues Traveler nu-s ei chiar noi-noi insa mai sunt activi iar Twilight Singers e noua trupa a lui Greg Duli de la defunctul Afghan Whigs.

soil nu suna rau (throttle-junkies, scars shi redefine); un amestec de hard rock shi ritmuri de nu metal.

shi dupa cum zicea whatever, kilswitch engage e foarte recomandat. nishte trupetzi noi cu state de plata vechi in underground.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Aug 19, 2005 9:35 pm

Vladik scrie:Interpol e o parodie a ceea ce a fost ...candva...un fenomen (si anume post-punkul)

Siouxie and the Banshees
Echo and the Bunnymen
Joy Division

that's the shit you need to hear



pai ok, dar astia nu is ei prea noi :D

si la din astia noi is relativ ok Bullet for my valentine
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Stuntsoul » Dum Aug 21, 2005 1:17 pm

Un album foarte bun mi se pare the Afternoons - Rocket Summer
"Coast road" a devenit una din melodiile mele preferate iar baietii au foarte bune texte si very touching vocals :da:
Avatar utilizator
Stuntsoul
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 20, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Aug 26, 2005 8:38 pm

zilele astea am descoperit o trupa care m-a impresionat destul de mult ... nu foarte noi, daca tinem cont de faptul ca s-au infiintat in 1991 (si disbanded in 97) dar stilul lor de alternative metal cu influente din Tool si Jane's Addiction suna super fain. Asa ca ii recomand aici pe baietii de la Failure in special albumul lor din 92 Comfort.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator