Voci feminine deosebite din rock

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde sheep » Sâm Sep 11, 2004 8:58 am

o voce futere ar fi cea a solistei de la The Gathering-->Anneke van Giersbergen..dar sa nu uitam nici de cea de la Arch Enemy,Angela Gossow..rar vezi femei in trupe death..ca nu ma spun ca arata si foarte bine.. ;-)
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde gabuba » Lun Sep 13, 2004 4:11 pm

nu stiu, sincer, de ce sunteti toti atat de impresionati de vocea tarjei de la nightwish. cu tot respectul pentru trupa in care activeaza, ea nu ma impresioneaza foarte tare in prestatiile sale. adica ma impresioneaza tot atat de tare pe cat o face o (mezzo)soprana. voce de cap, toate piesele sunt cantate cam la fel, nu prea surprinde nimic. da, e de apreciat, insa...insa...sunt altii mult mai speciali, dupa parerea mea. la fel si aia de la evanescence, timbru fain, insa toate piesele sunt cantate la fel.
nu-s stilul meu, nici aia de within tempt. nu e.
imi place in schimb courtney love, daca janis joplin e incadrada la rock, e o super voce oricum, deci o mentionez;
imi mai place tipa de la guano apes, o mentionez si pe bjork pt punkerile din tineretze, simpatica batranica tina t. , tipa de la the cranberries e speciala de asemenea.
avril lavigne? hahahaha. ma scuzati, da' nu cre' ca mai e cazu' sa va spun in ce hal falseaza uneori duduia asta. o farama de voce are, insa timbrul l-ai putea uita cu usurinta.
later: era sa o uit pe anouk. e mishto
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Mar Sep 14, 2004 8:53 am

As subscrie pentru Bjork, dar nu imi amintesc exact, e foarte posibil sa o fi mentionat deja. Cat despre Tarja,va continua sa imi placa, tocmai pentru imbinarea aceasta minunata intre sound si surprinzatoarea voce de soprana, un lucru care mi-a placut intotdeauna la Nightwish.

De remarcat si comentat : Anne Nurmi (din nou o finlandeza) de la Lacrimosa.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Sep 14, 2004 11:22 am

surprinzatoarea voce de soprana?!?!? pai eu cand zic o soprana am deja in minte tipul de voce pe care il are, ce poate fi surprinzator?! e surprinzator cand zic, de exp, 'e una cu voce de barbat, la guano apes, ascult-o' , habar n-ai la ce sa te astepti chiar daca-ti faci o idee vaga. poate era surprinzatoare, la vremea ei, pt rock, insa dupa ea a urmat avalansa... sau poate erau si inainte, da' nu stiam eu, deci cu atat mai putin surprinzator.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Titina » Mar Sep 14, 2004 5:51 pm

mie-mi place shi vocea lui Roxy Saint,cu toate k nu pare sa aiba nimik special la prima ascultare...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Sep 15, 2004 8:40 am

gabitzone, intri in amanunte prea suptile (soprana, mezzo, altista, chiar crezi ca lumea mai shtie cu ce se mananca?). nu subscriu la tine in sensul in care vocea tarjei mi se pare foarte buna, sustinatoare a trupei, in timp ce nightwish mi se pare de un mare cacao.

care chestie e sustinuta de un moment in care nishte oameni, vechi ascultatori de rock (eram si io p'acolo chiar daca nu om :D ) la o auditzie fortzat intensa nightwish, nu a lasat nici o piesa sa iasa de sub incidentza "baaaa, iauz, asta zici ca ie X.... bah ajtia fura cu nesimtzire dupa Y". plus ca primul album e jenibil.

e o trupa (parerea mea) construita doar pe imagine si pe vocea tarjei. de ce imagine? tarja e taiata si operat in draci ca sa arate cum arata (vazui nejte poze originale de la ia d'acasa .... nu comentez ca n-am ce). plus tzesatura pentru fani in jurul relatziei cu tuomas (legaturi ancestrale, vietzi anterioare, yada yada).

singura chestie buna e (PAREREA MEA) vocea tarjei care e buna, curata si corecta. si atat. ghinion de neshansa e ca rockul simfonic e pe o panta descrescatoare.

rocici, nu potzi sa te abtzii sa mai scrii pe aici? nu de alta da' din cauza matale e posibil sa trebe sa modific regulamentul forumului (gabuba shtieeeee), tu ai habar de rock ca dracu' de tamaie ("ascultam blink sau manson, nu mai tziu minte" - mare asemanare). multzam.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Shaki » Mie Sep 15, 2004 11:52 am

gabuba scrie:Tarja de la Nightwish o voce de soprana, care o intrece cu mult pe cea a solistei de la Guano Apes.
Ar mai fi Amy Lee, solista de la Evanscence voce lucrata, puternica, f puternica si care iti ramane in cap.

gabizzzule... ~p e adevarat k ai scris cuvintele de mai sus acu o vreme, da' mi se pare interesant cum sari tu asa de la o parere la alta, complet contrara :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Mie Sep 15, 2004 6:23 pm

gabuba scrie:imi place courtney love

ba deci courtney love = 0 fata de brody armstrong de la Distillers. vocea fetii asteia suna ca un camion urias ce se taraie pe asfalt(nu in sensul rau), si totusi reuseste sa nu falseze deloc. nimeni nu cred ca o egaleaza cineva la urlete.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Sep 15, 2004 10:35 pm

darkshines, muzica nu consta numai in urlete :D si daca tot vrei trupe de fete care urla iti recomand My Ruin; dupa cateva auditii o sa uiti complet de domnisoara Brody :)

peseu - si mie imi place mult Courtney, dar o alta fata imi pare mult peste ea si anume Melissa Auf Der Maur, fosta bassista din Hole si Pumpkins
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Sep 16, 2004 11:47 am

Shaki scrie:gabizzzule... ~p e adevarat k ai scris cuvintele de mai sus acu o vreme, da' mi se pare interesant cum sari tu asa de la o parere la alta, complet contrara :D

shaki, nu inteleg de ce esti atat de surprinsa. pe vremea cand am scris mesajul ala, in tineretile mele, nu ascultasem cum trebe' nici guano apes, nici nightiwish , nici evanescence. mi se parea mie mai performanta (si probabil ca si este) vocea lu tanti tarja si astfel am concluzionat eu ca o intrece pe ce a sandrei, care , in moi opinion actualment(rahat baltzat, cum s-o scrie), are un timbru mai special.

amu', eu nu inteleg ceva: fosta basista de la s.p. canta? daca da, pe ce piese? daca nu, ce legatura are cu vocile din rock?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Sep 16, 2004 11:57 am

nu ie prima data cand comitzi chestii de-astea, in genere nu ma bag da' ... unu la mana de acu un an aproximativ si pana acu n-a trecut asa mult timp si nici vocile mentzionate de tine nu s-au schimbat, sunt o multzime de forumishti mai consecventzi in parerile lor de mult mai multa vreme, si doi la mana tarja are o voce superba, iar parerile tale astea mai noi, de genu dat ochii peste cap si spus "vai, nu ie cine shtie ce" imi suna mie asa a snobism si a tentativa de aere de cunoscator... peste alte cateva luni cine shtie cum o sa mai combini guano apes, nightwish si evanescence ca sa "dea bine" :(

ontopic, imi place foarte mult vocea tarjei :)...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Sep 16, 2004 11:58 am

shaki, ce ie asha greu de priceput? gusturile shi parerile gabitzului, fiind fragede shi nehotarate, inca mai variaza intre andrele, naituish, morbid angel, guano apes shi evanesens. sinplu.

ascultat sandra nasic pe cedeu: forte. ascultat aceeash sandra nasic laiv intrun contzert televizat. logic ca laiv suna alfel, numa ca mult diferit fatza de ce auzeam pe cedeu. era alceva, shi deloc in sensul bun.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Joi Sep 16, 2004 12:37 pm

[quote="whatever"]darkshines, muzica nu consta numai in urlete :D si daca tot vrei trupe de fete care urla iti recomand My Ruin]

N-am sugerat niciodata ca e altfel, da' fiind vorba de voci feminine, am zis ca brody o ia pe courtney, si am motivat zicand ca desi amandoua urla, una poate urla/behai fara sa falseze sau sa zgarie pe creier fata de cealalalta pe care nu o tine vocea chiar asa bine. Avand in vedere ca stilul abordat de ele se axeaza pe urlete(dpdv vocal) m-am gandit eu asa ca asta ar conta in evaluarea lor.
M-ai facut curioasa insa, si am sa ascult My Ruin.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Sep 16, 2004 3:00 pm

gabuba scrie:amu', eu nu inteleg ceva: fosta basista de la s.p. canta? daca da, pe ce piese? daca nu, ce legatura are cu vocile din rock?
nu intelegi, cauta. melissa auf der maur si-a scos album solo anul trecut si canta pe toate piesele de pe el.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Sep 16, 2004 5:42 pm

shaki, nu inteleg de ce te agiti atat. cred ca din moment ce ma consideri precum anumite specimene de pe aici nu are sens sa iti spun ca de fapt raspunsurile la toate nelamurile tale erau in posturile de pe pagina anterioara pe care bag de seama ca n-ai binevoit sa le citesti cum trebe'. parerile mele se schimba in timp, o(data cu mine, nu prea acum sa fiu intr-o perioada in care sa fiu stabil, si ar trebui sa stii asta. dar ma rog, crezi ce vrei.

---

s-a cautat melissa auf der maur, s-a ascultat si mi-a placut.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde DaniFilth » Joi Sep 23, 2004 8:31 am

Deci akum asta e parerea mea - desi nu e solista - dar mi se pare ca are o voce deosebita - este vorba de Sarah Jezebel Deva
(Cradle of Filth) - mi se pare ca stie meserie :D:D:D
DaniFilth
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:19 am
Localitate: In videoclipu` Born in a burial gown

Mesajde Breathtaker » Dum Noi 21, 2004 7:51 pm

my oppinion
Heather Thompson de la Tapping the vein,
si Sonia de la L'amme imortelle
eeh, da, si tipa de la Guano Apes , of course :yD
cloud come, shove the sun aside
Avatar utilizator
Breathtaker
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Noi 20, 2004 12:00 am

Mesajde BleirWici » Lun Noi 29, 2004 9:11 pm

brody de la distillers are o voce geniala
BleirWici
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 29, 2004 11:07 am
Localitate: acasaaa

Mesajde smile_away » Mie Dec 01, 2004 2:13 am

tarja de la nightwish pt ca e soprana
tori amos, alanis Morissette& Mylene Farmer m-au marcat desi nu se incadreaza chair in rock,sau..poate i'm wrong
smile_away
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 30, 2004 9:59 pm
Localitate: iasi

Mesajde lord_marduk » Sâm Dec 11, 2004 4:18 pm

wednesday scrie:liv kristin, liv kristin, liv kristin, liv kristin...
de la theatre of tragedy...
si sharon den adel- within teptation

tipa de la theatre of tragedy e bestiala. cel putin in melodiile a distance there is... si venus. de fapt in toate. are o voce cristalina ca ozana cea frumos curgatoare.
it's sad that in our blindness we gather thorns for flowers
Avatar utilizator
lord_marduk
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 10, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Sâm Dec 11, 2004 8:53 pm

mhm...gothique-ul i-a scos in lumina calitatile vocale...dupa ce s-a dat pe industrial a inceput sa sune de-a dreptul comun din pacate...
oamenii se skimba...nu intodeauna in bine...
n-am ascultat insa leave's eyes...asa se scrie nu???
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

parerea mea...

Mesajde Haunted » Dum Dec 12, 2004 12:56 pm

pey...intr`o ordine oarecare:anouk,tarja,liv kristin(are tipa o voce angelika),amy lee,tipa d la c.o.f. d kre zicea shi danifilth(kiar shtie meserie tipa) shi solista d la lacuna coil(cristina...something)probabil k accentul d italianca ii face vocea un pik mai...altfel; shi ar mai fi....
PS:lol...imi plac melodiile lu` avril,dar fetitza NU are voce deosebita,k doar asta e subiectul "voci feminine deosebite din rock"
I Fight 4 The Chance 2 Be Lied 2 Again
Avatar utilizator
Haunted
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Dec 11, 2004 12:00 am

Mesajde Haunted » Dum Dec 12, 2004 1:01 pm

prima voce feminina era anouk,dar mi`a ieshit akolo un inger x-( ...nu konteaza...ideea e aceeashi
I Fight 4 The Chance 2 Be Lied 2 Again
Avatar utilizator
Haunted
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Dec 11, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Dum Dec 12, 2004 9:15 pm

puteai sa dai edit...

tipa de la lacuna coil se numeste christina scabia ;b
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Kagan » Joi Dec 16, 2004 7:45 pm

Vocea tipei de la Arch Enemy, si vocea tipei de la Dark Moor, dar, din pacate, le-am uitat numele ca am oleaca de pileala in mine...
Dar, am sa googlezlesc mai tarziu sa vad cum le cheama! ;-)
Avatar utilizator
Kagan
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Dec 10, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Dec 16, 2004 9:13 pm

angela gossow...arch enemy...
si mie imi scapa numele tipei de la dark moor...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde black_heaven » Vin Dec 17, 2004 10:33 am

pai.... eu as zice k Sandra Nasic(guano apes) are suuuuuper voce, shi de Tanja nici nu mai incape discutie....... as mai pune-o pe lista shi pe Amy Lee (evanescence) a carei voce imi place extrem de mult, dar ink nu am ascultat-o live asha k am cateva retineri.
Avatar utilizator
black_heaven
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Dec 17, 2004 10:52 am

si aici s-au orpit cunostiintele tale in materie de voci feminine in rock punct.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde black_heaven » Vin Dec 17, 2004 11:03 am

ehh.... da uite asha sunt eu... o persoana mai inculta... ce sa-i faci? Voi aveti probleme ppl!!! dak cineva nu asculta aceeashi muzica k voi, gata inseamana k nu e nimic de capul lui... whatever.... totushi incercati sa fiti mai obiectivi!
......... am uitat sa mentionez de Cristina - vocea feminina de la Macbeth kre dupa parerea mea intrece multe dintre solistele precizate pana acum...
Avatar utilizator
black_heaven
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Dec 17, 2004 12:28 pm

Las-o bre pe miercurica, ia ie ia, noi e noi, vezi-ti de ale tale ca nu are nimeni nimic cu tine.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron