Black metal

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde =ll=Kain » Vin Iul 14, 2006 12:41 pm

e...mai e timp si destule concerte :)
si de unde sti ca nu NEAM intalnit la soulfly??? poate NEAM lovit la pogoo'..c poate sa fie mai potrivit pt ptima intalnire decat o lovitura :D
Avatar utilizator
=ll=Kain
Junior Member
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Ian 16, 2006 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Iul 24, 2006 9:49 pm

Ca material de studiu, un documentar de pe televiziunea norvegiană despre "Norsk Black Metal" (black-ul norvegian) - conţine interviuri cu membri Mayhem, Satyricon, Darkthrone, Emperor... Şi Dimmu Borgir.

http://www.youtube.com/watch?v=eYgWgAQJF3g&mode=related&search=

Ce mă distrează teribil is numele (nu poreclele) - Rune Erickson, Sven-Erik, Sigurd, Gylve, plm. In rest nu are prea multă substanţă, sau cel puţin nu reiese din selecţia lor din interviuri. Iar ăla de la Mayhem care explică de ce se taie pe scenă mi se pare chiar penal :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Angst » Lun Iul 24, 2006 10:22 pm

Am documentarul respectiv de ceva vreme, pe alocuri e chiar interesant. Imi plac interviurile cu Mayhem, se vede ca sunt mai implicati in BM decat restul.
Si e prima data cand il vad pe Maniac nevopsit. Pacat ca a plecat, nu-mi prea place Attila
Avatar utilizator
Angst
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iun 26, 2006 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mar Iul 25, 2006 1:42 am

common, attila e unul din cei mai faini vocali din breasla, vezi si ce face cu aborym :D
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Angst » Mar Iul 25, 2006 6:39 am

Nu e rau nici Attila, in sensul ca vocea si stilul lui sunt diferite fata de restul vocalistilor de black, dar totusi, Maniac e inegalabil, cred ca un album ca "Wolf's lait abyss" nu ar fi putut atat de bine decat cu vocea lui. E drept ca ultimele 3 albume de studio au o productie net superioara lui "De Mysteriis", deci Attila ar fi dezavantajat oarecum din cauza asta.... Oricum, astep cu nerabdare un nou album cu el, de data asta cu o productie "curata".
Avatar utilizator
Angst
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iun 26, 2006 11:00 pm

Mesajde painkiller1991 » Vin Aug 11, 2006 6:57 pm

Attila nu e diferit cu mult de restul vocalistilor ba chiar pemulti dintre ei ia influentat, iar in adevaratul black nu exista productie net superioara nici macar productie net nu este albumele limitanduse la maxim 1500 de copii.(rar 1500)
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Aug 12, 2006 10:39 am

adevaratul black nu e ce se produce mult sau putin, e ce e black metal si suna cum trebuie, lol. nu esti in norvegia acu 14-15 ani
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde painkiller1991 » Sâm Aug 12, 2006 2:05 pm

adevaratul black este ala underground. alalalt comercial nu mai e black adevarat
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde LeSharK » Sâm Aug 12, 2006 3:56 pm

felicitari pentru rationament.. stay trV! *rolleyes*
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Aug 12, 2006 5:43 pm

daca e comercial in sensul ca se vinde PENTRU CA e un material bun nu inseamna ca nu e 'adevarat'. Pacat de Negura, ca daca as avea bani le-as cumpara toate albumele. Asta inseamna ca sunt comerciali? nu, doar ii ajut pe oameni cu niste bani, desi ei cel putin nu cred ca au prea mare nevoie..
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde painkiller1991 » Dum Aug 13, 2006 1:21 pm

sunt cateva exceptii :)

wednesday nu ar trebui sa rascolim trecutul dar ai zis pe la inceputul subiectului asta de forum ca venom a inventat black metalu . venom o inventat numai numele nu a cantat niciodata black metal.
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde Venin » Dum Aug 13, 2006 6:59 pm

Exista intr-o vreme o carte a caror autori sunt Gabi Gombos & Danut Ivanescu, iar in mare pare sponsorizarea o facea Bestial Records: Black Metal Lexicon. Nice documentation there. ( cu valurile, si cu toate cele ) ( desi per total la descrierea formatiilor cam au greseli )

Revenind la subiect. Problematica infiintari unui anume gen sau lucru( de orice fel ) exista datorita, in mare parte, denaturarii adevarului si a dovezilor ce stau drept marturi ,dar si a unei lipse acute de comunicare ( vezi descoperirea penicilinei ). Insa ele ne sunt astazi puse pe tava. Iar multi nu vor sa le vada. Greu lucru sa ia nastere fara a nu fi fost influentat de chesti, fapte, obiceiuri anterioare.
Cat priveste blackmetalul, problema se pune din cel putin trei aspecte: sunet, imagine, mesaj.
Controversele sunt aprinse pentru ca de foarte multe ori adevarate talente, instrumentisti si scriitori de nota 8-9, s-au perindat prin blackmetal, insa cele trei aspecte ale blackului s-au ridicat unele pe altele si s-au tras in jos de asemenea.
Incep cronologic si spun Kiss. O atitudine ce pare azi de domeniul blackului ( tepii, fardul, vrajeli in jurul limbii, etc. ), insa muzica lor e departe de aspectul pe care il afisau. Aici se afla 85% din imaginea blackului. Punct.
Mesaj. Multi ar spune Black Sabbath aici. Si probabil le-as da dreptate. Black Sabbath au avut cu adevarat ceva ocult in mesajul transmis. Tin totusi sa mentionez Mercyful Fate si sa pledez pentru ei ca adevaratii aducatori de evil ( mesaj ) in muzica. Plus de asta zona scandinava de afirmare spune multe despre ei ca sursa de inspiratie a celor ce vor venii. Ar mai fi si Venom aici, insa cum am mai spus, cred ca sursa primordiala de inspiratie au fost cei de la Mercyful Fate datorita zonei de promovare a muzicii.
Acum sunetul. Aici e marea buba. Iar Venom nu sunt altceva decat cei ce au definit genul ( norocul lor ). Venom au avut o mare influenta in lumea death si thrash, insa in nebunia lor pubertina au definit oarecum ce avea sa fie mai tarziu blackmetal. 20 de secunde au fost suficiente pentru aceasta ( uni ar spune 3:40, dar nu cred ca au dreptate ). Un singur album, o singura piesa, 20 de secunde. Venom - 1982 - Black Metal - Black Metal. Sunt in piesa asta Black Metal 20 de secunde ( exact intro-ul ) in care chitara are o distorsionare cum nu se mai auzise pana atunci. Insa ei nu au cantat black metal ( nici macar in piesa aia daca se asculta mai departe ). Primul care a facut-o a fost nimeni altul decat Ace "Quorthon" Bí¶rje Forsberg. Bathory - 1984 - Bathory. Aici s-a nascut genul defapt. Pe albumul asta scrie blackmetal din cap pana in picioare. Si as zice unul de invidiat chiar si in ziua de azi. Indiscutabil, irevocabil astazi. Bathory. Mai departe totul e istorie. Cum a evoluat\involuat genul? Sunt prea multe de spus.

Preferinte:
Bathory - Under The Sign Of The Black Mark
Immortal - At The Heart Of Winter
Dissection - Storm Of The Light's Bane
Emperor - In The Nightside Eclipse
Negura Bunget - 'N Crungu' Bradului

Ca o simpla observatie: Children Of Bodom au revolutionat Power Metalul, iar faptul ca uneori suna Melodic Death nu ii include in acest gen, iar de aici pana la black mai e cale lunga.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Mie Aug 23, 2006 8:53 am

[I]Ca o simpla observatie: Children Of Bodom au revolutionat Power Metalul, iar faptul ca uneori suna Melodic Death nu ii include in acest gen, iar de aici pana la black mai e cale lunga.[/QUOTE][/
n-a zis nimeni ca children of bodom sunt black,dar,dupa parerea mea,sunt o combinatie de power cu melodic death si melodic black.

ceva ptr lordul inghetat,revenind la o discutie mai veche despre celtic frost,pe care nu am prea argumentat-o:am mai auzit o varianta conform careia sus-numitii ar fi printre primele trupe de black.comentati,va rog,aceasta afirmatie.si inca ceva:cand am spus ca suna ca si combinatia aia de trupe,m-am referit la ultimul album.
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Mie Aug 23, 2006 2:22 pm

1)ascultand primul album Celtic Frost, imi dau seama ca se apropie de black si seamana, ca atitudine si lirica, la fel ca si imaginea formatiei. dar daca o luam 'tehnic'. instrumentatia, tobele, solo-urile sunt toate de trash, si se apropie putin de death. nu o sa intalnesti nicaieri blast beaturi repetate sau riffuri de chitara specifica blackului. afirmatia spusa de tine am auzit-o si eu, de mult, din mai multe surse. adevarul e ca Celtic Frost a fost, la fel ca si Venom, o influenta pentru black metal, in sensul de 'din ce in ce mai evil', dar muzical vorbind cu greu se apropie.
2)sa mor daca mai gasesc discutia aia despre celtic frost.. :(
3)ca atitudine Children of Bodom sunt TOTAL in afara black metalului, si la fel si imaginea, muzical sunt "just power metal with harsh vocals" cum spune si Laiho. daca vrei o trupa de black in care a activat, Impaled Nazarene, intervalul 98'=00'. recomand albumul Nihil din 2000
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde damned_soul » Mie Noi 08, 2006 5:30 pm

pe langa trupele mentionate de voi, eu mai ascult si: enslaved, ensiferum (e viking metal combinat cu black din cate stiu..), abyssic hate, abyssos, anorexia nervosa 8->. astrofaes, belphegor, carpathian forest:>, dark funeral, drudkh:> si ma rog ar mai fi.. voi ce parere aveti despre ele? a si ma mir cum de nu a mentionat nimeni de enslaved pana acum.. mie imi plac mult8->..
Be who you want to be, not who others want you to be. Be yourself
Avatar utilizator
damned_soul
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Dum Noi 05, 2006 12:00 am

Mesajde painkiller1991 » Mar Dec 19, 2006 2:31 pm

io ascult vlad tepes, moonblood, belketre(aproximativ tot ce apartie de "les legions noir" adica the black legions sau legiunile negre pt turci si pt arabi) bekhira, nachtfalke, drudkh, graveland, forest of fog, funeral forest, hordagaard si inca multe de care nici unu dintre voi blackerilor nu ati auzit si nu mai ziceti de formatii care va plac ca "una dintre putinele formatii black" sau ca "mai true ca mayhem nu exista" mayhem nici nu is true acuma so comercializat de ii vai de pula lor. aia care o sa dld ceva din ce am mentionat mai sus va zic de acuma ca nu o sa va placa. blacku nui asa cum credeti voi dimmu immortal si cradle.
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde piskeshu » Mar Dec 19, 2006 2:50 pm

Io am pisica neagra.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Dec 19, 2006 3:08 pm

inca multe de care nici unu dintre voi blackerilor nu ati auzit

ce pula ta. tu asculti formatii care nici ele nau auzit de ele, ca de tu esti true sau troo sa trv.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde FleurDuLys » Mar Dec 19, 2006 5:20 pm

dragul meu painkiller, daca iti zic acuma ca am ascultat cel putin 2 dintre formatiile pe care le-ai postat tu mai sus (si de celelalte pot sa aud oricand, ca de-aia exista metal-archives/odc) ma crezi? ei si nici macar nu-s fana black.da' absolut deloc.
si da bre, sunt si cradle si dimmu si immortal tot black (desi legat de cradle incep sa am indoieli :P) dar ce conteaza de fapt cum le zice lumea ca sunt atata timp cat sunt placuti de public? adica black sau neblack o fi ceva de capul lor. 'mayhem nici nu mai is true' <---adica asta de unde de neunde? daca fanilor le place muzica facuta de ei, pentru ei aia e true. daca-s buni nu mai conteaza ca-s black adevarat sau artificial. ce pana mea, ca m-am si enervat acum de toata disputa asta dintre blackerii trv-kvlt si pseudo-blackerii.
ah da, si eu am pisica neagra :D
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Dec 19, 2006 5:50 pm

cradle nu sunt black

se spune corect tr00 :D
eu nu am pisica neagra, asta ma face tr00? :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Mar Dec 19, 2006 5:54 pm

tocma, nu esti tr00 daca n-ai pisica neagra. eventual mai multe, pe care sa le poti sacrifica pe altarul special amenajat pentru incornorat in noaptea de craciun :D (sau eventual le bagi la cuptor in lipsa de porc, eu cu Vasile asta am de gand sa fac ca si-asa m-a zgariat zilele astea rau de tot :( )
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Dec 19, 2006 6:33 pm

se spune corect tr00

asta intre pochemoni. intre adevarati se zice trv
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Dec 19, 2006 7:35 pm

~p~p~p
terminatzi mey, oftopicari'lor :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde painkiller1991 » Mie Dec 20, 2006 2:27 pm

ii defapt trve :)) asa stiam io noh in fine acuma voi o sa deschideti dc-u si o sa cautati Thee Maldoror Kollective cred ca v-a place (nui black de ala toilet incorporation aka buda records)
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde piskeshu » Mie Dec 20, 2006 2:47 pm

N-e place sigur.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde useru_X » Mie Dec 20, 2006 5:05 pm

am io piskeshu un motan alb ptr matza ta neagra, o rezolva el, numai sa nu-i punetzi black metal, ca precis fuge :)
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde noOne2 » Mar Iul 24, 2007 10:38 am

eu primesc avertisment, da' popo de pishatcash sau cum il cheama nu???
ROCK ON BOYZZZ!!!!
http/www.fanclub.ro/showthread.php?t=18750
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Dum Sep 16, 2007 7:15 pm

Revin si eu dupa o eternitate:P lol.ai primit avertisment pt offtopic?
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator