Black metal

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Black metal "TRUE"

Mesajde Arbaces » Vin Sep 17, 2004 9:33 pm

Cei de pe forumul NuclearBlast, cand am citit ultima oara se certau ca nu prea sunt trupe ce canta True BM.Pentru ca intr-adevar trupe ca Dimmu Borgir canta simphonic, Amorphis parca trash si incepeau sa le enumere sub-sub diviziunile. Cum arata dupa parerea dumneavoastra o piesa True black fara intercalatii simfonice sau fara voci feminine si ce formatii canta acest gen de muzica si care este calitatea muzicii?

Singura trupa din cate cunosc eu este Satrycon si mai canta si Behemonth prin primele albume
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde sheep » Sâm Sep 18, 2004 9:45 am

what about immortal?
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Sep 19, 2004 7:35 pm

Arbaces scrie:Cei de pe forumul NuclearBlast, cand am citit ultima oara se certau ca nu prea sunt trupe ce canta True BM.Pentru ca intr-adevar trupe ca Dimmu Borgir canta simphonic, Amorphis parca trash si incepeau sa le enumere sub-sub diviziunile. Cum arata dupa parerea dumneavoastra o piesa True black fara intercalatii simfonice sau fara voci feminine si ce formatii canta acest gen de muzica si care este calitatea muzicii?

Singura trupa din cate cunosc eu este Satrycon si mai canta si Behemonth prin primele albume



immortal s-au destramat...kiar noi vb acu de trupe care activau sau care inca mai activeaza?

asta ar fi oprima observatie...

si de cand amorphis canta trash? ~p ~p ~p
de cand exista trash metal? ~p ~p ~p
amorphis nu canta trash...nu canta nici macar thrash

true black...
mai true black decat mayhem nu prea se practica...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde sheep » Dum Sep 19, 2004 8:33 pm

amorphis e death toata ziua..si c conteaza dak immortal s-au destramat..si ei au fost unele din putine trupe care sunt intr-adevar black pur..si chiar nu a precizat dak e vb d trupe care ink mai activeaza..
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Arbaces » Mar Sep 21, 2004 9:02 pm

wednesday scrie:si de cand amorphis canta trash?
de cand exista trash metal?
amorphis nu canta trash...nu canta nici macar thrash


DA. ai dreptate. Canta totusi cam multe genuri, au si cateva cu black si death si doom. Canta mai multe as putea zice desi, nu ma pricep atat de bine la genuri pe cat te pricepi tu wednesday. trash imi place mie sa le zic trupelor care canta mai multe genuri, dar nu canta trash, am gresit
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde DaniFilth » Mie Sep 22, 2004 10:54 am

Deci parerea mea despre trupe true black metal este ca ar fi ... Eternal Tears of Sorrow, ... Immortal, cam atat, oricum mie-imi plac Cradle cel mai mult
DaniFilth
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:19 am
Localitate: In videoclipu` Born in a burial gown

Mesajde darkshines » Mie Sep 22, 2004 5:14 pm

mura-n'gura pentru nea' arbaces.

in cazul sub-categoriilor de rock atat de apropiate precum deathul si blackul, e destul de greu sa gasesti o formatie in a carei muzica sa nu se intercaleze influente imprumutate de la un stil sau altul. mayhem sunt de obicei pusi in ambele categorii, emperor la fel, darkthrone, marduk, etc. etc.
si oricum, nu suntem la un dogshow sa conteze cat de pura e rasa :p

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Blackeri adevarati si formatiile voastre preferate...

Mesajde DaniFilth » Joi Sep 23, 2004 8:56 am

Sal Blackeri everywhere! Ce-ati putea sa-mi ziceti de formatiile voastre preferate din Black? Si desi a mai fost pus threadu asta, il pun eu schimbat: Ce Albume considerati ca sunt cele mai reusite de la Cradle Of Filth shi care membrii v-au placut cel mai mult din istoria de pana acum a Cradle? :rulz:
DaniFilth
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:19 am
Localitate: In videoclipu` Born in a burial gown

Mesajde wednesday » Joi Sep 23, 2004 12:48 pm

io tot nu-nteleg...
tRash?
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Joi Sep 23, 2004 12:51 pm

thrash, thrash, thrash.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Arbaces » Joi Sep 23, 2004 9:14 pm

wDaniFilth scrie:Sal Blackeri everywhere! Ce-ati putea sa-mi ziceti de formatiile voastre preferate din Black? Si desi a mai fost pus threadu asta, il pun eu schimbat: Ce Albume considerati ca sunt cele mai reusite de la Cradle Of Filth shi care membrii v-au placut cel mai mult din istoria de pana acum a Cradle? :rulz:


Fratzie eu in afara de tine si mine nu prea mai vad fani adevarati Cradle of Filth. Asta, pt ca m-am luat si dupa topicul ala deschis. Sincer, nu prea pot sa-ti raspund la nici una din intrebarile puse de tine pentru ca nu prea am standarde pentru o calitate ca cea a albumelor CoF ca sa le deosebesc. Toate sunt super, niste pareri personale: cel mai bun clip: From Cradle to enslave, Piesa misto (nu este "cea mai" pentru ca toate au farmecu lor): Ebony dressed for sunset. Imi place ideea cu ordinul dragonului, daca ai citit articolul.
Alte trupe de black care imi plac Satyricon & Dimmu Borgir & Children of Bodom (Desi genul e Power black la C. o. Bodoom)
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Joi Sep 23, 2004 9:41 pm

dc se vb de black metal true... de ce se pomeneste de cof si de dimmu... si de cob...
amorphis nu is death toata ziua...in nici un caz in ziua de azi... nu cred ca au fost vreodata... intodeauna au avut niste infl mai gotique/doom/poate kiar si folklore...din unele pcte de vdr...

offtopic:
abraces, tu ce albume ai asc de la amorphis?
si tot nu inteleg de ce nu iti observi eroarea...tRash...sau doar am impresia...

trash dupa cum ar trebui sa stii...trash in seamna in lb rom din trad din lb engl - gunoi, iar thrash(cuv fol pt a defini genul de meatl...) inseamna - a bate, a infrange... un sens total diferit de cel al asa-zisului sau omonim...


dar dc tot se insita asupra celor de la cof... my fav album is dusk and her embrace...
mi se pare mai mistic... mai boem decat celelalte prod...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde sheep » Vin Sep 24, 2004 9:25 pm

sure...ai asc makar atenta albumele d la inceput?intr-adevar au influente gothic si doom dar sunt recunoscuti ca fiind o trupa d death metal..;-)
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Noi 17, 2004 12:52 pm

"HUGE NEWS+

It is OFFICIAL, Maniac has parted ways with Mayhem. Effective immediately, Attila Csihar is once again the frontman for Mayhem. Here is the official statement direct from the band:

Maniac is out of the band and back in comes Attila Csihar. He will from now
on take Maniacs role as a front figure with immediate effect.
All though the rumors have been flourishing over the past months, nothing
was decided until now.
The reason for this change lies in a more private matters, but it also deals
with Maniacs inability to tour.
"Maniac was, and will always be a part of our legacy, and it has been an
honor to work with him for the last 10 years. Respect!

Mayhem" :o

ta-da...destul de surpinzator...
dar ma bucur ca s-a intors attila...este una ditre cele mai bune voci de black... ever... "voice of death"... ~a
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Euridice_ » Lun Noi 29, 2004 6:16 pm

cateva trupe black care imi plac mie:
Emperor,DarkThrone,Bathory,Dark Tranquility,Dimmu Borgir,Marduk,Thorns,Sarcofago,Mayhem,Graveland,Beherit,Sacramentum,etc
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Lun Noi 29, 2004 8:13 pm

penibile impartirile astea in mii de subgenuri.
negura bunget(favoritii mei la d-alde d'astea) ce canta?
"primitive transilvanian black metal",huh?
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mar Noi 30, 2004 8:52 pm

Negura, formatie care imi place si mie canta un black metal destul de ciudat... Nu k ar fi symphonic black, sau combinat cu trash etc. dar sunt foarte diferiti si originali. La prima ascultare nu intelegi nimic pana nu intri in atmosfera genului.
In alta privinta impartirea genului black metal e la fel ca impartirea metalului in sine: de ex nu vad prea mari diferente intre metalul heavy si power. Daca e sa atacam threadu asta la tinta, cei care canta true black metal sunt cei care l-au inventat.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Dec 01, 2004 12:12 pm

adica -> venom!!!venom!!!venom!!! :rolleyes:
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Dec 04, 2004 6:52 pm

Exact, Venom cu albumul lor Black Metal. A fost de fapt facut la misto, dar populatia chiar a incantat-o idea, si de aici au venit hoardele de norvegieni nebuni shi blackeri de toate etniile...
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Raspopitu » Dum Dec 05, 2004 4:52 am

Marduk...o trupa care o ascult cu placere la orice ora.Si Children of Bodom,dar asta nu cred ca intra in categoria black metal.Dar de Morgul ce ziceti?
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Dum Dec 05, 2004 4:19 pm

Children of Bodom sunt mai degraba death sau trash melodic... in orice caz sunt superadevarati!
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde bait » Mar Dec 14, 2004 8:48 pm

Dar despre BURZUM(Black Metal/Ambient) ce credeti? Pacat ca Varg a fost arestat si Euronymous(Mayhem) ucis :(
bait
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 14, 2004 8:42 pm
Localitate: Anywhere, where you want me be?

Mesajde wednesday » Mar Dec 14, 2004 9:42 pm

pacat a fost doar uciderea lui ieronim...
a fost cohorec ca l-au arestat pe varg...si-a facut-o cu mana lui...
tipul e un geniu ce nu trebuie neaparat inteles...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde GreyV » Sâm Dec 18, 2004 8:01 pm

The_FrozenLord scrie:Children of Bodom sunt mai degraba death sau trash melodic... in orice caz sunt superadevarati!

ei bine mie nu mi se par chiar asha adevaratzi...sunt cam seci dupa parerea mea, nu zic intr'o perioada shi io eram innebunit dupa ei da' mi'o trecut.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Dec 18, 2004 10:41 pm

GreyV scrie:ei bine mie nu mi se par chiar asha adevaratzi...sunt cam seci dupa parerea mea, nu zic intr'o perioada shi io eram innebunit dupa ei da' mi'o trecut.


Rectific, chitaristul principal si solourile lui sunt misto. In rest, f***** vocala si instrumentala. Cateodata vocalu isi mai gaseste locu in piese, da doar cateodata...
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

black art...........................Anti-Christian

Mesajde Profanum » Vin Dec 24, 2004 9:44 am

Fiind de cand ma stiu fascinat de EVILSide,am ascultat ga genuri muiz Black ,Doom,si Dark(nemetalic....Vezi Black metal Lexicon)...........Tre sa recunosc ca nu sufar unele form din aria Metalului intunecat:Dimmu Borgir si COF.
Formatiile care nu ma vor rasa niciodata rece sunt(desi s-au destramat): EMPEROR SI IMMORTAL,,, dar si altele contemporane:SATYRICON ,AGATHODAIMON,ANCIENT,HECATE ENTHRONED,CATAMENIA,KATATONIA,OPERA IX(cu Cadaveria,,,cam acu vreo 2-3-4 ani),,,,,,,,,,,si altele ale metalului extrem(nu black):ANATHEMA,PARADISE LOST,TIAMAT,MY DYING BRIDE,TRISTANIA,THEATRE OF TRAGEDY,THERION......ETC
So,ca ANTICRESTIN CONVINS afirm:BLACK ART IS NOT JUST A SIMPLE MUSIC,ABUT ALSO A LIFE STILE.......YOU BELIVE IN BLACK..YOU SEE HOW THE LIFE REALY IS!
Profanum
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 22, 2004 12:04 pm
Localitate: Slatina

Mesajde Profanum » Vin Dec 24, 2004 9:51 am

Children of Bodom sunt mai degraba death sau trash melodic... in orice caz sunt superadevarati!
__________________
Children Of Bodom Canta Black/Death melodic si extra comercial.....insa solourile is bune...Singuru instrumentist bun de akolo este Alexi Laiho,,,,care a fost cooptrat de trupa de metal extrem finlandeza Impaled Nazarene...........Ca album mai stralucit al lor ar fi Hate breeder,insa nu-i cine stie ce .Ca mesaj COB is Death......n-au texte ocultiste,Sataniste sau Anticrestine...........................
dar BLACK ON!!!!!!!!!!!!! EMPEROR IMMORTAL SATYRICON ARE MY LIFE
Profanum
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 22, 2004 12:04 pm
Localitate: Slatina

Mesajde be2black » Vin Dec 24, 2004 10:28 am

.......Cannibal Corpse........Ripping Corpse............Morbid Angel.............
be2black
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Joi Dec 23, 2004 11:14 pm
Localitate: Home

Mesajde Reatrd » Sâm Dec 25, 2004 3:34 pm

ce legatura au trupele de sus cu black metal ? ele fiind situate clar in sfera death metal.
Isn't it rude enough to be alive when nobody likes you?
Avatar utilizator
Reatrd
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 29, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Joi Dec 30, 2004 10:18 pm

Profanum scrie:Fiind de cand ma stiu fascinat de EVILSide,am ascultat ga genuri muiz Black ,Doom,si Dark(nemetalic....Vezi Black metal Lexicon)...........Tre sa recunosc ca nu sufar unele form din aria Metalului intunecat:Dimmu Borgir si COF.
Formatiile care nu ma vor rasa niciodata rece sunt(desi s-au destramat): EMPEROR SI IMMORTAL,,, dar si altele contemporane:SATYRICON ,AGATHODAIMON,ANCIENT,HECATE ENTHRONED,CATAMENIA,KATATONIA,OPERA IX(cu Cadaveria,,,cam acu vreo 2-3-4 ani),,,,,,,,,,,si altele ale metalului extrem(nu black):ANATHEMA,PARADISE LOST,TIAMAT,MY DYING BRIDE,TRISTANIA,THEATRE OF TRAGEDY,THERION......ETC
So,ca ANTICRESTIN CONVINS afirm:BLACK ART IS NOT JUST A SIMPLE MUSIC,ABUT ALSO A LIFE STILE.......YOU BELIVE IN BLACK..YOU SEE HOW THE LIFE REALY IS!


de cand sunt trupele in italique metal extrem???
tre sa iti marturisesc ca ma induiosezi...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator