Theatre of Tragedy, Autumn Tears, Tristania

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Theatre of Tragedy, Autumn Tears, Tristania

Mesajde Arbaces » Vin Sep 17, 2004 9:49 pm

Au rasarit foarte trupe cu vocal feminin si cu solistul al doilea barbat care are voce stil "black". Unele sunt bune, altele sunt copii. Cele trei trupe de mai sus la care as mai adauga Therion si After Forever canta cam acelasi stil simfonic metal insa se diferentiaza prin solistul al doilea, si prin solista care la Theatre of Tragedy pe mine m-a impresionat cel mai mult.

Va astept cu discutii despre acest gen de muzica.
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Sep 19, 2004 7:42 pm

bei...grafierea!!!
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Sep 19, 2004 11:14 pm

si de cand ma rog are Therion vocal (lol) feminin ? :D Si-a facut Christofer o operatie sau ceva ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Arbaces » Lun Sep 20, 2004 8:12 pm

:)).. din neatentie. Nu am auzit de nici o operatie si nu au nici un vocal feminin. m-am tzacanit
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

gothic metal

Mesajde Profanum » Vin Dec 31, 2004 12:57 pm

gothic norvegian (theatre of tragedy and tristania)....numai astea doua le-am ascultat.Insa ,dupa parerea mea ,Tristania le intrece pe toate.........Simt si acum cum imi da fiori melodia December Elegy................Desi ascult Black nu pot ramane rece la o Astfel de capodopera muzicala-TRISTANIA...............................................
Profanum
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 22, 2004 12:04 pm
Localitate: Slatina

Mesajde Trinnity » Vin Dec 31, 2004 3:29 pm

Imi plac foarte mult Theatre of Tragedy(canta gothic metal/rock).E una dintre formatiile mele de suflet. Prima oara i-am ascultat acum vreo 3 ani. Mi s-au parut geniali.Vocea lu' Liv Kristin e superba!
Theatre of Tragedy :rulz:
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde GreyV » Sâm Ian 08, 2005 10:40 pm

Trinnity scrie: .Vocea lu' Liv Kristin e superba!

Aici ai mare dreptate+
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde inavogeli » Vin Apr 01, 2005 1:37 am

Imi plac Theatre of Tragedy, desi stilul lor de la un album la altul difera foarte mult. Totusi, "Aegis" este fenomenal, din punctul meu de vedere.
Tristania sunt "tatici". Daca la ToT parca inca simt o urma de comercial, la Tristania nu, si asta imi place.
THE KNOWLEDGE IS A WEAPON
Avatar utilizator
inavogeli
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Apr 01, 2005 1:46 am

imi place mult Tristania, au niste versuri geniale. mie imi seamana cu niste gothici mai vechi dar nah...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde dargaard » Lun Apr 04, 2005 7:49 pm

Cred ca Widow's Weeds e cel mai tare album al lor...mie imi plac genu asta de trupe care combina vocea feminina cu cea masculina...si mai ales instrumentatia e deosebita...despre ToT nu prea am cuvinte de lauda...parca s-au prea comercializat in ultimu timp..nu mai suna ca inainte :rulz: :rulz: :rulz: :drool:
Avatar utilizator
dargaard
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 03, 2005 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Apr 04, 2005 9:34 pm

o revelatie pe care am avut-o acum cateva luni - liv krisitne are o voce foarte foarte slaba...n-are volum si nu poate canta decat in felul ala lalait...totusi se potrivea de minune in duetul cu raymond.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Mar Apr 05, 2005 6:39 pm

mie mi se pare ca are o voce buna... oricum Vibeke Stene sta mult mai bine la capitolul asta categoric... o alta trupa care merita mentionata in thread-ul asta e Sirenia... datorita lui Morten Veland aduce cu Tristania de pe primele albume, iar vocea lui Henriette Bordvik e f deosebita... melodii pe care le recomand: Lethargica, Sister Nightfall, In a manica, Star-crossed... dar nici Lithium and a Lover, Voices within, Meridian sau Sirenian Shores nu sunt de trecut cu vederea
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde wednesday » Mar Apr 05, 2005 10:01 pm

nu suna rau, dar e stearsa...
sirenia mi s-au parut de la inceput o imitatie nereusita a celor de la tristania...nu-mi plac si gata!
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde M@le » Dum Mai 22, 2005 8:46 pm

Theatre of Tragedy au avut intr-adevar perioada lor de glorie atunci cand in formatie exista si Liv Kristine.Dupa,aflam ca ea a fost data afara fara motiv din ToT,si si-a facut formatie proprie: Leave's Eyes.Nu stiu cati au ascultat-o,insa formatia ei suna chiar bine.

Tristania este o combinatie reusita de voce inocent-feminina cu voce dura,de black uneori.Vibeke (solista) este o cantareata de talie mondiala,lucru dovedit cel mai clar in
Widow's Weeds [font=Arial]([size=84]preferatul meu) dar si in restul albumelor.

PS: Pe cand o discutie despre Lacrimas Profundere? ;)
[/size][/font]
Your Kiss is my command.
[font=Book Antiqua]Incubus online.
[/font]
Avatar utilizator
M@le
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Joi Mai 19, 2005 11:00 pm

Mesajde DarkSatanLord » Sâm Iun 04, 2005 10:31 am

Tristania rullzz din pct meu de vedere (World of Glass,Sirene,My lost Lenore,Beyond the vail,Angina,Aphelion etc) desigur si Theatre of Tragedy sunt gosu...asa ca poate sunt la acelasi nivel...
Avatar utilizator
DarkSatanLord
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iun 03, 2005 11:00 pm

Mesajde Incense » Lun Iun 20, 2005 10:44 am

In titlul thread-ului sunt mentionati si Autumn Tears...wow, e bine ca a mai auzit cineva si de ei...eu i-as incadra mai degraba la hmm...cred ca gothic ambiental, chit ca am mai auzit si clasificari de genu' " dark wave" sau "experimental dark ambiental". Vocea solistei este inconfundabila...versurile sunt superbe (chiar, are cineva vreo idee unde gasesc toate lyrics-urile? Pe site-ul oficial al trupei nu sunt date decat cateva si p google nu exista asa ceva.) si mi se par o trupa destul de originala, cu toate ca respecta pattern-ul: voce feminina-soprana/ voce masculina-blacker
"Quote the Raven: Nevermore!"
Avatar utilizator
Incense
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 19, 2005 11:00 pm

Mesajde wednesday » Sâm Iul 02, 2005 6:01 pm

http://www.metal-archives.com/release.php?id=9761
uite aici versurile de la LPFDC - act I
dupa mine clasificarea cea mai potrivita este aceea de la metal-archives: neoclassical experimental music. solista are o sumedenie de proiecte, am gasit-o odata pe un forum international.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde damned_soul » Joi Noi 09, 2006 6:10 pm

ToT imi plac, tristania la fel dar de autumn tears chiar n-am auzit.. in schimb stiu ca e o trupa de gothic metal care imi place care se num simplu autumn.. asa si daca tot e vb de gothic, how about lacrimosa?:)
Be who you want to be, not who others want you to be. Be yourself
Avatar utilizator
damned_soul
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Dum Noi 05, 2006 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Noi 09, 2006 7:44 pm

theatre of tragedy sunt fenomenali pe primele albume shi o gluma trista pe ultimele
autumn tears nu-mi amintesc daca am ascultat
tristania sunt dragutzi pe alocuri, am descoperit shi nishte video mijto de danshii

lacrimosa e pe alt stil shi in alt pluton valoric :D

edit: damned soul, m-a bagat in sperietzi poza din profilu tau personal :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Joi Noi 09, 2006 9:26 pm

Shaki iti dau eu Autumn Tears sa asculti daca n-ai avut placerea... mie acum imi suna in cap monologul in franceza de la inceputul piesei 'the dance' :D. Imi imi suna inspre gothic-doom, cu bineinteles vocal si vocal-itza :P Din cate stiam eu, parca si ei si-au concediat don'soara (ca mai stim noi cine) si deocamdata nu mai activeaza. Theatre of Tragedy mi-au placut pana a plecat Liv Kristine,dupa aia pentru mine n-au mai existat :P Si tristania nu-mi plac, nu stiu de ce, pur si simplu :P
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Noi 09, 2006 9:31 pm

vrei sa zici k theatre of tragedy au fost buni pana la aegis...
da, m-ar interesa. ash cauta shi pe net da momental am dcu varza
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron