Si tobarii...

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde FlameKid » Mar Sep 27, 2005 1:38 am

Sa va spun...suntem totusi in 2005,guys...Lasa-ti-ma cu Portnoy, cu Mc Brain si cu alti mamuti care bateau bine la vremea lor(adica acum 100 de ani)....Ascultati Devil Driver(John Boecklin ), Lamb of God(Chris Adler), sau macar un David Silveria (pentru fanii "mamutilor", e tobarul de la KoRn)

Si apropo....E super fain sa ai parerea parintilor despre trupe....Spune-ti-le sa va cumpere casete noi,nu second-hand....
Avatar utilizator
FlameKid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Sep 26, 2005 11:00 pm

Mesajde FlameKid » Mar Sep 27, 2005 1:41 am

Si apropo....E super fain sa ai parerea parintilor despre trupe....Spune-ti-le sa va cumpere casete noi,nu second-hand....
Avatar utilizator
FlameKid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Sep 26, 2005 11:00 pm

Mesajde Tom » Mar Sep 27, 2005 7:54 am

FlameKid scrie:Sa va spun...suntem totusi in 2005,guys...Lasa-ti-ma cu Portnoy, cu Mc Brain si cu alti mamuti care bateau bine la vremea lor(adica acum 100 de ani)....Ascultati Devil Driver(John Boecklin ), Lamb of God(Chris Adler), sau macar un David Silveria (pentru fanii "mamutilor", e tobarul de la KoRn)



da prietene, suntem in 2005, dar 1. nu te caca in gustul meu, mi-am dat si eu o parere... si 2. e foarte bine ca asculti muzici mai noi (si bune, corect) dar asta nu inseamna sa dai cu flit pe ceea ce a insemnat si inseamna "mamutii" astia ...care au i-au influentat pe toti aia enumerati de tine....
Aa, era sa uit..cand ai timp, poate te mai uiti un pic pe gramatica..dar numai cand ai timp...
cheers!
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde Tom » Mar Sep 27, 2005 7:58 am

FlameKid scrie:Si apropo....E super fain sa ai parerea parintilor despre trupe....Spune-ti-le sa va cumpere casete noi,nu second-hand....


again...ce faci tinere, iar te faci de basme?
pai, se poate? lasa-ti-ma...si acum spune-ti-le.....
hai, put yourself together...
mai vbm..
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde whatever » Mar Sep 27, 2005 9:07 pm

bai, faceti ce vreti, certati-va, dar nu ma puneti sa tot va unesc mesajele (de aia e butonul de edit)
si da, Devil Driver sunt mult mai faini ca si Coal Chamber, si bate nebunul ala niste ritmuri ....
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 27, 2005 9:15 pm

FlameKid scrie:Lasa-ti-ma cu Portnoy, cu Mc Brain si cu alti mamuti care bateau bine la vremea lor

1. Bateau? Ce, a dat strechea in ei si au uitat?
2. Daca Portnoy e "mamut", Neal Peart ce mai e?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Mie Sep 28, 2005 8:53 am

whatever scrie:bai, faceti ce vreti, certati-va, dar nu ma puneti sa tot va unesc mesajele (de aia e butonul de edit)
si da, Devil Driver sunt mult mai faini ca si Coal Chamber, si bate nebunul ala niste ritmuri ....
hmm.. nu prea :P Loco is the $hit
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde FlameKid » Mie Sep 28, 2005 8:59 pm

cubu scrie:1. Bateau? Ce, a dat strechea in ei si au uitat?
2. Daca Portnoy e "mamut", Neal Peart ce mai e?

Da, si el e mamut.......
Pt Tom:....si apropo de gramatica......ai inteles ce am avut de spus?ai inteles ....atunci ce p**a mea vrei...
Avatar utilizator
FlameKid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Sep 26, 2005 11:00 pm

Mesajde Tom » Joi Sep 29, 2005 8:12 am

FlameKid scrie:Da, si el e mamut.......
Pt Tom:....si apropo de gramatica......ai inteles ce am avut de spus?ai inteles ....atunci ce p**a mea vrei...


fleimchid, pune-te pe invatat ca faci dreaq breasla de ras...
ca poate ai teza maine, poimaine...asculti rockangeala de 2-3 ani ca e la moda sau ca da bine la gagici si te rupi in figuri p-acilea de mi se face si mila de tine...ti-ai pus cercel, ti-ai lasat pleata? bravo!! esti rocker! be fuckin' proud..ce mai conteaza ca gandesti cu curu' si ka tu doar dai ku fartu' prin forumu' asta...
nu prea spui nimic, asa ca nu am ce sa inteleg...
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde gaga » Joi Sep 29, 2005 8:25 am

whatever, de la postul lui flamebaby incoace eu ash sterge tot cu sau fara avert, e nu numai offtopic dar si complet neargumentat (ala e prost de-aia si ala e mamut de-ailalta, ce plm e asta threadul HIM2?)

si dupa ce te hotarasti poti sa il dilesti si pe al meu. btw ... korn mamuti ~p~p buna poanta, buna de tot.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde whatever » Joi Sep 29, 2005 8:23 pm

da, asa e, posturile sunt sterse si ceea ce am eu de zis se rezuma la urmatoarele cuvinte

Tom (astea le zic doara asa ca sa clarific lucrurile, mesajele voastre oricum raman sterse) Flamekid are 22 de ani (asta observi usor, pentru ca varsta e afisata). Ceea ce nu stii e faptul ca dansul e un tobar (zic eu bun)cu experienta de vreo 5 ani si 2 trupe in spate, cu care am si cantat (in fade) si mai si cant in continuare, asa ca nu vorbeste in necunostinta de cauza. Sunt de acord, ar putea sa isi argumenteze posturile, dar iarasi, il cunosc prea bine, si stiu ca nu o va face decat in cazuri extreme (in orice caz voi judeca obiectiv conflictul vostru, si voi sterge mesajele)

eu va propun ceva (pentru ca cearta asta poate sa fie interesanta, (desigur) daca Flamekid va aduce ceva argumente (pe care stiu sigur ca le si are). Sa faca unul subiect pe katerinca si aberatzii gen : "de ce nu mai exista respect pentru marii tobosari din trecut" sau ceva de genul, si vorbiti acolo, sau continuati pe private.

sa revenim un pic la sub iect. Ce parere aveti despre Pasillas de la Incubus ? Mie imi place tare mult, in special pe S.C.I.E.N.C.E.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Tom » Vin Sep 30, 2005 10:21 am

whatever, imi place diplmatia ta si faptul ca pui accent subiectele in cauza si nu pe tampenii, mishto-uri de 2 lei si farturi a la fleimchid...nu vrea sa ma cert ci sa discut, da' cand n-ai cu cine, ce facem?
si eu am fost tobar demult (poate nu asa tare ca fleim asta...) asa ca nu m-as fi bagat in subiect ca prostu' fara sa stiu ce zic...daca are argumente (i kinda doubt..) sa le arunce aci, sa vorbim - nu sa ne rupem in figuri aiurea...
dar stiu ca va da cu mucii-n fasole k asa-i place lui...si ma plictisesc sa tot dau replici in loc sa am o discutie interesanta...
cheers whatever!
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde a kind of me » Dum Oct 02, 2005 6:27 pm

Roger Taylor( Queen)....mult mai mult decat un baterist....si chitarist si vocalist(la The Cross)....deci all my respect....
" ...when i grow older....I will be there at your side ...to remind you...how I still love you..." Q.
Avatar utilizator
a kind of me
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 09, 2005 11:00 pm

Taylor si percutia

Mesajde sp59 » Dum Oct 02, 2005 7:23 pm

Daca Taylor poate fi considerat "mai mult decat tobar",atunci Peart,Paice,Bonham,Bruford,Cobham,Portnoy sunt "dumnezei" in toata regula!
Cred ca Taylor e mai bun vocal decit tobosar!
sp59
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde a kind of me » Dum Oct 02, 2005 9:21 pm

eu vroiam sa spun ca il respect pentru faptul ca dupa ce ca facea parte dintr-o trupa atat de cunoscuta cum era Queen si-a mai format inca una, unde era chitarist si vocalist si mai scotea si albume solo...
si in concertele queen pe care le-am vazut pana acum mi s-a parut un baterist foarte bun...care da tot ce are mai bun pe scena...si in plus mai adauga si voce ( un ex. bun ar fi Hammersmith Odeon `75)
pe scurt, ii apreciez efotul de a realiza cat mai multe in viata, de a nu se multumi numai cu rolul de baterist la o mare trupa.....
" ...when i grow older....I will be there at your side ...to remind you...how I still love you..." Q.
Avatar utilizator
a kind of me
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Aug 09, 2005 11:00 pm

Mesajde Ion » Mie Oct 26, 2005 11:12 am

1 - Greg Gall (Six Feet Under)
2 - Maschtl Innerbichler (Graveworm)
3 - Jukka Nevalainen (Nightwish)
4 - Rick Miah (My Dying Bride)
5 - Shiva (Rudra)
:)
Ion
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 25, 2005 11:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde xraymind » Mar Noi 01, 2005 1:05 am

jack irons, ex-rhcp, ex pearl jam
xraymind
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 30, 2005 11:33 pm
Localitate: superunknown

Mesajde whatever » Mar Noi 01, 2005 1:53 am

momentul lui de glorie a fost atunci cand a compus ritmul de la Skinny Sweaty Man. De fapt daca stau sa ma gandesc, pe tot Upliftul bate mega fain. Cu toate astea, nu imi pare chiar un tobar de mentionat printre cei mai buni ever.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde xraymind » Mar Noi 01, 2005 2:14 am

e normal. intotdeauna a stat prost la capitolul carisma si desi e foarte talentat nu iti lasa impresia de 'powerhouse'. cu toate astea, influenta lui se simte clar la albumul 'no code' al celor de la pearl jam,cel mai bun in opinia mea-vezi 'in my tree' sau 'who you are', unde bateria e probabil prima care se remarca. si albumul lui solo 'attention dimension' e foarte interesant. mare pacat ca a plecat de la pearl jam, e bateristul care li s-a potrivit cel mai bine, din nefericire nu a suportat the pressure of being in the spotlight.
xraymind
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 30, 2005 11:33 pm
Localitate: superunknown

[-o sper ca nu este iarasi un fel de cel mai rapid sau virtuoz tobar ca va bat

Mesajde Frankie » Mar Noi 01, 2005 10:48 am

number one on MY list

is Jose Pasillas (incubus merita sa ascultati ce face pe album si live <<<< this was edited A-) ) )

number two on MY list

is Carter Beauford (dave matthews band, Santana, Victor Wooten of Bela Fleck's Flecktones,

tobarul de la koRn, deftones, aaaaa si JOHN OTTO (bizkit, he is groovy)

number i dunno cat este si Domnul Portnoy (dar imi place din alt unghi nu cum vad restul pe aici ca "mama ce bate ala (rapid) si virtuozitate"...ca daca ne punem bine domnul Portnoy deja nu este pe lista primilor 10 cei mai "buni" (rapizi) tobosari...zic EU...sunt foarte multi tineri si NEVER HEARD OF HIM instrumentisti...nu numai aia pe care si bunicul le stie.

PEACE AND UNDERSTANDING
mail:icory_theband@yahoo.com
iSITE
Avatar utilizator
Frankie
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 12:00 am

Mesajde jei ar » Mar Noi 01, 2005 11:53 am

[quote]Daca Taylor poate fi considerat "mai mult decat tobar",atunci Peart,Paice,Bonham,Bruford,Cobham,Portnoy sunt "dumnezei" in toata regula!

Phil Colins,Dave Grohl?
punks not dead!
Avatar utilizator
jei ar
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 19, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Noi 01, 2005 7:32 pm

bine, pentru mine pearl jam au fost geniali cu ten si vs. (unde Irons nu apare) restul chiar nu prea imi plac ... no code cu atat mai mult, si nici ritmurile alese nu imi par iesite din comun. Pe uplift in schimb e alta treaba. Incepand cu Skinny Sweaty Man, continuand cu ritmul ala de punk din No Chump Love Sucker, apoi cu ritmul reggae/punk din Love Trilogy, beaturile alea de rap din Subterranean Homesick Blues si lista poate sa continue. Pentru albumul ala da, merita mentionat. In alte cuvinte, dupa parerea mea, Jack Irons e mai mult tobar de Chili Peppers, decat de Pearl Jam. Matt merge mai bine pentru Pearl Jam decat Irons.

Frankie, eu tot zic de Pasillas de ceva vreme incoace .... ce fain bate pe S.C.I.E.N.C.E. (in special breakul ala ireal din Reedefine). Si de David am zis ceva ... acuma doar cu Abe Cunningham nu tare sunt de acord, nu are atata imaginatie (e ca si cel din System Of A Down sau Godsmack, adica asculti 3 piese la tobe, si stii cum o sa bata pe viitoarele 5 albume)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde xraymind » Mar Noi 01, 2005 9:36 pm

interesanta parere, pacat ca nici macar omul in chestiune nu crede acelasi lucru, a regretat intotdeauna ca a trebuit sa plece din pearl jam. cum spuneam si in alta parte, muzica trebuie aprofundata. oricine nu a ascultat pearl jam cu adevarat o sa iti spuna ca era ten/vs a fost mai buna, pentru ca de la vitalogy incolo lucrurile se complica un pic, muzica e mai putin comerciala, mai introspectva, si mai ales mult mai uncool, si bineinteles uncool is bad. e ca o chestie pe care a intrebat-o eddie vedder la un concert:'so, what do we have here, winners or losers?' 'winners!'...raspuns: 'well then i'm the only loser here'.
xraymind
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 30, 2005 11:33 pm
Localitate: superunknown

Mesajde whatever » Mar Noi 01, 2005 11:40 pm

nu e vorba ca muzica e mai comerciala. e vorba ca nu imi place stilul lor muzical abordat de la vitalogy incoace. vezi pe alte threaduri ... eu ascult cam cu totul altceva ... si foarte putin imi pasa daca muzica e comerciala, cool sau eu stiu cum altcumva. Daca imi place mie, atata conteaza. Pearl Jam nu imi mai plac dupa Vs.

mai o chestie am de zis ... daca nu murea Hillel, pun pariu pe orice ca Chili Peppers ramaneau cu Irons la tobe si cantau cel putin inca 10 ani funkpunkrapmetal.

Chad Smith iti place ? Mie imi pare printre cei mai buni tobosari pe stilul sau. Am vizionat cu mare placere si casetele sale video (Funky Drummers parca si Red Hot Rhythm Method, unde are niste jammuri exeptionale cu Flea)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde xraymind » Mie Noi 02, 2005 12:37 am

nu se stie daca irons ar fi ramas in rhcp.chiar daca moartea lui hillel l-a afectat foarte tare, principala lupta a dus-o cu his anxiety disorder care nu cred ca s-ar fi ameliorat cu atentia pe care au avut-o si o au in continuare rhcp.intr-adevar, chad smith e un baterist foarte talentat. nu ai precizat de ce crezi ca matt e un drummer mai potrivit pentru pearl jam, pentru ca nici el nu a lucrat cu ei in perioada lor 'de geniu', ci Dave Abruzzese. din fericire, am inteles ca matt si-a schimbat un pic stilul pentru turneul de anul asta, asa ca nu o sa mai confundam bateria lui cu o perna lovita sistematic.hopefully.
pentru mine jack e mai mult decat un baterist talentat, pentru ca a fost un pion esential in formarea pearl jam. dar asta e offtopic.
xraymind
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 30, 2005 11:33 pm
Localitate: superunknown

Mesajde whatever » Mie Noi 02, 2005 1:13 am

nu sunt de acord cu faptul ca Jack a fost un pion esential pentru formarea Pearl Jam. Nu ai cum sa fi, atunci cand au existat inainte Green River, Brad sau Mother Love Bone, si implicit Stone si Jeff. Si la fazele cu RHCP te'as contrazice iarasi... dar poate altundeva, aici nu are rost, ca o dam pe offtopice urat de tot. Lasa daca ai chef un pm cu id'ul de yahoo, si putem vorbi cu orele acolo. Ar fi chiar interesant.

Un tobosar absolut genial, chiar daca nu e de rock. Joey Baron. Il stie careva ? Daca va ajuta un pic, va spun ca e bateristul din Naked City. Adica o formatie perfecta. Si daca nu ma credeti, ganditi-va la John Zorn :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde xraymind » Mie Noi 02, 2005 10:47 am

nu ma refeream la toata istoria cu green river, mlb etc. jack irons a fost omul potrivit la locul potrivit-putea fi oricine altcineva, dar a fost el. a primit din intamplare o caseta cu LuvCo., adica cu viitorii instrumentisti Pearl Jam, pentru ca asta a fost etapa intermediara intre mlb si pearl jam-temple of the dog nu se pune ca a fost ideea lui cornell, si i-a dat caseta amicului lui eddie vedder care locuia in san diego. eddie a inregistrat pe instrumentale intr-o seara vocea si...the rest was history
xraymind
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 30, 2005 11:33 pm
Localitate: superunknown

Mesajde whatever » Mie Noi 02, 2005 11:10 pm

ultimul offtopic : da eu nu am zis nimic de temple of the dog. in fine, oricum, mai vb noi.

noa, continuam(ti) cu tobosarii.

nu ca as avea eu o obsesie, dar Danny Heifetz de la Bungle e exeptional (ascultati macar Merry Go Bye Bye sa vedeti de ce) Si e si nepotul marelui Jascha Heifetz.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Asmodeus » Mar Dec 13, 2005 2:26 pm

Imi pare rau sa observ ca in atatea pagini de reply-uri la topic, de abia pe pagina 3 (ultimul) apare shi tzandarica al nostru(oricum respect Tom), care e absolut fenomenal, shi daca nu ma credetzi, punetzi shi voi mana shi mai ascultatzi odata "Negru Voda", pentru ca face baietzashul ala acolo nishte chestii superbe, shi daca reushitzi sa facetzi rost de un live, s-ar putea sa va mai linishtitzi shi sa va mai schimbatzi preferintzele...
Asmodeus
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 13, 2005 1:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Venin » Mie Ian 18, 2006 9:06 pm

Tobosari buni sunt cu duiumu.

Sa vedem.
Mike Mangini - Alaturi de Steve Vai nu face cine stie ce, dar detine totusi recordul la
World Fastest Drummer. E teribil tipu.

Apoi totul tine de preferinte:

Pete Sandoval - Morbid Angel
Gene Hoglan - Death, Death Angel, etc.
Hellhammer - Mayhem, Arcturus, etc.
Mike Portnoy - Dream Theater
Dave Lombardo - Slayer, Testament,Grip Inc., etc.
Richard Christy - Iced Earth, Death, etc.
Sean Reinert - Death, Cynic
Donald Tardy - Obituary
Trym - Emperor

Si lista ar putea continua, insa cam astia ar fi meji la mine in biblioteca.

Ehei, si ca veni vorba de Tzandarica... 1973, da remarcabil. Desi Phoenix in general era la standarde externe. Zici ca erau Black Sabbath-ul Balcanic. Solo-uri de te baga in mormant. Geniali. Insa fie vorba intre noi, azi nu prea mai face. Ca el si Bill Ward azi sunt cu sutele.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron