Caderea si decaderea marilor nume din muzica rock...

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Caderea si decaderea marilor nume din muzica rock...

Mesajde Mizery » Mie Dec 22, 2004 6:10 pm

Care e pontul aici?Deci...Cred ka toti ati auzit de nume mare ca Metallica sau Rammstein....Ce se intampla in ultima vreme cu ceea ce mai demult insemna"NU NE PASA DE PAREREA OAMENILOR"sau"OAMENII ORICUM NU SUNT INDIFERENTI:UNII NE IUBESC,UNII NE URASC"...Toutul...dintr-o data s-a comercializat...au decazut total in abisul banilor....sau....cine stie?vreau sa stiu si parerea voastra despre ce se intampla cu aceste trupe...sau alte nume ce au insemnat ceva odata...
undefinedundefinedThe thing which feeds me destroys me!!!
Mizery
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 21, 2004 11:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde supermouse » Mie Dec 22, 2004 6:21 pm

comercializare. Se Intampla. Cum nici una din numitele trupe nu ma intereseaza...
pentru unii, banii sunt mai puternici decat integritatea
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde wednesday » Joi Dec 30, 2004 10:01 pm

well...yeah...comercialul a patruns cu full fortz in rock...dar ar trebui sa luam in calcul si faptul ca oamenii in timp...se skimba...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Proletara » Joi Mar 17, 2005 9:58 pm

Rammstein sunt un nume cunoscut in ROCK ,dar nu a ajutat niciodata in conservarea lui...poate doar la distrugerea lui. O trupa de industrial metal e comerciala din start...mult mai comerciala decat o trupa care face ceva mai abstract,de genul rock-ului psichedelic! Cat despre Metallica ....lor le-a trecut adolescentza si poate ca s-au maturizat (cu sigurantza au intzeles ca artistul trebuie sa-si mai si haraneasca familia!!).
Ziare de seara si calmul perfid,cersetorii lipsitzi de noroc,pretzuri ce zboara,un carnet de partid,cantareti din loc in loc.....
Avatar utilizator
Proletara
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 17, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Mar 18, 2005 12:01 am

si de unde stii tu ca o trupa de industrial metal e comerciala din start ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mar 18, 2005 9:20 am

O trupa de industrial metal e comerciala din start...


auliooooo (lipsa michimaus care isi da una peste frunte)
las ca vine neatza, sa vezi ce-ti face ....

de unde au aparut dom'le numai critici priceputi peste noapte care dicteaza definitii ale genurilor muzicale cand tot ei, domnii critici, spun ca muzica din romania e de cacat?
adica nu avem muzica da' ne mandrim cu criticii nostrii, deh :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Mar 18, 2005 9:25 am

te doare flocii de la boanda bre. si daca nu stii, rammstein ie cineva in ROCK, da? cam cum ie floarea calota in POPULARA, da?

Proletara scrie: Cat despre Metallica ....lor le-a trecut adolescentza si poate ca s-au maturizat (cu sigurantza au intzeles ca artistul trebuie sa-si mai si haraneasca familia!!).

da asta e cea mai tare. cum ar veni, ultimu album se vinde ca painea calda, mai bine decat omoara-i pe totzi sau stapanul papusilor. deh, trebe sa puna si ei ceva pe masa la copii.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Mar 18, 2005 9:44 am

Proletara scrie:O trupa de industrial metal e comerciala din start

totushi, sa nu ne ia gura pe dinainte. lasa Rammstein, da' un ecsemplu de trupetzi, ca sa shtim despre ce vorbeshti.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Mar 18, 2005 11:02 am

Proletara scrie:Rammstein sunt un nume cunoscut in ROCK ,dar nu a ajutat niciodata in conservarea lui...poate doar la distrugerea lui.


si de ce si-ar fi propus sau dorit sa conserve muzica rock? ce, rockul e o leguma?
dupa cum nu stiu de unde si pina unde o trupa ar putea distruge rock-ul?

lasa oamenii sa cinte ce vrea muschii lor :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Proletara » Dum Mar 20, 2005 6:54 pm

:) bun...e clar ca nu sunt fan Metallica si nici Rammstein...
o trupa de industrial metal, in zilele astea e foarte comerciala,poate nu pe la noi dar in afara se asculta pana la epuizare genul asta!!! si oricum e mult mai comerciala decat de ex. o trupa de rock psichedelic...eu faceam o mica paralela dar nu s-a prins nimeni.
Cat despre Metallica ....ma refeream la albumele alea pline de cover-uri sau balade prin ele... alea cu sigurantza sau vandut ca painea calda!!!!
Ziare de seara si calmul perfid,cersetorii lipsitzi de noroc,pretzuri ce zboara,un carnet de partid,cantareti din loc in loc.....
Avatar utilizator
Proletara
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 17, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Mar 20, 2005 9:53 pm

auzi, da' de ce muzica rock decade daca este comerciala.
numai aia care nu se vinde este buna?

si da, oamenii te-au rugat sa dai niste exemple, nu mai vorbi asha la modul general, sa stim si noi ce formatii de industrial si de rock psihedelic ai ascultat tiu la viata ta
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde darkshines » Lun Mar 21, 2005 12:05 am

o trupa de industrial metal, in zilele astea e foarte comerciala,poate nu pe la noi dar in afara se asculta pana la epuizare genul asta!!!


i-auzi! in primul rand, cre'ca te referi la nu-metal. in al doilea rand, si daca s-ar asculta pana la epuizare industrial metal in afara, d'aci nu rezulta ca ar fi decazuta, mucegaita sau in putrefactie. eu cred ca la tine se poate observa clar fenomenul de "sunt anti-moda. de-aia.", fenomen care pe mine ma irita pana la punctul de eruptie purulenta. dom'le, nu tre' sa-ti placa o muzica doar pentru ca n-a auzit nici dracu de ea, la fel cum nu trebuie sa respingi o muzica doar pentru ca mai sunt n zeci de mii de persoane carora le place. asta asa, ca fapt divers. si ca lectie pentru viitor, cand vrei sa-ti sustii un punct de vedere e bine sa dai si argumente viabile si eventual, daca te lasa inima sa ne luminezi si pe noi, niste exemple concludente.

spor.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Mar 21, 2005 9:31 am

citeam un interviu cu unu din metallica care gandea ceva de genul:
"nu putem sa facem la nesfarsit albume precum Kill em all. Trebuie sa mai schimbam, sa evoluam"
si ma gandeam ca daca ei considera basinile scoase dupa 91 ca "evolutie" atunci eu nu ii merit. si m-am intors sa ascult rolling stones, care scot aceleasi piese din 63 incoace si nu zice nimeni ca sunt obositi.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Mar 21, 2005 9:49 am

ma refeream la albumele alea pline de cover-uri


ca ultimul Rush de exemplu? haidi bre lasati fata in pace ca habar nu are despre ce vorbeste.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Lun Mar 21, 2005 2:54 pm

nbm scrie:sa stim si noi ce formatii de industrial si de rock psihedelic ai ascultat tiu la viata ta

Las ca-ti spun io: Rammstein si Pink Floyd.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Mar 21, 2005 2:57 pm

shi ca tot veni vorba, cred ca Pink Floyd este un bun exemplu de ilustrare a titlului acestui thread, oricit de psihedelica ar fi trupa :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Mar 21, 2005 3:00 pm

Floyd au fost psihedelici pe un album-doua ("Piper at the Gates of Dawn" si "A Saucerful of Secrets"). Ok, poti sa adaugi aici coloana sonora de la "Zabriskie Point" si "Ummagumma", dar cam atat. Ce-i drept, a pomenit si de rock progresiv fata.

Un alt exemplu de decadere a unei formatii de rock progresiv este Emerson, Lake and Palmer, care au si scos un album comercial, "Love Beach". Au mai scos albume mai recent, din cate am inteles cam modeste.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Lun Mar 21, 2005 3:11 pm

mie imi pare foarte rau de ce au ajuns Red Hot Chili Peppers in prezent. De la albume ca si Freaky Styley sau The Uplift Mofo Party Plan sa scoata pe piata By The Wayuri sau chiar si Californicationuri ... mare pacat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Mar 21, 2005 3:14 pm

Remeber 15.04.2004

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=252808#post252808

Pentru informarea forumistilor: nu e gresit sa spui ca PF au cantat psihedelic, mai ales daca nu spui ca au cantat numai psihedelic.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Mar 21, 2005 4:02 pm

whatever, personal imi plac ultimele melodii RHCP (albume n-am ascultat, doar 'Californication' o data). Exista muzica () comerciala buna si muzica () comerciala naspa. Ce-i drept n-am un termen de comparatie, nush primele albume.

Pe de alta parte, melodii ca "Take it Back" sau "Keep Talking" mi se par si comerciale si mediocre.

cubu, sper ca n-ai vreo treaba cu mine, ca esti pe ignore.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Lun Mar 21, 2005 4:14 pm

stefan scrie:Pe de alta parte, melodii ca "Take it Back" sau "Keep Talking" mi se par si comerciale si mediocre.

pentru ca, voit sau nu, priveshti situatzia conparativ cu ce a scos PF in perioada de glorie. carevasazica, tu ai din start nijte pretentzii...ridicate.

"By The Way" ie mediocra shi comerciala.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Mar 21, 2005 4:17 pm

Mirific, atunci spune-i tu, whatever, ca a "punctat" la fel ca pe threadu-l cu manele. Sau, lasa, o sa aiba o surpriza placuta diseara la bere.

Si ca sa fiu ontopic: mie mi se par ciudate primele albume RHCP, imi suna a Vanilla Ice cu orchestra in spate :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Mar 21, 2005 4:20 pm

Nush, mie imi place si "By The Way" si ailalta de pe ultimul album, nu mai stiu cum ii zice, in care-i baga Kiedis creioane-n nas lui Flea :D.

TiB si KT mi se par mediocre dupa orice standarde. Aoleuuu, nu la tine "Division Bell" era pe locul 2 in topul albumelor PF? Stiu ca si pe Mr Hyde l-ai intristat...

later: cubu, n-auzi ma ca esti pe ignore? lasa-neee, laasa-neee...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Lun Mar 21, 2005 4:28 pm

bre, voi avetzi doi ani sau am depashit io varsta de 3 ? ~p
Stiu ca si pe Mr Hyde l-ai intristat...

da. ~p pentru high hopes merita orice efort. :D

ok. alea doo. deci restu' itz plac.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Mar 21, 2005 4:48 pm

nocturna scrie:
ok. alea doo. deci restu' itz plac.


Imi plac doar "High Hopes" si "What Do You Want From Me", desi a doua imi aduce cu "Time". Deh, mai recicleaza si ei. Si mai era o melodie a lui Wright care suna decent...

Nocti, cred ca ai imbatranit :D. Maine poimaine faci 4 ani. Lasa-ne pe noi sa fim tineri!
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Lun Mar 21, 2005 10:04 pm

Stefane, ce sa zic ... dupa cum ai vazut si pe Recenzii la piesele ce le`ai zis tu, adica By The Way, si Can't Stop (aia`i cu creioanele :D ) am dat note destul de mari comparativ cu restul melodiilor de pe album. Oricum, cred ca e clar de ce nu imi place actuala perioada rhcp, am explicat destul de mult.

acuma mie imi plac anumite chestii considerate dupa toate standardele comerciale, adica sa fiu mai explicit imi plac Offspring foarte mult, inclusiv Americana, Conspiracy of One si Splinter, care nu suna nici pe departe ca ST, sau Ignition, dar la RHCP e alta treaba.

O alta trupa de care iara imi pare rau desi nu e nici pe departe un nume mare in rock oricat de mult imi placeau ar fi Incubus. Primele 2 albume sunt super faine, in special S.C.I.E.N.C.E. dar schimbarea de stil petrecuta de la Make Yourself incoace, plus plecarea lui Dirk inainte de "A Crow ... " m-a dezamagit total. Alta formatie care imi placea inainte si acuma nu o mai ascult ar fi Sepultura, si asta de la plecarea lui Cavalera.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Joi Iun 30, 2005 10:25 am

de ce toata lumea se cearta pe subiectul rhcp?whatever,soulfly iti place?acelasi max cavalera canta>..oricum,exista muzica comerciala proasta si muzica comerciala buna ; !!!..indiferent c ;a-i vorba de metal sau alte genuri!!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Iun 30, 2005 7:17 pm

lumea se contrazice pe subiectul rhcp pe motiv ca mie imi plac alea vechi, si lor le plac alea noi :) dar in nici un caz nu e cearta.

soulfly imi plac mult.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator