care este diferenta dintre black si death metal?

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde nbm » Joi Aug 03, 2006 5:45 pm

pe scurt habar nu aveti cei ala black sau death !

bine ca esti tu destept!
ia lumineaza-ne tu pe noi astia care habar n-avem...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 03, 2006 6:05 pm

pe scurt habar nu aveti cei ala black sau death ! daca nu stiti nu va bagati


pe scurt, habar nu ai ce-i aia limba romana si daca tot ne bagaram, in nestiinta noastra, poate iti faci putin timp si ne explici pe-ndelete, geniule, cum e treaba cu black si death.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 03, 2006 7:18 pm

pe scurt habar nu aveti cei ala black sau death ! daca nu stiti nu va bagati



pe lung: luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiineaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee tuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde After-Dark » Sâm Aug 05, 2006 5:54 pm

cine a prins perioada din 1995 Piata Romana si a cumparat casete din alea facute cu coperti la xerox/care aveau un sunet de tot rahatul stie ce inseamna death si black metal! era o euforie atunci pentru ca era ceva nou in Romania.....inca mai exista la multi pusti din ziua de azi care asculta 1/2 ani metal (COF, Dimmu Borgir, etc) dupa aia trec pe hiphop, house, dance sau manele dupa gusturile fiecaruia. pentru unii metalul e ceva trecator si cam asta e treaba
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde The_FrozenLord » Dum Aug 06, 2006 12:03 pm

sincer nu stiu cum a fost atunci, aveam doar 6 ani, dar din discutiile celor mai mari am ramas cu impresia unui fel de rai, fiecare caseta avea personalitatea ei, se faceau schimburi intre metalisti, nu exista ODC-u asta nenorocit etc..
era exact momentul de fericire maxima din inceperea unei misccari, in cazul asta al metalului extrem, inainte sa se ajunga in stadiu de azi..
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde After-Dark » Dum Aug 06, 2006 1:06 pm

The_FrozenLord e ceva ce multi nu stiu: in 1995 manelele nu existau pe la tv, nici pe la vecinu, nici pe la mare, ceea ce era o chestie buna. asa e a fost o perioada care nu va mai fi vreodata. atunci existau doar casete si de aceea schimburile de muzica erau la ordinea zilei iar cind prindeai o caseta cu ceva nou parca era o comoara. cind au aparut cd-urile a fost o chestie buna pentru ca sunetul era super clar. acum ce sa zic... ODC-ul sau DC++ are si el un avantaj pentru ca poti face rost de multe intr-un timp scurt dar in acelasi timp dezavantajul este ca se ajunge la saturatie destul de repede. exista o gramada de trupe de rahat care strica scena metalica. personal nu sint pro sau contra avind in vedere ca ascult metal de prin 1988 si daca era sa ma plictisesc o faceam demult!
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Dum Aug 06, 2006 1:14 pm

After-Dark scrie:cine a prins perioada din 1995 Piata Romana si a cumparat casete din alea facute cu coperti la xerox/care aveau un sunet de tot rahatul stie ce inseamna death si black metal!

Esti sigur? Pe vremea aia se asculta mai mult rock in Romania, asa e, dar informatiile despre trupe sau genurile muzicale erau de multe ori din surse indoielnice.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde After-Dark » Dum Aug 06, 2006 1:27 pm

cubu eu vroiam sa subliniez faptul ca daca ai ascultat metal de mult timp stii ce inseamna black sau death metal. aveam surse bune pentru ca informatiile erau din reviste cumparate din afara. si acum mai am citeva de pe vremea aia si totul este exact cum sa scris atunci. evident daca nu aveai nimic era greu sa stii prea multe iar totul mergea pe auzite
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde The_FrozenLord » Dum Aug 06, 2006 3:58 pm

daca stau si ma gandesc e penibil subiectu asta. cum dreq sa asculti metale si sa nu faci diferenta intre death si black? :/

i mean, wtf, nu e diferenta ca de la cer la pamant, dar oricine recunoaste un blast beat sau voce ridicata de black, sau riffuri joase, semiprogresive de death.

edit: si nu tre sa citesti intr-o revista ca sa-ti dai seama ce gen de muzica canta o anumita formatie.. asta se distinge in timp, ascultand, si formandu-ti idei separate despre fiecare, si aprofundand fiecare gen
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Dum Aug 06, 2006 5:39 pm

After Dark, mi-am dat seama ce ai vrut tu sa subliniezi, tocmai de aia am si zis ce am zis... destul de multe persoane apropiate de varsta mea cu care mai discut au anumite idei gresite pentru ca atunci cand au inceput sa asculte rock (vorbesc in general, nu neaparat despre black sau death) asa au auzit ei si acum, chiar cu argumente din partea mea, nu accepta ca ar fi altfel. Tu esti printre norocosii care au avut acces la reviste din strainatate, dar gandeste-te ca erai un caz rar. Singura revista straina pe care o vedeam eu din cand in cand pe la unul sau pe la altul era "Metal Hammer" si era in ungureste. Si cum nu stiu ungureste... In fine, argumentul ca asculti de mult timp este foarte bun, dar nu e suficient ca sa declari ca STII despre un stil sau o trupa... asta ca sa-i raspund si lui The FrozenLord. E evident ca daca vrei sa-ti dai seama ce stil canta o formatie trebuie s-o asculti, si ascultand in timp iti "formezi urechea", dar prima oara cand o auzi, de unde stii ce gen e, ai undeva prin creier implantata o informatie pitita care se activeaza automat la prima auditie? Nu trebuie sa citesti undeva despre asta? Si daca ti-ai facut o parere gresita din prima, cu greu o mai schimbi.

Si tot pentru FrozenLord: cine spune ca daca asculti metal trebuie sa asculti neaparat si death sau black? Eu nu am treaba cu genurile astea, am incercat de mult sa ascult cateva trupe care auzisem eu ca ar fi reprezentative si nu m-au incantat. De aceea, dupa cum bine spui tu, daca nu am ascultat de-ajuns, nu prea deosebesc cele doua genuri... cam cum ti-as cere tie sa-mi spui care e diferenta intre art rock si prog rock.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde After-Dark » Dum Aug 06, 2006 7:51 pm

si eu prindeam "Metal Hammer" si chiar ma enerva ca nu stiam ungureste :n: cu timpul m-am obisnuit cu ideea si ca fiecare ma uitam la poze :). timpul conteaza numai in cazul in care te intereseaza cu adevarat. este ca si mersul cu bicicleta, daca ai antrenament stii ce si cum. cind am inceput sa ascult (1988) am inceput cu Venom, Exodus, Slayer, Metallica, Judas Priest, etc. dar dupa revolutie am dat peste death metal si ceva mai incolo peste black metal. cubu daca nu ai fost incintat de ce ai ascultat inseamna ca nu sint pe gustul tau si nu e nici o problema. in definitiv fiecare asculta ce ii place :rulz:
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Dum Aug 06, 2006 9:01 pm

cubu scrie:dar prima oara cand o auzi, de unde stii ce gen e, ai undeva prin creier implantata o informatie pitita care se activeaza automat la prima auditie?

Nu mai pot sa editez, asa ca scriu aici. Ca sa nu se inteleaga gresit, aici m-am referit la cazul in care asculti prima oara o trupa ce abordeaza un stil nou.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Dum Aug 06, 2006 11:35 pm

cubu scrie:Si tot pentru FrozenLord: cine spune ca daca asculti metal trebuie sa asculti neaparat si death sau black? Eu nu am treaba cu genurile astea, am incercat de mult sa ascult cateva trupe care auzisem eu ca ar fi reprezentative si nu m-au incantat. De aceea, dupa cum bine spui tu, daca nu am ascultat de-ajuns, nu prea deosebesc cele doua genuri... cam cum ti-as cere tie sa-mi spui care e diferenta intre art rock si prog rock.


nu ca as prea sti ce e ala art rock.. Tangerine Dream?

ce vroiam sa subliniez e ca diferenta intre cele doua genuri apare cand aprofundezi in ascultat. daca nu, la ce mai conteaza ce gen canta, daca se cheama death sau black, daca nu faci diferenta? :)
ii spui cum zice in revista, black sau death, ca siasa nu prea conteaza pt tine :D
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Aug 07, 2006 8:57 am

Intr-adevar, nu conteaza pentru mine, eu vorbeam din punctul de vedere al unuia pe care il intereseaza.

Nu are legatura cu topicul, dar daca tot a venit vorba: http://en.wikipedia.org/wiki/Art_rock
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Lun Aug 07, 2006 11:42 am

daca individul este interesat, ia formatii sablon care canta death sau black si de acolo, aprofundand, face singur diferenta in timp, "urechea" se formeaza automat, nu e nevoie de pricepere muzicala, definitiile se formeaza automat in cap.

sa dau niste exemple de formatii standard mai cunoscute si accesibile:

Death: Cannibal Corspe (death metal brutal), Napalm Death (death-grind), Death (progressive death metal)
Black: Immortal, Mayhem, Emperor (ceva mai simfonic, neoclasic), Darkthrone
sfatul meu - vreti sa vedeti diferenta? ascultati.

offtopic: ms de link cubu, initial stiam ca trupele considerate 'art rock' erau un gen de progressive mai dubios, aparut in Germania prin anii 70'
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Aug 07, 2006 1:45 pm

ala nu e... krautrock?
en fin, s-ar putea sa ma insel :/
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Lun Aug 07, 2006 2:33 pm

ba da, wednesday ai dreptate..

confuzie de nume, bine ca mi-a amintit cineva.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Aug 11, 2006 3:52 pm

Ia zi coane lordule, astia ce-s, black sau death? :D
http://www.youtube.com/watch?v=xMI5lE41wCc&mode=related&search=

Oricum, am ras de m-am cacat pe mine, asa ceva as asculta in fiecare zi ca sa ma binedispuna. ~p De remarcat cat de mult aduce vocalu cu Tataee de la BUGi Mafica (nu la voce ~p) si cat de rau e ala micu de la bass. ~p
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Aug 12, 2006 10:31 am

1) aia nu prea e muzica :)
2) e un death spre grind, cu pasaje f mici de black
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Sâm Aug 12, 2006 10:59 am

cum? ala nu-i tataee? puteam sa jur ca e tataee! chiar ma gindeam ce l-a apucat !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde After-Dark » Sâm Aug 12, 2006 11:25 am

cubu BIOLICH face parte din categoria aia de trupe care cinta metal asa pentru ei... nu stiu cine poate sa asculte asa ceva. oricum genul grind nu ma pasionat niciodata ca e prea galagios si degeaba! sper sa fi constient ca exista si o gramada de trupe power/heavy metal care cinta degeaba si nu spun nimic
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Sâm Aug 12, 2006 11:37 am

Evident ca sunt o gramada de trupe care canta degeaba... din toate genurile... Nu asta e imaginea pe care o am despre black/death, stai linistit :D doar ca baietii astia m-au amuzat mult si am vrut sa-i vedeti si voi.

Ca fapt divers... sunt multe trupe care-mi plac dpdv instrumental, dar nu pot sa trec peste voce... daca nu e macar un pic de muzicalitate si nu intelegi ce dracu vrea sa spuna ala acolo, degeaba... Uite, de exemplu, vocea lui Cavalera imi place.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde After-Dark » Lun Aug 14, 2006 12:53 pm

Uite inca o trupa amuzanta :D Monolith - grind from Austria

http://video.google.com/videoplay?docid=7734202869027525260
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde The_FrozenLord » Lun Aug 14, 2006 2:32 pm

"wo-peeeee" ~p
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Venin » Lun Aug 14, 2006 8:26 pm

Linku asta de mai sus mi-a adus aminte de prima mea incursiune in genul extreme si "hai sa facem muzica, sa ne si distram, poate bagam si vreo 10 lazi de bere si vreun kilogram. de heroina". Aici ma refer la un live Impetigo - All We Need Is Cheez din '87. Damn. Cand am auzit pentru prima oara am fost pe jos de ras si chiar ajunsesem sa imi para rau de oamenii astia. Dar in fine. Mai incolo s-au dovedit a avea ceva talent, dar niciodata nu am putut trece peste live-ul ala.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Mie Aug 23, 2006 8:43 am

Uite, de exemplu, vocea lui Cavalera imi place.[/QUOTE]

ce a cantat cavalera in sepultura,continuand cu ce canta in soulfly nu face parte din categoria black/death,fiind thrash,deathrash(mai putin),alternativ si,dupa parerea mea,din nou thrash,in ordinea trupelor in care a cantat. :calm:


multumesc ptr toate info-urile de pana acum,m-am apucat serios si de black si de death de cand am creat topicul asta si chiar inteleg diferentele.inca o data mersi,ati fost toti tari.
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Aug 23, 2006 8:52 am

Ah, de cand ma asteptai tu la colt... :D Numai ca daca nu citesti bine ce scriu, dai cu mucii in fasole. Acolo am zis de "multe trupe", nu de "multe trupe death sau black".
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Mie Aug 23, 2006 8:57 am

bine,recunosc asa e,n-am citit bine ce ai postat.scuzele de rigoare.si nu te-am asteptat la colt. :doh:

in fine,si mie imi place vocea lui max. :)
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator