Mike Patton si minunata sa lume muzicala

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Care e formatia voastra preferata dintre cele cu care a cantat Mike Patton ?

Faith No More
12
60%
Mr. Bungle
3
15%
Fantômas
4
20%
Tomahawk
1
5%
Alta formatie (Lovage, Peeping Tom, Maldoror)
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 20

Mesajde Tom » Vin Sep 23, 2005 2:33 pm

sp59 scrie:Bravo Raul,esti un fan adevarat al lui Patton,felicitari pentru cit,ce si mai ales cum ai scris! Am votat FNM,urmat de Mr.Bungle.


HELLO,

imi place fnm, au fost neshte grei, am scris la si la threadul FNM...patton mi s-a parut unul dintre cei mai buni vocali de rock pe care i-am auzit vreodata...per che? k poate canta orice...gospel, death, disco, blues, jheavy metal, jazz...iar ptr un vocal de rock, sa ai asemena calitati, e ceva iesit din comun...nu am ascultat solo-riile lui..poate o sa le fac rost...
live e kriminal baiatu'..
...am vazut cateva concerte pe video...dar putine...anyway, fnm era de vazut live acilea la noi, dar cine sa-i cheme...
i wonder...
SE VOR REUNI FNM VREODATA? unfortunately, they won't do it...urmarind ce au facut de-alungul carierei, versuri, muzici, prestatia live, prezenta...sunt non-conformisti prin definitie..they won't...
cheers!
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde Shaki » Vin Sep 23, 2005 2:50 pm

nu-mi place de mike patton absolut deloc. observ k fanii lui au tendintze dictatoriale shi de cenzura.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Vin Sep 23, 2005 5:06 pm

observi gresit.
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

mmm

Mesajde TaduKhipa » Vin Sep 23, 2005 7:00 pm

deci efectiv jur ca era cazu sa resurecteze cineva subiectul miche paton (RESPECTE!)
cat despre project...tind spre FNM (sa intru in gloada majoritara a minoritatilor patoiene) cat despre do'n'u Mantuieala/Carpeala ...am o tendinta de indepartare. parerea.. HAC.
dar miche intr-ale sale ale incercari multe.. TALENT 97.3%..restu numa fizic (SHHHHHHHHHHHHH).

ATAT
Avatar utilizator
TaduKhipa
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Sep 24, 2005 2:30 pm

of si on. lasa-l nesticuit draga whatever daca deranjam vietile prea multor useri. daca vrei sa fie in top scrie pe el si gata, mare branza. mie personal fnm ca si anthrax mi se par intr-adevar originali dar ... original de distructivi in rock. ei au dus spre nu metal. parerea mea.

in rest (am citit si ce s-a sters), draga comod obisnuieste-te.

me out si mike patton sucks :D:

sa resurecteze


respect :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde whatever » Joi Noi 03, 2005 11:36 pm

a ascultat careva de aici discul dublu intitulat Hemophiliac ? E o colaborare incredibila intre John Zorn, Mike Patton si Ikue Mori. Daca vreti sa aflati cum suna (o sa si trimit candva la AKM) ganditi-va la o combinatie intre ce e mai bun de la Merzbow, Bungle, Fantí´mas, Naked City (ireale solourile de saxofon ale lui Zorn), Faust si peste toate un strop de ritmuri tribale a la Sepultura si Faith No More, acolo unde e cazul. Zorn precum am zis straluceste cu solourile sale de saxofon (o reintoarcere la anii 70 ca stil de improvizatie pentru el), Patton cu urletele, grohaielile si restul de efecte vocale, si Mori (de parca ar mai trebui sa zic) cu efectele geniale de la keyboards, toate beaturile de drum machine si majoritatea zgomotelor.

E nasol ca cd'ul e mega rar, abia am facut rost de el si eu, exista in toata lumea 2500 de exemplare (cu tot cu semnaturile celor 3 artisti) si a fost scos (evident) la Tzadik records. O adevarata capodopera avantgardista, si improvizatie libera (care daca o sa o bag vreodata la recenzii, o bag cu ceea ce am scris aici, ca nu stiu ce altceva as mai putea sa adaug)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Voidship » Sâm Noi 05, 2005 3:00 am

Avand privilegiul sa-l cunosc pe whatever binisor imi permit sa zic ca Mike Patton, desi nu sux, nu e chiar Tatalor si Dumnezeu Dumnezeilor. Are voce flexibila ca de plastilina, de acord, tot respectul. Tot ce vreau e sa nu-i ridicam un vitzel de aur. In rest, din curiozitate, voi trece la un moment dat prin Patton precum cutzitul prin branza, si voi oferi o parere argumentata.
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Dec 30, 2005 1:21 am

deci mega tare, a scos Patton un show live cu nimeni altul decat Amon Tobin !!!! Abia astept sa fac rost de el, si sa vad ce a putut sa iasa de acolo. Mai ramane o colaborare cu Squarepusher si cu Aphex Twin si e pefect. :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Vin Dec 30, 2005 11:43 am

am votat Tomahawk ... pentru ca nu am ascultat Mr. Bungle cum trebuie (adica tot) si pentru ca nu apare in lista Dillinger Escape Plan (chiar si un EP, tot trebuie sa se puna, nu? :P) . si deasemenea pentru ca Mit Gas mi se pare un album superb, indiferent cat de comercial sau "normal" ar fi pentru Patton ... oricum mi se pare un super artist, si ii raman dator lui nenea whatever pentru ca mi-a deschis ochii spre muzica lui :) cand o sa mai am timp, o sa mai scriu cate ceva pe topicul asta .. big up ;)
is there anyone here interested in extra nipples o_O
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Dec 31, 2005 2:56 am

pentru 4 piese nu are rost sa ii pun pe lista ... ca asa puneam si Moonraker, si Weird Little Boy, si House Of Discipline, si multe altele ... oricum, albumul cu DEP, chiar daca e ok, nici nu se compara cu restul de chestii de la Patton.
Mit Gas e un album mediocru .... Tomahawk (ST) e mult mai bun, zic eu ... Mit Gas m-a cam dezamagit sincer sa fiu.

mai vorbim, ma duc sa mai trag un fum :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Ian 27, 2006 1:01 am

si cum azi e ziua lui, face 38 de ani deja, io ii las acilea un mesaj de : la multi ani domnule ! cam ca si anu` trecut. Poate acuma o sa si raspunda :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Vin Ian 27, 2006 3:57 pm

Faith No More - [King For A Day, Fool For A Life #14] Just A Man .:MP3|128kbps|Stereo|5:35:.

he's now just a 38 years old man :)
multi ani inainte!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Mai 13, 2006 11:17 am

deci pe data de 30 mai trebuie sa iasa oficial primul album Peeping Tom, la casa lui de discuri, adica Ipecac Records. Eu unul sunt foarte foarte curios cum o sa sune, mai ales ca demourile ce le am de multa vreme sunt destul de ok, iar lista de colaborari de pe viitorul album e tare impresionanta.

"I don't listen to the radio, but if I did, this is what I'd want it to sound like," Patton says of the project. "This is my version of pop music. In a way, this is an exercise for me: taking all these things I've learned over the years and putting them into a pop format."

Noa, abia astept, cred/sper ca o sa fie albumul anului pentru mine (sau asta, sau 10.000 days de la Tool).

Uite si tracklistul

01. Five Seconds (Featuring Odd Nosdam)
02. Mojo (Featuring Rahzel and Dan The Automator)
03. Don't Even Trip (Featuring Amon Tobin)
04. Getaway (Featuring Kool Keith)
05. Your Neighbourhood Spaceman (Featuring Jel and Odd Nosdam)
06. Kill The DJ (Featuring Massive Attack)
07. Caipirinha (Featuring Bebel Gilberto)
08. Celebrity Death Match (Featuring Kid Koala)
09. How U Feeling? (Featuring Doseone)
10. Sucker (Featuring Norah Jones)
11. We're Not Alone Remix (Featuring Dub Trio)

ce ziceti de colaborari ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 13, 2006 12:48 pm

ce ziceti de colaborari ?


ce dracu sa mai zic, io unu sunt spiciles
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Mai 13, 2006 1:43 pm

serios aiule, multe dintre numele care apar acolo (Massive Attack, Amon Tobin, Rahzel, Kid Koala, Kool Keith) sunt figuri mari pe scenele mondiale de electro si de hip hop, si tocmai de aceea eu unul ma astept sa fie cu atat mai interesant albumul, datorita ariei largi de elemente care probabil o sa se inglobeze in sound-ul melodiilor (rock, hip hop, soul, pop, trip hop)

oi fi eu fan inrait Patton, dar chiar nu imi imaginam ca o sa cante la un moment dat cu Massive Attack. Aia e piesa care o astept cel mai mult.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Mai 30, 2006 11:20 pm

deci da, am albumul de ceva vreme, si la prima auditie am incercat sa fiu total impartial, sa ignor faptul ca e ultimul album a lui Patton pe care il asteptam de atata vreme, si sa formulez o parere cat mai obiectiva. Ei bine, am esuat lamentabil si tot din prima auditie am ajuns la concluzia finala, adica albumul e rupere nu altceva; mai pe larg zilele urmatoare.

Piesa cu Massive e geniala.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Ian 27, 2007 11:41 pm

la multi ani maestre !

39 de ani deja.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron