Mike Patton si minunata sa lume muzicala

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Care e formatia voastra preferata dintre cele cu care a cantat Mike Patton ?

Faith No More
12
60%
Mr. Bungle
3
15%
Fantômas
4
20%
Tomahawk
1
5%
Alta formatie (Lovage, Peeping Tom, Maldoror)
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 20

Mike Patton si minunata sa lume muzicala

Mesajde whatever » Vin Sep 16, 2005 6:48 pm

stateam si ma gandeam daca are rost sa deschid threadul asta pe AKM, tinand cont de toate proiectele dubioase in care a fost si inca mai este implicat domnul Patton. Dar mi-am amintit apoi de neatza si de micile conflicte avute pe seama aceluiasi Patton, si iara am zis sa tin cont de faptul ca multe din trupele lui Mike se incadreaza la rock (e drept, experimental pana la dumnezeu si inapoi) si iata s-a nascut aici un subiect care tot ezitam sa il fac de peste un an jumate deja.

Pai sa vedem ce avem aici. In primul rand precum toata lumea stie eu sufar de o mica mare obsesie cu privire la Patton asta. Dar cine e Mike Patton ? se poate intreba multa lume aici. Aaaasa, deci omul asta e bine cunoscut publicului drept fostul solist de la Faith No More, care a scos cu ei printre altele hituri gen Epic, Midlife Crisis, Easy, Ashes to Ashes, si lista poate sa continue. In mod cert faima pe plan mondial i-a fost adusa de catre FNM. Dar (intotdeauna e un dar) Faith No More astia, nume mare in rockul mondial, care au influentat zeci de trupe, si alea alea sunt dupa parerea mea cel mai slab proiect in care a fost implicat Mike pana acuma !! (la egalitate cu Tomahawk) Proiect ? Am adus vorba de proiecte ? Ei bine, ia sa vedeti voi cu ce s-a ocupat Patton pana in ziua de azi (fac o trecere in mare, si apoi daca are succes threadul asta al meu intram si in detalii)

Despre Faith No More am facut tot p'aici un thread, si se mai vorbeste acolo despre ei, asa ca trecem la alte treburi aici.

In primul rand, prin 1985, impreuna cu Trey Spruance si Trevor Dunn, amandoi colegi de-ai lui de la liceul din Eureaka, Mike nascocea prima lui trupa (care e si cel mai aproape ca status de trupa mea preferata) si anume Mr. Bungle. Bungle astia pe langa faptul ca la 16-17 ani cat aveau atunci baietii abordau un death metal tare suparat pe viata aveau 2 saxofonisti, un trompetist, si inca ceva individ care canta la alt instrument din asta dubios. Apoi satui de death metal, au trecut la ska si funk. Apoi s-au axat pe jazz si funk, cu un strop de metal. Asta pe primele demouri (The Raging Wrath of the Easter Bunny, Bowl of Chiley, Goddamit i love America si OU818) Apoi datorita lui John Zorn !!! (la care ajungem un pic mai tarziu) au scos primul album, intitulat Mr. Bungle, al doilea, Disco Volante, si ultimul pe numele sau California. Toate albume exeptionale, combinatii demente de noise cu death metal, garnisite cu funk, ska si techno, pe ritmuri orientale si de polka, ca sa nu mai zicem de evidentele faze gen surf rock, country si jazz. Plus ca baietii astia din Mr. Bungle aveau si masti de clowni, masti de Lisa Simpson si Dracula cand Slipknot si Mushroomhead erau inca prin liceu. Showurile live Bungle sunt absolut incredibile, am concerte inregistrate si pe langa faptul ca suna ca pe disc Patton si Spruance fac un spectacol de zile mari.

Apoi trebuie mentionati Fantí´mas. Alta trupa de geniu a lui Mike, in care e ajutat de Dave Lombardo, Buzz Osborne si Trevor Dunn. Toti 3 artisti remarcabili, Lombardo considerat unanim printre cei mai buni tobosari din lume, care a si cunoscut consacrearea de tanar cu Slayer, Osborne celebrul solist si chitarist din The Melvins, si Dunn colegul de trupa a lui Patton in Mr. Bungle, un bassist fenomenal, dar foarte subestimat. Fantí´mas astia sunt poate mai ciudati si mai avantgardisti decat Mr. Bungle, desi parerile sunt impartite. Au scos pana acuma 4 albume, si alea le-am revazut la recenzii daca va intereseaza (Amenaza al Mundo, The Director's Cut, Delirium Cordia si Suspended Animation). Muzical vorbind Patton face absolut tot in trupa asta, de la chitara pana la bass si chiar tobe (de versuri nici nu au nevoie) plus cover art pentru albume, etc etc. Si albumele lor sunt toate exelente, in special Amenaza si Delirium Cordia. Totusi, cu privire la Fantí´mas (si si la Bungle) trebuie mentionat urmatorul lucru. Daca vreti muzica de aia cu feeling, NU va axati inspre trupele astea. Auditia lor ar putea fi comparata cu ... nici nu stiu cum sa zic. Imaginati-va ca stati inchisi intr-o pivnita intnecata unde e frig si picura apa din tavan, si va simtiti singuri si infricosati. Cam asta e muzica celor din Fantí´mas in multe momente.

In Tomahawk sunt Mike Patton, Duane Denison din Jesus Lizard, Kevin Rutmanis (din Cows si Melvins) si John Stainer(Helmet). Trupa asta e probabil cel mai normal proiect in care a fost implicat Mike Patton pana acuma (bine, adevarul e ca nici nu ma asteptam sa iasa tot un fel de Mr. Bungle si de aici). Dar nu e nimic rau in faptul ca cele 2 albume scoase (Tomahawk si Mit Gas) nu sunt atat de experimentale si se axeaza mai mult spre un noise rock ceva mai normal. Tomahawk sunt o trupa foarte potrivita daca vreti sa incercati ceva in afara de Faith No More sa il descoperiti pe Patton, si sa fie si sanse sa va placa.

Peeping Tom e un proiect solo a lui Mike, unde el face absolut tot, de la chitara, bass, tobe, voce, si versuri pana la masterizare. Am demoul scos in 2001, si suna tare bine, o combinatie reusita intre hip hop, rock si trip hop. Lovage e un proiect a lui Dan The Automator, care e ajutat pe tot albumul de catre Jennifer Charles si Mike Patton. Exeptional album (Music To Make Love To Your Old Lady By care o sa intre si el cat de curand la recenzii alaturi de albumele Tomahawk) care beneficiaza si de aportul lui Kid Koala care o sa vina in curand la Bucuresti.

Abia am inceput sa vorbesc despre Patton asa ca mai sunt multe de zis. Spuneam undeva sus despre John Zorn. Ei bine, Zorn e unul dintre cei mai mari muzicieni din ultmii 30 de ani, mare jazzist care impreuna cu trupa (de free-jazz) Naked City au scos nenumarate albume exeptionale (remarc printre altele doar Torture Chamber, care a fost primul pe care l-am ascultat de la ei, impreuna cu un fel de tatic al lui Patton, japonezul Yamatsuka Eye, The Big Gundown, Self Titledul sau ultima capodopera IAO) Sunt nenumarati artisti in lume care ar face orice sa poata colabora cu Zorn, dar tipul e aproape inaccesibil. Si cu toate acestea, Patton inca de la 21 de ani canta cu el. Si Zorn a fost cel care l-a remarcat, si l-a si invitat sa cante live cu Naked City. Am trimis din cate stiu si la AKM ceva piese d-ale lor, combinatia aia geniala de jazz, noise si hardcore) Tot John Zorn i-a produs lui Patton primele sale albume solo (scoase si la casa de discuri a lui Zorn) si anume Adult Themes For Voice si Pranzo Oltarnzista, care daca aveti chef le gasiti la recenzii. Si de la albumele astea incoace a inceput cariera lui Patton in domeniul muzicii experimentale, cu albumele astea si cu urmatorul, scos in 1999 alaturi de marele Massami Akita (adica Merzbow) numit Maldoror, dupa numele trupei ce a format'o cu celebrul japonez. Deci avem ca si albume solo 2 de noise si unul imposibil de clasificat (eu il pun la noise/colaj sonor)

Tot Patton are colaborari la activ impreuna cu urmatorii artisti : Bjork (a aparut pe 2 piese de pe ultimul ei album) Rahzel (marele beatboxer, care a fost si el incantat de calitatile lui Mike la beatbox) -> am 2 concerte audio si unul video, e absolut incredibil ce se petrece acolo., dj schizo (am aici un show full din australia, hip hop, Patton face de toate, de la beatbox, la cantat, la noise, are super multe instrumente dubioase, triggere, etc) Mista Sinista (cunoscutul membru de la The X-Ecutioners) cu care Patton are multe showuri hip hop, chiar si The X-Ecutioners cu care Mike a inregistrat un album in studio, si mai multe live, Buckethead si DJ Flare sub numele de Moonraker (un proiect experimental, combinatie ciudata rau, care habar nu am cum sa o descriu. Avem solouri atonale de la Buckethead, scratchuri, si beatboxing de la Mike) Dillinger Escape Plan (nume mare din noul val de hardcore/metalcore, care au scos un album intitulat Irony Is A Dead Scene impreuna cu Patton), Kadda, un artist exeptional, cu care Mike a scos un album de trip hop si ambient intitulat Romances, Sepultura, cu care Patton (si Jonathan Davis) a scos cateva melodii, John Zorn si Dave Lobardo cu care Patton are nenumarate concerte de free jazz, House Of Discipline (alta trupa facuta de Mike cu Bob Ostertag, Otomo Yoshihide si Sainko) care abordeaza un noise brutal. Tot cu Zorn, Spruance, Chris Cochrane si William Winant Mike a facut alta trupa numita Weird Little Boy, care a scos un singur album, self titled (vine si ala la recenzii) album experimental, axat mai mult pe noise. Si lista de colaborari poate continua, eu nu am mentionat aici decat pe cele mai importante :D

Si de parca nu ar fi suficient tot ce am zis pana acuma, Mike si-a facut propria casa de discuri (Ipecac Records) unde are contracte printre altii cu urmatorii artisti : Kid606, dí¤lek , Melvins, James Plotkin, Isis, Skeleton Key, si trupele/proiectele sale Peeping Tom, Tomahawk si Fantí´mas. Plus ca recent Patton a jucat in filmul Firecracker, si intentioneaza sa se implice mai mult in actorie. Si toate chestiile listate mai sus le-a facut pana la varsta lui actuala de 37 de ani.

Cam asta e introducerea .... va las acuma cu cateva intrebari si raspunsuri de la un interviu cu Mike, si astept orice fel de raspuns.


- If your own shit tasted good, would you eat it?
- If?

- Does anyone in your family listen to any of your cds?
- Yes, everyone in my family. That is why I make music, to entertain my family.

- If you were a cartoon character, how often would you be drawing a door on a wall and going through it to escape people you don't want to talk to?
- Why bother, just erase the people you don't like, get drunk with Homer and get it on with the Powerpuff Girls.



ps - Mr. Bungle si Faith No More nu mai exista de cativa ani, ambele trupe s-au desfiintat in mod oficial
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde MST3000 » Vin Sep 16, 2005 10:53 pm

RAAAAAUUULLL!!!!!!!! :slap:
Avatar utilizator
MST3000
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Sep 12, 2005 11:00 pm

Mesajde verde » Vin Sep 16, 2005 11:10 pm

Am votat pt FNM.. Am ascultat si Mr. Bungle, si Fantomas...dar parca mai mult imi plac FNM..Pe un al doilea loc se afla detasat Mr.Bungle..
You're perfect yes, it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two..
Avatar utilizator
verde
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2005 11:00 pm

Mesajde sp59 » Vin Sep 16, 2005 11:52 pm

Bravo Raul,esti un fan adevarat al lui Patton,felicitari pentru cit,ce si mai ales cum ai scris! Am votat FNM,urmat de Mr.Bungle.
sp59
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Dum Sep 18, 2005 9:05 am

am shi eu o intrebare la topic, shi anume de ce e topicu asta "important"?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ciuma » Dum Sep 18, 2005 1:01 pm

esti praf ba , un terminat :) dar mai ales esti obsedat rau de tot...am votat fantomas :P pentru pur si simplul motiv ca de la restul formatiilor enumerate de tine nu imi plac decat cate 1 melodie iar de la astia 2 :))
All i've got is insane
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Dum Sep 18, 2005 4:00 pm

Subscriu la ce a zis Shaki. A fi moderator (zic eu) nu inseamna ca iti poti deschide treduri importante cu artistul preferat.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Dum Sep 18, 2005 6:21 pm

deci.. nu este un thread oarecare.. este despre MIKE PATTON, clar?.. eu zic sa-i faca reclama si pe pagina principala a fc.ro

right whatever, right? :D
high five!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Sep 18, 2005 6:34 pm

threadul este important pentru ca Mike Patton este cel mai prolific om din rockul international din ultimii 20 de ani si sincer caut de foarte mult timp oameni cu care sa pot vorbi despre el (in aproximativ 5 ani am gasit 2 ). Daca poate cineva sa ma contrazica, si sa si prezinte dovezi ca lucrurile nu stau asa cum am zis eu despre Patton, plec capul, si admit ca aveti dreptate. Treaba asta precum am zis vroiam sa o fac inca de cand nu devenisem moderator aici. Sincer nu ma gandeam ca o sa fie atat de deranjant pentru multa lume faptul ca threadul ce l-am deschis este important.

peseu - au trecut 2 zile de cand sunt moderator aici si deja am facut o porcarie, nu ? mda .. ma gandeam eu ...
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Sep 18, 2005 6:40 pm

nu mi se pare patton cel mai cel. imi place, dar nu il ador. sa zicem ca-mi plac mai mult melodiile de mainstream, adik alea la care s-au facut si clipuri :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Sep 18, 2005 6:58 pm

nu e aceeasi situatie, si se pare ca nu se intelege ceea ce am vrut sa spun postul trecut. In fine.

ma mira totusi faptul ca nimeni nu are de comentat la faptul ca celalalt sticky thread de aici ramane, desi autorul sau nu mai posteaza aici de foarte mult timp. Si si acolo e tot o parere personala.

peseu - dupa parerea mea, threadul acesta merita sa ramana important, asa ca eu nu o sa ii scot optiunea de sticky. Daca Dana vrea, facem cum vreti voi, dar mie nu imi pare deloc un abuz. Doamne fereste, s-a simtit cineva de aici jignit pentru ca am deschis eu thread despre Mike Patton si l`am facut si important ?!??

peseu 2 - unde exact scrie in regulament faptul ca nu am voie sa deschid un thread sticky despre ce subiect doresc eu ???

whatever. ma repet - treaba asta vroiam sa o fac inainte sa fiu moderator. Acuma m-ati si prins in cel mai prost moment posibil, prefer sa nu mai zic nimic. Pana una alta va rog sa mai lasati si un mesaj ontopic pe aici.

sa imi bag piciorul in ea de treaba, sa mai zic o chestie. Threadul asta e important si pentru faptul ca daca ati avea curiozitatea sa cautati macar 2 trupe din lista aia care m-am pus sa o fac (si aia am facut-o pentru voi, ca eu le stiu foarte bine) ati descoperi ceva muzica noua si diferita de chestii discutate pe aici precum Metallica, Slayer, RHCP, Deftones, HIM, orice altceva, care poate v-ar placea. Si acolo sunt vreo 20 de trupe cel putin, si ati putea gasi atatea chestii faine. in fine. treaba voastra. faceti ce vreti, eu va las.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Sep 18, 2005 7:06 pm

whatever, io ti-am sugerat duar sa nu iei intrebarile de mai sus - legitime, in opinia mea - drept atacuri la persoana, ci duar ca pe niste nelamuriri. atit.
si aici ma opresc cu off-topicu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde verde » Dum Sep 18, 2005 7:39 pm

Chiar ca-i sticky topicul asta...vad ca a atras multe pareri.. acuma, eu nu-nteleg de ce conteaza asa mult ce-i sticky si ce nu-i??? ma indoiesc ca va puteti gandi la o aberatie, de genul: <Raul, ca moderator, pe acest forum, isi foloseste "puterile" in scopuri personale> sau mai stiu eu ce alte nebunii..
Nu ti se pare Mike Patton un tip genial?!?!? Foarte bine, spune chestia asta.. Da' nu arunca cu vorbe aiurea..
Este nevoie sa se aduca aminte unora dintre noi, ca acesta ESTE UN FORUM??? ... DE DISCUTII???
"Mica" descriere facuta de MODERATOR, contine informatii cat se poate de reale... iar daca baiatului ii si plac muzichiile pattoniene, foarte bine.. a vorbit despre asta, l-a laudat pe om (pentru ca merita, i might say.. ) si cu siguranta ca nu-i singurul de pe acest forum caruia sa-i placa nea Patton..
Fiecare dintre noi este liber sa posteze unde vrea.. Frumos ar fi ca atunci cand nu este de acord cu ceva anume, sa spuna treaba asta, cu ceva argumente, si eventual intr-un mod civilizat.. Iar daca alege sa nu posteze, asta e.. De exemplu, eu am ales sa nu postez pe topicuri de genul, "shakira sau britney?" sau "ozone forever".
I rest my case.
You're perfect yes, it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two..
Avatar utilizator
verde
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2005 11:00 pm

Mesajde verde » Dum Sep 18, 2005 7:50 pm

Si-acum, sa fiu ceva mai on topic, am spus si mai sus, ca am votat pt FNM.. "cunosc" FNM-u' ceva mai bine decat bungle-u' (+other patton projects).. Ascult de multi ani FNM, si doar de cateva luni restu'.. Albume ca "Angel Dust", "The Real Thing" sunt tocmai bune de ascultat, in my humble opinion, cam in orice moment, in aproape orice stare m-as afla..
Si....da, Patton e un tip genial.
Cred ca acum mi-o voi "lua si eu pe coaja" pt ce-am spus:)))
:x
You're perfect yes, it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two..
Avatar utilizator
verde
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Dum Sep 18, 2005 9:34 pm

whatever, te superi ca vacaru pe sat. Nu trebuia sa-l faci important tocmai pentru ca esti de ceva vreme pe forumul asta si stii cam ce asculta oamenii de pe aici.

later: Daca spui si ce intelegi tu prin prolific, o sa te contrazic eu.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Sep 18, 2005 10:31 pm

nah, inapoi la Patton, si in principiu de data asta la Lovage. Kid Koala vine la Bucuresti ... vine careva la concert ? Si ca veni vorba, a ascultat cineva de aici Lovage ? Mie imi plac super mult, Dan the Automator face treaba super buna in orice trupa, si nici cu astia nu e exeptie.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Sep 20, 2005 12:52 pm

Sincer, prima piesa cu nenea patton pe care am ascultat-o a fost "Easy".Nu pot spune ca mi-a facut greatza, dar nici ca mi-a placut la nebunie.Dupa ceva timp, la recomandarea unui prieten am mai ascultat ceva Faith No More(nishte amestecaturi), care sincer sa fiu m-au convins sa nu mai iau parte la ascultarea unor compozitzii sub parafa FNM(patton in general), deci, implicit trupele mentzionate de tine mai sus.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 7:14 pm

cecule, daca ai citit ce am scris mai sus, daca ai remarcat acele cateva formatii/trupe/proiecte ale lui Patton si daca gasesti tu un singur individ (din rock, si din ultimii 20 de ani) care a facut chestii mai multe (si nu zic mai bune, ca am zis totusi prolific, si iara ne certam) decat Patton (si tineti cont de faptul ca acolo am postat doar colaborarile/trupele importante ale sale, ele sunt mult mai multe) si daca imi scrii aici ce a facut respectivul, atunci da, uite am gasit un om mai prolific decat Patton.

acuma partea a doua. de ce e asa tragedie ca e asta thread facut important ? Nu mai postati daca e important ? ce naiba ? Sincer nu credeam sa se ofenseze atata lume doar pentru faptul ca am facut in sfarsit un thread despre Mike Patton si mi-am permis sa il fac sticky. Si NU, mie nu mi se pare un abuz. Macar pentru faptul ca am scris ceva aici, nu am dat o propozitie, si gata, e important. Nu e important pentru ca asa vreau eu, ca vezi doamne, sa ramana threadul sus sa il vada toata lumea. Ganditi-va la treaba asta. Cei care sunt fani Patton oricum o sa caute sa vada printre pagini sa vada daca e ceva despre el. La cate chestii faine a facut omul asta pentru rockul international, cate zeci de proiecte bune, cate colaborari cu alti artisti mari, la ce concerte face, la ce trupe scoate de la casa sa de discuri, la ce idei si ce imaginatie are, si la ce piese a putut sa compuna de-a lungul anilor, threadul merita sa fie important.

si iarasi, unde scrie ca nu am voie sa fac thread sticky cu artistul preferat. Imi raspunde careva ? E specificat in regulament ca nu am voie ? Daca e, atunci mea culpa. Daca nu e, imi pare cel putin ciudat ca atata lume sa se simta ofensata pentru abuzul facut in noua mea calitate de moderator (desi, ma repet a 10000` oara, chestia asta intentionam sa o fac inca de cand nu eram mod aici)

peseu - se simte careva jignit ca e threadul asta sticky ? am insultat pe careva ? am interzis sa se faca threaduri sticky ? (cu lucruri cu adevarat importante) Daca faceam thread sticky cu Mr. Bungle, sau Faith No More, DA, ATUNCI era abuz. Asa am facut thread sticky despre un artist care are in jur de 5 trupe, vreo 30 de proiecte, joaca in filme, si-a compus aproape toate melodiile, acopera o gama incredibil de larga de stiluri muzicale (de la death metal la noise si glitch). Nu merita sa fie pus la important ? Voi face subiect pe katerinca si aberatii despre treaba asta, va rog frumos, sa mutam acolo discutia daca doriti.

pana una alta, eu las threadul sticky. O rog pe Dana sa se uite si ea pe aici, sa vada ce s-a intamplat, si sa isi dea cu parerea. Daca ea doreste ca threadul sa nu mai fie important, sau daca e de parere ca am abuzat de calitatea de moderator, si merita sa nu mai fiu, foarte bine.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 20, 2005 7:54 pm

whatever, am tot incercat sa nu-l dau exemplu pe Portnoy, pentru ca nu vreau sa stresez oamenii cu obsesiile mele muzicale. Da daca vad ca e asa, nu pot sa ma abtin.

Ia vezi acolosa, daca scoti ce a facut cu DT si lasi side projects + guest appearances, ce ramane?

http://www.mikeportnoy.com/about/discography/?menu=about
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 8:06 pm

ultimul offtopic aici, va rog sa mutati discutia dincolo la katerinca si aberatii.

cubule,ce sa zic, impresionante toate chestiile lui Portnoy (care stii ca si mie imi place), dar serios, Patton a facut cam de 2 ori mai multe chestii.

pentru ultima oara. Threadul ramane sticky. Nu am insultat pe nimeni, nici nu o sa o fac, daca nu va convine ca threadul e important, nu postati. Simplu.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Sep 20, 2005 8:08 pm

pai s-o luam pe rand:

1: rolling stones: sunt de 40 de ani!!!: micky, keithy

2: alice cooper: 30 de ani

3: k.k. downing, glenn tipton, rob halford aka judas priest: 25 de ani

4: adrian smith, bruce dickinson, steve harris aka iron maiden: 30 de ani

ei sunt sau nu sunt sticky? ca buni sunt fara doar shi poate!!!
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 8:14 pm

BAI

unu` la mana, v-am rugat clar sa postati pe katerinca si aberatii.
doi la mana : exemplele unor artisti care de 40, 30 si 25 de ani ne obosesc urechile cu aceleasi chestii nu sunt potrivite.
trei la mana : cred ca nimeni nu a inteles de ce am facut eu threadul asta important
patru la mana : AM INTERZIS EU SA SE FACA THREAD STICKY cu aia de sus ???

orice mesaj offtopic aici de acum inainte va fi sters.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 20, 2005 8:14 pm

whatever, da cate albume scoate omul ala pe an, bre? Portnoy scoate, in medie, cel putin unul. Cu DT sau cu altii. Mi-e greu sa cred ce zici tu.

later: eu nu postez pe aberatii, nu votez poll. punct.

si mai later: Ba cred ca multi au inteles exact de ce ai facut threadul asta, si tocmai de aia au reactionat. Si cu asta, eu, personal, promit ca ies din discutie.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Sep 20, 2005 8:25 pm

care de 40, 30 si 25 de ani ne obosesc urechile

ce faceeeeeeeeee??????????

unu: bre, daca nu se nashtea ashtia numele de patton era cunoscut in interpretarea lui george c. scott.

doi: mike patton ne "oboseshte urechile" de douajdeani;

trei: mie nu-mi shtergi nici un post shi nu-l trimitzi pe nici o caterinca!

patru: unde-i isisu'???? ha? ca eu pe ala vreau sa-l votez

cinci: de ce nu-tzi faci forum separat shi lashi rocku internatzional fara stickere???
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 8:26 pm

orientativ avem urmatoarele chestii de mentionat :

John Zorn, Bob Ostertag, Jerry Hunt, Eyvind Kang, Burt Bacharach, Serge Gainsbourg, Marc Bolan, Sepultura, Milk Cult, Sparks, Melvins, Melt Banana, Kid 606, Tin Hat Trio, Lovage, The Dillinger Escape Plan, Team Sleep, Black Flag tribute album, Bjí¶rk, Kaada, Handsome Boy Modeling School, Great Phone Calls, Violent Onsen Geisha, Angelica sunt toti artisti/trupe cu care Mike Patton a colaborat si pe a caror albume a aparut si contribuit (si astia toti in afara de Zorn, dupa 1995)

mai zicem de aparitii live (foarte dese) cu : House of Discipline, Peeping Tom, Moonraker, Phono Sanjo, Perfect Victim, Joey Baron (tobosar), Mista Sinista (turntables) , DJ Skizo (turntables), The X-Ecutioners, Naked City

Plus Faith No More, Mr. Bungle, Fantí´mas, Tomahawk. Plus albumele sale solo si colaborarea cu merzbow. Si Patton scoate cel putin un album pe an, fie el cu Tomahawk, fie cu Fantí´mas, fie cu alti artisti. Anul asta a scos si cu X-Ecutioners, si cu Kaada.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Reatrd » Mar Sep 20, 2005 9:29 pm

Ce e atat zarva pe aici.....pana la urma whatever e mod...nici eu nu is prea de acord cu ce face e aici, dar daca astea ii sunt parerile...ce dracu?...el ii cu pattonul lui...mult mai mult decat ar trebui si dc l-ati cunoaste mai bine nu v-ar fi mirat acest gest putin excentric(sa nu folosesc cuv. abuz)....da na this is the whatever we know and love.........anyway....dc asa are el piticii pe creieri ce tot va chinuiti atat......mergeti si faceti plangeri la a higher power ca nu sunteti de acord cu ce face sau deal with it......daca tot l-au facut mod pe forum mai face omul si *cuv. ce nu il voi folosi*
Isn't it rude enough to be alive when nobody likes you?
Avatar utilizator
Reatrd
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 29, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 11:52 pm

inca o chestie. Nu ma asteptam de la TheOffender la asa o reactie, sincer cred ca a depasit masura. Si in citatul meu ai uitat (bag mana in foc ca intentionat) sa mentionezi cel mai important lucru. Am zis acolo : care de 40, 30 si 25 de ani ne obosesc urechile cu aceleasi chestii. Si asa se schimba datele problemei mult de tot.

mai o chestie. Ce motiv ati avut sa sariti asa la gatul meu ? Ce daca e thread sticky ? Nu mai dormiti bine la noapte sau ce naiba ? Chiar asa de mult va afecteaza ? Eu nu m-as fi suparat deloc daca oricare dintre voi ar fi facut un thread important altceva care se se incadreze in tema sub forumului. E rock international nu oldies. Exemplele cu Rolling Stones, sau orice altceva mai vechi pica din start. Asa ca, judecand la rece, citind ce am scris pe aici, threadul merita sa fie important. Si daca ar fi facut cubul thread sticky despre Portnoy si ar fi justificat de ce e asa (dand motive, cum am dat si eu) nu aveam absolut nimic impotriva.

chiar aveti chef de cearta ? eu nu. sper sa citeasca Dana maine ce e aici, sa isi dea cu parerea si vedem ce iese.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Mie Sep 21, 2005 6:45 am

am ascultat patton atat in faith no more cat shi in mr. bungle in piese primite de la tine, shi ultimul fantomas. shi in afara de fnm, care e o auditzie placuta in majoritatea cazurilor, bungle shi fantomas sunt dejamagitor de zgomotoase. in opinia mea of course.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Sep 21, 2005 3:53 pm

doi la mana : exemplele unor artisti care de 40, 30 si 25 de ani ne obosesc urechile cu aceleasi chestii nu sunt potrivite.

auz bre, cum plm te obosesc astia de 40 de ani cu aceleasi chestii, cand tu ai 21 de ani?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Sep 21, 2005 6:52 pm

gata. s-a terminat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori