Blind Guardian

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Blind Guardian

Mesajde Iceblast » Vin Aug 25, 2006 11:29 am

Asculta cineva Blind Guardian? Nu am vazut nici un thread despre aceasta trupa. Mie imi plac, desi nu stiu prea multe despre ei. Astept comentarii!
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Sâm Aug 26, 2006 7:56 pm

o formatzie pe care mi-am promis s-o aprofundez dupa ce am vazut o inregistrare video de la un concert, cu mii de oameni fredonand, timp de minute in shir, "Valhalla - Deliverance/Why've you ever forgotten me". a fost o chestie impresionanta de vazut... :)

cat despre informatzii suplimentare, cred k site-ul lor oficial e prima sursa : http://www.blind-guardian.com/

daca avem fani p-aici, sa tzipe tare :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Sâm Aug 26, 2006 8:45 pm

am ascultat si eu ceva[nu foarte mult] dar ce-am ascultat mi-a placut, dupa am aflat ca multe melodii sunt inspirate din Lord of the Rings[si asta de dinainte de a apare filmul si de a deveni asa de mediatizata cartea]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Dum Aug 27, 2006 5:19 pm

Da, Blind Guardian in plac si mie mult. Primele doua albume pe care l-am ascultat au fost "Nightfall in Middle Earth" si "A Night at the Opera", apoi am cautat si mi-am dat jos toate albumele. Pe langa cele doua mai imi place si "Immaginations from the Other Side", iar dintre piese as mentiona "Age of False Innocence", "Precious Jerusalem", "War of Wrath" sau "Mirror, Mirror".

A ascultat cineva ultimul album, "A Twist in the Myth", sa bage niste impresii?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Dum Aug 27, 2006 11:36 pm

Super formatie Blind Guardian. ca albume remarcate de mine....."Tales from the twilight world", "Somewhere far beyond" , "Imaginations from the other side"........Cele mai noi nu le stiu prea bine, tre sa le ascult mai cu atentie....Foarte bun vocalul, timbru deosebit.....tobe de asemenea interesante.
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde Iceblast » Lun Aug 28, 2006 8:05 pm

Cubu, eu stiam ca A Twist in the Myth trebuie sa apara prin septembrie, candva. M-am uitat pe net, si am gasit data lansarii ca fiind 3 sau 5, daca nu ma insel. Oricum, dupa ceva cautari, am reusit sa-l gasesc pe net. Din pacate mai am de luat 2 melodii. O sa-l ascult sa vad ce parere imi fac. Albumul are 12 piese:

1. This will never end
2. Otherland
3. Turn the page
4. Fly
5. Carry the blessed home
6. Another stranger me
7. Straight through the mirror
8. Lionheart
9. Skalds and shadows
10. The edge
11. The new order
12. Dead sound of misery
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Aug 28, 2006 8:54 pm

Eu am gasit tot albumul, dar in fiecare piesa imi spune ca: "You are listening to...". Am reusit sa-mi fac o idee, totusi. La prima ascultare mi-a placut... un album tipic Blind Guardian. Dupa ce il ascult mai bine, revin.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Iceblast » Dum Sep 17, 2006 1:26 am

Am reusit sa ascult albumul, intr-un final. Categoric este un album tipic Blind Guardian, care mi se pare mai mult decat mediocru. Nu l-am ascultat decat de 3 ori ... oricum, melodiile sunt foarte puternice, rapide. Pana acum m-a impresionat Otherland si Another Stranger Me.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Dum Sep 17, 2006 9:29 am

http://www.youtube.com/watch?v=-RVQ1NcTwQ4

videoclipul de la another stranger me. care-mi place. shi mel as well. deshi ultimu lor album asta... eu l-am ascultat da nu mi-a placut cine shtie ce
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Iceblast » Lun Sep 18, 2006 3:56 pm

Nu stiam ca au videoclip la piesa asta. L-am vazut, nu-mi place! Pacat, ca piesa e frumoasa. Anyway, nu stiu de ce nu-ti place albumul(prea mult). Recunosc, are niste piese enervante, cum ar fi Fly. Ma enerveaza melodia asta. Dar majoritatea sunt bune. :rulz:
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Concert Blind Guardian la Arenele Romane

Mesajde Daimon » Mie Dec 01, 2010 5:51 pm

exact another stranger me ascultam acum. dar motivul pentru care sunt aici e ca Blind Guardian vor canta in Romania, la Bucuresti pe 1 mai 2011.

Evenimentul poarta numele Unu Mai Rock si aiciaveti detaliile de care dispunem la ora asta. fireste, vom reveni.

Un alt vis al metalistilor de la noi, care se implineste ;)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron