RICHIE SAMBORA vs SLASH!

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde Kryszti » Mar Mar 12, 2002 2:08 pm

Initial trimis de Aliosha


Eu cred ca este o chestie subiectiva. Bon Jovi nu a fost cotata niciodata ca o trupa grea, si atunci prea putini accepta sa le recunoasca meritele. Dar dintre rem si nirvana, scuz-am , dar cred ca nirvana a facut revolutia in strafundurile ei. E normal ca au avut influente si precedente, dar ei au facut-o...

Si eu cred ca bon jovi e o trupa de top10. E greu sa spui ca a doua sau a 10-a, dar e f. importanta!

Mesajul?! MA dezamagesti, aliosha, probabil ca n-ai ascultat prea mult bon jovi...
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

una e sa va placa alta e sa considerati REVOLUTIONAR

Mesajde Aliosha » Mar Mar 12, 2002 4:20 pm

Initial trimis de Kryszti


Eu cred ca este o chestie subiectiva. Bon Jovi nu a fost cotata niciodata ca o trupa grea, si atunci prea putini accepta sa le recunoasca meritele. Dar dintre rem si nirvana, scuz-am , dar cred ca nirvana a facut revolutia in strafundurile ei. E normal ca au avut influente si precedente, dar ei au facut-o...

Si eu cred ca bon jovi e o trupa de top10. E greu sa spui ca a doua sau a 10-a, dar e f. importanta!

Mesajul?! MA dezamagesti, aliosha, probabil ca n-ai ascultat prea mult bon jovi...



Ce-mi plac mie replyurile astea fara argumente si care nu au legatura cat de putin cu ce am zis eu...

1.
Bon Jovi nu a fost cotata niciodata ca o trupa grea, si atunci prea putini accepta sa le recunoasca meritele.


Pai baiatu ala zicea ca a fost una din cele mai importante trupe din ultimii 20 de ani iar eu l-am contrazis. Nu stiu ce e neclar in ce am zis.... Nici macar nu am luat in discutie aspectul "greu".
Una e sa va placa Bon Jovi ( lucru care mi se intampla si mie pe alocuri) alta e sa spuneti ca e REVOLUTIONARA?

2. Cand am facut eu comparatia dintre REM si Nirvana????
Citeste si tu cu atentie ceva inainte sa raspunzi.
R.E.M este considerata una dintre primele formatii. daca nu prima , care a pus bazele rockului alternativ.
Nu ti se pare destul de important?
Am mai adus exemple pe aceeasi linie - Pixies.

PS:
Te rog nu ma face sa ma justific din nou pentru ceva ce nu am scris.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: una e sa va placa alta e sa considerati REVOLUTIONAR

Mesajde Kryszti » Mar Mar 12, 2002 5:08 pm

Initial trimis de Aliosha
2. Cand am facut eu comparatia dintre REM si Nirvana????
[b] Citeste si tu cu atentie ceva inainte sa raspunzi.

R.E.M este considerata una dintre primele formatii. daca nu prima , care a pus bazele rockului alternativ.
Nu ti se pare destul de important?
Am mai adus exemple pe aceeasi linie - Pixies.
[/B]


revolutionar e mult, nimic de zis! cat despre rem, poate sint eu obosit, dar mi s-a parut ca ai pus nirvana pe un plan secund, comparativ cu rem. Clar ca rem au merite ,dar parca nirvana e mai sus. Dincolo de gusturi.
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Aliosha » Mar Mar 12, 2002 5:31 pm

Am spus R.E M ....Pixies.... Nirvana pentru ca aste e ordinea cronologica.
R.E.M mi-au placut doar la inceputul lor.( "Murmur" , "Reckoning")
Pixies au cel mai mare merit din punctul meu de vedere. Au adus alternativul in mainstream si au influentat o tona de formatii.
Frank Black a fost plin de idei, genial si tot ce a facut el la Pixies a fost copiat dupa aia intr-o forma sau alta.
Nirvana imi plac la fel de mult dar fara Pixies nu cred ca ar fi existat din simplul motiv ca nu ar fi avut o baza a stilului. Asta nu le scade evident din merite.
La ambele formatii se vede si mana lui Steve Albini omul care a ajutat ambele trupe.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Nu AM ZIS CA BON JOVI AU REVOLUTIONAT MUZICA!

Mesajde BJovi » Joi Mar 14, 2002 8:49 am

Nu stiu ce ai inteles din ce am zis eu ALIOSHA dar nu am zis nicaieri ca au revolutionat!!!E adevarat,ascult mult HAIR METAL(60%)dar asta nu inseamna ca nu ascult si altceva!!!In primul rand eu sunt fan HARD ROCK si nu m-am referit la formatii care erau cunoscute in 1982!Ma refeream la trupe ce au aparut dupa 82!!!BJ au aparut in 1983!!!
Despre SAMBORA si SATRIANI : am vazut un pasaj dintr-un concert SATRIANI unde SAMBORA a intrat pe scena si SATRIANI a spus ceva de genul : THIS IS THE MAN THAT TAUGHT ME HOW TO PLAY!!!Nici mie nu mi-a venit sa cred dar asa e!!!
Sa continui cu ce au mai facut BJ avand in vedere ca am zis ca voi reveni:
BON JOVI ,se poate spune si asa,l-au relansat pe ALICE COOPER cu albumul TRASH!!Jon a scris HOUSE OF FIRE care se poate spune ca e unul dintre cele mai mari hituri ale SHOCK ROCKERULUI!!!
BON JOVI au inchis WEMBLEYul!!Cred ca este cea mai mare onoare pe care a avut-o o trupa vreodata!!!Sa fi ultima care a cantat pe WEMBLEY-legendarul WEMBLEY!!!
Au inchis anul asta OLIMPIADA!!!Au castigat 2grammyuri ca trupa si Jon a castigat 2 grammyuri solo!!!SAMBORA a luat de la GUITAR sau de la METAL EDGE ,nu mai stiu,in 1991 si 1998 titlul de CEL MAI BUN CHITARIST DIN LUME!!!DAVE BRYAN a luat de la METAL EDGE de 7 ori titlul de CEL MAI BUN KEYBOARDER DE HARD ROCK/METAL!!!!Lui TICO TORRES i se mai spune noul JOHN BONHAM !!!Promit ca revin............. Dar inca o data!!!!NU AM ZIS CA BON JOVI AU REVOLUTIONAT!!!EI sunt extrem de buni in ceea ce fac!!!Si asta inseamna adesea mai mult decat sa REVOLUTIONEZI!!!!!
HEY GOD, I've seen a dying man to pround to beg spit on his own GRAVE!!!Was he to gone to save?Do you even know his name???
BON JOVI - HEY GOD
BJovi
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 01, 2002 5:16 pm

Mesajde gazela » Mie Apr 10, 2002 5:18 pm

Vad ca majoritatea va referiti la Sambora legat numai de Bon Jovi. Eu am descoperit primul (cred) lui album "Stranger in this town" prin '94 si am facut pasiune instantaneu. Si nu d-aia femeiasca de trece repede ;) ca i-am pierdut urma pana acu' vreo doua saptamani si de-atunci merge in bucla pe CD player-ul meu. Mi se pare ca a mai scos ceva de-atunci - mi-ar placea sa pun mana pe toata discografia lui. Anyone can help?
gazela
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 10, 2002 4:42 pm

Mesajde gaga » Joi Apr 11, 2002 8:22 am

Nu ne referim numai la Sambora cu BJovi, mai citeste odata.
Stranger in this town e 91 cu varianta japoneza in 1999, in afara de asta mai are un album: Undiscovered Souls din 98.

Si in afara de BJovi a mai colaborat cu David Bryan, Alice Cooper, Cher, Gorky Park, Ted Nugent si altii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde slash88 » Sâm Feb 01, 2003 10:32 pm

Fiecare din cei doi chitaristi sunt buni pentru formatia din care fac parte Slash-Guns si Sambora-Bon Jovi

pentru bjovi:

in realitate slash si cu richie sunt foarte buni prieteni si au si facut cateva melodii impreuna(sunt doar varianta de studio neprelucrate).


Dar totusi daca trebuie sa aleg il aleg pe slash pentru ca nu pot sa-mi tradez "religia".


Keep on rockin'!!!!!!
slash88
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 10:09 pm

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron