Scandinavian Metal and other related styles

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Scandinavian Metal (and related styles)

Mesajde Aliosha » Lun Apr 08, 2002 6:58 pm

Eu nu stiu mare lucru si nu am ascultat f mult (ceva Therion si Opeth) asa ca am sa dau copy/paste de la descrierea genului de pe http://www.allusic.com

"Presaged by the proto-black metal, Venom-influenced '80s thrash of Sweden's Bathory, Scandinavian metal became a dominant force in the heavy metal underground during the '90s, with a reputation for producing some of the most extreme death and black metal ever recorded. Although the scene was much more diverse than that, attention centered mainly on Norwegian black metal and Swedish death metal. Sometimes nicknamed Viking metal, the basic Norwegian sound was noisy, chaotic, and often augmented by sorrowful keyboard melodies. Swedish death metal bands, meanwhile, tended to favor thick, grinding, detuned riffs instead of a blur of white noise. In both cases, though, there was an audibly chilly bleakness permeating most of the music, which critics often likened to Scandinavian winters. After the Scandinavian scene first came to international attention during the early '90s, some bands began to expand upon the basic blueprints, often adding progressive levels of instrumental technique to the music's core intensity. A second wave of Norwegian bands followed, and the Swedish scene came to be dominated by the so-called "Gothenburg sound," which essentially married ultra-heavy but memorable riffs and death-style vocals to more traditional song structures and an audible influence from the New Wave of British Heavy Metal. Several Finnish acts rose to prominence during the '90s as well; they tended to be even more indebted to the NWOBHM. Distributors like the Century Media label continued to discover and license new Scandinavian metal acts for overseas consumption into the new millennium."
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Apr 08, 2002 7:03 pm

Uitandu-ma si pe la alte trupe vad ca stilurile astea se cam intrepatrund asa ca mai bagam in lista si

Symphonic Black Metal, Progressive Metal, Heavy Metal, Death Metal/Black Metal.

So... recomandari?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

scandinavians kicks ass

Mesajde LinX » Mar Apr 09, 2002 3:12 am

Initial trimis de Aliosha
Uitandu-ma si pe la alte trupe vad ca stilurile astea se cam intrepatrund asa ca mai bagam in lista si

Symphonic Black Metal, Progressive Metal, Heavy Metal, Death Metal/Black Metal.

So... recomandari?


Ca tot se adusese vorba pe alta bucata de forum, Lake of Tears sunt superbi - stiu ca sunt finlandezi si sustin ca ar canta gotic (goth metal), am ascultat cate ceva si as putea spune ca e un rock f melodios, puternic dar parca nu metal in adevartul sens al cuvantului; pt cine nu prea are timp sau chef, recomand macar 'Headstones'.
Alta formatie care m-a impresionat mai demult a fost Nightwish, despre care cred insa ca se stie; si aici as face un comentariu referitor la numele pe care il dam stilurilor - unde cred ca se exagereaza - Nightwish din cate stiu eu canta 'cosmic metal' ...

Gaya Epicus (powermetal norvegian) - de-asta chiar nu cred ca s-a auzit pt ca acum cateva luni au scos primul album, care e mai mult un demo-album, dar am avut ocazia sa-l ascult si mi se pare f reusit. Da-ti un Google search ceva si o sa gasiti niste sampleuri.

Cat despre black, death si tot ce mai intra in categoria voci groase care acopera amaratul de acord distorsionat la maxim fara nici un sens si totul pe niste versuri monotone si stupide de cele mai multe ori pe care nici nu le intelegi ... personal mi se pare un stil ratat; dealtfel stiu ca ar exista ceva 'neintelegeri' intre power si black referitor la mesajul muzicii lor.
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 4:12 am

Da la Death/Black metal unele formatii sunt cam incredibile. Am incercat sa ascult in "tineretea" mea chestii de genul asta dar am zis pas.

Formatii de genul Cannibal Corpse (- tin si acum minte T-shorturile cu "Eaten back to life" sau "Butchered at birth")
, Morbid Angel, Napalm Death (astia sunt si grindcore)si altele care nu imi vin acum in minte ... sunt penibile.

Astea de scandinavian combinat cu progressive (coruri pe fundal , pian etc) suna bine.
Oricum genurile astea se cam intrepatrund pe la unele trupe si de-aia le-am bagat in lista. A ..si mi-am mai adus aminte la categoria asta de "In flames" care imi plac.

La grindcore: Napalm, Anal Cunt sau Etreme noise terror...
NO WAY.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: scandinavians kicks ass

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 5:34 pm

Initial trimis de LinX


... recomand macar 'Headstones'.


Am tras eu "Headstones" - doar melodia nu intreg albumul si mi-a placut. O sa incerc sa le gasesc si pe celelalte.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde FrozeN » Mie Apr 10, 2002 8:50 am

LinX, Lake of Tears sunt din Suedia, nu din Finlanda. Si daca vreti sa ascultati albumul lor cel mai bun, atat din punct de vedere muzical, cat si al versurilor, puneti mana pe ,,Forever autumn", aparut in 1997. Este una din cele mai bune formatii de gotic, din pacate trupa s-a destramat, promitand totusi ca va scoate un ultim album in vara acestui an, care se va numi ,,Neonai".
Mai multe detalii la http://www.lakeoftears.net Site-ul din pacate are acelasi material de vreo 3 ani si ceva.
Un site care sa va ajute sa va documentati in privinta metalului suedez este http://www.swedishmetal.net/
Va mai recomand Amorphis, In Flames, Children of Bodom.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde GoddessOfHell » Joi Apr 11, 2002 10:46 pm

Initial trimis de FrozeN
Va mai recomand Amorphis, In Flames, Children of Bodom.

Astea chiar sunt formatii superbe. :rulz:
Due to budget cuts, the light at the end of the tunnel has been turned off.
GoddessOfHell
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Dec 23, 2001 11:14 pm
Localitate: in fata calculatorului

In flames

Mesajde Aliosha » Joi Apr 11, 2002 11:35 pm

De la ei am si eu "Jester race" care imi place foarte mult.
O sa incerc si restu' daca ziceti voi.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde FrozeN » Dum Apr 14, 2002 1:10 pm

Incearca si restul albumelor si nu vei fi dezamagit.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Re: Scandinavian Metal (and related styles)

Mesajde manelesux » Mar Apr 16, 2002 5:46 pm

Initial trimis de Aliosha
Eu nu stiu mare lucru si nu am ascultat f mult (ceva Therion si Opeth) asa ca am sa dau copy/paste de la descrierea genului de pe http://www.allusic.com

"Presaged by the proto-black metal, Venom-influenced '80s thrash of Sweden's Bathory, Scandinavian metal became a dominant force in the heavy metal underground during the '90s, with a reputation for producing some of the most extreme death and black metal ever recorded. Although the scene was much more diverse than that, attention centered mainly on Norwegian black metal and Swedish death metal. Sometimes nicknamed Viking metal, the basic Norwegian sound was noisy, chaotic, and often augmented by sorrowful keyboard melodies. Swedish death metal bands, meanwhile, tended to favor thick, grinding, detuned riffs instead of a blur of white noise. In both cases, though, there was an audibly chilly bleakness permeating most of the music, which critics often likened to Scandinavian winters. After the Scandinavian scene first came to international attention during the early '90s, some bands began to expand upon the basic blueprints, often adding progressive levels of instrumental technique to the music's core intensity. A second wave of Norwegian bands followed, and the Swedish scene came to be dominated by the so-called "Gothenburg sound," which essentially married ultra-heavy but memorable riffs and death-style vocals to more traditional song structures and an audible influence from the New Wave of British Heavy Metal. Several Finnish acts rose to prominence during the '90s as well; they tended to be even more indebted to the NWOBHM. Distributors like the Century Media label continued to discover and license new Scandinavian metal acts for overseas consumption into the new millennium."


Ashtia de pe allmusic mananca slanina cu ceapa in timp ce scriu porcariile astea? Nu cred ca se poate vorbi de un stil scandinav, fiecare gen muzical shi-a gasit propria imagine la trupele scandinave, incepand cu Abba shi terminand cu Marduk. Se canta shi progresiv(Evergrey), shi alternativ(Backyard Babies), shi hardcore/ind(clawfinger), shi gotic(HIM), shi black, shi heavymetal(Hammerfall), etc.

Anywayz,Aliosha,recomand calduros
Evergrey-In Search of Truth,
Immortal-At the Heart of Winter,
Morgul-Sketch of the supposed murderer
Opeth-Blackwater Park
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde Aliosha » Mar Apr 16, 2002 8:43 pm

Speram sa incepi sa scrii aici manelesux pentru ca eu nu prea ma pricep la genurile astea si nu imi strica niste indrumari.
Am notat lista. Revin cu impresiile peste ceva timp.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

MUZICHIE

Mesajde Fester » Joi Apr 18, 2002 12:29 am

Din agenda personala:

CANAAN - nu stiu exact cate albume au scos, dar eu le am pe ultimele 2 (Deception si Eleventh Shadow), e un gothic atmosferic super. (au si melodii in italiana, pe ultimul album, care suna excelent)
HAVAYOTH - i-am ascultat prima data in "Le noir", bucurestenii stiu unde e barul. Cred ca s-au lansat de curand, fiindca nu sunt cunoscuti, oricum merita ascultati. Canta un gothic solemn.
EMPIRYUM - meseriasi, meseriasi; canta un black melodios.
EVEREVE - Nu-mi sariti in cap stiu ca nu gothic dar canta de-mi sar capacele.
THE 3RD AND THE MORTAL - ciudat nume si-au ales, dar muzica lor e muzica.
ANTICHRISIS - primul album "Cantara Anachoreta" e sublim, dupa aia tipul si-a tras un glontz in scafarlie si a ramas tipa singura si din pacate nu mai poate nici ea saraca, nu prea ii mai iese pasentza.
PENUMBRA - astia canta " negru" si suna beton.
MORTIIS - canta black, un black melodios eroic , ar merge bine in filme (oricum e destul de ciudat)
DISMAL EUPHONY - Download-ati piesa "A thousand rivers", mie imi place la nebunie, si nu numai piesa asta.
IN THE WOODS - "padurarii" astia stiu sa-ti atinga coarda sensibila cu muzica lor. Canta black.
AGALLOCH - e in stare perfecta de functionare,merita vazut.:con:
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Re: MUZICHIE

Mesajde manelesux » Joi Apr 18, 2002 10:20 am

Initial trimis de Fester
Din agenda personala:

CANAAN - nu stiu exact cate albume au scos, dar eu le am pe ultimele 2 (Deception si Eleventh Shadow), e un gothic atmosferic super. (au si melodii in italiana, pe ultimul album, care suna excelent)
HAVAYOTH - i-am ascultat prima data in "Le noir", bucurestenii stiu unde e barul. Cred ca s-au lansat de curand, fiindca nu sunt cunoscuti, oricum merita ascultati. Canta un gothic solemn.
EMPIRYUM - meseriasi, meseriasi; canta un black melodios.
EVEREVE - Nu-mi sariti in cap stiu ca nu gothic dar canta de-mi sar capacele.
THE 3RD AND THE MORTAL - ciudat nume si-au ales, dar muzica lor e muzica.
ANTICHRISIS - primul album "Cantara Anachoreta" e sublim, dupa aia tipul si-a tras un glontz in scafarlie si a ramas tipa singura si din pacate nu mai poate nici ea saraca, nu prea ii mai iese pasentza.
PENUMBRA - astia canta " negru" si suna beton.
MORTIIS - canta black, un black melodios eroic , ar merge bine in filme (oricum e destul de ciudat)
DISMAL EUPHONY - Download-ati piesa "A thousand rivers", mie imi place la nebunie, si nu numai piesa asta.
IN THE WOODS - "padurarii" astia stiu sa-ti atinga coarda sensibila cu muzica lor. Canta black.
AGALLOCH - e in stare perfecta de functionare,merita vazut.:con:


Fester,la tine tot ce itzi place canta black?
Evereve nici macar nu-s scandinavi shi canta prost pe deasupra, ala de la Antichrisis nu shi-a tras nici un glonte in cap,deci tipa nu canta singura pe ultimu album, Mortiis nu canta black, canta muzica plictisitoare pe sintetizator Casio, Dismal Euphony sunt cam pe spate, In The Woods canta gotic, Empyrium canta folk viking, iar Penumbra nu canta "negru".Revino-tzi fratele meu cu bube!
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde FrozeN » Joi Apr 18, 2002 9:12 pm

EVEREVE e intr-adevar o formatie care nu exceleaza prin nimic. Canta gotic si e din Germania. Daca primul album ,,Seasons" e cat de cat bun, in schimb celelalte 3 sunt destul de slabe. Nu stiu de ce Adrian Mihailov sustine ca incepand cu albumul al doilea EVEREVE a trecut in aria dark metal. Eu nu sunt de aceeasi parere.
PENUMBRA din cate stiu eu e o formatie din Franta care canta tot gotic, ultimul lor album fiind cotat drept o combinatie foarte reusita intre Nightwish, Therion, albumul fiind realizat insa intr-o maniera originala.

Unchiule Fester ai cumva o obsesie cu black metalul sau mi se pare mie? La tine orice formatie canta black.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Stay a while and listen

Mesajde Fester » Joi Apr 18, 2002 11:10 pm

Sa nu va fie cu suparare dar lexiconul de black metal scos la ed Cartea de Nisip spune ca In the Woods e black, poate mai putin ultimul album; Empiryum, Mortiis sunt trecuti si ei in carte. Nu spun ca o trupa nu-si schimba stilul in decursul existentei, dar voi combateti vehement apartenenta acestora la genul black. Eu v-am adus dovada si o astept pe a voastra.
Formatii de black sunt, poate spre stupoarea voastra si spre bucuria mea si: In Flames, Moonspell, Katatonia. E o ramura putzin mai vasta decat Cradleof Filth si Dimmu Borgir.
Sunt dispus sa aflu informatii noi dar din pacate am mai mare incredere in Cartea de Nisip decat in voi. Hai noroc!
:sal:
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Death is a mental state

Mesajde Fester » Joi Apr 18, 2002 11:40 pm

You sux manelesux, tipa de la Antichrisis si-a schimbat partenerul dupa ce individul cu care a facut primul album a trecut in nefiintza.
Imi pare rau ca te contrazic erudit aparator al portilor ce duc spre dincolo si caustic combatant al manelelor.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Re: Stay a while and listen

Mesajde manelesux » Vin Apr 19, 2002 3:28 pm

Sa nu va fie cu suparare dar lexiconul de black metal scos la ed Cartea de Nisip spune ca In the Woods e black, poate mai putin ultimul album; Empiryum, Mortiis sunt trecuti si ei in carte. Nu spun ca o trupa nu-si schimba stilul in decursul existentei, dar voi combateti vehement apartenenta acestora la genul black. Eu v-am adus dovada si o astept pe a voastra.
Formatii de black sunt, poate spre stupoarea voastra si spre bucuria mea si: In Flames, Moonspell, Katatonia. E o ramura putzin mai vasta decat Cradleof Filth si Dimmu Borgir.
Sunt dispus sa aflu informatii noi dar din pacate am mai mare incredere in Cartea de Nisip decat in voi. Hai noroc!
:sal:
[/QUOTE]

Fester,daca io maine scot un Lexikon la o Editura din cluj shi scriu in el ca InTheWoods canta hip-hop tu ma crezi?
Lexikonu ala, pe langa ca e scris dupa umila opinie a unui autor cu credibilitate medie, nu prezinta trupe de black, ci trupe care au legatura cu blackul.InTheWoods are legatura cu blackul prin faptul ca unii membrii au activat in trupe de black, shi ca, pe demourile lor cantau un fel de black. Mortiis are legatura cu blackul pentru ca a fost clapar la Emperor.
Shi Tiamat canta death pe primul album,asta nu ii face sa fie o trupa death.

Ca ai incredere in Cartea de Nisip e marele tau ghinion,fratele meu buba. Daca acolo ai citit tampeniile cu Antichrisis, pune cartea pe foc. Antichrisis e trupa germana,nu scandinava. Nu s-a sinucis nimeni acolo, shi nu a venit nici un partener nou. Dimpotriva, gagica e cea care a fost schimbata shi "partenerul" a ramas stabil.Du-te pe http://www.antichrisis.de sa vezi nishte interviuri cu el. Nu cred ca are Internet pe lumea cealalta, deci sa presupunem ca nu e mort,okei?

InFlames.Moonspell,Katatonia...eshti aberant,nene.Lasa Cartea de Nisip shi termina-tzi liceul. Nu oricine se imbraca in negru canta black. Black metalul are nishte caracteristici stilistice clare, shi se bazeaza in general pe lipsa de capacitatzi muzicale ale "muzicienilor" de black. Cu exceptztiile de rigoare.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde FrozeN » Sâm Apr 20, 2002 7:55 pm

Esti fenomenal Fester...
In lexiconul black metal de care spui tu si pe care m-am uitat si eu putin sunt si multe aberatii.
Poti sa-i gasesti pe acolo chiar si pe cei de la Within Temptation. Si daca aceasta formatie are vreo legatura cu black metal-ul eu ma apuc de colectionat timbre.
De ce nu incerci sa si gandesti inainte a le da dreptate celor care au scris lexiconul? Cum poti sa spui despre In Flames ca ar canta black cand iti poti da seama si singur, fara a-ti chinui prea mult neoronul zglobiu, ca ei canta un death metal melodic.
Confunzi stilurile destul de mult intre ele, sau de fapt tu crezi ca rock-ul e un sinonim al black metal-ului.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Bau

Mesajde Fester » Sâm Apr 20, 2002 10:58 pm

Daca tu crezi ca intr-un lexicon black metal astia au bagat persoanele care au avut de-a face sporadic cu blackul inseamna ca bruiezi aparatura audio-video cu prostia ta, manelesux. De ce nu l-au bagat si pe nea Mitica care a carat sculele pt Bewitched ?
Hai fugi si punetzi o manea, sa-ti treaca supararea.
Ba Frozene m-am contrazis din orgoliu cu voi si voi v-ati aprins repede. Recunosc sunt si prostii in lexicon dar tonul lui Manelesux ca de altfel si al tau n-a fost prea diplomatic.
Apropo de timbre am serie de dominicane cu par de camila, ce dai pe ele?
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Re: Bau

Mesajde Puzzler » Dum Apr 21, 2002 10:55 pm

Iti recomand calduros Soilwork, In Flames, Dark Tranquility, Children Of Bodom, Amorphis si-ti antirecomand Cannibal Corpse si Satyiricon.
Death Metal simply rules!
Puzzler
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 20, 2002 2:48 am
Localitate: Constanta momentan

Re: Bau

Mesajde manelesux » Lun Apr 22, 2002 2:03 pm

Initial trimis de Fester
Daca tu crezi ca intr-un lexicon black metal astia au bagat persoanele care au avut de-a face sporadic cu blackul inseamna ca bruiezi aparatura audio-video cu prostia ta, manelesux. De ce nu l-au bagat si pe nea Mitica care a carat sculele pt Bewitched ?
Hai fugi si punetzi o manea, sa-ti treaca supararea.
Ba Frozene m-am contrazis din orgoliu cu voi si voi v-ati aprins repede. Recunosc sunt si prostii in lexicon dar tonul lui Manelesux ca de altfel si al tau n-a fost prea diplomatic.
Apropo de timbre am serie de dominicane cu par de camila, ce dai pe ele?


Buba, eu cred un singur lucru: ca aia care au scris lexikonul au facut exces de zel shi i-a luat avantu aberatzionist. Shtiu ce le poate capul respectivilor autori shi doar pentru ca au avut bani sa publice aberatzia aia nu face din ea o carte valabila. Oricum, nu au bagat acolo caratori de scule, ci muzicieni care au colaborat la un moment dat cu trupe de black. Raman totushi foarte curios de ce mushti asha repede momeala cand e vorba de "sinuciderea lu nushtiucare". Observ la literatura ca ne recomanzi un scriitor care nu shi-a terminat cartea pentru ca a crapat. Am impresia ca itzi plac la nebunie artishtii care mor din diverse motive shi despre care se zice ca erau depresivi. Itzi recomand pe aceasta cale un pic de Elvis, poate mai prinzi pofta de viatza.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde FrozeN » Lun Apr 22, 2002 3:57 pm

Fester, intelegi ce ti-am spus eu si manelexus, bine, nu, la fel de bine. Sa nu crezi ca voi avea insomnii din cauza faptului ca tu pui botul la tot ce s-a scris in lexicon. O fi un fel de biblie pentru tine.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde Fester » Mar Apr 23, 2002 1:34 am

Cred ca va cam pripiti . Nici nu am postat bine 3 mesaje ca mi-ati si facut portretul: ba ca-mi plac maniaco-depresivii care mor de timpuriu, ba ca imi iau ca biblie o cartulie oarecare, etc, ceea ce face sa ma intreb daca asa judecati pe fiecare, "la prima citire"? Oricum subiectul este expirat si nu vreu sa mai revin la el.
Inchei capitolul spunand ca lexiconul e de calitate mediocara si faptul ca am adus vorba despre doi indivizi care au murit cu zile e doar o coincidenta nefericita. (n-are o impotanta foarte mare cum, cand, unde au murit ci ceea ce a scris e mai interesant),cititi si va veti convinge.
Sper ca am spus destul de clar pentru ca voi sa nu interpretati in diferite moduri fanteziste.

Hehe ca tot veni vorba despre optimism, nu prea duc lipsa, dar ce se intampla cu Frozen ca-l vad cu Cioran pe firmament?
Hai ca si Zdob&Zdub merge ca sa-ti descretesti fruntea.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde gaga » Mar Apr 23, 2002 9:36 am

Initial trimis de Fester

Hehe ca tot veni vorba despre optimism, nu prea duc lipsa, dar ce se intampla cu Frozen ca-l vad cu Cioran pe firmament?
Hai ca si Zdob&Zdub merge ca sa-ti descretesti fruntea.



touche FrozeN, manelos, ouch, nu m-am bagat pana acum fiindca nu e genul meu muzical, dar omul a spus foarte clar ce si cum, nu mai trageti apa daca nu e nimic in closet mah...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde FrozeN » Mie Apr 24, 2002 3:23 pm

Fester, eu te-am ,,atacat" in privinta aberatiilor spuse de tine la capitolul muzica. manelesux a constatat ca-ti plac maniaco-depresivii, nu eu. Prin urmare nu inteleg ce te f*te pe tine grija de semnatura mea cand n-am spus absolut nimic referitor la pasiunile tale in domeniul literaturii.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde Fester » Sâm Apr 27, 2002 4:46 pm

Initial trimis de FrozeN
Fester, eu te-am ,,atacat" in privinta aberatiilor spuse de tine la capitolul muzica. manelesux a constatat ca-ti plac maniaco-depresivii, nu eu. Prin urmare nu inteleg ce te f*te pe tine grija de semnatura mea cand n-am spus absolut nimic referitor la pasiunile tale in domeniul literaturii.


Chiar nu iti port de grija dar o idee ca ai fi frustrat(nu stiu de ce) tocmai mi-a incoltit in minte.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde Aliosha » Sâm Apr 27, 2002 5:06 pm

Hai totusi sa facem ce zice Dana si sa ne limitam doar la muzica, nu la dispute personale.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Fester » Sâm Noi 23, 2002 1:51 am

Initial trimis de FrozeN
LinX, Lake of Tears sunt din Suedia, nu din Finlanda. Si daca vreti sa ascultati albumul lor cel mai bun, atat din punct de vedere muzical, cat si al versurilor, puneti mana pe ,,Forever autumn", aparut in 1997. Este una din cele mai bune formatii de gotic, din pacate trupa s-a destramat, promitand totusi ca va scoate un ultim album in vara acestui an, care se va numi ,,Neonai".
Mai multe detalii la http://www.lakeoftears.net Site-ul din pacate are acelasi material de vreo 3 ani si ceva.
Un site care sa va ajute sa va documentati in privinta metalului suedez este http://www.swedishmetal.net/
Va mai recomand Amorphis, In Flames, Children of Bodom.


Pardon " Forever Autumn" este din 1999 ,iar din 1997 e " A Crimson Cosmos". Dar ce bine ca au scos unul si in 2002 : " The Neonai", hai sa le traiasca!
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde Black Beauty » Dum Iul 17, 2005 1:47 am

tot la capitolul "muzica de prin meleagurile scandinave" recomand cu cea mai mare caldura Finntroll, Korpiklaani (folk metal), Moonsorrow, Mithotyn (viking metal), Raventhrone (black/folk atmosferic din austria), Summoning (black atmosferic din germania), Norther (death/black melodic), Kalmah (death melodic), Eternal tears of Sorrow (black/death melodic), Einherjer, Ensiferum (viking metal, a doua trupa are influente death si power), Wintersun (futere trupa, din nou un amalgam de stiluri: power, black/death melodic, cu solistul de la Ensiferum), Falconer (ce-a ramas din Mithotyn, de data asta power/viking)... acu' depinde ce-o sa-ti placa si tie... mie astea-mi plac :D
era sa uit tocmai de Bathory... si tot cam pe-aici intra si Enslaved (black/viking)...

iar daca o sa-ti placa trupele de mai sus, atunci o sa-ti recomand si Adorned Brood (folk/celtic/pagan metal), Vindsval (black simfonic), Himinbjorg (folk/pagan metal amestecat cu ceva black melodic) si alte trupe cu denumiri "ciudate", care se gasesc mai greu... (la ultimele doua n-am decat cate un album din fiecare :( )

bafta! :beau:
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Iul 18, 2005 1:35 am

retine ca summoning sunt austrieci!!! ;)

si ca sa fiu in ton cu recomandarile...doua trupe suedeze care nu-s suidis deat metal: opeth si katatonia
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator