Indie & brit pop

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

indi & brit pop

Mesajde giueapa » Lun Aug 19, 2002 4:30 am

the stone roses, happy mondays, teenage funclub, blur, oasis, the charlatans, boo radleys, chapterhouse, suede, primal scream, radiohead, kula shaker, supergrass, coldplay, super furry animals, seahorses, doves ...........spuneti-va parerea.
giueapa
 

indi??? maybe, indy car

Mesajde aphextwinz » Mar Aug 20, 2002 6:35 pm

meshtere, daca te referi la indie rock probabil ca i-ai uitat pe beck, sonic youth, cornershop, fugazi ...

take care, eh? :o
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Mar Aug 20, 2002 11:48 pm

plus make-up,nation of ulyses,pavement,mighty mighty bostones , orange 9mm,they might be giants,yo la tengo....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 21, 2002 8:11 am

Frumoasa enumerarea muzicieni de duminica... datzi de indy, ca p'ashtia ii gasesc si pe google. Sau case closed, eh?
Sonic Youth e indi? Abar n-aveam, daca asa zici matale...

(bwahahaha maybe indicar, ce stii matale de indicar, mothafucka?)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 10:17 am

Am auzit si eu de "They might be giants" ! Sunt aia care canta : Istambul,Constantinopole..Istambul,Constantinopole ! :p
Asa se cheama stilu ala de muzica ? Indi ? Eu mai mult ii ziceam muzica de targ !
Am auzit si de Beck.....sunt aia care canta : "I'm a looser" ! Nu ?
Si am auzit si Pavement ! O data cand am post pe la Aliosha...nu mai stiu unde se dusese el..si am ramas singur in camera lui....si am dat un play la WinAmp..si au inceput sa cante Pavement astia.
Nu pot sa zic ca mi-au displacut !

De Blur cu sigurantza am auzit. Am si un albun cu ei..intitulat Park Life (sper sa nu ma insel ! nu mai scot acum cd-ul sa vad ce album e ) . De astia sunt sigur ca...interpreteaza brit pop.
De Oasis a auzit toata lumea..deci si eu ! Chiar acum cand a venit din Canada ...Aliosha mi-a adus un album cu ei intitulat (What's The Story) Morning Glory ? Imi plac.
Si ii stiu si pe Radiohead. Am ascultat mai multe cu ei..dar nu imi place decat o singura melodie. Aia cu "I'm a creep" .

Deci iata ca stiu si eu despre indi..dar nu stiam ca ii zice asa !
Interesant subiectul facut de omul asta din FYRO Macedonia. Mai povestitzi si voi....sa ma cultiv si eu ! :p
Sper sa nu va suparatzi ca am postat aici !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Aug 21, 2002 6:43 pm

Mai intai sa facem o modificare in titlul threadului: din indi in indie(pendent)

Sa las si eu cateva impresii din ce am ascultat - formatii/albume:
britpop

Suede imi plac foarte mult. Albumul cu acelasi nume este de departe cel mai reusit al lor (dintre melodiile mai cunsocute: Animal nitrate, So young )

Daca ar fi fost sa o luam cronologic, putin inaintea lor au aparut Stone Roses care nu imi plac in mod deosebit. Mi se pare ca au avut critici foarte bune la primul album dupa care insa ceva ani nu au mai scos nimic. Din declaratiile lor reiesea ca se uitau la meciuri si beau beri toata ziua pana cand casa de discuri le-a dat un ultimatum. Drept urmare au facut ceva de mantuiala. Oricum se pare ca ei au dat startul valului din anii ’90.

Nici Blur nu imi plac desi pe “Best ofâ€Â
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Aug 21, 2002 11:03 pm

Come on Pulp (ma refer la Jarvis Cocker) e destul de ok.Nu ii baga totushi in aceasi oala cu supergrass k e totushi o diferentza.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

indie rock

Mesajde Aliosha » Joi Aug 22, 2002 12:10 pm

Aseara ma uitam pe Antena 1 la emisiunea de dupa festivalul de la Mamaia. Erau acolo adunateanumite persoane care discutau despre muzica romaneasca in general. Dintre toti l-am recunoscut doar pe Cotabitza care critica directia gresita a caselor de productie acuzate nu fac nici macar un sondaj din care sa culeaga destule informatii referitoare la preferintele oamenilor, ce ar vrea ei sa sculte, etc...

De partea cealalta sunt formatiile care se muleaza direct pe cerintele publicului si vad in ce parte se misca valul, facandu-le astfel un serviciu direct caselor de productie, si lor implicit.

De asta imi place mie indie rock-ul, si muzica independenta in general. Ca e 100 % de la sursa si ca nimeni nu isi baga nasul peste flerul autorului. Asta este cel mai mare serviciu care i se poate aduce muzicii, sa nu se puna amprenta pe imagine si sa nu se alerge dupa bani multi.

La inceputul anilor ’90 cand “toata lumeaâ€Â
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: indie rock

Mesajde gaga » Joi Aug 22, 2002 2:38 pm

Initial trimis de Aliosha

(DANA pune mana si asculta Cd –ul !!!)


Dana a pus mana si a ascultat CD, nefacand parte din sfera mea de interese, interese primordiale, e o muzica ce mi-a trecut nitzel pe langa ureche. Si (cum mr. k-gula stie) eu tre sa ascult de multe ori o piesa sau un album, pana sa fac comentarii (cum fac acu' cu die krupps - to the hilt). Ai rabdare sa mai ajung pe acas :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Aug 23, 2002 12:23 pm

mosh, tot eshti tu cu oldies, shtii fred astaire - puttin on the ritz? e mult mai beton ca they might be giants. oricum altceva de ei n-am ascultat, shi tzinand cont ca singura piesa cunoscuta a lor e o preluare : bleah!

dana, lasa talentu' tau de mecanica auto. cand o sa am nevoie, o sa te chem, dar nu te baga singura in seama ;) anyway die krupps nu iashte indie

aliosha man, hai mah ca blur mai aveau vreo cateva piese fredonabile, una cu boys'n'girls shi una cu o cutie de lapte care fugea pe strazi.

mig29, de orange 9mm am ascultat o singura piesa dar suna korn-like. whatever

de beck nu zice nime' ni'ca. dupa parerea mea, cel putzin odelayu' shi ep-u' loser suna chiar bine.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 23, 2002 6:50 pm

Cum nu zice nimeni de Beck ? Am zis eu..ca le stiu melodia aia cu "I'm a looser" . Dadeau intr-una videoclipul la MTV..cand mi-am pus eu cablu. De fapt Beck asta e un singur om,nu ? Adica eu asa stiu ! Adica..nu e formatzie,nu ?

Nu stiu melodia aia cu Fred Asteire. Si nici nu cred ca o au pe Kaaza.
Cum ? Aia cu Istambul,Constantinopole...e preluata dupa altzii ?
Am cautat pe net cate ceva despre ei si zice asa :
Cica s-au format in 1983 in Boston si abordeaza urmatoarele stiluri : Pop Underground, College Rock, Post-Punk, Alternative Pop/Rock .
De ce i-atzi introdus aici ? Derutatzi oamenii ! :mad:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Aug 24, 2002 12:12 am

Aphez pai daca e sa o luam asa cum e se pare k korn au fost influentzatzi de orange 9mm.whatever:)
Moshule pai io shtiam k shi They might be giants tot indie canta

Shi sa nu uitam de Atari Tenage Riot.
Aliosha ce parere ai de Make up?Asculta Born on the floor sau Hey Joe...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 9:33 am

Initial trimis de aphextwinz

dana, lasa talentu' tau de mecanica auto. cand o sa am nevoie, o sa te chem, dar nu te baga singura in seama ;) anyway die krupps nu iashte indie


nu ma bag singura, ma bag impreuna... bah, io n-am zis ca die krupps e indie, schimba-ti ochelarii si mai citeste odata fraza mea care e deloc alambicata... anyway, vezi sa nutz scimb io bujia lipsa...
Si io intrebasem altceva mah "Sonic Youth e indi"?
Nu die krupps manca-mi-ai Megadethu' de-l ascult acu
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 26, 2002 1:53 pm

mosh, cand zici ca ai ascultat o piesa, nu zici nimic. spune shi tu macar de un album, doua. sa te vaz cu o perspectiva ceva.
despre fred astaire ce sa zic. trebuie intai sa ascultzi. nu se gaseshte orice pe google, mai trebuie shi some real life stuff.

my man (should i say plane? :D ) mig29, e foarte probabil sa fie cum zici matale. eu ma minunam cum de sunt pomenitzi orange 9mm aici la indie shi brit-pop.

dana, sonic youth iashte indie, megadeth nu iashte indie ;)
un powah user precum cel incapsulat in persoana matele ar trebui sa shtie sa foloseasca google in caz de deruta
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 2:22 pm

Initial trimis de aphextwinz

dana, sonic youth iashte indie, megadeth nu iashte indie ;)
un powah user precum cel incapsulat in persoana matele ar trebui sa shtie sa foloseasca google in caz de deruta


omule, poate tu freci menta la munca si ai timp de google. asta una (a devenit a doua biblie a ta, huh?)
doi, nu cred tot ce scrie acolo ca scrie si tampenii, trebuie sa verifici mai multe site-uri sa te dumiresti.
trei, daca matale zici ca e indie ar trebui sa zici si de ce ca sa ma dumiresc. pentru ca tot citesc io ce ati scris voi aici si nu fac diferenta intre indie si grunge, punk, stuff... asa ca de vrei sa te dai balon da-te pe merit, nu aiurea sau "comin' down" (cum zice astia de la danzig acu')
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 26, 2002 3:09 pm

oamo, ptr google nu trebuie timp, asta-i shi ideea, nu? quick search
doi, tzi-ash spune de ce, daca ai manifesta interes, shi n-ai freca menta aiurea la munca cu krupps, danzig shi alte trupe pe care le ascultzi la piesa
trei, ai sa scanceshti daca ma dau zepelin shi itzi rup curu' cu elicea?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 3:40 pm

mah neam de tzara galilor, interes manifest si nu spui fiindca nu ai habar, daca ai sti nu te-ai ascunde dupa google atata. tu cum posezi o informatie cum o versi. in concluzie. de stii varsa tot, de tip definitii pe intelesul omului, de nu nu te mai caca pe tine atat.

mai bine fa-te led zeppelin si canta balade ca iar ti-o iei in cap.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 26, 2002 4:03 pm

nu ma antrenezi cu tachinari ieftine, daca ai un complex vis-a-vis de mine tzi-l intzeleg shi tzi-l iert. cand o sa shtii de sonic youth shi altceva in afara de clipul care il ai pe video, tras pe de vh1, shi cand o sa-tz spun de beck shi n-ai sa intzelegi jeff beck, am sa vorbesc cu tine de indie.

daca mi-ash varsa informatziile spre tine, te-ai scurtcircuita, vorba oncai shi a ginei davis: be afraid, be very afraid!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 4:57 pm

aha, deci e cu conditzii, stai mah linistit ca nu e asa greu sa recunosti nestiintza. read my lips: NU STIU.
repeat... ai vazut? nu e greu.
clipul e tras de pe MTV germania in 92. si poti sa-mi zici, cu risc de scurtcirciuit, ca si reciproca e valabila, cand o sa zic beck si o sa afli ca exista si un jeff beck (ex cacophony, partenerul lui friedmann, asta fara google), atunci sa pui conditii.

pana atunci is doar curioasa sa vaz cum definesti matale indie. just shoot, lasa vorbele de duh (sfant)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 26, 2002 5:14 pm

auzi habarnisto, fara google itzi zic ca friedman se scrie cu un singur n, deshi nu ma laud ca sunt fan megadeth (shi de unde shi sinapsa catre jeff beck), iar nea jeff beck a activat in prea multe trupe ca sa le pomenesc aici, dar a inceput cu the yardbirds, bagi matalutza google-ul shi cautzi restul.
ce inseamna indie a spus aliosha, dar daca vrei sa conturez mai bine shi pentru tine iata: indie rock este o mishcare anti-mainstream in rock, in principal in jurul rock-ului alternativ/punk. daca vrei il potzi privi ca pe un experiment punk/alternativ, shi cum a spus aliosha, gaseshti chestii ciudate, dar nu foarte ciudate. cand suna prea ciudat, de obicei se formeaza un curent nou ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Lun Aug 26, 2002 5:35 pm

Ala de-a cantat in Cacophony nu-i Jason Becker? :con:
Adica... ce-are Beck cu prefectura??? M-am tampit io de tot? Voi vreti sa-mi furati calu'? :silly:
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Aug 26, 2002 11:06 pm

Aphex in legatura cu nedumerirea ta...totusi orange 9mm inu prea sunt ei indie da oricum ceva mai indie decat oasis,in sensu k sunt ceva mai underground,asta din vina labeleului NG care nu prea s-a omorat sa-i scoata in fatza.Anyway case closed,my mistake.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 27, 2002 8:22 am

Scuze tardive, ata ete o iau si nu plang.

1. am scris friedman cu doi de n, ia-mi gatul, ata ete mah afex, esti happy?

2. b0nechina... shhhhhh asa e cum zici matale da gigel ala nu stie inca sa foloseasca google, las sa vaza lumea cat e de gaga. afex, jeff beck e mah. btw, ai ascultat CD-ul ala al meu cu jason becker?
bwahahahahahahaha

(scuze b0ne, pls scuza-ma, dau o bere :D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Aug 27, 2002 1:03 pm

hihi, ce faci danone, ai comis-o in public shi dai vina pe nea cenzoru' aphex ca n-a fost vigilent bwhahahalol
cd-uri cu jim beam ai? ;D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Aug 27, 2002 1:19 pm

auzi? danone e cu copywright SOD. asta una. a doua, daca voiam sa nu ma cac pe mine stergeam tot threadu, mesajele etc. am comis-o ata ete, nu-s ca altii... aici nu-i cg sa ne cacam pe noi.
am o caseta cu mister bean daca vrei, si CD cu jack daniels... asta ca sa te recunosti in prima si sa cyberbei si sa uiti din a doua.
macar de te prindeai la jason backer aveai de ce sa zici, si matale ai dat pe duda, check ur google better next time.

(scuze de nitelu' offtopic da' userii mai vechi stiu cum e bulanjiu' de afex)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Aug 27, 2002 1:34 pm

1. nu ma intereseaza persoana lu' jason becker
2. nu ma intereseaza nici proiectele divershilor care s-au perindat prin megadeth
3. nu utilizez google sa-tz dau tzie in cap (nici nu-i nevoie la cat de "indemanatica" eshti :D )
4. eu vorbeam doar de jeff beck shi beck. legatura cu jason becker e doar la tine in cap.
5. daca nu mai nimic de spus referitor la indie shi la beck eshti total offtopic, moderatoareo, take care, eh? :o
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Aug 27, 2002 1:42 pm

Initial trimis de aphextwinz

5. daca nu mai nimic de spus referitor la indie shi la beck eshti total offtopic, moderatoareo, take care, eh? :o


1-4 who cares
5. si dumneata la fel, nemoderatorule, take care yourself, eh?


btw: "daca nu mai nimic de spus referitor la indie shi la beck ", asta ce limba e afexa? lipseste cate ceva de acolo, eh? take care, eh?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

New releases, pentru cine este interesat...

Mesajde Aliosha » Sâm Sep 07, 2002 2:27 pm

1. Interpol - "Turn on the bright lights" - Aug 20, 2002 un album care mie imi place foarte mult.

Uitati linkul de la allmusic ca sa cititi o critica adevarata nu niste aprecieri pasagere facute de unul ca mine:
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Aysc1z82a3yv1

2. Beck - "Sea change" Sep 24, 2002. Asta e mai degraba un future release dar cum se intampla de obicei albumele ajung pe internet inainte sa fie lansate. Am facut si eu rost de el si pot spune ca nu se aseamana cu ce a facut Beck inainte. In nici un caz cu "Midnight Vultures" care mi se pare o porcarie. Este ceva ce cuprinde elemente de ambiental, un sound linistit in orisice caz...

3. The music - "The Music" Sep 2, 2003. Cei de pe MTV cu "Take the long road & walk it". Si asta se poate gasi relativ simplu cu soulseek spre exemplu sau cu orice alt program (kazaa) de cautare. O combinatie interesanta care pe alocuri de duce cu gandul la PIL, Jane's Addiction si multe altele. Cantecul de pe MTV este de departe cel mai reusit depe album.

TRacklist: http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Akq6wtr7tkl2x

PS: revin pe masura ce mai descopar.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Sep 08, 2002 11:34 pm

de the strokes, black rebel motorcycle club, white stripes, the hives, the vines ce zicetzi?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori