Slayer

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Slayer

Mesajde SOD » Lun Sep 02, 2002 6:26 pm

Thread dedicat formatiei Slayer.Pentru a deschide o noua discutie ( in interiorul acestui thread),va rog completati campul "subiect" cu titlul ce doriti sa-l dati subiectului ce va fi discutat.Cand reluati o discutie mai veche,de asemenea completati campul "subiect" cu titlul subiectului respectiv.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Slayer - purtatori de stindard

Mesajde SOD » Sâm Sep 21, 2002 2:47 pm

Si a venit vremea metalelor.Era anul 1980.Trupele apareau ca ciupercile dupa ploaie.Foarte multe erau insa doar surogaturi,plagiatoare,trupe care nu au insemnat nimic in economia rockului modern.
Odata cu aparitia trupei VENOM,rockul cantat cu doau chitari si cu distors a capatat o alta dimensiune.Imediat stilul a fost preluat de trupa britanica SLAYER si adus la rang de arta.Alaturi de trupa braziliana SEPULTURA,SLAYER si-au castigat dreptul de a fi numiti revolutionari ai metalelor.In anul 1983 apare albumul de debut Show No Mercy,album ce are un succes de casa imediat.
Nu dureaza mult si SLAYER sunt interzisi in Marea Britanie,datorita violentei versurilor si mai mult decat atat,violentei showurilor lor.America insa ii primeste cu bratele deschise.
In America de Nord,trupe ca MOD,SOD,DRI si in Europa trupe precum KREATOR sau VADER preiau stilul thrash,acesta devenind un fenomen al rockului.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: Slayer - purtatori de stindard

Mesajde stefan » Sâm Noi 02, 2002 2:38 am

Initial trimis de SOD
Imediat stilul a fost preluat de trupa britanica SLAYER si adus la rang de arta.


Scuza-ma ca-s cusurgiu, dar Slayer sunt americani toata ziua. In plus casa lor de discuri e (era, cand au facut Divine Intervention) american recordings, asa ca... ditto(head).


Alaturi de trupa braziliana SEPULTURA,SLAYER si-au castigat dreptul de a fi numiti revolutionari ai metalelor.


Au avut o raca Slayer cu Sepultura... Slayer i-au acuzat ca le-au furat stilul etc, dar Sepultura s-a impus.



In anul 1983 apare albumul de debut [b]Show No Mercy
,album ce are un succes de casa imediat.
Nu dureaza mult si SLAYER sunt interzisi in Marea Britanie,datorita violentei versurilor si mai mult decat atat,violentei showurilor lor.America insa ii primeste cu bratele deschise.
[/B]
Pai normal, erau la ei acasa :D. Anyway, "SHow No Mercy" mi s-a parut cam slabut, si se pare ca e o parere destul de raspandita. Nu inseamna ca e si corecta, dar... "Reign In Blood" e considerat albumul lor revolutionar, prin care au influentat si death-ul si thrash-ul, etc. Nici asta nu mi s-a parut teribil de bun ca melodii, mi-au placut prima ("Angel of Death") si ultima ("Raining Blood"). Cel mai mult mi-a placut "South of Heaven", un album mai experimental, si "Seasons In The Abyss". "Divine Intervention" mi s-a parut cam slabut, doar vreo doua-trei melodii interesante, si prea "extreme" fara consistenta. De atunci n-am mai ascultat ce-au mai scos; din cand in cand, cand am o furie pe care vreau s-o descarc, mai ascult o melodie cu Slayer, dar mai mult nu rezist...


In America de Nord,trupe ca MOD,SOD,DRI si in Europa trupe precum KREATOR sau VADER preiau stilul thrash,acesta devenind un fenomen al rockului.


And the rest, as they say, is history!
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

We shall Arise !

Mesajde Aliosha » Mie Dec 04, 2002 8:33 am

Doua albume imi plac in mod deosebit de la Sepultura, Arise si Chaos A.D Daca ar trebui sa merg pe o insula pustie nu as lua cu mine un CD cu Sepultura. Daca totusi cineva m-ar forta as lua Arise - Andreas Kisser face minuni pe albumul asta (si nu numai).

Un album infect - Morbid Visions/Bestial Devastation, asta ca sa vorbesc despre extreme din punctul meu de vedere.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Dec 01, 2003 12:37 pm

trupa a scos o compilatie la vanzare,ce contine cele mai titrate piese.
poate ca la anu ii vedem si in romania.

http://www.americanrecordings.com/slayer/
Fişiere ataşate
slayer new.jpg
slayer new.jpg (67.62 KiB) Vizualizat de 4380 ori
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde oaspetele » Lun Ian 05, 2004 11:23 pm

Slayer reprezinta Everestul thrash-ului.
cel putin pentru mine.
compararea lor cu sepultura ii onoreaza. pe brazilieni.
e destul de clar ca fratii max si andy s-au inspirat copios din Slayer. dar nimeni nu zice ca nu au facut o treaba buna.
de asemenea. ii mentionez pe Kreator, si mai sunt si altii.
am io o idee : dupa Slayer, celor care mergeau pe thrash nu le- a ramas decat o singura cale : cea deschisa de trupa din Los Angeles.

totodata, Slayer au avut un impact major asupra mea, epoca Thrash-death. a fost trupa care efectiv m-a lasat masca, ca nimeni altcineva.
poate doar SOD si Radiohead au "repuratat" astfel de victorii asupra mea.
dar pe SOD i-am cam uitata.

o fi Show no Mercy mai primitiv si pueril, dar Reign este efectiv esenta Thrash-ului. nimic altceva.
iar urmatoarele 2 albume ne descriu o trupa 'brutala' care si-a mai rafinat stilul.

bateria marca Lombardo si solo-urile marca King sau Hahnemann ma vor urmari peste timp........
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Ian 20, 2004 12:37 pm

Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Mar 16, 2004 9:51 am

userul SOD m-a rugat sa postez in numele sau asf:

Slayer To Play Ozzfest 2004


As you all know, the original Slayer line-up have signed on to play The Ozzfest Tour, alongside Ozzy Osbourne and the re-united Judas Priest and Slipknot. The tour begins July 10 in Hartford, CT. Go to Ozzfest.com to get tickets!
MONSTER GARAGE gets a visit from Slayer

Look out for Slayer on the season finale of Discovery Channel’s Monster Garage on April 19. Watch as Slayer performs in the junkyard, in front of the boxing toyotas turned dueling robots.
Fans pick Slayer as "Best Band" in Revolver Magazine's 2004 Readers Poll

Slayer has been named "Best Band" in Revolver Magazine's 2004 Readers Poll!, and will be featured on the cover which hits stands March 30th. They share the cover with Bam Margera, of MTV’s hit show ‘Viva La Bam’ which was named “Best TV Showâ€Â
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Apr 17, 2004 11:13 am

MONSTER GARAGE gets a visit from Slayer

Look out for Slayer on the season finale of Discovery Channel’s Monster Garage on April 19. Watch as Slayer performs in the junkyard, in front of the boxing toyotas turned dueling robots. The show airs at 9pm and you can click here to get additional showtimes on The Discovery Channel.
Slayer to appear on MTV's "Viva La Bam"

Slayer will appear on MTV's "Viva La Bam" on Sunday, May 2nd! The MTV show airs at 9:30pm ET/PT.
Vans Slayer Old Skools Available for Pre-order Now !!!

The limited edition Slayer Old Skools are available now for pre-order. The shoes will be in stock and won't ship out until late April but you can pre-order these limited edition Old Skools now to guarantee your pair.
Slayer is, now, the latest addition to the Vans' band shoe project (LTDs). The Slayer Old Skools, made to the band's specifications, features an all leather upper, custom Slayer Eagle heel logo and Slayer tongue label, black sidestripe and "red splatters" friction. These Old Skools will be available for a limited time only and are available now for pre-order, while supplies last, in both men's sizes and boys sizes sizes on vans.com.

(FYI: For you ladies who are interested in these shoes, their is a 1.5 size difference between Boys/ Mens and Women's sizes . So if you are a Women's 7.5, then you would be a Boys 6.0 or a Women's size 9 would be a Men's 7.5 etc.)
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Dum Apr 18, 2004 1:22 pm

I-am vazut pe Slayer anul trecut la Wacken. No comment. Mi se pare ca s-au blazat shi s-au cantonat intr-o zona in care shtiu foarte bine ca, indiferent ce vor scoate, se va vinde.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde SOD » Sâm Iun 05, 2004 8:38 am

"Bloodline" video nominated in Headbangers Ball Poll- Vote for Slayer

Slayer's video for "Bloodline" is a nominee for MTV2's Headbangers Ball - BEST METAL VIDEO OF THE NEW MILENNIUM (SO FAR). Check out the show's premiere episode on August 21 at 12 Midnight after Headbanger's Ball, on MTV2, plus check out the final list in the October issue of Revolver.

While you're getting ready to see the original Slayer line-up playing at this summer's Ozzfest Tour you should keep an eye out for new Slayer tour dates as they will headline the Jaegermeister Music Tour this coming fall. Ticket info will be posted on slayer.net as soon as it is available.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde sphere in darkness » Joi Iun 30, 2005 11:15 am

slayer sunt buni.bloodline mi se pare o piesa excelenta.am toate albumele lor dar nu le-am ascultat.piesa de pe dracula 2000-bloodline-este super.slayer sunt genul de metalisti care si-au schimbat stilul in functie de tendintele noi muzicale.au renuntat la riffurile alea melodioase in schimbul unor riffuri compacte si super agresive.
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iun 30, 2005 11:20 am

slayer sunt buni.am toate albumele lor dar nu le-am ascultat

deci da, slayer



scuze dana
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Iun 30, 2005 11:24 am

nbm, tu citeshti cmul shi-mi furi replicile? ~p ~p ~p


scuze dana :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Vin Iul 01, 2005 7:49 am

mie imi plac mai mult primele albume Show No Mercy, South of Heaven, Reign in Blood si Seasons in The Abyss. Astea noi nici nu le-am ascultat prea mult si nici nu ma prea atrag
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Iul 04, 2005 10:26 pm

miruna scrie:slayer sunt buni.bloodline mi se pare o piesa excelenta.am toate albumele lor dar nu le-am ascultat.piesa de pe dracula 2000-bloodline-este super.slayer sunt genul de metalisti care si-au schimbat stilul in functie de tendintele noi muzicale.au renuntat la riffurile alea melodioase in schimbul unor riffuri compacte si super agresive.

desi urasc infiorator de mult trupa asta, trebuie sa te atentionez ca ai debitat ineptii...riffurile compacte si agresive sunt niste cacatisuri in comparatie cu ce faceau prin 80. acum nu numai ca nu sunt melodiosi, dar is asonanti. oricum li s-a dus vremea.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mar Iul 05, 2005 11:06 am

mdea asta cam asa e, acum canta cu Machine Head sau cine stie ce formatii numetal
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde screenager » Mie Iul 06, 2005 2:17 pm

exact cam de cand sunt Machine Head "numetal" ?

sau ma rog,ignorati-ma,am uitat de "fuck genres"
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mie Iul 06, 2005 5:01 pm

sunt metalcore. am spus k slayer s-au apucat sa cante cu machine head si alte formatii, majoritatea numetal. de aici nu reiese ca si machine head sunt numetal... m rog e cam greu de descifrat...
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Kred k ai dreptate!

Mesajde sphere in darkness » Vin Iul 15, 2005 11:56 am

da tre sa rekunosk k ai dreptate dar omiti un lukru:io n-am ascultat ink nici un album,doar piesa bloodline d p dracula 2000 deci ii relativ noua.si poate k li s-a dus vremea,bine zici.
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Iul 15, 2005 12:13 pm

miruna scrie:io n-am ascultat ink nici un album,doar piesa bloodline d p dracula 2000 deci ii relativ noua.si poate k li s-a dus vremea,bine zici.

bre duduie, cum iti permiti matale sa spui ca lu slayer li s-a dus vremea daca ai ascultat duar o piesa?
li s-a dus vremea fatza de ce, uh??
poti sa-i conpari cu primele albume?
sau doar iti place sa te bagi in seama aiurea?

ti-ar placea satz zic eu tie ca esti urita si proasta, doar pt ca scrii cu 'k' in loc de 'ca', shi k asha mi se pare mie? :D



shaki, preiei tu legatura? :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde sphere in darkness » Vin Iul 15, 2005 12:24 pm

[quote="nbm"]bre duduie, cum iti permiti matale sa spui ca lu slayer li s-a dus vremea daca ai ascultat duar o piesa?
li s-a dus vremea fatza de ce, uh??
poti sa-i conpari cu primele albume?
sau doar iti place sa te bagi in seama aiurea?

ti-ar placea satz zic eu tie ca esti urita si proasta, doar pt ca scrii cu 'k' in loc de 'ca', shi k asha mi se pare mie? :D

inainte sa te nervozezi pe-aici,citeste postul dinaintea postului meu.daca esti de acord,n-ai decat sa fii.i don"t give a shit.a doua chestie ar fi miile mele de scuze!!!intr-adevar am scris in nestiinta de cauza!!!n-aveam nici un drept.a treia chestie ar fi ca mie nu-mi spune nimeni ce sa fac si urasc sa fiu trasa la raspundere de alte persoane.scriu cum vreau,nu-mi comanzi tu nimic.da?cat despre partea cu prostia si uratenia:ma cunosti personal? in primul rand nu stiu daca poti sa vezi prin ecran cum arat si in al doilea rand nu poti sa categorisesti un om doar dupa cum posteaza pe un site!!!nobody"s perfect, neither you are!!sau poate ai vrea.....
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Iul 15, 2005 12:27 pm

bre tanti, asha cum tu vorbesti despre slayer fara sa ai habar, asha am vb si eu despre tine.
dar vad ca n-are sens ca eu sa-mi bat capul, cand pe tine nu te duce...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde sphere in darkness » Vin Iul 15, 2005 12:40 pm

nbm scrie:bre tanti, asha cum tu vorbesti despre slayer fara sa ai habar, asha am vb si eu despre tine.
dar vad ca n-are sens ca eu sa-mi bat capul, cand pe tine nu te duce...

vai multumesc foarte mult de compliment!!daca chiar nu ma duce capul,cum de sunt in stare sa postez aici!?ar fi trebuit de mult sa cad daca nu ma duce capul!!!btw,ii cazul sa terminam cu chestiile astea de trei lei,copilarii din astea de prost gust si sa terminam si cu aceasta cearta din care nu castigam nimic,nici macar experienta!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 15, 2005 1:28 pm

a treia chestie ar fi ca mie nu-mi spune nimeni ce sa fac si urasc sa fiu trasa la raspundere de alte persoane


pe forum mi-e teama ca nu este ca la tine acasa. limiteaza-te a purta o discutie si lasa teribilismele.

daca chiar nu ma duce capul,cum de sunt in stare sa postez aici!?


cand te-ai inscris ai citit regulamentul?
daca aberezi si cineva te trage de maneca si nu ai argumente abtine-te. multumesc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sphere in darkness » Vin Iul 15, 2005 2:46 pm

mii de scuze chiar am facut o greseala.imi cer scuze m-am lasat dusa de val si am inceput sa ma cert dar nu eu am inceput ci nbm.putea sa se rezume la a-mi spune frumos ca nu am dreptate si cu asta basta.bine ca numai mie imi faci observatii si ceilalti sunt perfecti.si ceilalti au fost noi aici.mersi totusi ca nu m-ai bannat...pentru a doua oara.
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Dum Iul 17, 2005 2:31 am

Slayer? yeah, astia da! :rulz:
primul album pe care l-am ascultat, si cel mai bun al lor, de altfel --> Reign in Blood (1986)... futere albumu', il recomand la randul meu, mai departe (la fel cum mi-a fost si mie recomandat candva de un bun amic), celor care inca nu l-au ascultat. apoi ar mai fi si Seasons in the Abyss (1990)... in rest, n-am prea apucat sa ascult trupe din aria asta, si nici macar de la Slayer nu cred c-am ascultat chiar tot...
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iul 18, 2005 10:18 am

imi aminteste de copilarie :D cand a iesit seasons toti slayeristii mai batrani erau ofticati de cat de moi erau piesele fata de show no mercy, hell awaits sau reign in blood. timpul a treut si acum imi place mult albumul, si orice ar fi lombardo ramane number one :D

imi place pana si god hates us all, desi multi zic ca e naspa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Lun Iul 18, 2005 1:23 pm

miruna scrie:slayer sunt buni..am toate albumele lor dar nu le-am ascultat.

sa-mi bag , chiar le ai pe toate 3? de unde le-ai luat ca vreau si io.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde sphere in darkness » Lun Aug 15, 2005 6:41 pm

SOD scrie:sa-mi bag , chiar le ai pe toate 3? de unde le-ai luat ca vreau si io.

le am chiar si pe alea live...de pe net..dar nu stiu de pe ce site(mii de scuze)un coleg de servici de_a lu" taica_meu si care sta in complex le_a luat de la prietenii lui si a zis ca se gaseste pe toate gardurile muzica pe care am cerut_o eu.
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori