Rolling Stones

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Rolling Stones

Mesajde MiG29 » Mar Sep 10, 2002 10:57 pm

Thread dedicat formatiei Rolling Stones.Pentru a deschide o noua discutie ( in interiorul acestui thread),va rog completati campul "subiect" cu titlul ce doriti sa-l dati subiectului ce va fi discutat.Cand reluati o discutie mai veche,de asemenea completati campul "subiect" cu titlul subiectului respectiv.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Sep 10, 2002 11:01 pm

Nu e usor sa vorbesti despre cei de la Rolling Stones,o formatzie care a impliniat recent 40 de ani.$0 de ani dedicatzi muzicii de buna calitate.Totushi care este parerea voastra despre acesti veterani ai rock-ului?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

cel mai bun album Stones

Mesajde MiG29 » Dum Sep 15, 2002 1:10 am

Dupa umila mea parere aici avem mai multe albume...(e greu sa alegi unul singur)Ar fii albumul de debut din 1964 The Rolling Stones apoi Aftermath din 66 ,Beggars Banquet din 1968,Exile on Main Street din 72,Stiky Fingers(1971) sau Tatoo You(1981).Shi bineinteles Bridges 2 Babylon(1997).E greu sa alegi dintre toate acestea,dar cred k favoritul meu ar fii Stiky Fingers,in primul rand pentru Brown Sugar shi in al doilea rand pentru Sister Morphine,o melodie ce cred eu nu a fost apreciata la adevarata ei valoare.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: cel mai bun album Stones

Mesajde stefan » Vin Noi 08, 2002 2:04 am

Initial trimis de MiG29
Dupa umila mea parere aici avem mai multe albume...


Primele albume nu prea-s deosebite. Si la inceput nu prea scriau melodii - preluau pe ale altora. Rolling Stones au fost promovati la inceput foarte mult in contrast cu Beatles, printr-o imagine de "baieti rai" (desi erau prieteni cu Beatles, si Jagger apare in 'clip' la "All You Need Is Love").

Parerea mea e ca Stones au devenit o formatie matura de-abia cu "Beggars Banquet", in 1968, cand si-au gasit o directie si o oarecare identitate. Pana atunci... In '67 au incercat sa fie hippie, si s-au cam facut de ras (albumele sunt bunicele - "Flowers" si mai putin "Satanic majesties Request", cu o melodie a la Syd Barrett scrisa de Bill Wyman) in ochii publicului, care avea in minte imaginea de "bad boys".

"Exile On Main Street" si "Goats Head Soup" le-am ascultat o data fiecare. Al doilea mi s-a parut unmare shit cu "Angie" ca piesa salvatoare, iar primul mi s-a parut in intregime cam slab. "Sticky Fingers" e interesant ("Brown Sugar", bineinteles). Totusi, preferata mea e "Gimme Shelter" de pe... "Let It Bleed", da (rusine mie).

Parca sunt totusi un pic prea inconsistenti... Dupa triada "Beggars Banquet"/"Let It Bleed"/ "Sticky Fingers", urmatoarele doua albume (cronologic) m-au dezamagit, si am inteles ca nici mai incolo n-au mai atins nivelul respectiv.
Si plusau si pluseaza prea tare pe imagine...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Dum Dec 01, 2002 1:14 am

De ultimul album 40 Licks ce zici?
Si oricum tre sa recunosti k dak la 40 de ani dupa lansare ,ink pluseaza p imagine shi le merge inseamna k sunt buni...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Dec 02, 2002 7:01 am

pe mine ma uimeste faptul ca astia mai sunt in stare sa compuna muzica buna.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Dec 04, 2002 1:54 am

Initial trimis de MiG29
De ultimul album 40 Licks ce zici?
Si oricum tre sa recunosti k dak la 40 de ani dupa lansare ,ink pluseaza p imagine shi le merge inseamna k sunt buni...


Dupa cum probabil ai observat, m-am referit doar la prima parte a carierei lor, pentru doar cu aia sunt familiarizat. Niciodata nu m-am dat in vant dupa Stones, dar sunt o formatie buna, categoric. Cu hibele lor, dar si cu talent.

N-am ascultat "40 Licks". Pana acu vreun an aveam doar un best of cu ei, iar albumele pana-n 73 le am ca mp3-uri, asa ca nu sunt fan / enthusiast / whatsoever, dar nici n-am vrut sa fiu "gigicontrist".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Panshui » Mie Dec 11, 2002 12:24 am

Stoneshii si-au tinut intotdeauna limba scoasa, si pentru asta respect etern. Nu stiu daca multi isi dau seama, dar sutn cea mai longeviva fomratie din istoria muzicii ocntemporane! Nici nu vreau sa ma gandesc cate albume si raritati ar fi de ascultat si colectionat!

Si acuma, cu 40 licks (destul de comercial, totusi), sunt din nou in top. Bravos si la mai mare (desi nu cred ca se poate). Se vede ca astia tineri n-au cum sa-i intreaca pe gigantii rock-ului.


Lick on!
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

Mesajde stefan » Mie Dec 11, 2002 2:37 am

Initial trimis de Panshui
Stoneshii si-au tinut intotdeauna limba scoasa, si pentru asta respect etern. Nu stiu daca multi isi dau seama, dar sutn cea mai longeviva fomratie din istoria muzicii ocntemporane!


Nu stiu daca multi stiu, dar cei mai longevivi sunt Kinks, care nici macar nu s-au despartit vreodata. Nu au acelasi succes, dar succesul nu coincide cu "valoarea". Si primul lor hit a fost self-penned, nu ca Stones carora le-a luat ceva timp sa inceapa sa scrie melodii.
Ray Davies este considerat unul dintre cei mai meseriasi compozitori all time, si din ce-am ascultat eu, nu tocmai pe nedrept.

In rest, o fi cum zici tu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ella87 » Dum Oct 07, 2007 7:46 pm

cele mai tari albume mi se par cele din perioada mick taylor, cu plus pentru sticky fingers- capodopera de la un cap la altul. foarte foarte misto si let it bleed. exilul- poate n-ar fi trebuit sa fie dublu, e cam diluat. goats head soup e cam pe panta descendenta, dar imi place- 100 years ago e o piesa senzationala. asemenea, heartbreaker. it's only r'n'r e deja self-indulgent, dar place mult inceputul de la time waits for noone, cu atmosfera aia de noapte ploioasa intr-un oras mare. place si fingerprint file, cu inflexiunile alea disco.
pana la mick taylor- albume inegale, cu hituri saizeciste. requestu si banquetu depasesc acest statut, deja vremurile se schimbau in muzica rock.
dupa mick taylor- black and blue - foarte reusit. destul de multa improvizatie, dar grozava. some girls, tatoo you- alte varfuri. anii 80- dezastru, prin undercover si dirty work. ulterior s-au mai reedresat, producand cateva albume corecte, dar fara mari sclipiri.

va sa zica, am incercat sa resuscitez un thread dupa 5 ani. ce or mai face cei care au postat aci? or fi fost la concertul din iulie?
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Re: Rolling Stones

Mesajde ella87 » Mar Noi 23, 2010 8:59 pm

^^^^^^^^
dupa 3 ani si 1 pic nu am nimic de schimbat la declaratia de mai sus. poate sa sterg un 'e' din reedresat

ne vedem din nou pe acest fir in 2014!
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Re: Rolling Stones

Mesajde kant emir » Mie Noi 24, 2010 4:46 am

pai nu-i nicio graba

nici Stones nu prea s-au zorit, este?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Rolling Stones

Mesajde ella87 » Mie Noi 24, 2010 6:36 pm

este, da cica iarna asta se pun pe treaba serios si la anu' merg in turneu. da parca poti sa-i creiji?
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron