De System of a Down ce zicetzi oameni ?

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

De System of a Down ce zicetzi oameni ?

Mesajde omnem » Sâm Dec 21, 2002 7:15 pm

M-am gandit ca trebuie sa fie aici si un forum cu System Of a Down, asadar ce parere avetzi de ei ?
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde catharsis » Dum Dec 22, 2002 1:15 am

nu cred ca ar fi destula lume ca sa posteze pe un forum soad...
la inceput mi s-a parut cel putzin ciudata vocea celui de la soad, dar ciudata in sensul prost al cuvantului... am mai ascultat si mi-a placut, soad este una dintre cele mai bune formatii din noul val, dar nu are un vocalist asa de bun...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Dec 22, 2002 1:20 am

Serj Tanakian are una dintre cele mai bune voci la ora actuala.
Ai ascultat Chop Suey ? Daca si aia e voce nasoala ....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Dec 22, 2002 1:38 am

e o chestie de nuanta...
dureaza destul timp pana te obisnuiesti cu vocea si chop suey a fost prima piesa la care mi-a placut si vocea...
chino moreno de exemplu cred ca are o voce mai buna, dar repet e o chestie subiectiva
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Dec 22, 2002 1:44 am

Mie unul imi plac destul de mult.Au un stil destul de special...sunt una dintre putzinele formatzii din zona asta muzicala care imi plac.(in afara de RATM ofcourse...)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde omnem » Dum Dec 22, 2002 2:33 pm

mie-mi place de vocalist si-n forest...
si-ntradevar stilul este mai "special".
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

rulz!

Mesajde intoxic8 » Lun Ian 06, 2003 11:19 pm

soad imi place de numa-numa!
dupa ce am auzit chop suey (videoclipul l-am vazut doar odata) a mai durat ceva (destul de mult) si am auzit toxicity si apoi aerials. astea doua din urma rup stilu. apoi bine inteles ca am pus mana pe toata discografia lor.

vocea solistului: e interesanta. e buna. la inceput nu eram prea entuziasmat de ea, dar apoi a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult.

am inteles ca unul din membrii formatiei a colaborat cu Megadeath (sau ceva de genu, imi cer scuze daca este vorba despre o alta formatie din vechiul val).
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 7:06 pm

E un sound nou pe firmamentul scenei rock. Cica au fost votati cea mai tare trupa rock din state.

Ascultati ultimul lor material. Se numeste 'Steal this album'

Sunt piese mai vechi de pe demo-uri si cateva piese care didn't make it for Toxicity reinregistrate (sau nu). E un sound putin mai calm dar imi place mai mult ca toxicity. Are o coperta originala :D
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde bobez » Joi Feb 13, 2003 4:22 am

I-am vazut la televizor cu Chop Suey si mi s-au parut interesanti.. Dar nu am pus mina pe albumul lor Toxicity decit acu vre-o doua luni.
Pot sa spun ca albumul asta m-a cucerit.. Amestecarea speed/thrash-ului cu ritmuri/elemente melodice din orientul mijlociu, schimbarile de ritm si vocalul care le baga drep in fatza
fara ocolishuri ii fac pe baietzii astia absolut adorabili.

Intre timp am pus mina si pe primul lor album. Nu este la nivelul
muzical al lui Toxicity dar este de trei ori mai abraziv si extrem de
vanos..

Intr-un cuvint am numai cuvinte bune pentru ei !!
Avatar utilizator
bobez
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Mie Feb 12, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Vin Feb 28, 2003 8:30 pm

steal this album! mi se pare destul de bun, foarte diferit de toxicity dar bun oricum.e politic si dur. totusi sustin ca toxicity e mai reusit.

de pe steal this album trebuie ascultate neaparat I-E-A-I-A-I-O, Mr. Jack, Nuguns si Roullette.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Sâm Mar 01, 2003 6:50 am

Roulette suna bestial. Poate pt ca nu e stilul lor :D. Cand am ascultat-o prima data tot asteptam sa inceapa power... si la u nmoment dat s-o gatat piesa....

Mie imi place si Ego Brain

Ai vazut cum arata coperta?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

SOAD RULES

Mesajde Naramza » Vin Mar 28, 2003 2:52 pm

Mi-au placut SOAD de cand i-am vazut cu Sugar la MTV. Sunt super tari, iar Serj are una dintre cele mai bune voci pe care le-am auzit. Muzica e ciudata si tocmai asta imi place la ei. In plus, au fost printre primii artisti care s-au ridicat impotriva razboiului. Ascultati-i si n-o sa regretati. Va pup,ma
Naramza
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 27, 2003 9:06 am

Mesajde Tavi » Sâm Mar 29, 2003 4:55 pm

SOAD e o formatie cu adeví£rat extraordinarí£... si originalí£! De fapt, dací£ stau putin sí£ mí£ gandesc, prima nu se poate fí£rí£ a doua.

íŽmi aduc aminte cí£ prima datí£ cand i-am ví£zut la TV cu Sugar, n-am inteles muzica lor si credeam cí£ sunt satanisti (din cauza look-ului de atunci al lui Serj) :lol
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde Unwanted » Lun Mar 31, 2003 1:43 am

I LOVE SOAD!!!

Prima data cand am ascultat System Of A Down nu mi-a placut deloc (prima piesa pe care am ascultat-o a fost toxicity).
Dar cu timpu' am devenit super fan.
Primul album nu e cine-stie-ce, da' toxicity e cel mai bun album pe care l-am ascultat vreodata. Din steal this album nu am toate melodiile da' astea pe care le am sunt super.
Am auzit ca au mai scos un videoclip la piesa BOOM, nu l-am vazut inca.
Unwanted
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 31, 2003 1:32 am
Localitate: pe alocuri

Mesajde Aliosha » Lun Mar 31, 2003 3:47 am

Initial trimis de Unwanted
Am auzit ca au mai scos un videoclip la piesa BOOM, nu l-am vazut inca.


Si nu stiu daca o sa ai ocazia prea curand. E banned pe MTV si probabil si prin alte parti .

Incepe cam asa:
"On February 15- 2003 ten miliion people in over 600 cities around the world participated in the largest peace demonstration in the history of the world. Beacuse we choose peace over war we were there too..."

dupa care arata imagini de la demonstratii etc...
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Unwanted » Mie Apr 02, 2003 12:29 am

Strange. In melodia Fuck the system zic: WAR FUCK THE SYSTEM.
Mai au o melodie (misto de altfel) numita WAR!

Si acum vor pace !
Unwanted
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 31, 2003 1:32 am
Localitate: pe alocuri

Mesajde SOD » Mie Apr 02, 2003 12:44 am

bobez-ule,daca si asta e speed/thrash,atunci Alice Cooper ce e ?

SOAD e rupere!Toxicity e de departe cel mai bun material al lor!albumul asta ultim de ziceti voi ca a aparut,exista si la contrabandisti?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Tavi » Joi Apr 03, 2003 8:18 pm

da, existí£. eu personal l-am ví£zut la kardiac, de ex..
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

metallica

Mesajde floricos » Lun Apr 14, 2003 3:18 am

NU VI SE PARE CA BASU DE COARDA DIN AERIALS ADUCE DESTUL DE MULT CU METALLICA?
floricos
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 14, 2003 3:11 am
Localitate: romania

de aici a inceput totul...

Mesajde aphomeka » Dum Apr 27, 2003 11:33 pm

am descoperit system of a down destul de tarzior...totushi ash pot spune ca sunt...super.ador vocea lui Serj...prima melodie pe care am auzit-o shi mi-a placut a fost aerials...de aici a inceput totul
aphomeka
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 26, 2003 12:33 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde Dia » Sâm Mai 10, 2003 11:38 pm

tot cam tarziu i-am descoperit si eu...din pacate! aerials suna foarte bine, videoclipul are o idee mishto, sunt foarte interesanti! nu am ascultat decat 2 sau 3 melodii de-ale lor si dintre ele aerials imi place cel mai mult!
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

System Of a Down IS better than prayn''!!!

Mesajde ad3ptul » Lun Iun 16, 2003 2:29 am

SOAD rulez!!
De cativa ani ascult rock serios (de la Led Zep. si Metallica pana la Manson si L.Park)..
Am dat peste SOAD de ceva vreme (Chop Suey prima melodie am auzit-o la un concert de pe MTV)
Nu am dat in viata mea peste o formatie de la care sa ascult toate melodiile posibile si sa nu existe ceva ce sa-mi placa. De la chestiile mai putin hard gen Aerials, Spiders, Toxicity, ATWA pana la cele mai intense melodii care le-am auzit pana in ziua de azi gen Temper, Deer Dance , Jet Pilot, PLASTIC JESUS (care mi-i se pare si cea mai furioasa melodie a lor dupa Jet Pilot).
Anyway, nu stiu cati fani sunt in RO dar imi imaginez ca mai e si pe aici cineva.
AS FI in al noulea cer daca ar fi si un FanClub..
Pana atunci, SOAD is better than prayn' and
HAIL to all fans of this band!!
ad3ptul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:07 am

correction

Mesajde ad3ptul » Lun Iun 16, 2003 2:32 am

correction: "ce sa nu-mi placa"
ad3ptul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:07 am

Mesajde BEATMAN » Joi Iun 19, 2003 5:22 pm

SOAD RULZ

Steal this Album mi se pare cam cel mai bun album din ultimi ani
Add fiind cea mai buna piesa dupa mine

Faceti draqu un Fan Club
BEATMAN
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 pm
Localitate: Montreal

system of a down

Mesajde mirceone » Dum Iul 20, 2003 9:07 pm

La inceput nu prea i-am agreat ,tinand cont ca auzisem ca aduc a Korn,pe care o consideram singura formatie din acest stil ,dar dupa ce am ascultat toxicity am devenit fanul lor no. 1 .,ce mai incoace si in colo:SOAD RUPE CAPU',iar talentu lui serj de a-si putea schimba timbrul vocal de mai multe ori intr-o singura piesa e de super admirat.Influenta materna(armena)isi spune cuvantu ,iar asta da o tenta super.
mirceone
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iul 20, 2003 8:54 pm
Localitate: romania-bucuresti

SITE SOAD

Mesajde rocketman » Dum Aug 03, 2003 3:51 pm

Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

System Rocks ...

Mesajde Wimp_Lo » Mar Aug 05, 2003 2:27 am

Mda, oamenii de la System of a Down mi se par dintre cei mai originali din scena asta teoretic rock-related , napadita de toti Limbijtii si Linkaritii din ultimu' timp ... everybody's a comedian today it seems .
Clar e ca sunt suparati , ca serj poate multe ( chiar daca trebuie sa fii foarte rabdator la inceput) , ca urasc sistemu' si chiar ca au un stil al lor inconfundabil , chestie de necrezut la un grup relativ nou ... Nu ca asta ar schimba preferintele mele care raman in continuare Metallica si restu , dar oricum e remarcabila formatia asta ...

Totusi , lucid vorbind ,
System sunt poate prea suparati si ajung uneori ( desi destul de rar) sa ruleze doar niste aberatii de linii melodice la un tempo exagerat , iar Serj poate prea multe si vrea sa arate ca poate sa cante si ca un copil handicapat "Pizza Buy / Pizza Buy/ Pizza Buy..." ... chestii care nu sunt interesante( nici macar amuzante ) doar pentru ca pot fi facute

Oricum ... e interesant ca pot sa cante si o piesa ca "Roulette" ... eram chiar curios daca se coboara vreodata stacheta si distortu' pe acolo pe la ei vreodata ... Au insa inspiratie , asta e evident , se vede in Aerials , Chop Suey , Fuck the Sys , ATWA ...
Wimp_Lo
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 05, 2003 1:44 am
Localitate: Around ...

Mesajde BLAGA » Mie Aug 13, 2003 9:33 am

SISTEM OF A DOWN este una dintre cele mai tari trupe si in plus sunt dec acord cu mesajul lor
BLAGA
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 08, 2003 11:48 am
Localitate: oradea

mah sunt buni!!

Mesajde winnetou » Dum Aug 24, 2003 9:58 am

Mah la inceput nici mie nu mi s-au parut grozavi da am avut o perioada cand eram plictisit de toate celelalte formatzii rock am zis hai ma sa ascult shi oleak de system of a down shi incetul cu incetul au inceput sa-mi placa acum sant inebunit dupa ei....apropo ce parare avetzi de copilul din videoclipul aerials?
winnetou
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 24, 2003 9:43 am
Localitate: moldova

Mesajde 120dB » Mar Aug 26, 2003 8:02 am

soad sunt consideratzi cei mai buni, alaturi de KoRn pe scena nu-metalului ...da totushi...atatea albume shi toate politice?!?! toate cu Serj tzipand?!?! totushi....nu este piesa (inclusic aia cu pizza pizza pie...) care sa nu aiba mesaj politic...mi se pare ca totushi ar trebui sa schimbe ceva....
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori