da' cradle of filth va place ??

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde UnSlayne » Dum Dec 14, 2003 11:42 pm

hai ca nu ma pot abtzine. zicea cineva ca n-au refren. pai asta ce e:

"God is maimed come let us prey..."
To lunar deities that pave deadways
Twixt the living and the grave
Amor e Morte

shi ca n-au versuri. sa dau doar un exemplu:

I love the night
It would murder My soul
Should I ever fall blind
For though thy flesh haunts
I keep also in mind
The stampede of clouds
From Dusk's predatory sky

shi va trimit sa cititzi shi refrenul de la born in a burial gown:

Spawned scorned, abhorred by the aerial
She was the light of the world going down
War-torn, forlorn and malarial
She was found
Born in a burial gown

shi sa vedetzi clipul
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Dec 17, 2003 1:25 pm

putting resaon to flight
or to death as their way
they crept theough woods mesmerized
by the taffeta ley
of her hips that held sway
over all they surveyed
save a mist on the rise
a dealy blessing to hide
her ghost in the fog
they raped left
5 men of god
her ghost in the fog

shi mai vedetzi refr de la suicide and other comforts...
the day the laughter dyed
fell swiftly into night
...
mie lene sa-l scriu
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Dec 17, 2003 1:37 pm

dar totushi...
and stayed within her sight
staring at the knife
oh god how easy is now to sacrifice
your life to have her with me
suicide is a tried and tested formula for release


vidoeclipurile sunt marfa... dar filmul e un kkt... cei drept de la midian incoace sunt mai maturi oarecum... dar totushi... adevartul pas inainte a fost dusk-ul... care va fi pe veci albumul meu preferat...


ps: acu vreo 2 sapt. ascultam pe la 3 noaptea la cashti creatures that kissed in cold mirrors... and it was the creepiest thing ever...
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde UnSlayne » Sâm Dec 20, 2003 11:21 pm

thee i invoke, bornless one
all woman, pure predator
wherein conspiracy and impulse dwell
like a seething fall from grace

nu mai zi de film ca ma oftici, tocmai mi l-am comandat :-)
videoclipurile rule, da ma oftica her ghost in the fog ca e edit shi au taiat exact bucata mea preferata, aia cand zice a doua oara:

a queen of snow
far beyond compare
lips attuned to simmetry
sought her everywhere
trappistine eyes
an arabian nightmare...

the creepiest thing de la cof mi se pare dinner at deviant's palace. chiar daca e backmasked shi cred ca shtim cu totzii ce zice, asha cum e suna mai mult decat horror. adormisem odata pe cradle shi m-am trezit la piesa asta.
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Dec 21, 2003 12:28 pm

thee i worship...

thou art darkest gabrielle
no church shall bar our path
seductive evil drink ur fill
of the bleeding christ in your arms

you're in my dreams
the darkness in my eyes
the rapture in my screams
black godess arise!


shi mai erau vreo 2-3 strofe... care le cam bajbai

shi apoi urmeaza partea mea preferata

archangel snare the flesh
suchk dry the ebbing wound
leave them lifeless and broken
my beloved...

porma era partea aia cu "oh how i craved for you..." nu shtiu ce...

shi dupa:


and the fear retreats forever
(come to me ... black godess arise)
when my secrets are burried in thine
(come to me ... black godess arise)
under seven stars we come together
(come to me ... black godess arise)
to plot the new age's decline
(come to me ... arise!)
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde UnSlayne » Mie Dec 24, 2003 11:13 pm

cred ca i-am convins :-)
mai zi tu, ca eu doar ascult deocamdata:

they call as i to thee...
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde SatyR » Joi Dec 25, 2003 12:41 am

Ma si eu mai apreciez cate ceva prin muzica asta blackmetal, dar doar pentru sound, ce e asa interesant la versurile astea?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Ian 09, 2004 1:53 pm

tu nu simtzi nevoaia sa shti ce sunt cuv. ascunse in tzipetele alea? eu da... nu pot spune ca majoritatea trupelor de black sunt groza ve la capitolul asta... dar cof(care nu-i tocmai black... asta s-a mai zis) au nishte versuri cu totul superbe, care intr-un fel chiar ma fascineaza shi uneori chair ma inspira... e greu de explicat...

they call as i to thee...

nu prea sunt sigura daca urma partea asta...

erishkigal raven-haired
thy seduction haunts the castle in erotic despair
i know thy scent by candlelight
legs of porcelain traced and laced to their lair
appease the beasts on spatterd sheats
dyed unearthly as sobriety weeps

noctrenity...
she shall come for me
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Ian 10, 2004 1:53 am

nu-mi plac Cradle deloc. desi m-am contrariat cu cineva care imi zicea ca in mod teoretic daca imi place morbid angel imi place si Cradle sunt de parere ca m.a. au un mesaj de transmis. Cradle nu detine, d.p.m.d.v. asa ceva.

asta e CHIAR pe sistemul : prea mult zgomot, prea putina muzica.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde LouCypher » Sâm Ian 10, 2004 3:04 pm

hehe .. deshi cu intarziere ... uite shi un likn de unde potzi sa gaseshti versurile ... nu k nu cred k ai fi gasit pana acum ....
http://www.darklyrics.com/c/cradleoffilth.html
In a dream
In a pool of blood
Evil is as pure as innocence
Evil is as pure as love
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

glad 2 c that somebody ... bla bla

Mesajde LouCypher » Sâm Ian 10, 2004 3:09 pm

intr-adevar UnSlayne ... versurile de la cradle sunt poezie pura ... shi din toata muzica pe care am ascultat-o ... nu am gasit altzii care sa se compare cu ei .. la versuri cel putzin ... in fine .. poate exceptie fac cei de la Iced Earth ,,,
cat despre muzica ... hmz ... unele piese suna chiar super ... pentru anumite lucruri ,,, (speriat lume, sa va fie rushine daca v-atzi gandit la altceva :D ) .. vazi Venus in Fear
In a dream
In a pool of blood
Evil is as pure as innocence
Evil is as pure as love
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde deadgirl » Dum Ian 25, 2004 4:32 pm

SUNT BESTIALI!AM ASC DESTUL DE MULTE MELODII CA SA IMI DAU SEAMA DE ACEST LUCRU.
deadgirl
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 25, 2004 3:54 pm
Localitate: romania-braila

Mesajde deadgirl » Vin Feb 20, 2004 3:51 pm

sunt bestiali!si versurile si vocea lui dani
deadgirl
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 25, 2004 3:54 pm
Localitate: romania-braila

Mesajde ColdHell » Vin Feb 20, 2004 5:16 pm

cradle... suna bine... adik... dusk and her embrace si... cruelty and the beast super albume... da` Dimmu suna muuuuuuuult multe mai bine!!!!!!!! vocea lui dani e ... ok... da` nashpa e k live... suna cam... iiiish... nasol... Imagine
Inchide ochii si arunca-te in gol e singura ta sansa s-arati ca ai control
Taci, nu vorbi. Nu vreau sa mai aud nici urletul din mine stins pe asfaltul ud
[Luna Amara]
Avatar utilizator
ColdHell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:00 am

Mesajde UnSlayne » Vin Mar 12, 2004 11:06 pm

live nu suna nasol deloc. mie tocmai stilu ala 'urlat' imi place la ei. ai auzit 'malice through the looking glass' din concertu ala cu from the cradle to enslave (adica varianta de pe cd-ul PanDaemonAeon)? imi place mai mult decat varianta pe album. cand zic stil 'urlat' ma refer la pasajele alea din care nu se intzelege absolut nimic, cum sa le descriu, hellhound-like, lol, nu alea black sau death, nu, ci alea care predomina pe cruelty and the beast.

dar imi place shi noul cradle, de la from the cradle to enslave incoace, imi place, muzical vorbind, dar shi ca versuri, bitter suites to succubi, shi consider midian un album genial.

dimmu sunt shi ei foarte buni, mult mai buni decat cradle ca instrumentale, mult mai black (chiar daca nu black curat, ci symphonic, atmospheric black) insa mult sub cradle ca versuri. poate doar ultimele doua albume au nishte versuri mai mishto (primele piese de pe puritanical euphoric misanthropia sunt tari shi ca versuri, mai ales kings of the carnival creation shi architecture of a genocidal nature).

cradle raman cei mai poetici rockeri pe care i-am auzit, mai ales de cand au renuntzat la exaltari de genul 'lightbearing samael, coalesce with me' in favoarea unor versuri precum cele de pe midian, shi nu ma refer la 'satanic mantra', care nu are valoare in afara albumului.

totushi, cea mai poetica muzica pe care am auzit-o (nu rock) ramane shi cred ca va ramane intotdeauna leonard cohen.
UnSlayne,
Word Warrior
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde UnSlayne » Vin Mar 12, 2004 11:17 pm

despre mesajul lor, al astora de la cradle, zic ca e epic, aproape de teatral. daca ascultzi midian de la un capat la altul intzelegi ca nu e deloc un album satanist, in ciuda piesei tearing the veil from grace. personajele sunt personaje, poveshtile sunt tragice, poemul e epic, shi inca cum...

shtiu ca dani s-a declarat 'luciferian'. dar asta nu face din cralde of filth (ma refer la ultimele albume, de la cruelty and the beast incoace) o trupa cu mesaj satanist. ce fac ei e arta pura. inclusiv clipurile, dintre care her ghost in the fog, mannequin shi no time to cry (chiar daca e cover) mi se par cele mai apropiate de felul in care le intzeleg eu piesele shi versurile.
UnSlayne,
Word Warrior
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Mar 17, 2004 1:37 pm

totusi cred ca cei de la cof suna nasol live... sa asc live bite for the dead si mai exact her ghost in the fog... avea vocea super obosita... oricum is cateva piese care suna kiar misto in varianta live... beneath the howling stars...:) am asc niste bootleguri de-ale lor, nu aveau productia prea starlucita dar am remarcat totusi piesa the black godess rises... suna bestial live!
cat despre versuri... am un fel de top: 1.dusk 2.cruelty 3.bitter suites... 4.midian 5.priciple...
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

ashtept felicitari :P:P:P

Mesajde LouCypher » Lun Mar 22, 2004 12:32 am

deci ... in sfarshit am facut rost de toate albumele cof .. inclusiv cele 3 demo ... care ... parca nu ar fii ei ... ewh ... cat despre cum suna in concert .... mie mi se pare k suna ok ... dar cel mai adevarat la concertele cof este showul .... bestial ... ce sa mai :) :rulz:
In a dream
In a pool of blood
Evil is as pure as innocence
Evil is as pure as love
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

despre black si nu numai

Mesajde uruk-hai » Mie Mar 24, 2004 2:10 pm

daca aveti chef de discutii despre versuri si muzica black poate ca mai bine va intoarceti putin la venom si bathory.ascultati dupa asta blackul norvegian de la inceput:mayhem,darkthrone immortal,etc si dupa asta comparati cu ce se canta acum.
Avatar utilizator
uruk-hai
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde nairdam » Dum Mar 28, 2004 11:19 am

Cradle Of Filth nu este chiar genul meu de muzica, dar cand am ocazia ascult cu mare placere. Midian este extaordinar!!!
nairdam
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 22, 2004 11:26 pm
Localitate: Iasi

Mesajde the_curse » Dum Mar 28, 2004 8:51 pm

Salutare oameni!MA bucur ca primul meu post pe acest forum este pe acest subiect.Eu sunt unul care iubeste formatia Cradle of filth ...toti sunt super! dani are o voce minunata! cinste lor!
ah....si btw nu prea este black oameni buni mai mult death:)
salutare :)
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde GreyV » Lun Mar 29, 2004 9:03 pm

uruk-hai scrie:daca aveti chef de discutii despre versuri si muzica black poate ca mai bine va intoarceti putin la venom si bathory.ascultati dupa asta blackul norvegian de la inceput:mayhem,darkthrone immortal,etc si dupa asta comparati cu ce se canta acum.

Itzi spun io ca cei ce asculta Emperor, Darkthrone,Mayhem, Burzum shi alte de'astea nu prea agreeaza trupele gen Cradle.

...Io personal nu ma prea omor dupa ei dar nici nu imi displac.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde uruk-hai » Mar Mar 30, 2004 12:32 pm

GreyV scrie:Itzi spun io ca cei ce asculta Emperor, Darkthrone,Mayhem, Burzum shi alte de'astea nu prea agreeaza trupele gen Cradle.

...Io personal nu ma prea omor dupa ei dar nici nu imi displac.



De acord cu tine. Ideea e ca cei care incep sa asculte cradle sau chestii de genul asta, ar trebui sa stie cum suna si "taticii" black-ului( asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa le si placa). oricum cradle au facut treba buna pana acu cativa ani si nu am nimic cu ei, unele melodii sunt chiar foarte bune.
Personal raman fidel unor trupe ca Emperor, immortal, Enslaved, Dissection,Darkthrone,Satyricon,s.a...
Avatar utilizator
uruk-hai
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde GreyV » Mar Mar 30, 2004 6:02 pm

uruk-hai scrie:De acord cu tine. Ideea e ca cei care incep sa asculte cradle sau chestii de genul asta, ar trebui sa stie cum suna si "taticii" black-ului( asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa le si placa).

Nu e musai sa ii asculte...Daca asta le place treaba lor.Dar pan' la urma or sa auda shi "veterani".
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde Corny » Mie Mar 31, 2004 10:16 pm

Cradle? hell no, trupa absolut comerciala shi fara gust de black!
Corny
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 31, 2004 9:15 pm
Localitate: Bunghole

Mesajde wednesday » Vin Apr 02, 2004 6:46 pm

pt. ultimii 3 carcotasi, proaspeti treziti pe forum, pusi pe comentarii nasoliste, impotriva preferintelor muritorilor de rand: noi pacilea discutam de cof care e o trupa ce nu se incadreaza in blackul ultra brutal amintit de voi... nu negam adevarul existent in muzica formatiilor ce au creat black metal-ul, ci doar conversam despre o trupa care abordeaza altfel acest curent care a cum este mult mai variat decat isi inkipuiau
euronymous&co. acum fo 10-11 ani, daca vreti sa abordati tema "taticii black-ului" deskideti alt thread(desi cred ca mai era ceva de genul asta pe aici)... majoritatea celor prezenti in dezbaterea asta nu vorbesc in necunostinta de cauza si nu fac parte din acea generatie de copilasi cu acnee ce poarta tricouri cu dimmu, cof si cob crezand ca acolo a inceput muzica... si eu ascult formatiile veterane ale black-ului (mai ales emperor si burzum) dar nu imi bat capul facand paralele intre ei si cof... si majoritatea versurilor de la mayhem le gasesc destul de puerile pentru o formatie ce pretinde a fi (re)inventat black metal-ul... daca stam sa ne gandim la acea perioada zbuciumata de la inceputul anilor 90 in norvegia, cred ca toti ajungem la un moment dat la concluzia ca a fost o manifestare cel putin bizara culminand cu moarte lui euronymous, ce devenise destul previzibila avand in vedere mainfestarile lui vikerness(nu stiu exact daca se scrie cu 2 de s, don't judge me) si felul nebunesc in care evoluasera lucrile intr/un timp atat de scurt, oricum a fost o perioada mult prea macabra a black metalului ce s-a sfarsit odata cu viata liderului spiritual inner circle,la data de 10 aug 1993... a fost urmata de scandalurile si procesele ulterioare care au lasat unele urme adanci in istoria muzicii rock dar apele s-au potolit lasand loc liber creeriiunui nou val black, mult mai diferit din care face parte si mult-urata trupa cradle of filth...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde ^mistique » Vin Apr 02, 2004 8:21 pm

Corny scrie:Cradle? hell no, trupa absolut comerciala shi fara gust de black!

sigur ca da....iata un "expert" care desigur ne poate da exemple de trupe black"necomerciale"....dar din respect pentru cradle,nu o face...
beautiful faces hide witches
Avatar utilizator
^mistique
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 02, 2004 12:00 am

Mesajde GreyV » Dum Apr 04, 2004 2:35 pm

wednesday scrie:pt. ultimii 3 carcotasi, proaspeti treziti pe forum, pusi pe comentarii nasoliste, impotriva preferintelor muritorilor de rand[/I]

Mi se pare mie sau s'a intzeles mai greu mesajul pe care l'am transmis....Nu intzeleg de unde shi pana unde "unora" li se pare ca sunt discriminatzi.Asha ca ar trebui sa mai reflecteze inaintea postarii unor comentarii acide.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde uruk-hai » Lun Apr 05, 2004 9:39 am

GreyV scrie:Mi se pare mie sau s'a intzeles mai greu mesajul pe care l'am transmis....Nu intzeleg de unde shi pana unde "unora" li se pare ca sunt discriminatzi.Asha ca ar trebui sa mai reflecteze inaintea postarii unor comentarii acide.


subscriu si io la replica ta. Nu spun ca in afara de scandinavi nimeni nu mai stie sa faca black sau ca cineva trebuie sa asculte numai immortal, emperor,etc.. Iar in legatura cu cradle, ascult cu placere albumele lor mai vechi si nu cred ca sunt "comerciali", doar ca muzica lor nu prea mai e black. In rest, sa auzim numai de bine...
Avatar utilizator
uruk-hai
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Corny » Lun Apr 05, 2004 11:46 am

Never sayd i was an expert in black,ii vizibil.Dar pentruu fanii lor am ceva intrebari:
1)ce parere avetzi despre cat de cat de ieftine sant clipurile si versurile lor?
2)nu vi se pare ca se chinuie prea mult?(atat de mult incat sunt penibili)
3)au instrumental bun? ca vocal bun ii clar ca nu au(it a`int hard to throw up on the mic)

Oricum,intrebarea a fost daca ne place Cof.Eu am raspuns,mi-am exprimat opinia,imi pare rau ca ascult muzica cu un grad mai mare de inteligenta cum ar fi Dream Theater sau Joe Satriani si de ce nu,chiar si Pantera(even if they are pissed they are good at what they do) aceste trupe macar fac ceva mai greu decat niste rifuri de doi lei si sunete grutale vomitate pe microfon.
Corny
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 31, 2004 9:15 pm
Localitate: Bunghole

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron