trash?black?death?gothic?heavy metal?

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

trash?black?death?gothic?heavy metal?

Mesajde fallen_angel » Lun Iul 21, 2003 1:40 am

Nu sunt rockertiza dar mai ascult si eu ceva rock (shi nu ma refer la linkin park sau alte chestii de genu). Insa ma intrebam daca printre voi exista binevoitori care sa-mi explice shi mie care e diferentza dintre toate subramurile astea ale rock-ului (multe a naibii) sau macar sa-mi datzi un link sa ma informez shi eu. Plz.

Stiu ca a mai facut chestia asta o data Elenush, parca, cu gothic-ul, da' io voiam sa stiu shi despre celelalte genuri.

Mersi.
Avatar utilizator
fallen_angel
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iul 20, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iul 21, 2003 10:12 am

sunteti 'geniali'. :D pana nu deschideti cate un subiect separat pentru fiecare gen/ramura si subramura in parte (ca intr-adevar e multe a naibii) nu va potoliti.

hai, fie, mai luati un site:

http://home.rstel.net/~pvlado/gothic_en.htm
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Iul 21, 2003 10:16 am

.... ? deci da!

pentru moment, asta o sa te lamureasca despre nishte trebi.

deshi, cred eo, mai intai ar trebui sa shtii cam ce vrei.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Iul 21, 2003 8:26 pm

http://www.allmusic.com

Poti da search dupa genuri (bifeaza styles).
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

ai dreptate...

Mesajde Elenush » Mar Noi 11, 2003 5:23 pm

Incercai si eu cu gothicul dar lumea nu prea stie sau nu vrea sa descrie in cuvinte un anumit gen, asa ca mai folositoare iti sunt listele cu formatiile care abordeaza stilul respectiv...
Speram sa gasesc si eu niste teorie , dar e mai greu...
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde sphere in darkness » Mar Iul 11, 2006 9:25 am

eu iti recomand wikipedia si encyclopaedia metallum ca,dupa parerea mea sunt cele mai bune si n-am chef sa ma pun eu sa-ti le explic pe fiecare in parte.am ceva mai bun de facut azi.

enjoy....http://www.wikipedia.com si http://www.metal-archives.com
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Mie Aug 09, 2006 10:53 pm

cred ca cel mai bine este sa asculti tu singura din fiecare gen cate ceva mai reprezentativ si sa fii atenta. o sa-ti dai seama singura de diferente, crede-ma! trebuie doar sa ai rabdare...

sau nah, sa incerc sa exprim in cuvinte cat mai simple... mai pe scurt si in general.
aproximativ in ordine cronologica/evolutiva, caci asa mi se pare cel mai usor:
-rocku vechi... mai simplutz, cu pasaje lungi de chitara sau numai de tobe (vezi led zeppelin - moby dick sau deep purple - child in time)
-heavy metal... ceva mai dinamic decat rocku vechi, cu voci inalte... (vezi Iron Maiden sau Helloween)
-thrash metal... ceva mai dinamic si mai agresiv decat heavy metalu', cu voci cat de cat "normale" (vezi Slayer pana in '90, Testament)
-death metal... un fel de thrash, dar cu voci guturale sau cum vrei sa le spui (Death, Cannibal Corpse)
-black metal... dupa parerea mea, ceva mai "imprastiat", mai putin tehnic decat deathu sau thrasu; voce cam ca la death... (Emperor, Immortal, Bathory pana la Twilight of the gods - fara asta)
-blacku si deathu melodic... black si death, dar ceva mai melodios (black melodic: Children of Bodom, desi au ceva influente si din alte stiluri; death melodic: Kalmah, Dark Tranquillity, Unleashed, In Flames... daca nu ma insel, deathu melodic e "scoala" suedeza, iar deathu celalalt e "scoala" americana)
-gothic metal... seamana mai degraba cu blacku, dar e ceva mai linistit... uneori mai are niste "inflorituri"
-doom metal... un gothic ceva mai profund... (My Dying Bride)
-power si speed metal... se apropie mai mult de heavy metal... dar sunt ceva mai dinamice/rapide... vocea e cam ca la heavy... ceva elemente in plus (power metal: Rhapsody)
-progressive metal... cel mai bun exemplu, Dream Theatre
-viking si folk metal... derivate din black, cu elemente folclorice (dar folk e ceva mai linistit decat viking) (folk ar fi Hagalaz Runedance, viking ar fi Moonsorrow, Vintersorg; folk/viking: Korpiklaani, Finntroll)

cam asta ar fi in mare... si sper ca n-am gresit prea mult. oricum, genuri in stare pura sunt destul de greu de gasit, in general sunt influente din mai multe genuri. (de asta e greu uneori sa cataloghezi o trupa ca ar canta un gen anume; drept urmare, pe site-uri diferite poti gasi o trupa incadrata la genuri diferite)

in rest, dupa cum ziceam, ia si asculta... si da si cate-un search pe google pt mai multe detalii.
bafta! ;)

P.S. uitasem sa mentionez: gothic si doom = "muzica de taiat venele" (nu neaparat, dar pentru unii...)
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde wednesday » Joi Aug 10, 2006 12:24 am

Black Beauty scrie:-doom metal... un gothic ceva mai profund... (My Dying Bride)

~p dadadadada sigur
ai facut o ciorba.
pentru consultanta seriosa sugerez sa apelati la wikipedia.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde After-Dark » Joi Aug 10, 2006 11:11 am

2003? poate intre timp fallen_angel sa lasat de ascultat metal asa ca raspunsurile nu mai au sens :n:
After-Dark
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Cine cumpara, se imbogateste

Mesajde ONUK » Mar Aug 15, 2006 3:47 pm

ONUK
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 15, 2006 3:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde sphere in darkness » Mie Aug 23, 2006 9:18 am

deci ce a spus black beauty este un ghiveci.la toate tipurile de metal mentionate de black beauty este un intrus,ceva care nu-si are locul la tipul respectiv...si daca rhapsody ii power metal io-s popa.rhapsody este symphonic metal.doom-ul si gothic-ul se aseamana oarecum cu black-ul???prostii peste prostii,si altele...cred ca si black beauty ar trebui sa se mai informeze.
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Aug 23, 2006 9:27 am

Of. Cum sa-ti spun sa nu o iei personal? Hai asa:

O sa razi, dar Rhapsody sunt clasificati ca prog metal.
http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=1268
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gs1gtq7zbu46
Nici eu nu sunt de acord cu asta, dar nici cu tine. Rhapsody canta power cu symphonic, ca sa ma exprim "academic", adica baza e power.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde sphere in darkness » Mie Aug 23, 2006 9:34 am

chiar ca rad.ha ha ha!!!prog metal??lol.sa nu o iau personal la ce?n-am inteles...
A nightmare released a terrible disease
Looking behind si...
Mai bine sa-mi fie rau decat sa-mi para rau!!
Avatar utilizator
sphere in darkness
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:00 pm


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori