Savatage

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde thor » Lun Aug 11, 2003 11:48 am

Mi-am facut timp in week-end si am ascultat si eu Streets, pentru a putea formula o parere on-topic.
Intr-adevar, suna interesant, isi merita numele de Rock opera. Instrumentatia mi s-a parut complexa si aduce destule elemente care sa ii dea un aer de unicitate. In ceea ce priveste povestea, trebuie sa spun, pentru a mi-o pune din nou in cap pe Nightwish, ca nu m-a captivat intr-atat de mult.... exista intr-adevar o idee comuna a albumului, dar nu mise pare ca este The Wall pentru a o lauda atat. Este pur si simplu cum ar trebui sa fie un album, respectiv cu elemente comune care sa uneasca melodiile.
E ok acum Nightwish? Revenind la discutia noastra, desi nu e on topic, poate ar trebui sa te gandesti ca in momentul in care am intrat aici am vrut sa aflu lucruri despe Savatage.... nu trebuia sa fiu expert in ei pentru a citi ce s-a discutat pe tema asta.
Ceea ce ma uimeste pe mine este ca cineva cu profunzimea ta si nivelul tau intelectual atat de ridicat se incapataneaza sa imi interpreteze mot-a-mot cuvintele, ca de exemplu la faza cu "ascultatul din mers". Oricum tin sa iti multumesc foarte mult pentru caracterizarea pe care mi-ai facut-o, urmeaza sa mai imi spui ca nu mi-am rezolvat complexul lui Oedip si sedinta de psihanaliza e incheiata.
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 11, 2003 12:24 pm

hai mah, ca vaz ca se poate. incetisor, incetisor si suntem pe calea cea buna. :D

totusi, mai am unele carcoteli, pardon, comentarii de facut:

1/din partea mea, puteai sa fi captivat si/doar de coperta sidiului.
2/n-a zis nimeni ca Streets este The Wall! nu te trezesti sa faci comparatii aiurea. si nu cred acum ca un album merita laudt doar daca atinge performantele albumului The Wall (care btw, a fost dublu deci nu exista comparatie) test: spune-mi tu un album care poate fi comparat cu The Wall? ihim, asa ma gandeam si eu.
3/n-a zis nimeni ca trebuia sa te numesti expert, cand ai calcat pragul threadului, dar cand ajungi sa postezi pe un subiect se subintelege ca stii despre ce vorbesti.
4/in legatura cu, si anume caracterizarea facuta, placerea a fost toata de partea ta, sunt sigura. rar mi se intampla sa gresesc, totusi n-o lua in tragic acum. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde thor » Lun Aug 11, 2003 12:41 pm

Din cele ce spuneati voi mi-a venit in minte compatatia asta, care totusi e destul de normala nu? cand iti exprimi o parere intr-un domeniu faci o comparatie cu superlativul in materie... si legat de povestile din albume, The Wall mi s-a parut superlativul.... desi ma indoiesc ca poate fi inteles fara sa vezi si filmul.... si by the way, Streets era mp3 si nu avea coperta :o)
In ceea ce priveste psihanaliza... persevereaza... nu de alta dar mai ai destule de invatat.... Ti-as face si eu o caracterizare, dar astept sa am date suficiente...
PS: not everybody loves to hate you... this hurts doesn't it?
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 11, 2003 1:15 pm

again, comparatia nu e deloc normala. si mai amesteca tu mult metalu' cu rocku' clasic si psychedelic, doar pentru ca se incadreaza tot la rock, si sa vezi atunci carcoteli! :mad: poti compara Streets cu Scenes From A Memory sau Awake (Dream Theater), il poti compara chiar si cu The Dark Saga (Iced Earth) usor fortat bineinteles, da' comparatia ta cu The Wall ii total aberanta, din moment ce nu-mi aduc aminte ca PF sa fi fost asi in materie de metale. da' poate tu chiar ai studiat psihanaliza, spre deosebire de mine, si de fapt The Wall are un substrat 'metalic' destul de solid si evident pentru ochiul tau format in domeniul... psihanalizei, nu al muzicii.

aia cu coperta era o gluma (ca sa nu zic ca era 'un misto' la adresa ta) pe care cre'ca iar ai omis s-o intelegi.

hate?! such an ugly word!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Aug 11, 2003 2:41 pm

Nighty, de data asta sunt de partea ta.
incultului asta de thor ii place mai mult Nightwish decat Savatage. BOOOO!!!! ;B
dar lasa ca-l salveaza poate Jesus




Jesus saves
Jesus saves
Hear him cut through the night
On your late night radio waves.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Lun Aug 11, 2003 3:09 pm

Tare faza Animale... sa iti mai iau io vreodata apararea....

Ok, se pare ca e nevoie de explicatii detaliate de care nu prea am timp acum..... Mai oameni buni, io nu am comparat muzica de pe The Wall cu cea de pe Streets... era pur si simplu vorba de o comparatie referitoare la cat de legate intre ele pot fi melodiile unui album .... acum ati inteles????

Iar tu animale.... gusturile nu se discuta... tie nu iti plac nici Lake of Tears asa ca.... ce sa mai spun.....
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Lun Aug 11, 2003 3:11 pm

am inteles misto-ul la si am raspuns cu altul... dar se pare ca ai omis sa il intelegi....
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 11, 2003 9:44 pm

ala fu misto mah? my cat can do better than that! *p

o comparatie referitoare la cat de legate intre ele pot fi melodiile unui album .... acum ati inteles????

nu. tot n-am inteles. din nou, comparatia nu-si are rostul. end of story.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde thor » Mar Aug 12, 2003 9:55 am

Ok nu are rost sa discut nivele de abstractizare cu tine aici ca iar imi spui ca sunt off-topic. So end of story...
And by the way... may I meet your cat???
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Aug 12, 2003 10:07 am

no, u may not! pana si ea are oarece standarde. :D

nivelu' tau de abstractizare e total deplasat. (cu alte cuvinte: bati campii!) nu compara niciodata o vila de lux, oricat de lux ar fi luxu' si oricat de vila ar fi ea, cu un castel medieval sau cu freun palat. asa sa stii. *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Aug 12, 2003 10:44 am

naiti? care este in cazul asta vila si care este palatul?


si pana la urma tot nu am inteles o chestie: care e povestea din spatele lu' Streets?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Aug 12, 2003 11:24 am

hai mah ca esti oboositor. :mad: tu ori esti prost, ori te prefaci foarte, foarte bine. ufff, ma tem ca esti sincer. intreaba-l pe prietenul tau, ca tot face el comparatii abstracte, sau pune mana si asculta 'The Wall' si poate ca te prinzi singurel. iti tin pumnii! :D

again, daca erai atent la versurile albumului Streets, te prindeai cat de cat de poveste. DT Jesus, o stea apusa a muzicii rock, ajuns traficant de droguri, un parazit al societatii ce-si iroseste vremea pe strazile din New York. etc, etc...iar piesa Believe incheie magistral albumul si povestea:

I am the way
I am the light
I am the dark inside the night
I hear your hopes
I feel your dreams
And in the dark I hear your screams


'moving' mah, tare 'moving'.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Aug 12, 2003 12:33 pm

;P yup moving ;P
vai sunt si sincer :)

multumesc mult pentru poveste. si niati? de ce lua DT droguri? ca sa se intrebe Magelan sau doar asa de florile marului?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Mar Aug 12, 2003 4:32 pm

Dar stii, pana la urma tot locuinte impresionante sunt amandoua.... si vezi ca ne indepartam de subiect....
Parca spusesem end of story nu??
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Believe

Mesajde nocturna » Mar Aug 12, 2003 10:03 pm

...I never wanted to know
Never wanted to see
I waisted my time 'till time waisted
Never wanted to go
Always wanted to stay
Cause the person I am
Are the parts that I play...


:)

peseu: thor, HIM? prepare yourself. ma duc sa vaz. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Aug 13, 2003 8:02 am

yup, more than moving and I men it...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron