Lake of tears - o trupa excelenta

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde Sfarshitorul » Mar Sep 14, 2004 8:38 am

mie mi se pare o formatie interesanta, pt ca dintr-o voce si niste chitari care nu ies foarte tare in evidenta fac o muzica foarte buna, cu mult farmec. cel mai mult imi place Headstones (chiar ca l-as putea asculta la nesfarsit), acolo si-au demonstrat talentul de fairy tellers... in rest, Forever autumn e un album sensibil si profund, iar pe Neonai il pun undeva la mijloc... chiar asa, cum vi se pare Black brick road?
Sfarshitorul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 31, 2004 10:24 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Noi 16, 2005 8:09 pm

am shi io o data pentru voi: 10 martie 2006 :D
shi anume, concertu lake of tears in romania
pot sa tzip, potsa? liiiiiiiiiiiiiiiiiiillyyyyyy anneeeeeeeeee :D
ne vedem acolo :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Dum Noi 20, 2005 2:48 am

cateva detalii totusi, cine organizeaza, unde, pret etc. :zambet:
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Noi 20, 2005 1:54 pm

hold your horses ca de abia s-a anuntat...mai is enspe mii de luni pana-n martie si au tot timpul sa se hotarasca. momentan se stie doar ca vin prin bukarest.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde maiden in mist » Vin Dec 30, 2005 12:54 am

Eu am ascultat doar albumul "Forever autumn" de la ei. Oricum am auzit ca asta e cel mai reusit. Melodia preferata...Hm sa zicem "Pagan wish" desi sunt imi plac toate la nebunie.

Dar un concert?Damn!Ce as merge! Dar cu cata bataie de cap am avut la Nightwish cred ca ma ia maica-mea de zulufi si ma arunca pe geam daca aude...
Struggling between heaven and hell, between the sun and the moon, between praying and chanting, between the brilliant warm light and the seducing cold darkness, hanging on a cliff: HOW CAN I CHOOSE?

Io La vedrò di notte del Walpurgia...
Avatar utilizator
maiden in mist
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Dec 29, 2005 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Ian 05, 2006 11:42 pm

ai timp sa faci munca de convingere pana in martie, daca incepi de pe acum... :)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Ian 17, 2006 11:59 am

Bucuresti
Sambata, 11 martie.
Sala: "Agronomia"

Line-up:

Voices Of Silence

Celelalte Cuvinte

LAKE OF TEARS :D


Pretul unui bilet: 40 RON
Biletele se vor gasi incepand cu finalul lunii ianuarie.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Venin » Mie Ian 18, 2006 12:14 pm

Vorba unui grup ce nu-l apreciez : "spun nu" Lake Of Tears-ului de după Headstones. Deci pot muri pentru Greater Art şi Headstones, dar restu' e pentru...nu ştiu, generaţia pop-rock. Multe melodii le poţi pune nişte beat-uri house in plus şi le poţi băga in discotecă.
Acum Greater Art e fonomenal, insă nu cel mai bun in gen. Headstones e opera lor de artă. Aici au reuşit să imprime emoţie atat din vocal cat şi din instrumental.
Apropo, Black Mark ( casa de discuri cu care au avut probleme) era proprietatea lui Borje Forsberg, nimeni altul decat tatăl lui Quorthon, mai bine cunoscut sub numele de Bathory.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Ian 18, 2006 1:35 pm

[quote="Venin"]Vorba unui grup ce nu-l apreciez : "spun nu" Lake Of Tears-ului de după]
generatia pop-rock?! sa inteleg ca tot asa ii judeci si pe katatonia si anathema, ulver si the gathering etc.
m-am cam saturat sa combat atitudinile "ce album de kkt. numai instrumente trendy pe el si partituri de muzica disco. la gunoi cu el! "
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Venin » Mie Ian 18, 2006 3:39 pm

Pai cam aşa ceva. Dacă nu e bun, nu e bun şi gata (cel puţin in cazul meu).
Wednesday,nu implica Anathema sau Katatonia in asta. In afară de Judgement şi A Fine Day To Exit, Anathema s-au prezentat impecabil. E una din formaţile mele preferate in privinţa depresivităţi ( chiar şi sub deathmetal sunau bine ). A Natural Disaster a fost un motiv de bucurie in plus pentru fani ( căci cele două albume mai sus menţionate chiar c.caseră steagu). Comparaţia Lake Of Tears - Anathema e firească, insă după mine Anathema incă face rock ( eu i-am numit simplu : Pink Floyd-u l modern ), in timp ce LOT prinde de ambele picioare muzica pop.
Cit despre Katatonia actuală...o variantă ceva mai slăbuţă a Anathemei (nu am ascultat foarte mult), dar vechia Katatonia...tot respectu.
Cu Ulver nu ştiu cum mai merge treaba, nu am ascultat decat pană la Nattens Madrigal şi nu inţeleg ce legătură au cu treaba asta. S-au dat cumva pe pop ?
The Gathering nu au scos decat un album demn de toată lauda: Always, restu' ştim cu toţi.
Să concluzionez. Nu mă deranjează muzica bine făcută. Spre exemplu Mortiis ( pană la The Stargate, inclusiv ) e genial, şi nu e rock. Important e să aibă profunzime ( in treaba asta cu slow/depresiv/etc. ), ori Lake Of Tears-u de după Headstones foarte rar ( da, sunt cateva piese ca Pagan Wish ) care reuşesc aşa ceva.
Parerea Mea.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Ian 19, 2006 1:06 am

esti groaznic de subiectiv cand afirmi toate astea...ceea ce caut eu sa subliniez este ca nici una din trupele de care am vorbarit noi aici nu si-a incheiat/ratat cariera o data cu trecerea la un stil mai domol (care nu e nici pe departe pop) ci doar s-a orientat catre un alt gen de public, continuand sa exprime ceva prin muzica lor, poate intr-un mod mult mai matur decat inainte ce necesita alt mod de abordare. ca au dezamagit sau nu fanii trv...o fi alta poveste, eu una ma consider "bivalenta".
daca nu e neaparat metal nu inseamna ca e automat gunoi...eu asa vad lucrurile and i keep an open mind. :)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Cynyc » Vin Ian 20, 2006 9:50 am

Lake Of Tears in Romania, 11 martie 2006!!!!
Detalii pe http://www.metalfan.ro
Cynyc
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 20, 2006 9:45 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Iceblast » Vin Aug 25, 2006 10:27 am

Venin scrie:in timp ce LOT prinde de ambele picioare muzica pop.


Super. Ii chem eu pe LoT, tu le chemi pe Cheeky Girls, si dam o petrecere la mine! Mi se pare cam jignitor sa spui ca Lake of Tears canta pop. Da ma rog. Macar adu cateva argumente.
Am ascultat Black Brick Road. Nu mi se pare cine stie ce in comparatie cu alte albume de-ale lor, dar e destul de bun. Melodia mea preferata e A Trip With the Moon (don't know why).
Eu nu stiam ca au fost in Romania in martie. Au mai venit pana la urma, ca vad ca nu a scris nimeni nimic despre concert? Si daca da, ce impresie v-au facut?
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Aug 25, 2006 10:37 am

normal k au venit :D
au venit, concertul s-a tinut la sala de sport din agronomie, a fost foarte inghesuit, sold out, cu multi din oras si provincie venit pe la usi cu gandu sa intre cunva, k tot romanu, da nu s-a putut (aia e, ghinion de nesansa). in deschidere au fost voices of silence shi celelalte cuvinte. personal, prima mi s-a parut bunicica, in timp ce a doua m-a chinuit ce nu se puate spune... pe urma, au intrat lake of tears, care au avut parte de un public foarte, foarte entuziast, care le canta versurile, am inteles k trupa a fost extrem de impresionata de public si atmosfera, deci, cine shtie... poate ai shansa sa ii vezi data viitoare, daca va mai exista o data viitoare... :) au cantat un playlist echilibrat, de pe toate albumele... uite playlistul, daca erai interesat...

1. “To die is to wakeâ€Â
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Vin Aug 25, 2006 11:15 am

Iceblast scrie:Super. Ii chem eu pe LoT, tu le chemi pe Cheeky Girls, si dam o petrecere la mine! Mi se pare cam jignitor sa spui ca Lake of Tears canta pop. Da ma rog. Macar adu cateva argumente.


argumente: ultimele lor albume. structurile liniare vers refren vers refren, faptul ca au devenit nitel comerciali, si structura simplista si pop-ista a melodiilor..
Iceblast, pop nu e doar Cheeky Girls sau Britney. vezi exemplu anumite melodii Tiamat, ca tot e concert.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Iceblast » Vin Aug 25, 2006 11:52 am

Multumesc, Shaki. Ma bucur ca a iesit bine. De obicei aflu cand e un concert important, nu stiu de ce nu am auzit de asta. Probabil eram prea absorbit de Depeche Mode in perioada aia. Numai la asta ma gandeam. Oricum, poate or sa mai vina. Ma bucur ca au revenit dupa acea despartire. Cat despre noul album, stiam ca trebuie sa apara in curand, luna asta sau luna viitoare, dar a fost amanat. Acum mai putem astepta un pic.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Iceblast » Mar Apr 03, 2007 11:02 pm

Am facut rost de albumul Lake of Tears! :dap: Acum sa il si ascult.
Avatar utilizator
Iceblast
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Apr 05, 2007 7:43 pm

hehe, eu l-am ascultat. foarte frumos. 'like a leaf' mi-a dat fiori :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

yupi

Mesajde Tachyonix » Sâm Apr 14, 2007 2:19 pm

Avem noroc si noi taranii care n-am reusit sa intram data trecuta la concert, vin baietii in toamna din nou :P
Tachyonix
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 20, 2005 11:51 am
Localitate: Inca nu stiu

Mesajde noOne2 » Mar Iul 24, 2007 10:37 am

eu primesc avertisment, da' popo de pishatcash sau cum il cheama nu???
ROCK ON BOYZZZ!!!!
http/www.fanclub.ro/showthread.php?t=18750
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Mesajde ivone » Joi Sep 13, 2007 9:52 am

poze profi cu LAKE OF TEARS facute la LOT OF RAGE gasiti la http://www.carteadenisip.ro (galeria foto)
ivone
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Apr 23, 2007 10:01 pm
Localitate: PLOIESTI

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator