Voci masculine deosebite din rock.

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde nocturna » Joi Feb 12, 2004 11:16 am

Darth scrie:Fred Durst are si el o voce placuta

sigur ca da, atunci cand n-o apropie de fun microfon.
-Daniel Brennare (Lake of Tears)
-Cavanagh si nu mai stiu cum (Anathema)
-Joacim Cans (Hammerfall)

-discutabil
-vez ca ie mai multz cavanagh. cre'ca ala de-l cautzi tu e vincent.
-mai degraba timo kotipelto sau tony de la sonata arctica

fata cu lichinparc, stai jos ca maine/poimaine ajungi adult duamnefereshte shi descoperi ca n-ai invatzat nimica.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde ColdHell » Vin Feb 20, 2004 8:52 pm

da... tipu de la anathema are o super voce!
Inchide ochii si arunca-te in gol e singura ta sansa s-arati ca ai control
Taci, nu vorbi. Nu vreau sa mai aud nici urletul din mine stins pe asfaltul ud
[Luna Amara]
Avatar utilizator
ColdHell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:00 am

Mesajde Darth » Joi Mar 04, 2004 1:10 am

nocturna scrie:sigur ca da, atunci cand n-o apropie de fun microfon.


e uite ca mie imi place si atunci cand o apropie de microfon...mi-a placut cand a cantat wish you were here cu aia de la goo goo dolls atunci cu 11 septembrie si imi place si piesa asta de la the who (behind blue eyes)...e parerea mea...tu poti sa ai alta parere

nocturna scrie:-discutabil
-vez ca ie mai multz cavanagh. cre'ca ala de-l cautzi tu e vincent.
-mai degraba timo kotipelto sau tony de la sonata arctica


- discutabil? aceeasi chestie...daca mie imi place nu e obligatoriu sa-ti placa si tie...adica tu spui o chestie doar asa ca sa ai de cine sau de ce sa te legi. Evident ca e discutabil...dah....
Mie imi place ca are timbru misto si mi se pare super ok...tie nu-ti place fiindca probabil ai vrea sa aiba intinderea vocala a unuia gen freddie mercury....problema ta

- mersi de info

- mai degraba...nici un mai degraba...iarasi iti spun, este parerea mea...solistii astia imi plac MIE...deci nu imi spui tu ca mai degraba nu stiu cine...tu poti sa spui solistii care iti plac tie si fi sigur ca nu o sa-ti spun eu ca vreunu dintre ei e naspa.
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde Darth » Joi Mar 04, 2004 2:11 am

simi scrie:ai ascultat vreodat linkin park la mxim ?
acolo sa vezi voce adevarata de rocker.
cred ca pe Chester nu-l intece nimeni la capitolul 'a urla'


Io inteleg ca-ti place linkin park ca si mie imi place...da a spune ca pe copilul ala nu-l intrece nimeni la urlat e chiar o dovada de lipsa de cultura muzicala...asculta si tu greii rockului...taticii ca sa spun asa (Plant, Coverdale) sau daca vrei putin mai dur un Dickinson si o sa vezi cum pot ei sa urle...si pe bune...pe scena...nu pe CD
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 04, 2004 9:30 am

no, treia sa spui de la inceput catz place linchinparc ca nici nu ma mai oboseam.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Mar 04, 2004 2:22 pm

Mah, ce ma nedumereste pe threadul asta e cum ii pune lumea alaturi pe Coverdale si Gillan... Daca e sa ascult unul dupa altul un album Deep Purple cu Gillan si apoi unul cu Coverdale, ultima formula iese rau de tot in dezavantaj. Incercati sa comparati "Machine Head" sau "Fireball" cu "Burn" sau "Stormbringer"; ultimele doua suna cam prea "obisnuite" in comparatie cu primele doua.

E adevarat ca e si vina lui Glenn Hughes, dar ca voce nu-i poti compara pe cei doi; Gillan e cu adevarat deosebit. Coverdale e de multe ori secant, cateodata il imita pe Plant in mod absolut evident.

Darth, sunt o mie de melodii rock pe care le auzi la radio si vocea suna bine/acceptabil, aici era vorba de "voci deosebite". Btw, stii originalul de la "Behind Blue Eyes"?

De Roger Chapman a zis cineva pana acu? E vocalul de la Family, un tip capabil de niste modulatii de-ti sta mintea-n loc. Are o melodie in colaborare cu Mike Oldfield, "Shadow on the Wall".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

sugarles

Mesajde Ruxandra » Joi Mar 04, 2004 7:18 pm

o voce deosebita are solistul acestui grup.Sau cel putin asa mi se pare.Puteti sa-i gasiti in eMule.
Ruxandra
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 04, 2004 12:59 am
Localitate: Spania

Mesajde nocturna » Vin Mar 05, 2004 9:36 am

stefan scrie:ce ma nedumereste pe threadul asta e cum ii pune lumea alaturi pe Coverdale si Gillan

lasa mah ca se puate shi mai rar, cum ar veni clapton, rea shi malmsteen.
stefan scrie:Are o melodie in colaborare cu Mike Oldfield, "Shadow on the Wall".

io, io, io o shtiu! asha e. :D

rucsanda, sugababes? da, shi io zic.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Mar 05, 2004 3:11 pm

Sincer sa fiu, am luat toate posturile la rand si nu vad sa-i fi pus cineva pe astia doi pe acelasi podium. Vad doar niste enumerari de nume de solisti vocali si niste top-uri... In rest, de acord cu stefan.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Al3x-LAZ|ALU` » Sâm Mar 06, 2004 12:53 am

o voce sooper tare (si care nu suna ragusit) mi se pare a lu' tom delonge (blink182).
si mai imi place vocea lu' joel madden de la G.C. (canta un pic pe nas, sau cel putin asha mi se pare mie). Din rocku' vechi nu pot sa zic vreun solist fiindca n-am ascultat
Al3x-LAZ|ALU`
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 06, 2004 1:02 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde a6d6d6a » Mie Mar 17, 2004 11:28 pm

vocea care m-a impresionat cel mai mult-Max Cavalera(ex Sepultura)
la noi se pare insa ca promite si Igrisan :N
born stubborn
a6d6d6a
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 08, 2004 10:42 pm
Localitate: iasi

Mesajde cubu » Joi Mar 18, 2004 12:02 am

Daca zici tu ca promite, hai sa-l credem pe cuvant...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde alter ego » Sâm Mar 20, 2004 7:05 pm

Cateva nume care ar trebui sa se afle pe lista (pe unele le-au mai zis si altii, imi cer scuze daca le repet):

Jon Anderson (Yes), Bono (U2), Ian Gillan (Deep Purple), Freddie Mercury (Queen), Steven Tyler (Aerosmith), Anthony Kiedis (The Red Hot Chili Peppers), David Gahan (Depeche Mode), Ozzy Osbourne (Black Sabbath), Marc Bolan (T.Rex), Robert Plant (Led Zeppelin), Billy Corgan (The Smashing Pumpkins), David Lee Roth (Van Hallen), Michael Hutchence (INXS), Justin Hawkins (The Darkness), Jack White (The White Stripes), Matthew Bellamy (Muse), Gregg Lake (Emerson, Lake & Palmer), Paul Rodgers (Free; Bad Company), Chris Cornell (Soundgarden; Audioslave), Zack de la Rocha (Rage Against the Machine; Audioslave)

BTW, desi The Who imi plac, ceea ce n-as putea spune despre Limp Bizkit, in ceea ce ma priveste prefer versiunea "Behind the blue eyes" a lui Fred Durst (ceea ce e mare lucru, pentru ca in general nu dau nici doi bani pe reinterpretari)
alter ego
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:18 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde b0nechina » Sâm Mar 20, 2004 7:17 pm

Zack de la Rocha - Audioslave? :con:
Am I missing something here?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde alter ego » Sâm Mar 20, 2004 7:42 pm

b0nechina scrie:Zack de la Rocha - Audioslave? :con:
Am I missing something here?


Oops, cred ca ai dreptate, am incurcat borcanele, daca ma gandesc mai bine s-ar putea ca de fapt ceilalti membri de la Rage sa se fi dus la Audioslave. Stiu ca s-a zvonit multa vreme ca Zack va face echipa cu Chris Cornell, sau poate Chris trebuia sa ia locul lui Zack in Rage. Uite, acum zau ca nu mai stiu. Daca stii mai bine, spune-mi si mie cum a fost de fapt, ca vad ca le cam zapcesc. De fapt n-am ascultat niciodata Audioslave, nici n-am avut ocazia si nici nu m-au prea incurajat opiniile altora. Stiu ca fanii celor doua trupe au fost destul de dezamagiti de ce-a iesit.
alter ego
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:18 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde b0nechina » Sâm Mar 20, 2004 9:32 pm

Phew, mi-a venit sufletul la loc, credeam ca se intampla niste chestii care imi scapa mie...
D-apai eu n-am auzit niciodata de o colaborare Cornell - De la Rocha (nici nu vad cum ar fi posibila), numai un zvon ca noul vocal de la RATM va fi Cornell... pe urma am auzit de Civillian, apoi ca Civillian nu mai exista, si in cele din urma am pus mana pe Audioslave. Care m-a impresionat. Nu stiu cum o fi sa asculti albumul din prisma unui fan RATM, insa ca si fost mare iubitor de muzici din Seattle nu am ramas dezamagita, ba dimpotriva.
Vezi ca exista un subiect despre asta aici: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=10221 si inca unul despre Rage tot undeva pe "Rock strain".
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Mar 24, 2004 12:52 pm

can't say i agree... nu ma dau in vant dupa cei de la rage... si audioslave shi nici nu prea cunosc combinatiile existente intre ei dar oricum
bono kiar are o voce remarcabila... ;o :A :B greu de descris in cuvinte...
i will follow until i will find the place where the streets have no name
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde gil_blas » Joi Mar 25, 2004 2:05 pm

in primul rand se pare ca sunt uitate marile voci ale rock'ului. ma refer la cei care au influentat definiv maniera de abordare a vocii in rock. robert pland, ian gillan, david coverdale, paul rodgers, elvis presley, peter gabriel etc. acestia sunt numai o parte a celor care au format generatii de alti vocalisti de rock si nu numai si avut la propriu de un cuvant greu in muzica.
gil_blas
 

Mesajde nocturna » Joi Mar 25, 2004 2:19 pm

gil_blas scrie:robert pland

LOL
asta o fost din ciclul: Deep Zeppelin. :D:D:D:D
si nu numai si avut la propriu de un cuvant greu in muzica.

asta e grea de tot. n-am intzeles nica.

deep zeppelin rulz!! :D:D:D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Mar 25, 2004 2:38 pm

alter-ego,pruobabil ca io`s unu din cei mari fani Rage de pe fanclubu asta:D,da cu tuate astea nu pot sa zic ca Zack are voce deosebita.De fapt ie greu sa spui ca are voce.Ca MC ie bunicel,puate chiar mai bun ca unii hip-hopperi da in rest scartzie.Marel lui noroc a fost ca a avut in spate uo trupa de meseriashi care l-au sustinut puternic..
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gil_blas » Vin Mar 26, 2004 7:16 am

nocturna noapte buna! plad nu poate fi decat robert iar cuvantul cu vocea se insoteste. daca esti uimit sa afli aceste chestii ar trebui sa iti faci o verificare a nivelului tau de perceptie a lucrurilor.
gil_blas
 

Mesajde b0nechina » Vin Mar 26, 2004 10:37 am

Deci, nush' ce sa zic, da' "marile" voci n-au fost uitate chiar de tot, care numai eu am amintit despre domnul Roberd Pland si despre domnul Paul, si as fi zis si de tati Coberdale, insa mi-am amintit cum suna in concert la Bucuresti si am renuntat.

Gare la noi la oaza se forbeste mai be naz, bei nogturno, si d-aia iez litere la gare nu de ajtebti.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mar 28, 2004 3:26 am

tot ma gandesc si nu pot intelege cum oameni ca solistii de la asa zise "formatii" gen Manowar sau Judas Priest, why not Cradle Of Shit sau Hamerfall pot fi propusi pentru titlul de voce masculina deosebita.

voi chiar nu stiti ce e aceea muzica, right ? i thought so.

oricum, votul meu merge de departe pentru Michael Allan Patton(full name), solistul de la Mr.Bungle si Faith No More(printre altele). As vrea sa vad un alt cantaret capabil sa interpreteze atatea stiluri diferite, si sa aiba un timbru vocal macar asemanator cu cel al domnului Patton.

Mult in urma ar fi Maynard James Keenan, Chino Moreno si Robert Smith.Daca nu stiti cine sunt acestia, ramaneti mai bine la Hamerfall si Maiden :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde gil_blas » Dum Mar 28, 2004 4:03 pm

whatever problema este ca "asa zisele formatii" cam stau la baza intregii muzici a anilor pe care cu glorie o traim cat despre vocile anilor '90 si 2000 nu am zis nimic caci asta este generatia voastra si mi se pare normal sa o bagati in seama mai mult decat altele mai vechi. eu incercam sa readuc in actualitate ceva voci mai vechi fara de care oamenii de care vorbeai nu ar fi existat sau ar fi cantat romante sau o muzica oprita undeva in timp... whatever nu confunda ce iti place tie cu o suma de valori atemporale. lasa timpul sa decida cine are 'au ba valoare
gil_blas
 

Mesajde whatever » Dum Mar 28, 2004 11:18 pm

stau la bazele muzicii....e un pic cam mult zis.Deci sa o luam asa : ce au facut pentru muzica Iron Maiden, Hamerfall, Judas Priest, Manowar sau Moonspell ?(afara de o grosolana bataie de joc). Queen sau Rolling Stones da, sunt de acord, sunt formatii imense, care au scris istorie, avand solisti deosebiti. Daaaaaaaar, nu confunda lipsa de talent pentru genialitate(da, urasc heavy-metalul si sunt obiectiv)

Timpul a cam decis valoarea lui Patton. Ah, chiar, si cine a mai facut un cover live dupa Glorybox? Nu stiu cata lume s`ar incumeta sa canta piesa aceea dupa Beth Gibbons, dar Patton a reusit, si in opinia multora a interpretat-o chiar mai bine.(by the way, Faith No More sunt generatia 80, desi au cunoscut consacrarea-ma rog...niciodata nu au fost cine stie ce faimosi- in anii 90)

oricum, inteleg ce ai urmarit, initiativa e chiar interesanta, din mai multe puncte de vedere.Doar pentru statistici, daca te referi la voci vechi as opta pentru Mercury.

ps - cu tot riscul de a fi luat in colimator de fanii Maiden sau Judas raman la parerea mea ca ceea ce fac ei NU e muzica.Sorry guys, dont get to upset :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Mar 29, 2004 9:29 am

mi-am facut revizia tehnica anuala de perceptzie a lucrurilor shi am fost uimit(a) sa aflu cata muzichie cunoashte unii oameni care este cu totz perceptorii intactzi shi care se pricepe. indubitabil, care shtie, shtie.
gil_blas scrie:plad nu poate fi decat robert

speram ca la urmatoarea strigare sa nu iasa plat! gil_blas, ofera-tz placerea de a-tz da singur doo palme shi sa mai treci pe la cursurile de deep zeppelin. :D

next:
whatever scrie:ce au facut pentru muzica Iron Maiden, Hamerfall, Judas Priest, Manowar sau Moonspell ?(?(afara de o grosolana bataie de joc)

in primu rand inshiruirea ta e umpic cam deplasata. nu compari mingile de golf cu merele doar pentru ca amandoua sunt rotunde.
Queen sau Rolling Stones da, sunt de acord, sunt formatii imense, care au scris istorie, avand solisti deosebiti.

shi Eminescu este poetul nepereche, shtim shi noi, suntem de acord, da' deja se cheama clishee.
whatever scrie:da, urasc heavy-metalul si sunt obiectiv

poi prin excelentza totz cei care urasc hevi metalu sunt obiectivi. shi daca-l urashti trebe ca tz-a facut ceva fuarte fuarte nashpa.
(nici macar nu lashi impresia ca ai fi obiectiv.)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Mar 29, 2004 10:06 am

voi chiar nu stiti ce e aceea muzica, right ? i thought so.

Sorry guys, dont get to upset


No, la arad se vorbeshte numa' in engleza, mai ales pe forumul asta care, intr-adevar este englezesc, te-ai prins din prima.

pai draga atotstiutorule, ia sa vedem cum iti sustii matale afirmatiile (asta daca nu trebe loate ca axiome), no ashe:

ceea ce fac ei NU e muzica


1. definitzi dvs muzica, pentru ca dupa definitia de dictionar, si horia moculescu face muzica

2. aratati criteriile pentru care ceea ce fac "ei" nu e muzica

3. facetzi o lista cu asa da, asa nu la categoria elitisti.

pariu ca daca dau un google o sa gasim supermercantilism la "cei" care in opinia dvs nesustinuta argumentat nu fac muzica?

p.s.no, chino moreno nu au colaborat cu Korn si Deftones? da, aia da muzica ... noroc ca s-au mai spalat cu Sepultura.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Lun Mar 29, 2004 10:17 am

Sepultura? nu mah ca aia e cah.

ca mi-ai adus aminte, shi Jimmy Page a avut un feat. cu Pipi Didi shi de asemenea cu magistralul Fred Durst, reluand nishte piese mai vechi semnate Led Zeppelin: Kashmir, respectiv Thank You. io una recunosc ca m-am cam suparat atuncea, da' cu tinpu' mi-a trecut.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Mar 29, 2004 10:31 am

ce au facut pentru muzica Iron Maiden, Hamerfall, Judas Priest, Manowar sau Moonspell

Au marcat 3 goluri in meciul contra desenului
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde GreyV » Lun Mar 29, 2004 9:00 pm

Chestia cu cele mai deosebite voci e relativa, pt ca fiecaruia ii place alta trupa.Prin urmare treaba e relativa.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron