Voci masculine deosebite din rock.

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde DaniFilth » Joi Sep 23, 2004 8:44 am

Deci aici as putea spune ca unele voci pe care le voi enumera n-au nici o legatura cu ce imi place mie ca muzica, ci doar ca voce, dar tot consider ca multi ar putea scoate ceva mai bun din ei, cei care au voci mai speciale. Here it goes: pai ar fi ala de la The Darkness (pacat de formatie,ca-i naspa), ala de la A, de la Green Day mai ales, si in primul si in primul rand, Dani de la Cradle Of Filth :D:D(ce-as putea sa zic si io, sunt obsedat)
DaniFilth
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:19 am
Localitate: In videoclipu` Born in a burial gown

Mesajde smile_away » Mar Noi 30, 2004 10:46 pm

voce masculina din rock care suna... intr-un fel :):) ...aparte cred ca e Anselmo de la "Pantera" ...apoi a solistului de la "Faith No More". parerea mea...aprobati-ma sau contrazice-ti-ma!:)cu argumente!:) :rulz:
smile_away
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 30, 2004 9:59 pm
Localitate: iasi

Mesajde Breathtaker » Lun Dec 06, 2004 3:06 pm

mai, nu tiu numele lor, da' pot sa dau cateva exemple,
tipu de la opeth , de la deftones, tool, pantera, de la muse ,de la nirvana, daa, kurt kobain ?(daca am scris bine (:| ), nenea de la anathema, beatstakes , lacrimosa, my dying bride, megaherz,cruxshadows, si asa mai departe. ;t
cloud come, shove the sun aside
Avatar utilizator
Breathtaker
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Noi 20, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Mar Dec 14, 2004 9:49 pm

voci deosebite sunt multe, ideea e sa fie si bune.
printre cei care au revolutionat conceptul de voce in _rockul_modern_(nu neaparat in ordinea asta)
Mr. Mike Patton (FNM)
Mr. Serj Tankien (SOAD)
Chino Moreno (DEFTONES)
Jon Davis (KOrN)
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Dec 15, 2004 12:35 am

depinde ce intelegi prin modern, ca Patton canta inca din 85, ceea ce i`ar face oarecum si pe Hetfield si pe Mustaine si pe Bon Jovi moderni.

Davis imi place si mie destul de mult, dar iarasi trebuie sa remarc, live suna destul de prost. Si de asta il apreciez pe Patton asa de mult, pentru ca intotdeauna, indiferent ca era vorba de Bungle, fnm, fantomas, dillinger sau altii, live el a sunat impecabil.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Mie Dec 15, 2004 10:18 am

da, ai dreptata in leg. cu Davis, live e un pic penibil...
ziceam de Mike Patton ca e modern in sensul ca a fost ahead of his time cam tot timpul, si si-a pastrat originalitatea...
P.S. So play the violins! :)
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Dec 15, 2004 10:57 am

Sebastian Bach ex-Skid Row :D bai ce voce avea omu' ala... (ma rog, inca mai are)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Mie Dec 15, 2004 1:05 pm

nush...no offence dar mie aproape toate vocile heavy imi par la fel. si nu foarte masculine :)
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Dec 15, 2004 1:11 pm

SB are o voce misto, putea sa cante si opera ;) - merge si la balade si la piese mai grele

Non-heavy atunci? solistu de la Samael :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Dec 15, 2004 1:44 pm

sebastian bach are o voce deosebita...un timbru cu totul masculin...
io nu sunt mare ascultatoare de heavy, dar atsa-i una dintre vocile care imi plac foarte mult...
o voce non-heavy...desi s-ar putea ca danone sa-mi dea cu ceva in cap...pt ca e feminina...dar e masculina pana in maduva oaselor...angela gossow-arch enemy...
demonstrati-mi se simte vo urma de feminitate si imi retrag afirmatia...
dintre solistii de la anthema pe cine preferati...pe vincent cavangh sau pe darren white?
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Dec 15, 2004 1:50 pm

wednesday scrie:demonstrati-mi se simte vo urma de feminitate si imi retrag afirmatia...


baga-i mana in sutien si p'orma retrage-ti afirmatia
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Dec 15, 2004 2:04 pm

mai bine-n chilotei ca transsecsualii are si tzatze si mataranji ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mie Dec 15, 2004 2:14 pm

numai aia pre op, nene aiule
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde wednesday » Mie Dec 15, 2004 10:38 pm

well...io ma refeream strict la voce...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Dec 15, 2004 11:31 pm

'Liviutz[SPAZ scrie:']da, ai dreptata in leg. cu Davis, live e un pic penibil...
ziceam de Mike Patton ca e modern in sensul ca a fost ahead of his time cam tot timpul, si si-a pastrat originalitatea...
P.S. So play the violins! :)




afara de o mica perioada cand il imita pe Kiedis ;-) Dar in rest sunt total de acord, Patton e un geniu muzical.

alta voce care imi place destul de mult ii apartine lui Billy Corgan.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Joi Dec 16, 2004 4:21 pm

corgan are nazalizarea aia specifica grunge "weeeeaay mussst neveerr beaay alaawwwnnnnnn" dar e mai misto decat Cobain, de ex.
Mai e de mentionat dl Phil "Ragushila" Anselmo, cel putzin inainte sa se tampeasca de tot (nu ca n-ar fi fost pe aproape mai tot timpul), mai ales pe Vulgar Display Of Power. Una dintre cele mai hardcore voci din non-hardcore :D
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde black_heaven » Vin Dec 17, 2004 11:28 am

eu nu prea i-am ascultat live dar imi plac:
solistul d la Anathema-are o voce speciala, Jonathan Davis, James Hatefield, kurt Cobain, Max Cavalera, Bono, Anthony kiedis , Tom Delonge shi Ville Valo, nu neaparat in aceasta ordine....... shi sa nu uit Chester da! chester! are super voce shi e unul dintre putinii pe kre ii stiu cum canta live shi un profesionist (comercial sau nu) din toate punctele de vedere...
Avatar utilizator
black_heaven
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Dec 17, 2004 4:07 pm

care dintre solistii de la anathema?
vai mie... chester... :bleah:
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Vin Dec 17, 2004 6:11 pm

trebuie sa recunosc ca, in ciuda faptului ca ceea ce canta e vax albina, toti din LP sunt meseriashi ca si instrumentisti. Cat despre Chester, e un supervocal. A nu se confunda calitatea si directia compozitiilor cu calitatea si tehnica interpretarii, respectiv potentialul vocal. Chester asta e unul dintre cei mai tari, din toate pdv, vocali EVER.
In plus, ascult cu placere LP live in Dallas, nu pentru ca mi-ar place piesele (fiindk nu-mi plac deloc), ci ca luare-aminte la cat de bine, corect si cu feeling se poate canta live. Pe releasul ala dau clasa multor trupe care canta muzica buna dar live sunt...ahem.
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Vin Dec 17, 2004 6:22 pm

pe mine ma plicitseste sitilul sau...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde black_heaven » Vin Dec 17, 2004 6:27 pm

cred k dintre solistii d la Anathema imi place mai mult Darren White, dar nu sunt sigura k e el pt k nu stiu prea bine kre e kre........
shi wednesday..... chiar ai o problema... gusturile nu se discuta dar Chester se poate clasa chiar pe I loc in topul celor mai bune voci live! asculta shi ai sa vezi, eu am inregistrate niste concerte live kre m-au facut sa devin fan LP in adevaratul sens al cuvantului shi kre m-au ajutat sa-mi dau sema de valoarea lor
Avatar utilizator
black_heaven
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Lun Dec 20, 2004 8:46 am

black_heaven scrie:cred k dintre solistii d la Anathema imi place mai mult Darren White, dar nu sunt sigura k e el pt k nu stiu prea bine kre e kre........
shi wednesday..... chiar ai o problema... gusturile nu se discuta dar Chester se poate clasa chiar pe I loc in topul celor mai bune voci live! asculta shi ai sa vezi, eu am inregistrate niste concerte live kre m-au facut sa devin fan LP in adevaratul sens al cuvantului shi kre m-au ajutat sa-mi dau sema de valoarea lor


#-o tu ai ascultat vodata anathema in intreaga ta viata???
postul tau nu o dovedeste deloc...ma indoiesc ca ai sa intelegi la ce ma refer...
ma abtin sa mai comentez in legatura cu chester...e inutil...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Dec 21, 2004 3:05 am

whatever scrie:vai, ce stiam ca o sa se enerveze lumea pe mine. A fost amuzant oricum Bun...argumente doriti, umm... de ce oare ? nu aveti urechi ? Uite ... ideea e ca gusturile se discuta, clisheu e "gusturile nu se discuta",dar oricum nu cred ca se poate ajunge la un consens.Practic am scris aici ceea ce am scris dintr-un masochism imbecil poate, ca sa observ reactiile adverse.Urasc heavy-metalul pentru ca reprezinta ce urasc mai mult in rock : jegosi nespalati cu late pana la fund, care dau din capete ca niste magari pe niste ritmuri agasante, in timp ce solistul urla despre lanturi, razboaie, metale, sex, droguri si in cazurile mai putin evoluate dragoni sau elfi. Oricum, unii adora asa ceva, so ... eu prefer sa raman cu fnm si jane`s addiction.(criteriile pentru care ceea ce fac nu o consider muzica se regasesc mai sus)


buuuun, lista : asa DA : Faith No More, Red Hot Chili Peppers, Primus, Jane`s Addiction, Pixies, Infectious Grooves, Tool, Sonic Youth, The Cure, Soundgarden, Pearl Jam, etc.

asa NU : Iron Maiden, Judas Priest, Manowar, all black metal, Hamerfall, In Flames, Crematory, etc, etc, etc

Chino Moreno nu au colaborat cu Korn si Deftones, pentru ca din pacate el e doar o singura persoana.Oricum, am priceput ideea, da, el e solistul din Deftones, a colaborat si cu Tool printre altii, mie imi place vocea sa foarte mult, that`s why he got my vote

ps - nu imi place Eminescu, e un plagiator.
pps - ce parere aveti de vocea lui Chris Cornell ?


Ma vor ierta forumistii pt ca dezgrop un mort, dar nu ma pot abtine.
whatever, esti departe tare. In vremuri medievale, se purta intoleranta. Chiar si in vremuri mai recente, dar este apanajul tiranilor. "Urasc heavy-metalul pentru ca reprezinta ce urasc mai mult in rock " - consecventa, nu gluma. Ai putea sa repeti asta? Uite, multa lume sufera auzind omniprezentele manele, dar sa declari public ca le urasti, jignind atata clasa muncitoare, este lipsa de tact.Din lista cu "asa nu", am sa aleg MANOWAR - asta pt ca TRIUMPH OF STEEL m-a determinat pe mine, umilul, sa recitesc ILIADA. Fa-ti un serviciu si asculta-l si tu.
Pe urma, tema ar fi vocile deosebite, nu stilurile/trupele. Despre posibilitatile vocii lui E Adams - asculta MASTERS OF THE WIND de pe acelasi TRIUMPH..., si vei evolua.
Apoi, daca nu-ti place Eminescu, e treaba ta, se poate sa-ti lipseasca sensibilitatea necesara (ori o fi prea mic pt muschii tai, cine stie), dar daca afirmi ca este un plagiator, e semn de prostie curata. Ori ai auzit tu ceva, si te-ai desteptat subit (asta este procedura standard a semidoctului, pricepe totul fara sa mai primeasca informatiile, un soi de hiper-perceptie-receptie, mai a draq decat intuitia. Ce mai , stie tot !). Am sa-ti dau un citat: "Multe-or zice ca sunt rele / Cate nu vor intelege" - e pentru tine, pastreaza-l, te defineste (de la cine l-o fi copiat, prebeuranul asta de Eminescu ?)
"Practic am scris aici ceea ce am scris dintr-un masochism imbecil poate, ca sa observ reactiile" Mare-i laboratorul tau, Doamne. Dar rogu-Te, inchide naibii poarta ca sa nu mai sara prostii peste gard. Si la treaba cu "imbecil" - in sfarsit, ai si tu dreptate, chiar ca miroase a imbecil pe aici. De unde draq ?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Dec 22, 2004 1:53 am

si tu ce mai vrei ?

vii si ma insulti, cand eu nici nu am zis nimic de tine, dezgropi un conflict fara nici un rost, cand puteai foarte bine sa imi dai mesaj pe private daca nu iti convenea ceva. NU SUPORT TRUPELE mentionate la categoria NU. E treaba mea, sunt gusturile mele, nu m`am legat de oamenii care asculta asa ceva, deci tu ai sarit aiurea. Nu ai de unde sa stii cata muzica am ascultat (poate o sa te surprind daca iti zic) nu ai de unde sa stii mare lucru despre mine, tragi concluzii gresite, toate astea doar ca sa te afli in treba. Sa fi sanatos, eu ma duc sa mai ascult un pic de John Zorn si Naked City si apoi sa incerc la bass Willhelm Tell de Manowar.

ps - tu ai auzit de bun simt ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Mizery » Mie Dec 22, 2004 3:49 pm

Dudes....sunteti isterici....fiecare asculta genul lui de rock...daka iti convine e ok....daka nu...Shut the f**k up...sau sa va certati de la niste poeti sau autori sau mai sti eu ce...unii au rabdarea si sensibilitatea necesara sa citeasca poezii,altii nu....dar poate cei din urma au alta cupatie la fel deeducativa sau cum vreti voi sa o numiti...faza e...pana la urma...ca....fiecare dintre noi ar trebui sa respecte gusturile celuilalte si daka chiar nu ii convine sa nu discute sau pur si simplu sa nu se apropie de celalalt...binenteles ka suntem aici sa ne spunem parerile dar intr-un mod destul de civilizat...mai ales ptr ka presupun ka nici un om de aici nu are 10 ani....rockul e ceva sacru la fel ca poezia,ca eminescu...daka nu ai citit niciodata eminescu nu ai dreptul sa spui ka e un plagiator sau nu te poti lua asa de un om doar pentru k nu asculta heavy...exista si alte genuri de rock care sunt chiar super bune...so...nu sh care e mai destept de aici dar voi vedea in curand...pentru ca acela va ceda primul...si il va lasa pe celalalt in batjocura lui...am terminat....
undefinedundefinedThe thing which feeds me destroys me!!!
Mizery
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 21, 2004 11:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Joi Dec 23, 2004 10:29 am

someone pls come back on topic
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde screenager » Joi Dec 23, 2004 9:33 pm

Jeff Buckley avea o voce deosebita,dar nu era exclusiv "rock" si din nefericire(foarte mare nefericire,cel putin pentru mine) a cam murit.odihneasca-se in pace.
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Dec 29, 2004 5:08 am

Murray Head - a facut o treaba nemaipomenita pe "Jesus Christ Superstar", cred ca a fost (pe JCS, si prin natura/amploarea rolului) mai la inaltime decat Gillan.
P'orma Chris Rea, are si el o voce adevarata, pacat ca nu canta nimic interesant.
Whatever, faca-se voia ta, vei avea PM;
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde mal » Mie Dec 29, 2004 1:35 pm

Ar fi multi dar preferatul ramane Layne Staley.De la noi Rini(Dirty Shirt)are o voce aparte,inconfundabila pentru cine l-a ascultat
frozen in the place i hide
not afraid to paint my sky
with some who say i've lost my mind
mal
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 01, 2003 10:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde SwanHeart » Sâm Ian 01, 2005 9:52 pm

Marco Hietala d la Nightwish si Tarot, Ville Valo d la HIM, Toni Kakko d la Sonata Arctica, Heikki d la Twilightning si cam asta ar fi... cred
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator