Voci masculine deosebite din rock.

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde b0nechina » Joi Dec 04, 2003 6:44 pm

Haidi, ma, bre, dana, ca nu te-am contrazis, am scos si io o duda, si-asa-s varza la stilurile astea, nu ma impac defel cu ele, acuma ma persecuti si matale si faci mistou de batranetile mele... ;P

De King Diamond nu zic nica, nici nu mai tiu minte cum suna in cele 3 piese pe care le ascultai io acu o mie de ani.
La capitolul Geddy Lee va rog sa va abtineti, am o cunostinta care se minuna: "ce, asta e barbat? puteam sa jur ca-i femeie!", si-acu' imi creste tensiunea pana se umfla vena...
Voci bune... nu stiu, is multe, in principal d-alea "ragusite" de-l enerveaza pe Gabyzzu (btw, ieri parca a fost ziua lu tata ozzy). In general ce consider eu voce buna nu are musai legatura cu virtuozitatea, nu ma intereseaza sa acopere douaj de octave, ci sa ma gadile frumos la stomac.
Una din cele mai bune voci ale ultimilor ani, obiectiv vorbind, este a lui Chris Cornell, insa NUMAI pe album, iar o voce excelenta care suna intotdeauna bine live este a lui Steve Hogarth de la Marillion. Culmea, astia doi nici nu-s ragusiti! :o

PS La oldies but goldies intra un Paul Rodgers (nu stiu de ce tocmai dansul, insa mereu l-am iubit) si pentru ca a zis cineva de Plant... auzii acu multa vreme o poveste care spunea ca intr-un concert prin state (al zeppelinilor, duh!) s-a taiat brusc corentul si-au ramas cu sculele decor si sala in bezna.
Domnul Plant, ca sa nu se oftice boborul, s-a apucat de cantat "unplugged" :D si anume fara microfon. Si cica asa un volum avea, ca acoperea bine mersi toata sala, si asta fara sa raga precum magarul. Acuma, o fi doar legenda, cine stie, ca n-am vreme sa gugalesc.

PS Valeu, muica, am zis de Hogarth si n-am pomenit de Fish, o sa-mi caza mainile si-o sa le fac vreascuri de foc! Care va sa zica, domnul Fish e pe primul loc, poet, scriitor si cantautor care de la patrusopt incoace cu clopoteii dinga-linga...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Dec 04, 2003 7:29 pm

Iggy Pop, Lou Reed, solistu de la Korn ( am vazut un concert Icon metallica in care Korn au cantat One shi i-a dat gata pe metalici - maxim respect!)
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

aaa...

Mesajde wednesday » Vin Dec 05, 2003 2:35 pm

aaa...pt. o anume mortiSHa_addams care m-a deranjat in mod deosebit prin faptul ca a scrs mortiCIca cu sh... poate ca asha o fi vrut dar mie mi se pare prea tzaranesc pentru finetzea pesronajului
shi mi se pare ca ar fi un fel de lipsa de respect...
asha ca o rog sa plece de-aci cu blasfemiile ei cum ca villI nu villE vallo ar avea voce buna... ma abtzin sa comentez in continuare...
pentru ca nu ar trbui sa ma agit atata cu incultura unor fantome(a se citi neadevaratzi) ca ea...
una peste alta ma impresioneaza vocea lui hetfield cand rosteshte:
"hold my breath as i wish for death" shi oricum mi se pare unul dintre ceim mai adevaratzi vocalishti
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Dec 05, 2003 2:43 pm

shi continuarea...am apasat fara sa vreau pe "trmite"...
nu mi se pare ca tipul de la korn are vocea mai buna de cat hetfield(ce blasfemie!), e vai steaua lui... daca tu crezi ca one suna mai bine in varant korn... parerea ta dar vocalul de la korn suna nashpa pe compozitziile prorpii... cred ca aici se face diferentzierea intre el shi hetfied...
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Dec 05, 2003 2:51 pm

Iar tu ai scris Miercuri cu m mic o sfidare impardonabila adusa celui ce i-a tinut de urat lui Robinson. Ce treaba are asta cu threadul de fata ?

Incearca sa lasi comentariile de genul asta pt threadurile/ forumurile adecvate.

PS: langa trimite este si edit.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Dec 05, 2003 2:57 pm

pentru cele de mai sus are un mic avert pe threadul aferent.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Draga Miercuri!

Mesajde piskeshu » Vin Dec 05, 2003 3:01 pm

Daca citesti ce-am scris o sa vezi ca n-am ziz ca unu e mai bun ca altu sau ca o trupa e mai buna ca alta! Daca le-a placut la metalici, inseamna ca prestatia n-a fost tocmai de caca, nu crezi?
Alta voce: solistu de la Type O' Negative - scoala mortii din morminte!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Dec 06, 2003 1:24 am

precum spuneam... si la categoria vocilor ragusite (ptiu 80% sunt asa... da , ce statistici exacte am) se afla multi cantareti care imi plac. unii care au un volum deosebit, altii care pur si simplu ma incanta cum ar fi ozzy.
l-am ascultat si pe nick cave care de asemenea imi place.

Dar, eu raman fanul vocilor feminine.

scuzati-mi incoierenta si eventualele greseli de ortografie ori punctuatie dar is incredibil de adormit si nu am vrut sa inchid pana nu las aici ce am avut de zis.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde wednesday » Mar Dec 09, 2003 1:26 pm

aaa...
dap peter steele scoala mortzii din morminte shi aci nu te pot contrazice nici daca-sh vrea... e pur shi simplu criptic(brr ma trec fiorii cnd ma gandesc)
p.s. in caz ca n-atzi realizat nick-ul meu vine de la un pers din fam. addams shi nu are vreo legatura mijl. sapt... shi cum sunt un fan al familiei addams mi-a sarit in ochi at. cand tipa aia a scris cu "sh"... end of story
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde jiji » Mar Dec 09, 2003 1:50 pm

Chiar eram curios cand o sa-l aminteasca cineva pe Plant. Bine ca a aparut altfel ma-ntrebam daca nu cumva ceva e wrong pe aici.
In general nu-mi plac tipii care se iau prea in serios cand canta. Si acuma topu meu (evident ca nu numai vocea conteaza (ce, e opera?) ci vocea + restu bandului + etc):

Plant
Sting
Bono
Anthony Kiedis
Mike Patton
Layne Staley
tipu de la Placebo
tipu de la Smashing Pepeni
si mai sunt

aa, Bon Scott, era sa-l uit
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Dec 09, 2003 1:51 pm

E mai usor de scris miercuri decat wednesday ( cred ca l-am scris de 3 ori mai repede!). Merci, nu mai stiam cum il cheama pe om. Parca era shi model la un moment dat, daca nu ma inshel...
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Dec 10, 2003 12:13 pm

da a pozat in "playgirl" prin '97, din pacate n-am vazut niccodata pozele...
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Sâm Dec 13, 2003 11:49 am

Cum n-am mai stat de o carca de vreme pe net in general si pe roace in mod special, va jur ca acum inainte sa intru vroiam sa fac un thread asemanator, dar ceva in genul top 10 cei mai buni vocalisti din rock... Asta din cauza ca acu' ceva vreme Tzapinaru il injura pe Dio, ceea ce o consider o blasfemie... Ma rog, ia uite neamule cam care e parerea mea despre unii vocalisti:

1. Robert Plant
2. Ian Gillan
3. Freddie Mercury
4. Ronnie James Dio
5. Geoff Tate
6. Tony Martin
7. David Coverdale
8. James La Brie
9. Zachary Stevens
10. Bruce Dickinson

Amin!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Faded Existence » Sâm Dec 13, 2003 10:15 pm

Tough one

sunt multi
(nu in ordinea scrisa)

Bon Jovi
Solistul (rusine mie nu-mi amintesc numele) de la Scorpions
Solistul (>>) de la Smokie
Solistul de la Metallica
F. Mercury
Solistul Goo Goo Dolls
Bono U2
Alex Band-The Calling
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Lun Dec 15, 2003 5:53 pm

Ce grosolanie din partea mea sa nu-l amintesc pe solistul trupei Manowar -- Eric Adams,pe Alice Cooper shi de ce nu pe Eric Clapton(cu toate ca s-ar incadra la chitarishti celebri,alaturi de Chris Rea shi Yngwie Malmsteen).Cam atat,dar sigur o sa revin!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Dec 15, 2003 9:58 pm

Initial trimis de The Spider
Ce grosolanie din partea mea sa nu-l amintesc pe solistul trupei Manowar

mai degraba, ce grosolanie din partea ta sa-l amintesht!
Eric Clapton(cu toate ca s-ar incadra la chitarishti celebri,alaturi de Chris Rea shi Yngwie Malmsteen

da mah, ca Jimi Hendrix n-o fost decat taticul si mamica lor la un loc. mama lor de chitarishti! shtim, o scapare din partea ta, te iertam.
Clapton n-o fost el mare lucru de vocal. alta scapare, te iertam si de data asta. sper sa apreciezi amabilitatea ce am afishat-o. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Dec 16, 2003 1:21 am

Lasa mai Naituiso astea, dar sa-l pui la acelasi nivel pe Chris Rea (!) cu Malmsteen... :con:

Mai sus am facut topul ala dupa cat de bine i-au inzestrat mamele lor naturi, dupa cat de tehnici sunt, etc... Dar mai exista si alte voci placute, cum ar fi de exemplu Peter Hammill de la Van der Graaf Generator, Jon Anderson de la Yes sau Frank Bornemann de la Eloy... Hai si Geddy Lee de la Rush, cu voia lui stefan... :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Dec 16, 2003 8:52 am

Eric Clapton(cu toate ca s-ar incadra la chitarishti celebri,alaturi de Chris Rea shi Yngwie Malmsteen).


;i

clapton, rea si malmsteen la un loc? (portnoyule, asta e opera paianjenului...
eu zic ca in capul arahnidei e o varza uriasa, apropos de cei trei ... sau celebri se refera numai la faptul ca-s cunoscuti? ca asa puteai sa ii pui si pe slash alaturi de satriani, poate nu se supara nimeni ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ColaDark » Mie Dec 17, 2003 3:28 am

Mda...bun topic...putine raspunsuri coerente...
Ma rog...
Voci masculine zici,eh?Ce zici de astea?

Eric Adams - Manowar...Asculta Nessun Dorma daca nu ma crezi
Danny Cradle - Cradle of Filth...Nu-mi place trupa cine stie ce dar totusi tipu face treaba cu vocea...
Freddie Mercury - Queen ...Cine a zis de el de bine,avea dreptate
(in legatura cu vocea....in rest...)
KEMPES - xCargo...se vede ca se ocupa si de versuri...dupa plecarea lui trupa suna bine da versurile amintesc de clasici precum GUTZA,ADRIAN AVORTONU MINUNE etcaetera...nasol
Cristi Minculescu - IRIS ..Hei,faptul ca desi bolnav cum este tot mai e in stare sa tina o cantare ca pe vremuri inseamna mult...


Cine zicea de MALAKIAN(System of a Down)ca are voce belea?Mda...pareri si pareri...Daca chiar are voce...inseamna ca nu prea o etaleaza...cui ii place...fie la ei acolo!!!
ColaDark
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 17, 2003 3:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Floriris » Mie Dec 17, 2003 10:44 am

-Marilyn Manson
-Alice Cooper
-Brian Johnson - AC/DC
-Freddie Mercury - Queen

-Cristi Minculescu - IRIS
-Igrisan (Baciu) - Cargo
-Rocca - Firma
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

dany cradle(!)-loool

Mesajde wednesday » Mie Dec 17, 2003 1:16 pm

hello tipu de la cof nu se numeshte dany cradle ci dani filth!!!
dar totushi deshi este un vocalist bun... nu prea se incaderaza in
discutzia asta... care este dedicata vocalishtilor celebrii care au facut istorie... iar mr. filth n-a ajuns inca la performantza asta... daca totushi vres sa dai un exemplu de voce de black adevarata... dead de la mayhem... car e e considerat ca cel mai bun vocal black
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Dec 19, 2003 11:44 am

sau andrei rusu(agathodaimon, ra)
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Dec 21, 2003 9:08 pm

Coverdale shi Mick Jagger(pe care vad k nu l-a amintit nimeni pana acuma)cred ca ie primii pe lista mea,apoi intr-o ordine aleatorie(adica cum imi vin in cap) as zice Mike Patton de la Faith No More,Hutchence(asta se pune la rock?)Bono ,Morisson shi Knopfler.
I`m soft ,i know:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Monolith » Mie Dec 24, 2003 9:57 am

1.Plant
2.Gillan(Deep Puprle)
3.Rod Evans(Deep Purple)
4.Anderson(Yes)
5.Marc Bolan(T.Rex)
6.Bono
7.Jeff Buckley
8.Cat Stevens
9.solistu de la Nazareth
10.solistu de la Porcupine Tree
Zoso's back to rock'n'roll
Monolith
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 09, 2003 5:35 pm
Localitate: deep beneath the rolling waves

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:19 pm

Initial trimis de wednesday
da a pozat in "playgirl" prin '97, din pacate n-am vazut niccodata pozele...

http://www.staticbeth.com
O sa le gaseshti acolo, daca nu leshini mai inainte
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:20 pm

Ralf Scheepers de la Primal Fear si Halford
si Jim Gillette de la foarte raposata trupa Nitro- tipul care spargea pahare cu vocea
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Darth » Lun Ian 19, 2004 4:43 am

Ok o sa incerc si eu da imi plac atat de multi incat o sa incerc sa-i grupez pe categorii:

I. Solisti Vechi
-Freddie (super voce-cea mai tare...nu exista nimeni ca el)
-Coverdale (si asta are super voce)
-Gillan (l-am vazut la Bucuretsi si m-a impresionat la varsta lui cum poa sa cante)
-Plant (da nu ca ar avea cine stie ce voce ci pt ca suna demential in contextul muzicii Zepp, produce o atmosfera beton)
-l-as pune si pe Gilmore (nu-l pun pe Waters fiindca imi place mai mult perioada post-waters decat pink floydu' vechi...exceptia e the wall)
-Morisson (super cool tipu, timbru super si super poet)

II. Solisti noi
- Axl
-Hatfield da ca sa zic asa...mai in tinerete
-Cobain (nu avea cine stie ce voce da in schimb un timbru foarte misto)
-solistu de la Pearl Jam (imi scapa acum numele)
-Lewis de la STaind (iar si asta are un timbru de exceptie)
-si chiar daca nu prea canta el asa mult da Fred Durst are si el o voce placuta (imi place piesa asta luata de la the Who - behind blue eyes)

III. Solisti mai necunoscuti (din rockul putin mai greu)
-Daniel Brennare (Lake of Tears)
-Cavanagh si nu mai stiu cum (Anathema)
-Joacim Cans (Hammerfall)

si ar mai fi cativa (vreo 20-30) da astia care i-am scris imi plac in mod deosebit....restu nu mai stau sa umplu 10 pagini...alta data
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde simi » Mie Feb 11, 2004 12:37 pm

ai ascultat vreodat linkin park la mxim ?
acolo sa vezi voce adevarata de rocker.
cred ca pe Chester nu-l intece nimeni la capitolul 'a urla'
simi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 12:35 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde wednesday » Mie Feb 11, 2004 12:56 pm

jesus christ!!!!!!! nu credeam ca cineva poate sa posteze asemenea blasfemii... asha ca young lady... pune mana shi asculta ceva mai adevarat
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Feb 12, 2004 2:55 am

simi, iti recomand cu drag sa te uiti sau sa asculti si tu un concert Linkin Park... oarecare... O sa ai surpriza sa vezi ca baietasul ala nu mai "urla" pe scena asa ca pe album... Computator rules!!!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori