Pantera

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Care considerati ca a fost cauza rupturii din PANTERA?

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Dec 15, 2004 7:35 am

Phil Anselmo
3
23%
Darell si Vinnie
3
23%
Existenta proiectelor personale ale membrilor
6
46%
Lipsa fanilor
1
8%
 
Voturi totale : 13

Pantera

Mesajde Judge_Aris » Dum Dec 21, 2003 7:29 am

O trupa cu adevarat BETON a ajuns la sfarsit! :(
Din pacate, iata ca se confirma chestia aia "o minune nu dureaza o vesnicie" Cu toate ca nu au fost niciodata pe la noi au avut o gramada de fani (inca mai au) Pacat.... suntem cu totii dezamagiti de aceasta ruptura.....Se pare ca Phil a luat-o razna, din pacate, drogurile reusind sa schimbe un om puternic vesnic energic intr-un loser (este parerea mea personala care se bazeaza declaratiile facute de Phil in persoana) Ceea ce a insemnat o prietenie si apropiere rar intalnita , s-a transformat intr-o dezamagire...:( Pe de-o parte Phil a ales SUPERJOINT RITUAL pe de alta parte, Dime si Paul au decis sa ramana in aceeasi barca!
Rex a ramas undeva neutru....rupt de ceea ce a insemnat odata PANTERA.
Iata mai jos si un extras dintr-un interviu dat de Phil:

"Ex-PANTERA/current SUPERJOINT RITUAL singer Philip Anselmo has slammed his former bandmates over their suggestion that his ongoing substance abuse and alcohol problem have affected his performance to such a degree that he is now "much less than subpar at what he does" than he used to be during PANTERA's heyday.

Speaking to Revolver magazine for its February 2004 issue, ex-PANTERA/current DAMAGEPLAN drummer Vinnie Paul said of Anselmo, "[In the years that followed Phil's 1996 drug overdose] he was very private about [the fact that he was using drugs again]. I don't know if he was using the whole time or what, but it got to the point where I didn't know which Phil was gonna show up to the gig. One night he would walk in and be a f**king animal. The next night, I'd walk backstage and he'd be lying in the corner and he'd say he was tired. I will never take anything away from that dude from when he was at the top of his game, but where he's at right now, I think he's much less than subpar at what he does. I have a hard time watching him when I see him on MTV talking about SUPERDOPE RITUAL, or whatever they're called, and he can't keep his f**king eyes open."

Asked by SMNnews.com to comment on Vinnie Paul's statement, Philip said, "I just hear a big and sad yellowbelly crybaby f**kin' knowing that his meal ticket is in a different f**kin' band, and... [long pause] You would have to know those fellows to really understand where I was coming from — they're scared of their own f**kin' shadow. And, all that said, I wish them the best of f**kin' luck. I still love 'em.

"For Vinnie Paul's information and anybody else who would like to know, I've been f**kin' stone-cold sober for f**kin' two years — I feel like a f**kin' boy scout, for God's sake," he continued. "And f**kin', you know... I can have a couple of beers, let's get it straight.

"There was another thing brought up in that interview where Vinnie Paul said that he knows how to stop drinking, you know, and they can control themselves. And magically [ex-PANTERA guitarist] Diamond Darrell didn't answer a f**kin' thing. You know why that is? Because his f**kin' friends have to carry him f**kin' home every d**n night — every night on tour, he gets carried to the f**kin' bus. Now, you tell me — me f**king up one time in my life compared to his f**kin' three thousand and seven. Give me a f**kin' break, man!"

http://www.smnnews.com/sjr.html
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Judge_Aris » Mie Dec 24, 2003 3:15 pm

Hm...
Vad ca nu intereseaza pe nimeni....din pacate...ma gandeam eu... poate ca este mai bine ca nu au venit niciodata in Romania... poate nu meritam...
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Joi Dec 25, 2003 10:35 pm

Ne intereseaza bre, da ce sa poti zice... pacat.
De multe ori omu de kkt din spatele artistului f**e meciul... ca pe plan muzical io zic ca mai aveau ceva de spus....Reinventing The Steel suna brici...pesa aia de pe coloana sonora la Dracula 2000 (Avoid The Light) iar e beton.... DAR....dar.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Vin Dec 26, 2003 6:18 am

mda...Vezi tu, nu stiu ce anume asculti, am gasit pe forumul asta o grama de post-uri despre o gramada de trupe care ptr. mine inseamna zero!
sincer, credeam ca vor fi mai multe pareri la subiectul asta! Ce parere ai despre alegerea lui Dime si Paul in legatura cu DamagePlan?
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Dec 26, 2003 9:09 pm

Io ascult o gramada de trebi, printre care si Pantera.

Pareri despre subectu asta....hai sa iti spun parerea mea:
Pantera asculta in general cei care ascultau metale in perioada de aur ... cei care au crescut cu Cowboys, Vulgar si Far Beyond Driven.
Cei mai tineri (majoritari pe acest forum) au crescut cu alte greutatzi (Korn, Slipknot etc) si nu sunt interesati in mod deosebit de bucataria trupei Pantera... chiar daca le place soundul.

Se poate sa ma insel... dar eu asa vad lucrurile.

Cat despre Damage Plan nici nu stiam... am dat cu gugalu si am ascultat muzichia de pe introul saitului lor care nu suna deloc rau.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Vin Dec 26, 2003 10:00 pm

Sa stii ca in mare parte iti dau dreptate!
Am ramas surprins sa vad ca unii care asculta Slipknot, Korn si alte trebi de-astea, nici macar nu stiau de existenta Pantera!
Iar dupa ce afla spun: COOL
asa este eu am crescut cu"Cowboys..." si "Vulgar..." Ascult insa cu multa placere si Slipknot si Korn si alte trebi de-astea - ptr. simplu fapt ca suna beton iar baietii, au cu siguranta ce arata!
Despre DamagePlan am lansat un topic...
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=211728#post211728
Suna beton! Nu cred ca Dime isi va schimba optica despre cum trebuie sa sune un metal bun pe o chitara ca a lui! ;)
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde darken » Lun Dec 29, 2003 6:03 pm

Initial trimis de Judge_Aris
mda...Vezi tu, nu stiu ce anume asculti, am gasit pe forumul asta o grama de post-uri despre o gramada de trupe care ptr. mine inseamna zero!
sincer, credeam ca vor fi mai multe pareri la subiectul asta! Ce parere ai despre alegerea lui Dime si Paul in legatura cu DamagePlan?

ca nu-l vad bine pe Pat Lachman??
Phil Anselmo este pentru thrash ceea ce este Rob halford pentru heavy metal-ul "pur". Fie ca vrea, fie ca nu, Lachman, pe care nu il apreciez nici macar ca guitar player, va fi in continuu comparat cu Anselmo, si nu favorabil. Ce este pe net -audio vorbind- de la DAMAGEPLAN nu suna rau. However, considerand circumstantzele in care Lachman a plecat de la hALFORD, nu-i dau trupei prea mari shanse. A se vedea shi ce s-a ntamplat cu DIESEL MACHINE shi acelashi Lachman.
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Judge_Aris » Mar Dec 30, 2003 6:35 pm

Vezi tu.....aici este marea problema...trash-ul este ceea ce canta Kreator...spre exemplu...Phil a creat altceva un nou stil, o agresivitatea aparte, un nou curent - de fapt nu Phil ci Pantera luat-a pe de-antregu'. Au cantat PowerGroove...de-aici intristarea mea la vestea ca ei sau despartit....oricum... Anselmo incepuse sa o ia razna pe ultimele albume...."Far Beyon driven" a fost ultimul care pot sa spun cu o oarecare indulgenta ca mi-a placut...restu' cu exceptia catorva piese...geniale cei drept suna mai mult a dementa :)
Oricum regret ca nu mai sunt....
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde darken » Mar Dec 30, 2003 7:00 pm

Fiecare cu gusturile lui. NU ma omor dupa ultimele "realizari" PANTERA, dar pot sa intzeleg ca poate omul s-a saturat sa faca tot acelashi lucru shi poate vrea ceva nou. Vom trai shi vom vedea
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Judge_Aris » Mar Dec 30, 2003 10:19 pm

mda...eu am ascultat Down si sincer...am cam strambat din nas...e cam penibil fatza de ceea ce a facut pana acum cu Pantera...da ma rog...eu sunt unul singur poate ca altora le place...
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde darken » Mar Dec 30, 2003 11:28 pm

Initial trimis de Judge_Aris
mda...eu am ascultat Down si sincer...am cam strambat din nas...e cam penibil fatza de ceea ce a facut pana acum cu Pantera...da ma rog...eu sunt unul singur poate ca altora le place...

Cum genul lor the thrash nu prea se pupa cu gusturile mele, N-ash putea sa spun ca opinia mea ar avea valoare de dogma.Atata doar ca- NU-MI PLACE NICI DE FRICA!
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Aphex Twin » Vin Ian 09, 2004 4:09 am

mie mi se par supermisto...ascult si acum dupa ani buni "vulgar display of power" cu mare mare placere!
azi de exemplu dupa ce nu dormisem toata noapte a inceput un vecin sa taie sa rupa sa dreaga si innebuneam...am dat boxele la maxim si am bagat pantera...pielea de gaina pe mine...galagia s-a oprit si am adomrit supebine! :D

To see
To bleed
Cannot be taught
In turn
You're making us
Fucking hoooooooooooooooooooooooooooooooooostile
:D
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde Judge_Aris » Sâm Ian 10, 2004 8:00 pm

VULGAR DISPLAY OF POWER ROCKSSSSSSSSSSS!!!
Aphex Twin r3spekt!!!!!!!!!!!
Vulgar Display of POWER inseamna METAL!
Cel BETON sound pe care l-am auzit vreodata la o trupa!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Aphex Twin » Sâm Ian 10, 2004 10:50 pm

tare rau...si io zic ca mai exista putine albume cu un sunet asa de puternic. ascult albumu asta de 10 ani si tot nu ma satur!
...therefore there are patterns everywhere in nature.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde smile_away » Mie Dec 01, 2004 10:37 pm

pantera is the best!
anselmo rules orice ar fi facut !
tre sa-l respectam pt ce a fost si poate mai este:P
smile_away
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 30, 2004 9:59 pm
Localitate: iasi

Mesajde Desacrator » Mie Dec 01, 2004 11:51 pm

Dupa ce am auzit ca s-a spart Pantera am fost foarte ofticat. speram ca poate intr-o zi sa vina si pe la noi. de atunci n-am ascultat ce a mai scos phil sau dime ptr ca stiam ca nu o sa mai fie acelasi lucru. era trupa mea preferata de metal. dar orice ar face acum, muzica lor o sa ramana... si din cand in cand putem sa o ascultam, sa o cantam chiar si sa ne aducem aminte ce-a fost.
Desacrator
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 01, 2004 6:02 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mihai VDF » Joi Dec 02, 2004 3:56 pm

Mai departe de certurile dintre membrii trupei, noi trebuie sa luam Pantera ca un tot unitar ... iar unicul lucru apreciabil este produsul lor muzical!
Eu sunt un "fan" Pantera .... si cred cu tarie ca foarte putzine trupe au mai "ridicat valuri atat de inalte" in rock-ul contemporan!
Dintre albumele lor "Vulgar Display Of Power" mi se pare cel mai elaborat ... si nu-mi displace deloc "Cowboys From Hell" :)
Piesa pe care o iubesc ( s-a lipit cel mai tare de mine) este I'm Broken .....
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Sâm Dec 04, 2004 7:32 pm

CFH - VDOP - FBD initialele albumelor de referinta ale baietilor de la PANTERA. Cu ultimele deja o luasera razna lol.... iar primele pot sa spun ca au fost penibile... dar astea 3, vorba lui Mihai_VDF au avut un cuvant greu si au insemnat ceva distinct.
Nu stiu care a fost varza ca a votat la poll lipsa fanilor.... ala chiar nu are cultura lol
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Breathtaker » Lun Dec 06, 2004 2:55 pm

spre rusinea mea , nu am auzit multe de Pantera, dar, totusi, ce am auzit, tre' sa recunosc ca e ceva... special.
my respect
cloud come, shove the sun aside
Avatar utilizator
Breathtaker
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Noi 20, 2004 12:00 am

se pare ca sunt si altii suparatzi...

Mesajde nbm » Joi Dec 09, 2004 12:47 pm

Un individ a deschis focul asupra trupei heavy metal Damageplan, miercuri, in timpul unui concert dintr-un club din Columbus, Ohio, ucigind patru persoane si ranind alte doua, potrivit BBC.

Barbatul a tintit asupra trupei, din care fac parte si fosti membri ai trupei Pantera. Se crede ca cel putin unul dintre muzicieni se afla printre victime. Incidentul s-a petrecut miercuri seara, in timpul unui concert de la clubul Alrosa Villa, la care asistau 200 de persoane.

Potrivit politiei, barbatul a urcat pe scena si a tras in muzicieni, apoi a intors arma spre public. Ulterior, el a fost impuscat de un politist. Purtatorul de cuvint al politiei din Columbus, Brent Mull, a spus ca in club se afla cel putin un politist. "Daca politistul nu ar fi fost atit de aproape, cred ca putea fi mult mai rau", a spus el. Nu se cunoaste motivul pentru care agresorul a deschis focul.

Trupa Damageplan s-a format in 2003 la initiativa chitaristului "Dimebag" Darrell Abbott si a fratelui sau, bateristul Vinnie Paul Abbott, dupa destramarea trupei Pantera, din care au facut parte cei doi. Lor li s-au alaturat solistul Pat Lachman si basistul Bob "Zilla" Kakaha.

Pantera a fost una dintre cele mai populare trupe de heavy metal la inceputul anilor '90, ajungind in topurile americane si fiind nominalizata la Grammy in 1994 pentru "Far Beyond Driven".

http://www-personal.umd.umich.edu/~alfieii/pantera/news.htm
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Judge_Aris » Vin Dec 10, 2004 1:44 pm

Sunt plin de tristete, ura si lacrimi...
Darell odata cu plecarea lui in nefiinta a lasat un imens gol in sufletul meu..
Ptr. mine metalul a pierdut o ADEVARATA VALOARE!
Fie ca Dumnezeu sa-l aiba in paza... si sa-l odihneasca in pace!

http://www.mtv.com/news/articles/1494699/20041209/damageplan.jhtml?headlines=true
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eu_Ruxi » Mar Aug 15, 2006 1:15 am

pacat...imi pare atat de rau pt dimebag....a fost mult mai mult decat un simplu chitarist...RIP :(...si....mai e ceva....citesc pe site-uri o groaza de tampanii ,cum ca ar fi vinovat phil pt moartea lui dime si chiar my heart breaks ....mi se pare aberant sa fie invinuit phil la nesfarsit pt moartea lui....el l-a iubit ca pe un frate...da...he had some issues but who the f**K doesn't?...a avut perioada nasoala cu backpains....si, cum zicea in pantera behind the music(VH1), durerile ii cauzau izolare, distantare de restul trupei....ma intreb cand oare vinnie paul sa inceteze sa-l invinuiasa....da, phil a spus lucruri urate la adresa lui dime intr-un interviu, dar nu i-a dorit niciodata moartea lui dime...pantera e doar istorie acum...:( si...vor ramane the best mereu pt mine
eu_Ruxi
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:56 pm
Localitate: timisoara

Mesajde eu_Ruxi » Mar Aug 15, 2006 12:19 pm

a, da! si...mai vroiam sa zic...imi place down....chiar mult,,,,vibe-ul ala southern, anselmo are o voce mai domoala.....bineinteles ca nu se ridica la valoarea pantera...am cele doua albume ale lor NOLA si A Bustle In Your Hedgerow si chiar imi plac mult piesele....Anselmo ramane inconfundabil cu vocea aia a lui foarte puternica....e pacat ca drogurile l-au distrus din cauza durerilor de spate....acum el e considerat un junkie cu nasu' pe sus.....de fapt chiar nu e asa deloc. eu zic ca PanterA s-a distrus si din cauza revistelor de metale... au jucat un rol important in destramarea formatiei....nu numai proiectele lui anselmo
eu_Ruxi
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:56 pm
Localitate: timisoara


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron