Jucarii

subiecte clasice

Mesajde Delphyna » Mie Feb 25, 2004 11:11 am

Mama ce nu suportam eu jucariile! Nici cand eram mica, nici acuma... nicicand. Cum le primeam cum le faceam ceva "accident" si apoi dupa aceea devenau mai interesante:)!
Cand il mai prind si acuma pe cate un prieten venind cu jucarie pe post de cadou ma ia cu ameteli, zambesc dulce-amar si dupa cateva zile o transfer la veri, vecini care se bucura enorm.
Mi-a placut sa ma joc numai cu copii sau cu chestii improvizate de mine... nu papusi, vasute, plusuri:(.
Singura jucarie suportabila plasticata (sau eu stiu ce material va fi avand) era mingea!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde piskeshu » Mie Feb 25, 2004 11:32 am

Nici io n-am suportat niciodata jucariile de plush, iar celelalte jucarii le "foloseam" de ochii altor copii, la fel ca homosexualii care fut femei ca sa creada cei din juru lor ca sunt hetero.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mie Feb 25, 2004 12:19 pm

Pentru mine jucariile erau urmatoarele:
1 - arcuri cu sagetzi - eram indieni veritabili.Nenoroceam toate copertzile de caiete shi cartzi pentru a face fulgi la sagetzi
2 - cazemate
3 - liane care le agatzam prin pomi - Tarzan era mic copil pe langa noi
4 - mashinutze,baraje,pescuit, chestii care nu se fac la orash.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Feb 25, 2004 2:05 pm

Ba ce baraje faceam shi io pa vremuri. Noi nu ne prea jucam cu arcuri, ci cu prastii si cu lemne (deseuri) de la fabrica de mobila din orash. Cu lemnele astea - "sabii, lanci, sulitze" ne cotonogeam unii pa altii de numa numa. Ne mai dadeam in freza unii la altii shi cu cartoane facute sul , care e fuarte dureroase.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Feb 25, 2004 2:30 pm

Cind am implinit opt'shpe ani, am primit de la ai mei un urs de plus, mare si galben, care a capatat numele de Bozzo

si io am acas un urs verde pe numele lui bozo. cu un singur z ca nu-i zic boţo .

si mai ie un caine de plus numit Michiduţa.....

ambele animale nu e proprietate personala, adica e ale lu consuartei, dar io le sunt naşul
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Feb 27, 2004 5:40 pm

E adevarat ca e mai interesant pentru un copil sa se joace fara jucarii... sa si le descopere singuri.
Ce jucarii am iubit: un calutz de lemn, rosu, in primii ani ai copilariei, de pe care am cazut de atatea ori, un bebelus pe care l-am hranit cu cartofi si apoi l-am curatat cu pix, si l-am stricat (si mi-a parut rau...), o papusa mare frumoasa, blonda pe care am primit-o de la tata , soldateii de plastic care erau 'la moda' cand eram mica, si mai tarziu doua papusi Barbie...
N-am fost baietoasa, dar m-am jucat de toate, inclusiv fotbal, numai ca-i faceam sa piarda, ca jucam mai mult de placere decat serios...
In ceea ce priveste jucariile de plus, mie imi plac. Si acum, daca le primesc cadou, ma incanta. Dar nu pot sa spun ca le-am simtit lipsa in copilarie, cand nu prea aveam asa ceva.
Oricum, eu eram cam prea sensibila si interiorizata in copilarie, asa ca nu m-am inteles extrem de bine cu copiii, si n-am amintiri chiar foarte fericite. Dar, ca sa fiu sincera, pe ansamblu a fost OK.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Vin Feb 27, 2004 9:43 pm

Noi in copilarie ne alergam cu castane, era o placere sa ne fugarim, faza tare era ca baietzii gasisera la un moment dat pezervative, le-au umplut cu apa si ne alergau pe noi fetele......
Tin minte ca ne-aduceam de-acasa jucariile, aveam cescutze, farfurioare, cutite mici din plastic si in spatele blocului ne faceam rastaurant:)..masutele erau din cutii mari de dulciuri aruncate de la buticuri,..tin minte si buticul de unde le procuram , se numea Gargantua haha... clinetii plateau cu frunze si mancarea era din pamant:)
...
La Casa Universitarilor am gasit o rulota nu stiu exact cum se numeste, unde stau muncitorii, am maturat-o, aranjat-o frumos si acolo era locul nostru de intalnire ne placea sa ne jucam in incinta gradinii de-a regizorii.."Jurasic Park"..hehe...

Nu mai vorbesc de verdeata din fatza Ateneu-lui roman, era batatorita din cauza fotbalului, ne placea seara sa ne jucam vatza-ascunselea, ne ascundeam printre boschetzii mici ..si cateodata ne faceam si cazemate....eram doua tabere...mereu ne harjoneam....*p...

Am multe amintiri din copilarie dar consider ca aici este locul nepotrivit de a le posta..
:)...

Oricum cert e ca am avut un childhood frumos...

Nanooky..
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Joi Mar 04, 2004 1:14 pm

Am un urs care e aproape de varsta mea.Nu i-am dat niciodata un nume.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Joi Mar 04, 2004 7:30 pm

Draga Netko, sa stii ca am avut si eu papusa de-aia de pisla ca a ta, numai ca avea salopeta cu gluga (asa credeam eu ca e imbracata) de culoare rosie. Poate de-aia sa fi chemat-o Lili, in loc de Jilly; sau poate n-oi fi inteles eu bine, mica si proasta cum ma aflam. Mama, ce n-am putut suferi papusa aia! Avea asa un zimbet parsiv desenat pe fata si se uita intr-o parte, ca si cum ar fi facut tot timpul haz de tine cu altcineva. Normal ca la scoala ea primea notele cele mai proaste, pe cind Mirela, care era o finuta (avea par lung si ochi sensibili, ginditori, avea insa si defectul ca o striga mereu pe maica-sa- unde s-o fi ascuns femeia aia fara inima, nu mi-am dat seama niciodata!), sau Zmeurel, ursuletul cel mai destept si mai intuitiv al tuturor timpurilor, luau numai 10! Fiind foarte obraznica, Lili a mincat multa bataie si, fiindca tot nu se cumintea, a capatat o zgirietura foarte adinca in frunte. Dar toti ceilalti sint intacti si inca veseli, desi blanitele le sint putin cam invechite; se bucura ca niste timpiti cind mai vin pe-acasa sa-i bag in seama!
Acum imi pierd vremea cu trei desteptaciuni- uite, ii afisez aici sa-i fac de ris!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde 7vies » Mie Mar 17, 2004 10:46 pm

-cind eram mic (vreo 2 ani)am primit un donald mare drept cadou...cadoul a tinut vreo 2minute caci mi-am bagat dintii in el...de atunci ai mei au lasat-o mai moale cu jucariile si cadourile...
-am avut zeci de masinutze (imi placeau alea mici,nu-mi plac masinile mari)
-aruncatul cu pungi cu apa de la balcon a fost un adevarat sport in sc.generala (detin
recordul in materie-peste 20 de litri lansati dintr-un singur foc...adica 8 pungi mari umplute ochi ,lansate impreuna cu inca 3 nebuni........deh,fetele care si-au primit baia au cautat-o cu luminarea)
-deja ma apuca nostalgia ....acum joaca se face cu computerul
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Re: Jucarii

Mesajde oribilulmosh » Mie Aug 17, 2016 10:22 am

Mosh horrible hahah In categoria jucarii mici,dar foarte frumoase....am 2 animalutze foarte dragi mie...primite la Happy Meal,la McDuck's.

1. Winnie Pooh ,ursuletzul meu preferat din cartzile pentru copii (a se vedea pe literatura) . Imbracat cu hanorac din piele de tigru. De ce asta ? Pentru a fi tigrul fericit...ca nu e singur in padure.

2.Timmon,prietenul lui Pumba din Lion King.

Aaa....si mai am un strumf,tot de la Happy Meal. Dar nu e asa frumos..ca precedentzii doi.

Cam atat


http://unsitedeJucarii-si-Jocuri/
Ultima oară modificat de kant emir pe Vin Aug 19, 2016 3:52 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: reclama
oribilulmosh
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 17, 2016 10:12 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori