Razbunarea.Placerea regilor sau arma prostilor

subiecte clasice

RAZBUNAREA.Placerea regilor sau arma prostilor?

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Dec 25, 2002 11:46 am

Placerea regilor
12
75%
Arma prostilor
4
25%
 
Voturi totale : 16

Mesajde clumsy » Lun Aug 25, 2003 10:23 pm

Totdeauna am fost foarte razbunatoare.Nu stiu de ce.Poate sunt prea orgolioasa.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Matrashita » Mar Aug 26, 2003 12:43 am

IN trecut nu eram delok razbunatoare si acceptam multe din partea persoanelor din jurul meu,iar daca ele imi faceau rau sufeream in tacere si inghiteam in sec.
Acum mi-am dat seama k am devenit f razbunatoare tocmai din cauza rautatii oamenilor.
De multe ori razbunarea mea e neinsemnata pe langa ce patesc ei mai tarziu dintr`un motiv sau altul independent de mine.
Insa imi place sa cred k pedeapsa aia e trimisa de Cineva de Sus care totushi vede si rasplateste raul cu rau .
Intotdeauna am considerat k o persoana care mi-a facut rau cu buna stiinta va primi mai mult rau decat a facut.
Dar consider razbunarea dulce...k pe o forma de eliberare ...
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Sunt pentru Razbunare

Mesajde Love2Fly » Mar Aug 26, 2003 9:48 pm

Razbunarea pentru ca daca intorci si celalalt obraz vei fi lovid neincetat toata viata asha ca la orice lovitura trebuie sa ripostezi inzecit...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

To be or not to be ?

Mesajde Misti_k » Dum Noi 16, 2003 3:12 pm

Mda... era un proverb ("Ce tzie nu iti place altuia nu-i face") care este valabil in cazul razbunarii. Desi cand te razbuni pe cineva te simtzi triunfator nu cred ca pentru cei din jur care te privesc si te analizeaza (logic ca sunt multzi care n-au ce face si se baga peste tot) pari la fel de "cool". Plus ca numanui nu ii place ca sa plateasca pentru ce a facut. Oricum fiind o persoana razbunatoare (si la fel o persoana care plateshte pentru razbunari) zic ca razbunarea e si placerea regilor dar si arma prostilor, depinde de contextul in care ma aflu.
Life is a lesson, u learn it when ur thrue :)
Misti_k
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 16, 2003 1:46 pm
Localitate: Romania-Arad

Sunt de acord cu...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 08, 2004 1:44 am

Steinhardt. Ce sa zic, daca tu poti fi atata de bun ca atunci cand un om iti face o rautatzenie, shi tu incerci sa il /o schimbi aratandu-i calea cea buna, crd ca e mult mai bine decat cand te razbuni cu toate ca te simtzi uneori ca l-ai putea omori(la figurat) pe unu/a, dar nu e bine.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde babyanca » Joi Mar 04, 2004 2:14 am

crazy_felina scrie:Cred ca nimeni nu poate sa spuna ca nu si-a dorit vreodata sa se razbune pe cineva... Nu cred!Insa sunt convinsa ca nu de fiecare data v-a reusit,iar daca a-ti avut, totusi, noroc cum v-ati simtit?Triumfatori, victoriosi in fata celor mai slabi sau v-au cuprins remuscarile?
De cate ori v-ati luat dupa zicala"cine sapa groapa altuia cade kiar el in ea"si v-ati lasat cauza nerazbunata?
Asadar, ce e razbunarea?Placerea regilor sau arma prostilor?
si daca sunt amandoua, in ce consta diferenta dintre ele?


Draga felina, nu stiu daca este arma prostilor... si nici placerea regilor poate nu e, dar din moment ce ea exista de atata timp.......eu stiam vorba asta un pic altfel......ca fiind placerea zeilor, oricum ideea e aceeasi. Revenind, razbunarea este ca si dragostea, cantata in multe din epopeele antichitatii, oare de ce?
Pentru ca omul, atunci cand este nedreptatit, simte nevoia sa indrepte situatia. Nimeni nu se razbuna decat atunci cand a fost intr-adevar ranit, cand o anumita fapta a avut repercursiuni asupra starii lui, deci este normal ca acest om sa doreasca sa indrepte situatia. Si o razbunare bine gandita iti poate aduce intr-adevar satisfactii regesti.... daca o faci ca un rege, adica demn, si inteligent atunci este o placere.... dca o faci prosteste, fara sa gandesti, actionezi instinctual, este o arma.. care te raneste tot pe tine :-;
[size=84]Nimic nu e imposibil... poate doar un pic dificil[/SIZE]
Avatar utilizator
babyanca
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mar 03, 2004 12:00 am

Mesajde Delphyna » Vin Mar 05, 2004 4:38 am

Despre razbunare!
In cazul meu numai de rau! Nu e placere regeasca, nu e arma (nici macar a ) prostilor. Eu una am fost o fiinta extrem de razbunatoare si in caz ca cineva s-a gasit sa-mi lipeasca o palma m-am asigurat in timp ca i-a parut mai rau decat ar fi visat... nu dau exemplele concrete ca ma ingrozesc si acuma!
In timp rezultatul a fost teribil de rau pentru mine... desi nu mai aveau cum sa se
(re)intoarca impotriva mea ... efectiv mi-am dat seama ca au fost cele mai tampite chestiuni ce le-as fi putut face vreodata! Iar oamenii pe care i-am atins in furia razbunarii nu meritau deloc asa ceva...
Ma rog... in timp efectele s-au diluat substantial.
Gustul razbunarii e placut pe foarte scurta durata si extrem de amar in timp!
Si acuma undeva cred ca in Biblie scria ca "Razbunarea este a Domnului" care Domn... e greu de spus... ideea e ca eu o sa-i las pe altii sa se razbune!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde nodingat » Lun Iul 26, 2004 2:22 am

este cea mai mare dovada de slabiciune...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Lun Iul 26, 2004 2:24 am

razbunarea este cea mai mare dovada de slabiciune...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Mar Iul 27, 2004 1:39 pm

Niciodata nu m-am rezbunat pe cineva pentru ca nu suport starea de dupa...am remuscari si nu pot! Razbunarea e cea mai mare dovada de slabiciune iar iertarea este o virtute! daca iti face cineva rau stai linistit si asteapta pt ca roata se intoarce de 10 ori mai repede decat s-a invartit inainte! o spun din propria-mi experientza! AM vrut sa fac rau cuiva si pana la urma tot mie mi l-am facut!

" A FI BUN=a fi in armonie cu tine insuti
" A FI RAU=a fi in armonie cu ceilalti
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

arma proshtilor

Mesajde Shaki » Mar Iul 27, 2004 2:18 pm

De ce sa te razbuni? Oricata satisfactzie (bolnava) ai avea... se mai repara ceva din raul pe care ti l-a facut celalalt, primul? Sau doar se amplifica totul... si pana unde?... Eu asa gandesc. Prefer sa nu ma razbun.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Dum Aug 01, 2004 5:47 pm

revenge is sweet. Daca cineva ti-a facut un rau, daca stai si iti plangi de mila nu te va ajuta. daca te vei razbuna iti va face mai bine. Eu unul prefer sa ma razbun. si intotdeauna am facut-o. Atunci cand cineva mi-a facut un rau, i-am facut si eu inapoi. Intr-adevar se poate ajunge la un perpetuum mobile. LA o ranchiuna si o razbunare care va tine lant. DAr nici sa stai intr-un colt, sa-ti lingi ranile si apoi sa mergi mai departe. Pentru ca unii nu pot sa mearga mai departe din cauza raului care li se face. Si daca nu faci nimic mai esti liat si de fraier. Asa ca mai bine ii arati omului care ti-a facut rau ca a facut rau cui nu trebuie. si dupa aia poti sa-ti vezi de viata ta. Asta daca nu cumva celalat se razbuna si el si apoi te razbuni si tu si tot asa. Dar, in principiu...revenge is sweet. Ill do it again, and again and again.
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Aylin » Dum Aug 08, 2004 2:13 pm

Gandul razbunarii a fost primul ce mi-a venit in minte dupa ce mi s-a facut rau pe nedrept. Numai ideea ca o sa-l fac pe acela sa sufere , sa inteleaga ca s-a luat de cine nu trebuie, ca si eu gandesc , am puterea sa actionez si nu ma voi lasa calcata picioare ma face sa ma simt mai bine. Nu trebuie sa le aratam celor din jur ca suntem slabi caci vor profita mereu , iar o mica razbunare ( sau mai mare ;y ) ii pune la locul lor, sa-si vada lungul nasului. Nimeni nu te poate tine in inferioritate fara consimtamantul tau. Razbunarea este dulce. Acum nu trebuie sa te razbuni ca prostul pentru toate nimicurile dar nici sa stai si sa iti plangi de mila cand esti luat de fraier.Era vorba aceea "Sunt capabil de bune si de rele. Dar in rele, eu sunt cel mai bun".

RAZBUNAREA REPREZINTA DOAR SETEA DE JUSTITIE RAMASA IN STADIUL SALBATICIEI
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm


Mesajde Raz van Helsing » Dum Aug 08, 2004 10:42 pm

Sunt curios cate palme primea Iisus daca nu intorcea si celalalt obraz...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Tanase » Lun Aug 09, 2004 1:01 pm

Jumatate din ele cel putin...(din palme)
Problema e ca unii nu vor sa intoarca si celalalt obraz. Spre exemplu eu.
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Lun Aug 09, 2004 10:07 pm

fericiti cei saraci cu duhu'...
intr-adevar, trebuie sa fii maestru ca sa stii sa iesi cu fruntea sus din orice rautate, fara sa platesti la randul tau cu una.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Aug 10, 2004 2:07 pm

As adauga k e nevoie de ceva maturitate k sa-ti dai seama k razbunarea nu e o atitudine constructiva, si k orgoliul e de cele mai multe ori o copilarie...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde CrAsh0v3r » Mar Aug 10, 2004 2:14 pm

"I ain't a killer but don't push me... Revenge is like the sweetest joy next to gettin' pussy"
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Tanase » Mar Aug 10, 2004 2:58 pm

gabuba scrie:fericiti cei saraci cu duhu'...
intr-adevar, trebuie sa fii maestru ca sa stii sa iesi cu fruntea sus din orice rautate, fara sa platesti la randul tau cu una.



intotdeauna platesti...depinde cat si cum platesti, dar fiecare plateste intotdeauna Gabuba, depinde cat esti in stare sa platesti pentru a iti atinge scopul
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Aylin » Mar Aug 10, 2004 6:09 pm

"Razbunarea seamana adesea cu cel care si-a muscat cainele pentru ca,
....... de fapt, cainele l-a muscat mai intai!"


Asta ar sustine ca razbunarea e arma prostului. Hmmm....nu ii dau dreptate, in cele din urma cainele a inceput. ;h
Este usor prin vorbe sa nu fii de acord cu ideea unei razbunari , oricine poate face asta, dar este greu sa-ti tii in frau impulsul de a o face. Putini intorc si celalat obraz, iar gestul lor nu este apreciat, asa ca ce rost mai are sa o faca?

"Cine se razbuna, dovedeste ca este egalul celui ce l-a nedreptatit.
Cel ce poate trece cu vederea, dovedeste ca ii este superior."


Oare asa este? Trebuie sa lupti impotriva fiecaruia cu propriile sale arme pentru a-l infrange. Si la ce iti foloseste o superioritate ce nu iti este recunoscuta de nimeni?
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde kahlan » Mar Aug 10, 2004 6:56 pm

Nu imi sta in fire sa ma razbun, sau sa ma cert de altfel... daca cineva se poarta urat cu mine sau ceva de acel gen incerc sa aflu care este motivul, poate sa indrept situatia...dar atunci cand vad ca pur si simplu nu se poate...o las balta si evit pe cat posibil contactul cu acea persoana....de la multa lume din cauza asta am primit celebrul"grow up!".
De asemenea sunt destul de credula...prea credula in unele situatii...si uite asa am avut foarte mult de regretat...multe persoane m-au facut sa sufar...etc.
Nu pot sta suparata pe cineva, oricat rau mi-ar face...in cel mai rau caz mi-e indiferent...dar nu pot uri...pur si simplu nu pot!
N-am zis ca nu ma bate niciodata gandul sa ma razbun... dar nu fac asta, pur si simplu...o data sau de doo ori m-am razbunat...pentru un moment te simti implinit dar apoi parca e mai rau!
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Aug 10, 2004 8:23 pm

Tanase scrie:intotdeauna platesti...depinde cat si cum platesti, dar fiecare plateste intotdeauna Gabuba, depinde cat esti in stare sa platesti pentru a iti atinge scopul

gresit. sau cum ar spune un mare intelept in viata 'eu te iert, nu stiu daca si Dumnezeu'. in ciuda aparentelor, poate ca esti suficient de subtil incat sa-ti dai seama la ce ma refer.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Sâm Aug 14, 2004 3:03 am

Dureaza timp, cere inteligenta si ingeniozitate, e nevoie de multa experienta pentru a te razbuna. Inca n-am apucat sa notez tot ce iti trebuie pentru a nu te razbuna...

P.S. Aproximativ cum canta si doamna deputat: "Si atunci te intreb pe tine, care-i om, ca stiu eu care-i caine ?"
Daca dovedesti iubirea unui caine si el te musca mereu, mangaie-l in continuare. Rana ta se va vindeca de la sine.
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde IrC » Dum Sep 12, 2004 12:34 am

"Fiecare palma luata, pe alte cai e data..."
Cateodata simt nevoia sa ma razbun, sa-i fac sa regrete pe cei ce m-au facut sa sufar, dar ma decid sa nu o fac.Nu e bine sa te razbuni."What goes around, comes around..."Si oricum o sa le vina si lor randul.O sa sufere si ei la randul lor.
pace
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Lun Sep 20, 2004 1:06 pm

Oricat de mult am dori sa nu facem asta, o viata avem si avem in sange dorinta asta nemasurata de razbunare. Unii incearca sa o mascheze. Altii pur si simplu nu fac nimic. Cu toate astea, toti deza magim, toti ne razbunam intr-un fel sau altul.
peace
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Matrashita » Mie Noi 24, 2004 8:40 pm

In urma cu ceva timp am crezut ca razbunarea imi va aduce intr`un fel linistea sufleteasca pe care am pierdut`o in urma dezamagirii din partea unei persoane dragi mie,care pur si simplu mi-a calcat in picioare si orgoliul si sufletul.
Am reusit sa ma razbun,facandu`i viata un calvar pt un timp,dar in sinea mea regretam faptul ca pot fii atat de meschina si de puerila cu un om care a insemnat ceva pt mine.
Si acum mai regret,asa ca am ajuns la concluzia ca razbunarea nu e chiar "placerea regilor",ci frustrarea si regretul meu dupa ce faptul a fost implinit!
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Joi Noi 25, 2004 3:14 pm

E buna si varianta ta MAtrashita. Dar in prima faza vrei sa faci rau. Deabia dupa aia iti dai seama ca nu e bine. Asa vem noi oamenii o predilectie de a distruge. mai ales cand iubim
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde old lord » Dum Noi 28, 2004 9:07 pm

uneori cred ca inteleptii sunt cel mai norocosi oameni ,eu cred ca ei pot alege ceia ce merita trait
uite ,eu sunt ferm anti razbunare ,imi place faza : eu te iert ,sa te ierte si d-zeu si sa te ierti si tu
uneori cred ca ce zis tanase e bine ,trebuie sa arati oamenilor cu nu esti fraier ,ca nu esti moale ,pentru ca daca nu arati asta iti vor mai face odata ce au facut prima data si vor rade de tine ,trebuie sa fii dur . am ajuns la concluzia ca razbunarea este uneori necesara ,dar sa fie scurta si fara victime .
o razbunare lunga e o mare prostie ,io nu stiu cum unii pot sa faca asa . chiar merita ?TOTUL ARE UN PRET PE LUMEA ASTA ,iar cei mai multi nu cred asta ,dar se intreba de ce-mi merge prost asta sau cealalta
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde pepsi_blu » Dum Ian 16, 2005 12:20 pm

mylord scrie: TOTUL ARE UN PRET PE LUMEA ASTA ,iar cei mai multi nu cred asta ,dar se intreba de ce-mi merge prost asta sau cealalta



depinde de raul facut. da, totul are un pret, in sensul ca ceea ce faci azi unuia, o sa patzesti si tu maine, din partea altcuiva. dar atunci cand ti se face un rau, constient, fara a avea vreo vina, doar pentru ca cineva te-a evaluat gresit, dupa aparente, sau, mai rau, dupa barfe, cred ca rabunarea este binevenita. o data am simtit un gust atat de dulce de triumf, ca voi repeta figura ori de cate ori si cu oricine va fi necesar. cand cineva te calca in picioare, doar pentru ca isi imagineaza ca drumul lui trebuie sa treaca musai peste al tau, pana cand viata i-o va intoarce, atinge-l acolo unde il doare pe el mai tare. precis n-o sa-ti para rau.

razbunarea este arma prostilor? ei, bine, uneori tare imi place sa fiu proasta! :* ;D
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator