Mai avem nevoie de morala ? Ce este morala ?

subiecte clasice

Mesajde sol » Dum Iun 12, 2005 9:42 pm

Am dat un exemplu la nimereala... dar <7 ani de-acasa> nu suna rau, ca varsta minima pe forum. Prioritare, mi se pare, ar fi norma dialogului si cea a zambetului: ritual de intalnire.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Iun 12, 2005 10:09 pm

Love2Fly:
Singura varianta pe care ar trebui sa o aiba in vedere un "nou-venit" este aceea de a alege forumul unde se simte cel mai bine primit si nimic mai mult - bun, asta este (evident, zic eu) punctul de vedere al unui forumist "batran". Ar fi interesanta si parerea unuia mai "proaspat" (nu doar pe FC, ci "proaspat" in "ocupatia" aceasta). Despre asa-numita moralitate a forumisticii cum comentezi?
solaris:
Prioritare, mi se pare, ar fi norma dialogului si cea a zambetului: ritual de intalnire - prima este precizata prin regulile scrise si nescrise ale forumurilor. A doua, mde, suna frumos dar nush daca merge si intr-o lume "care este". Nu ca n-ar merita sa lupti pentru asta, dar daca respectivul "zambet" devine tehnica de abordare (vezi "zambaretii" sectanti de pe la colturi - stiu, nu toti, mai sunt si sinceri printre ei) nu mai face prea multe parale. Pana la urma, politetea, chiar si rece fiind, ar putea sa rezolve mai multe decat amabilitatea "regulamentara"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Dum Iun 12, 2005 11:38 pm

Prin zambet inteleg politetea de a-ti lasa papucii plicticoshi la intrare, realizata prin oareshce artifitzuri precodate ori spontane.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Lun Iun 13, 2005 10:48 pm

kant emir scrie:Despre asa-numita moralitate a forumisticii cum comentezi?


Pai cred ca fiecare ishi aduce moralitatea pe care o detine si pe care si-a construit-o pana acum, pe forum, nu? Un om care e imoral pe strada e imoral si pe forum sau invers.
In rest....procentajul de moralitate sau imoralitate variaza si el de la un forum la altul. Nu ramane decat ca cei noi veniti sa dea verdictul inca obiectiv.... :p
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron