ce mai e prin lume...

subiecte clasice

ce mai e prin lume...

Mesajde wwritza » Joi Ian 15, 2004 12:30 pm

Ce mai e prin lume....

Am vazut un subiect asemanator dar... “ce mai e prin tzara...â€Â
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Joi Ian 15, 2004 7:29 pm

Tocmai am postat pe threadul cu ce mai e prin tara ca am ajuns de 2 zile de acasa. Acuma hai sa va zic ce vad eu in Olanda unde o sa stau o vreme bunicica si unde am stat deja 2 luni.
Am venit cam cu greata aici fiind sociabila tare de fel si temandu-ma ca nu o sa-mi gasesc persoane cu care sa vorbesc, dar m-au surprins pozitiv: sunt mai putin reci decat nemtii dupa parerea mea.
Sunt liberi nevoie mare da` mie imi place, si inca nu am vazut faze care sa-mi faca sila... stiu ca exista inclusiv posibilitatea de a consuma droguri de tote felurile si in orice cantitate te tine... ma rog asa pretind ei ca guvernul isi pune mana in fata ochilor cu degetele departate... poate am reusit sa transmit atitudinea.... si chiar daca acasa radeam cu prietenii ca "ma intorc la homosexualii mei" nu am intalnit la tot pasul... e ok citesti in ghidurile despre baruri si alte localuri ceva gen: "gay friendly" dar atata tot.
Ce m-a surprins e nivelul lor de cunostinte in engleza: de la copii pana la ultima baba care-si plimba catelul vorbesc engleza si tinerii daca nu i-as cunoaste aici as zice ca-s englezi de la mama lor... nu au nici urma de accent strain ( pentru urechea mea) ...
In alta ordine de idei: e o tara ingrozitor de dreapta... eu care am trait toata viata aspirand spre o stanca golasa sau pigmentata cu un petec de iarba ma usuc pur si simplu in mlastina asta locuita... e frumos ca au facut o retea perfecta de canale... dar atata tot!
Mancarea e ok pentru mine care apreciez mai mult chestiile ceva mai simplu gatite.... dar pentru ei ar fi un rai sa guste cateva mancari de-ale noastre... asa ca la mama acasa....
O sa revin...
Deocamdata numai de bine!
S-auz si de altii!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Ce sa zic de Anglia...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:01 am

O stitzi, nu o stitzi, eu o sa va zic. O tzara unde am cunoscut foarte putini oameni maturi cu care poti sa discuti adevarat. Aicea pana shi mosnegii is mistocari, cea ce intr-un fel e bine, ca nah, mai ai spirit de viatza.
Stau intr-un oras chiar la Canal(The English Channel) shi ce pot sa zic despre el, e frumos, shi are parculetze, shi locuri de plimbat faine, dar e tare mic, shi rata de somaj e mare, shi crima. In fiecare zi sunt batai cu refugiatzi noi venitzi: kosoveni slovaci, cu lacheii englezi tineri care nu au altceva in cap decat mareatza lor Anglie, muzica Garage(care e fainutza) shi fetele. Merg pe strada shi vad cate un card de pusti din asti vreo 20, cu vreo 6 tipe de celmult 15 ani, cu care deja cred ca au "pus-o" de nenumarate ori(desi speculez).
Dar...sunt shi lucruri frumoase aicea, avem parcuri faine, unde poti sa bati o minge, sau sa joci un cricket vara. haios shi sportul asta, da sa stiti ca imi palce. Poti sa te plimbi pe plaja, sa scoti o caseta video, sau sa mergi la cateva restaurante mai misto care servesc muzica chinezeasca(eat as much as you can), sau indiana. Cand am mers shi eu pe la restaurante din alea chinezesti, unde cu £10 lire manaci cat vrei, am golit vreo 15 farfurii, de cate bunatati de ale lor.

voi reveni cu alte lucruri placute, sau mai neplacute despre Anglia.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

ce sa zic de Alaska

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 1:56 am

In primul si primul rand ca nu toti oamenii stau in igloo aici si mananca foci numai 2-3%.
Aici e cea mai mare exploatare de petrol din America de Nord.
Este cel mai mare munte din America de Nord , McKinley si alte locuri turistice extraordinare.
Oamenii sunt putin cam ciudati si trebuie sa te obisnuiesti cu aia . Majoritatea sunt ceea ce se aude in bancurile americane cu rednecks.
Oamenii in mare parte sunt destui de prietenosi deci zic salut pe strada fara sa te stie iti zambesc si alte lucruri.
Una din chestiile cele mai tari e ca foarte multi aici sunt mici intreprinzatori. Fiecare vrea pe langa servici sa isi deschida o mica afacere, oricat de mica da sa fie a lui.
Cam asta momentan.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

about London

Mesajde Mark1 » Vin Ian 16, 2004 12:59 pm

In Londra viata este mult mai agitata. Aici nu te saluta nimeni ptr ca toti sint f. ocupati, citesc ziaru' sau vorbesc la mobile, asta in City. Eu lucrez pe una din cele mai aglomerate starzi dar am un avantaj, in apropiere se afla un parc extrem de frumos si curat.
Viata noastra aici cred ca este cu putin diferita ca in tara, grijile sunt cam aceleasi, in schimb nu mai am vechii prieteni, vecinii de bloc, colegii de clasa...
Distractia noastra este sa ne intalnim cu actualii prieteni, mergem si mincam cate 2-3 ore intr-un restaurant grecesc sau chinezesc, dar mai sunt cele mexicane sau arabesti (pakistani).
Mai sint Vinopolis, unde poti bea vinuri din orice colt a lumii. Aici ma duc si mai iau o Busuioaca de Husi pe care o beau ca desert. Daca veniti la Londra nu ratati Madame Tussaud's, biletul £15, intr-adevar e mult dar o sa va placa. (btw: O atractie cam la fel de scumpa este si urcarea in turnul din Pisa, 15 EU). Face!

Am fost de curind la London Dungeon (£11) un muzeu lugubru dar care te amuza vazind niste chestii horror.
Acum este foarte frig iar cu zapada se sta cam nasol si este dupa sarbatori cand nmeni nu mai are chef sa zimbeasca.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde wwritza » Sâm Ian 17, 2004 12:28 am

anglia

Anglia nu m-a incantat niciodata dar uite ca se facu sa ajung aici si sa trebuiasca sa stau ceva ani....
Partea cea mai putin placuta este ca locuiesc intr-un orasel mik mik mik, vorba lu' sadoveanu, unde nu se intampla nimik. Obisnuita cu nebunia si agitatia din bucuresti, care n-o fi el mare metropola dar...Oraselul, de vreo 13 mii de loc, este destul de dragut, la vreo 2 mile de Silverstone. Casele fiind destul de scumpe, nu prea se incumeta multi emigranti sa locuiasca aici, asa ca majoritatea sunt englezi.....
la inceput e cam aiurea cu condusul si cand vezi toate masinile cu volan pe dreapta. Trebuie sa te uiti atent cand traversezi, ca tre sa te uiti mai intai in dreapta si apoi in stanga :)
Cu sofatul nu-i asa greu daca ai invatat pe stanga. La inceput mi-a fost mai mult frica. De-abia mi-am luat permisul in romania in vara, iar aici ar trebui practic sa invat sa conduc. Trebuie doar sa fii un pic mai mult atent si sa te concentrezi . Ma asteptam ca vitezele sa fie asezate tot invers pe schimbator, dar au aceeasi ordine....Cu permisul luat din romania am inteles ca pot conduce un an , apoi trebuie sa dau examen aici iara. Examen care am auzit ca-i destul de greu de trecut....
In rest, nu prea m-a impresionat anglia, sincera sa fiu.....ma asteptam la mai mult. emigranti multi, indieni , mai ales in londra, de ai impresia ca esti in bombay, viata destul de scumpa, vreme aiurea. De-abia a nins acum cateva zile si am vazut si eu putina zapada pe iarna asta..
la colegiul unde merg a trebuit sa platesc dublu fata de colegi, fiindca Romania nu face parte din UE, ceea ce mi se pare foarte aiurea, ca tot studenti suntem toti....whatever....
Distractiile nu sunt ca acasa, unde se facea o intalnire ad-hoc si se punea de-un chef.
Multe pub-uri, dar nu prea mai ai cu cine . Daca iesi cu engelzi, trebuia stabilit de nu stiu cat timp inainte....cu confirmari bla bla
Aici ,copiii daca vor sa mearga la un coleg sau prieten sa se joace, parintele trebuie sa trimita un bilet cu vreo saptamana inainte sa ceara voie, apoi sa primeasca aprobare de la celalalt parinte...si asta pt cateva ore de joaca....
hehe, ce vremuri prin romania.........
Cu limbile straine sunt varza, apropo de ce-i prin Olanda, sau ce-am vazut in Elvetia. Se face ceva franceza cred, asta prin liceu. Aici, cea mai mare pedeapsa e sa-i pui sa urmareasca un film subtitrat.....yeak
Copiii englezi, ciudat ,sunt foarte frumusei cand sunt mici, dar nu stiu cum se face ca populatia adulta e kiar ....nashpa.
Adolescentii, fetele grasune, generatia inca barbie si cheeky girls. Aici, am auzit, daca esti mama singura, primesti de la stat casa si o suma de bani lunar. Si de pe la 16 ani se pun pe facut copii, pt a putea fi "independente"

cam atata imi trece acum prin minte.....momentan....
ail bi bec
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

in London

Mesajde Mark1 » Lun Ian 19, 2004 3:51 pm

eu sufar dupa orasul meu de la mare. E adevarat ca aici totul pare mai altfel, istorie, traditie, curatenie. Si in Constanta este curatenie dar parca tot orasul este cu spatele la tine... si la mare. Citeva cladiri sunt luminate si alea fac nota discordanta cu cele de linga ele. In Londra este luminat totul, chiar si stilpii de iluminat ca nu cumva sa te accidentezi.

Miine va spun o istorie interesanta. ;)
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Germania

Mesajde amerigo » Mar Ian 20, 2004 7:55 pm

Eu locuiesc de aproape 17 ani in Germania. Am venit la 14 ani aici si pot sa spun ca nemtii au o imagine foarte proasta despre Romania si despre romani in general. Ei cred ca Romania este o tzara de lumea a treia in toate domeniile. Pana acum numai nationala de fotbal a Romaniei au fost cele mai bune veshti din tzara. :(
La inceput am avut probleme sa ma acomodez pentru ca ei sint foarte diferiti de romani la mentalitate. Sint foarte corecti si cit de timpita ar fii o lege majoritatea lor o accepta fara sa crishneasca. Un exmplu banal: la semafor noaptea in afara orashului, nici o pitzenie de om sau mashina. Dar nici unul nu trece pe roshu cu mashina cu toate ca poti sa vezi ca nu vine nimeni kilometri intregi.
Altfel ei sint muncitori si perfectionisti in comparatzie cu alte popoare cu toate ca se vede de cind locuiesc si muncesc asha multzi straini aici (inclusiv eu) s-a dus mama ei de "made in germany". Germania nu mai are asha un nume de calitate ca inainte.
Iar ce am observat este ca ei sint invidioshi rau de tot pe cei care au venit din strainatate shi le merge mai bine decit lor sau castiga mai mult ca ei. Te plac cind esti mic si sarac si nu esti shomer.
Nu pot sa fac comparatzie cu Romania la gen de frumusetze sau magazine, parcuri, strazi etc pentru ca nu am m-ai vizitat tzara mea de nashtere din 1992.
amerigo
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 20, 2004 6:01 pm
Localitate: Düsseldorf

Mesajde wwritza » Joi Ian 22, 2004 5:00 pm

englezii n-or avea ei telenovele, dar se uita in draci si sunt maniaci dupa reality show-uri....
Emisiuni in care trebuie sa stai treaz cateva zile la rand, cate rezisti, Pop idolul - nebunie mare cu el, swap wives- cand intre doua familii se schimba nevestele si trebuie sa locuiasca fiecare in locul celeilalte cateva zile, mai nou a aparut si Swap boss- cam aceasi chestie....emisiuni in care iti arata succesiv cum se redecoreaza o casa....., o stupizenie cu un salon de infrumusetare, unde sunt filmati non stop si eliminati pe baza voturilor cei care lucreaza acolo
....Mii de £ date pe sms in prostie....

Mark1, te asteptam cu povestea...
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

tHE Story

Mesajde Mark1 » Vin Ian 23, 2004 1:46 pm

Stateam intr-o statie de autobuz, in Londra. Doream sa fac o plimbare prin oras si profitam de avantajele de a merge la sfert de pret cu un mijloc de transport in comun. Mi-am cumparat un abonament de o zi, mi-am pregatit acumulatorii pentru aparatul de fotografiat si cu un bagaj sumar de o zi in spate, am plecat la drum. In City ai tot timpul ceva de vazut, lucruri pe care numai in Anglia le poti intalni.

In zona Westminster Abbey, un domn cam in varsta, care se afla linga mine, a inceput sa ofteze lung si apasat si parea ca priveste mai mult pierdut la cladiri decat cautand ceva anume, cum faceam eu. L-am intrebat ce s-a intamplat si parca speriat, a tresarit, s-a uitat lung la mine parca neavind curajul sa vorbeasca cu un strain si a mai oftat inca odata. Dupa citeva momente mi-a povestit ca el fusese 10 ani la rind in serviciul reginei, din 1962, acolo la palat cunoscind-o pe sotia lui cu care au trait impreuna pina in 2001 cind ea a murit. Au participat la toate evenimentele regale si in felul lor s-au simtit ca doi printi, locuind 10 ani la Buckingham servind-o pe regina zi de zi fara sa fi avut notiunea de simbata si duminica, sfirsit de program sau over-time. Mi-a spus ca a fost cea mai frumoasa perioada a vietii lor, si mai ales catedrala Westminster la care au fost de multe ori insotind-o pe regina.
Tot vorbind, ne-am imprietenit ptr o zi, amindoi neavind ce face, el s-a oferit sa-mi arate citeva locuri in oras, fiind un adevarat ghid al locurilor “regale’’. Asa am aflat ca sotia lui murise brusc de cancer, ca nu aveau copii, ca vazusera impreuna multe orase si capitale, cunoscusera multi oameni politici si actori consacrati. Multe povesti pe care n-am sa le istorisesc aici, dar marturisesc ca a fost o adevarata zi londoneza. Am fost impreuna la Westminster, Downing Street, Houses of Parliament si la Big Ben. Piccadilly, Trafalgar , Mansion House si Cathedrala St. Paul's. Am fost un norocos in acea zi. Apoi tipic pentru un englez, ne-am despartit cordial dar nu l-am mai vazut niciodata pe John.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde wwritza » Sâm Iun 19, 2004 11:49 pm

ce mai e prin lume?! in afara de campionatul european de fotbal.... :B
Pai sa va zic ce se intampla pe la Big Brother-ul din Anglia, a nu stiu cata editie. Saptamana asta in casa s-a lasat cu betie, bataie, politie, medici, intreruperi a emisiei....
Concurentii s-au luat la bataie, se pare ca prea mult alcool si multe injuraturi. Producatorii emisiunii i-au lasat sa se manifeste in voie, ca doar crestea ratingul daca era interesant.... si-au dat seama insa ca s-a ajuns prea departe. Pentru inceput au taiat transmisia, dar cei care urmareau show-ul live au putut auzi in continuare farfurii sparte, injuraturi, lovituri, amenintari cu moartea...Emisiunea a fost intrerupta pentru o ora, prima oara in isoria show-ului. Fortele de ordine au trebuit sa intervina pentru a-i linisti pe concurenti, o echipa de medici fiind chemata deasemenea pt a trata o concurenta care se pare ca suferit un atac de panica. O alta concurenta a fost scoasa din casa pentru o perioada pana cand spiritele s-au linistit.
Politia s-a autosesizat si se pare ca cei din casa vor fi investigati pentru violenta si comentarii rasiste.

Din cei 12 concurenti care au intrat in casa BB unul a suferit schimbare de sex, 2 sunt gay, unul dintre baieti este bisexual iar 3 fete sunt lesbians. :B
Prima persoana evacuata din casa a fost o fata care pretindea a fii lesbi si ca ar fi fost prostituata in adolescenta. Tatal ei inca a declarat ca si-a petrecut adolescenta intr-una din cele mai scumpe scoli internat din Anglia.

Vorba unui nene care a scris un articol despre acest incident: "oare ce-ar fi crezut un martian care tocmai a aterizat pe Pamant si ar fi urmarit pe Channel4 Big brother sa vada 'britanicii civilizati' ?"
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde proXtu » Mie Iun 23, 2004 3:02 pm

io am fost doar 7 zile in vizita prin Londra , deci pot sa spun doar cateva impresii, nu mai mult :p
primul lucru care mi'a sarit in oki o fost fetele nashpa, grase shi cu pielea gretzos de alba :D in plus, pe langa ca is nashpa se mai shi imbraca neglijent, sport cica, cu fusta si adidasi in picioare (fara sosete ;h) si cate un tricou mai scurt de sub care se itzeshte cu nonshalantza o burta in falduri :A
in pkus mi s'o parut cam vulgare fetele, baietzoase, beau cot la cot cu baietzii, etc
barbatzii mai sunt cum sunt, genul englez, mai ingrijitzi, mai mishto.
m'au impresionat pozitiv strazile, stradutzele, cladirile vechi dar ff bine intretzinute, curatzenia din orash shi asfaltul de calitate :D
ca o observatzie personala, m'a surprins placut ca e plin de BMW'uri in Londra, chiar shi mashinile de politzie e BMW, deci oamenii se respecta :P
mi'au placut la nebunie mufele (muffins) lor cu blueberry, etc ;-)
englejii sunt politicoshi, da' cam distantzi shi banuitori fatza de necunoscutzi.
stateam pe o banca in Liverpool Station, in City, cu o amica si mancam mufe cu lapte, si s'o ashezat o batranica simpatica langa noi. i'am oferit o mufa da' ea s'o uitat mirata la noi, ne'o refuzat si s'o mutat pe alta banca :D deh...
mi'a mai placut la nebunie autobuzele cu etaj (apropos, am auzit ca cica le scot din circulatzie, ca e poluante! e adevarat ? ;a )
in final, impresia cu care am ramas e ca viatza lor e cam monotona, teleghidata. la amiaza ii vezi pe toti iesind in pauza de masa la Starbucks & Co., seara ies cu colegii de job la o bere si noaptea ies eventual prin SOHO, la diverse filme, teatre, restaurante, etc...
e mishto Londra, da' sa o vizitezi 1-2 saptamani, sa traiesc in ea n'ash putea :P
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde tester » Mie Iun 23, 2004 8:38 pm

englezii n-or avea ei telenovele

pokenitza da-mi voie sa te contrazic, da repede ca ma duc la meci:)

Uite cateva exemple urmarite cu sufletul la gura de milioane: Coronation Street, difuzat de prin 1960, EastEnders, Emmerdale, si multe altele.

Deci este destule :).

laterz proxtu mai detaliaza daca potzi.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde wwritza » Mie Iun 23, 2004 11:27 pm

ok ok! astea e soap opera!!
adica sa zicem tot un fel de telenovele, dar nu in spaniola. or fi ele urmarite de milioane de casnice si pensionare, da' io nu fac parte din categoria asta :)

proxtu: ai dreptate.
revin si eu mai tarziu cu londra. sunt inca nou ajunsa aici si explorez
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Joi Iun 24, 2004 2:57 pm

Nu ca as bate apa-n piua :), dar soap operas si Telenovela este acelasi lucru, "telenovela" este cuvantul in Spaniola si Portugheza.

Inca fo cateva : Hollyoaks, Brookside, Crossroads, Casualty, Family Affairs, The Archers

Astea si altele sunt productzie ukeista.

bine faci ca nu le urmaresti :)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde memetshot » Joi Iun 24, 2004 3:21 pm

bre soap operas se numeste asa penca cand au aparut principalele firme care zponzorizau asemenea filem erau alea de sapunuri...
cum zice testeru e lafel ca telenovelele numa ca sunt in iengleza vietzii
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde wwritza » Joi Iun 24, 2004 7:20 pm

in iengleza vietzii si facute in studio, cu 'actori' fara talent (parerea mea) , personaje urate in draci, umor de santier. yeak....te imdobitocesti uitandu-te. in alea spanioloaie macar mai vezi o gagica misto, un tip, masini bune, case de bogatasi, happy end :j
da' tu de unde sti testere de ele?? :j spune-mi ca ai citit titlurile astea in vreun ghid tv!!
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Joi Iun 24, 2004 8:26 pm

As vrea sa am io timp sa ma uit toata ziua la telenovele, caci l-as folosi la altceva placut si util :)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde wwritza » Dum Iul 04, 2004 1:00 am

Ce mai e prin alte lumi.....
Am o vecina care vrea sa-i ia fetitei ei o pisica. Bon!! Femeia tot suna de vreo luna la tot felul de Asociatii Pisicesti. "N-avem pisici available!" "Sunteti pe o lista de asteptare. Nu stim exact cand vom avea o pisica." , ca tanti nu vrea o pisica baba, vrea un pui de pisic.
Dupa o vreme, lunga vreme, primeste telefon ca au o pisica, dar vine o comisie sa inspecteze casa unde va locui matza. Vine comisia de veterinari si dau verdictul: " Nu puteti avea o matza fiindca locuiti la cativa metri de autostrada si pisica poate iesi pe autostrada si...ca pisica mica nu stie multe si pleaca de bezmetica. Doar daca vreti pisica mai in varsta, matura."
Copilul urla, ca ea vrea pui de pisic, nu o babaciune, mama urla ca 'si ce daca-i langa autostrada, pisica sta in casa sau in curte , nu pe sosea!'
"Nope", zice comisia. Si copilu' tot urla.
Pana mea, sa vina in Romania sa ia cate pisici vrea, sa le ia pe toate daca se poate, poate copilu vrea si niste caini...n-ar fi rau. :o
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Canada

Mesajde IrC » Joi Iul 29, 2004 1:57 am

Am fost de 2 ori in Canada.O data in 2000 si altadata anul trecut.ce pot sa va zic, decat impresii?
Am stat intr-un cartier de langa Toronto, dragut, case frumoase, oameni, politicosi etc.Comunitatea este destul de unita.Vreau sa precizez, k in spatele casei, in care locuiam, este o padurice, mai deasa, k padurile de la noi.Pe bune.
Pacat k sunt fete urate.Am vazut doar cateva frumoase.Cu una am fost si la film. :lol:
Ce pot sa mai zic?Frumoasa tara.
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Ungaria

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iul 30, 2004 1:42 pm

De curand am fost in Ungaria, intr-o statiune situata la 85km de granita cu Romania... nu mai tin minte numele statiunii pt ca era lung si foarte incalcit :yD
In fine... ideea e ca pe parcursul celor 5 zile pe care le-am petrecut acolo, am gasit numai 3 persoane cu care am putut sa ne intelegem. Am incercat toate limbile posibile incepand cu engleza, franceza, germana si terminand cu latina ...si nimic. Ungurii aia parca erau batuti in cap... ori si-au dat seama ca suntem romani si nu au vrut sa vb cu noi, ori la ei in scoli se doarme la orele de limbi straineze ;)
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Aug 14, 2004 11:23 pm

eu locuiesc de mai mult de doi ani in UK- la Leicester. Orash cu minoritate alba, unde daca nu vorbeshti Punjabi eshti mort. Orash vechi de pe vremea romanilor- cu mishte ruine romane, un rau urat shi murdar- Soarul, case victoriene vechi shi cu caracter- casa in care locuiesc eu a fost construita la 1842, am vitralii la geamuri shi camerele is inalte de 7 metri.
Orashul e interesant shi cosmopolit, indieni, pakistanezi, chinezi, coreeni, kosoveni shi tzigani romani cat cuprinde, plus o populazie destul de semnificativa de negri- din africa shi din indiile de vest. saptamana trecuta a fost festivalul moshtenirii africane- au umplut parcu lu regina victoritza de corturi shi tarabe shi scene shi gratare- fum ca la padure la alexabdria in zi de balci.
Imi plac indienii care umbla in costume traditzionale, sikhii cu barbi lungi shi turbane- femeile in costumecolorate ,musulmanii cu robele alea albe- in Leicester e cea mai mare moscheie din Midlands, negrii cu costumele lor brodate... ii admir ca ishi pastreaza identitatea shi cultura- nu ca deznatzionalizatzii ashtia de englezi.
Leicesterul e o adunatura de stiluri - contemporan cot la cot cu victorian ahi indian, temple, moschei, biserici gotice superbe, un parc mare detot, shi in general adunatura asta eclectica e u frumoasa, dar are caracter- e speciala. Imi place orashul. restul Angliei nu imi place.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori