persoane minunate

subiecte clasice

persoane minunate

Mesajde Joao » Lun Mar 29, 2004 7:59 pm

cum ii spui unei persoane putin cunoscute ca e minunata? Tu stii asta, o vezi in ochii ei si-n gandurile ei. Cum ii spui ca e minunata, doar pt ca e minunata si nu te intereseaza altceva la ea? Pur si simplu, vrei sa-i spui ca e minunata si nu are rost sa-si piarda increderea in sine pt ca vreun incapabil ignorant nu vede asta?
Cum ii spui asta in asa fel incat ea sa inteleaga ce-i spui?cum ii arati ca e minunata la interior si pt tine in momentul ala asta-i tot ce conteaza?o minte minunata. Cum ii explici ca-i simti patosul,pasiunea ce-o ascunde in ea si ca daca ar canaliza-o ar putea face lucruri minunate cu ea? Cum ii deschizi ochii la micile bucurii ale vietii, cand marile ei necazuri o coplesesc?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Weet-weet » Lun Mar 29, 2004 8:40 pm

Ma indoiesc ca subiectul asta isi are locul aici .. in fine , nu eu decid ...

Cum ii spui ? Da' de ce vrei sa ii spui ? Crezi ca va schimba ceva in felul ei ( presupun ca vorbesti despre o ea ) de a fi ? Crezi ca va avea mai multa incredere in sine si va fi altfel ? Nu .. lucrurile nu sunt chiar asa de simple ...
Dar daca tii mortis .. Trebuie sa ii spui direct ca e o persoana deosebita si ca trebuie sa inteleaga la ce te referi ... trebuie sa fii sincer , consider ca asta e cea mai usoara cale :)
Bafta !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Joao » Mar Mar 30, 2004 10:05 am

cum ii spun simplu in asa fel incat sa inteleaga ce-i spun?
o ea sau un el nu conteaza.mai degraba ea, ca ei nu prea sunt minunati............
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bad bad Annie » Mar Mar 30, 2004 12:32 pm

Nu sari la generalizari, si ele si ei sint unii "mai minunati" ca altii! Nu-i spui in nici un fel, admiratia si aprecierea pentru cineva sint la fel de evidente prin gesturi, priviri, comportament, ca si ura sau antipatia. Asa ca persoana va intelege mesajul ca e minunata din aceea ca tu o tratezi ca pe o persoana minunata, si eventual ii remarci minunatia prin mici aprecieri ca: ce-mi place cum gindesti despre asta! sau: mi se pare extraordinar ce-ai facut, sau ce-ai spus, etc...
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde dory » Mie Mar 31, 2004 12:52 pm

si eu cred la fel, ca-si va da seama acea persoana din vreo sclipire a ochilor tai, din caldura vreunui sunet care ti-a iesit din gura ca o consideri minunata.
dar mai bine ne-ai povesti in ce fel e minunata, caci ne-ai facut tare curiosi! si ne mai si plac oamenii minunati!
dory
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 7:45 am
Localitate: ou-topia

Mesajde eyewitness » Mie Mar 31, 2004 1:48 pm

dory scrie:din caldura vreunui sunet care ti-a iesit din gura


vorbind de persoane minunate io unu m-am minunat citind postu anterior. minunat.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Mar 31, 2004 3:13 pm

Mai, unei persoane(in special un ei fete) nu trebuie sa sa-spui ce e minunata, trebuie sa o faci sa simta asta. Trebuie sa o faci sa inteleaga, ,prin gesurile tale, prin tot ce faci pentru ea ca pentru tine e o persoana minunata.
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde Joao » Joi Apr 01, 2004 7:01 pm

mai specifici ati putea fi?
am specificat ca o cunosc putin pe aceasta persoana. Greu de apropiat datorita confuziei si lipsei de incredere de care da dovada. Daca as stii cum s-o fac sa vada ca nu-i asa, si ca defapt e minunata, ar fi minunat.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde dory » Joi Apr 08, 2004 2:24 pm

bag de seama ca, de la ultima mea raita pe aici, joao (un egoist, ce mai :)...) nu s-a indurat sa ne impartaseasca nimic din minunatia cunostintei sale. Mare pacat... muream de curiozitate.

asa ca m-am hotarit sa scriu eu despre voi, am descoperit de curind site-ul asta si mi se pare grozav ce faceti(partea cu forumul mai cu seama). nu va spun cum am ajuns aici, mi-e sa nu ma acuzati de voyeurism - ei si ce? bine, hai ca va spun, i-am cerut unui motor de cautare sa-mi gaseasca niste ciberjurnale si m-a adus taman aici. Le-am citit, citeva sint de-a dreptul minunate. Really...
Asa ca acestor diaristi care mie imi par minunati le dedic prima strofa din poezia de mai jos, cea de a doua le este dedicata criticilor/cirtitorilor "impertinenti" . inconfundabil- virgil mazilescu

cit de limpede stiu unii sa prezinte lucrurile – chiar si pe cele
de mult mai mica importanta ei reusesc intr-adevar
sa ni le faca inteligibile si foarte foarte dragi
astfel ca in prezenta lor totul capata (cum indeobste se zice)
aureola serenitatii – ei sint mindria si oglinda lumii

si altii care confunda floarea de cactus cu intepatura zilelor ploioase altii
care trec uneori pe strada fara sa-si recunoasca prietenii
si murmura buna dimineata buna ziua buna seara cind intra
in debitul de tutun ca sa cumpere becuri electrice doamne
etc. doamne etc. ei sint rusinea si sint spaima noastra

sa auzim numai de bine! o sa va mai vizitez si o sa va citesc!

P.S.vorbind de posturi minunate si io m-am minunat citind postul lui eyewitness: ce-o fi gasit asa minunat la postul meu? :)
I am nobody, who are you/are you nobody, too?/then there’s a pair of us – dont’t tell/they’d banish us, you know. (emily dickinson)
dory
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 7:45 am
Localitate: ou-topia

Mesajde dark_soul » Joi Apr 08, 2004 3:24 pm

"Words are very unnecessary. They can only do harm"
cuvintele nu sunt intotdeauna cea mai buna metoda de a-i arata unei persoane cat de mult inseamna pt tine, fiecare mic gest conteaza, o mica atingere, o privire plina de caldura si de speranta, sa te porti minunat cu ea, asa cum merita o persoana ...treat her like a flower, uita-te la ea ca la un inger care a coborat pe pamant ca sa-ti lumineze tie calea, deschide-ti sufletul in fata ei si arata-i ca ai incredere in ea, let her know that you are glad that you could meet such an amazing person
si daca simti ca o cunosti cu adevarat, insa crezi ca ea este confuza, incearca sa o ajuti, cate o soapta calda in ureche poate face...minuni! si nu inceta sa o surprinzi prin gesturile tale, arata-i lumea vazuta prin ochii tai
and most important: be yourself!
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Vin Oct 28, 2005 9:30 pm

Numai aceste fiinte exista cu adevarat, tot restul e butaforie.
Intrarea in dialog e deja gest de recunoastere, restul ar trebui sa vina de la sine cu firescul respiratiei.

Edit: Nu neaparat usor. De fapt doream sa spun ca azi mi s-a implinit un vis, sigur fara ajutorul anumitor astfel de persoane el ar fi fost doar one dream too far.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Sâm Oct 29, 2005 1:26 am

de ceva vreme incoa', am descoperit shi eu k persoanele minunate pot aparea de unde te astepti mai putin... un "add" pe YM si te-ai ales cu o persoana minunata..cu care cuvintele, desi necesare (k altfel nu merje YM-ul :D ) nu zic atatea cat zic alte lucruri..da, am intalnit o persoana minunata :)
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde Love2Fly » Sâm Oct 29, 2005 1:42 pm

am descoperit shi eu k persoanele minunate pot aparea de unde te astepti mai putin... un "add" pe YM

~p ~p
D'aia "turuie" tastaturile la munci :P
Deci nu! nu ai cum sa-ti dai seama ca un om e minunat prin YM.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Joi Ian 05, 2006 12:20 am

da, simteam nevoia sa postez aici...daca am avut vreo indoiala ca poti gasi persone minunate pe mess (mi-am pus si eu iste intrebari cand am vazut ce bine rade love2fly de mine :D), acuma nu mai am dubii...dej eu am mers labucuresti, la oameni pe car ei-am cunoscut dand un add pe mess, dar care au fost langa mine, m-au ajutat cand am dat de belea (respectiv am ramas fara nici un leu, acte, bilet de tren...NIMIC)...m-au cazat, mi-au dat bani de tren, mi-au cumparat mancare, mi-au ascultat oful, mi-au sters lacrmile...dej da, Costin, se iexista shi astfel de oameni...shi ce au facut ei si EL pt mine, nush daca faceau prietenii mei de o viata, aci la cluj sau orinde atundeva. Multzam de ascultare :D
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde gaga » Joi Ian 05, 2006 2:54 am

vreme trece, vreme vine ...
toate-s vechi si noua toate
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde maxx1nsane » Vin Ian 06, 2006 12:17 am

persoane minunate? da, am intalnit, se shtie ea f bine, dar nu vrea sa recunoasca :)
este o persoana asha cum rar gaseshti....
sunt langa tine, sunt aici.
shi cu add pe msg? da se poate shi asta, am cunoscut multe persoane pe msg, persoane cu care imi este drag sa vb.
cand spui ca nu exista asha ceva, de fapt nu itzi doreshti asta, nu ca nu se poate, totul este posibil daca vrei.
nu exista lucruri imposibile....noi le facem asha.

...acum sa lasam, chestiunile astea de viatza shi va rog ma scuzatzi, dar am de invatzat sa joc table, sa am viatza mai interesanta :(
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde une helene » Vin Ian 06, 2006 2:37 am

deci cu un add pe mesenger mi-am facut cunostinte, apoi amici...apoi prieteni. oameni care au plans cu mine, care m-au ajutat, care m-au inteles...care au fost langa mine, asa cum prieteni de o viata nu au fost.
shi...stiu ei cine sunt...:)
shi...din nou...am intalnit persoane minunate...persoane care m-au scos din cele mai adanci abisuri, oameni pe care ii pot numi prieteni, fara sa gresesc.
une helene
 

Mesajde cr3tz » Vin Ian 06, 2006 2:41 am

ba da melancolici mai suneti voi astia in ultima vreme,ptiu sa nu va deochi :)
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde incoherent » Sâm Ian 07, 2006 7:23 am

io cand m-am bagat pe mine prima oara in lista de messanger,eram convins ca n-o sa-mi placa de mine,da am zis sa-mi ofer prezumptia de nevinovatie.adica oricine are dreptu la o sansa nu?a fost mai greu,cred ca nici lui mie nu-i placea de mine eu.chiar cand voiam sa ma scot din lista,revelatzie!eu-el intra pe messanger in exact acelasi moment cu mine-eu.Aceleasi melodii.Ascultam amandoi vacanta mare masiv.De atunci a inceput o relatie ca-n povesti.Ne sincronizam perfect.Nu stiu daca eu-el e baiat sau fata,sper sa fie fata (numesc el generic contactul din ym).Poate intr-o zi ne vom cunoaste.Bem o bere,vodca ce vrea el/ea/eu(deja e un pic confuz,o sa numesc el/ea/eu E,si pe eu-care sunt e,fiindca is mai putin important).Sper ca E e frumoasa deshteapta si amuzanta,poate ne casataorim.Si atunci sa semene copiii cu E,ca de la mine nu prea le doresc sa ia nimic.Sper sa vada dincolo de aparente,pe cel ce sunt cu adevarat,ca altfel iar canci nevasta.O calitate tre sa am si io nu?E p-aia vreau s-o gaseasca,io (e) o mai caut,cand o gasesc o s-o pun in valoare.
A,trebuia si ceva off topic.Parerea mea(e).
Toat persoanele din lista mea sunt minunate.Toti oamenii pe care-i intalnesc sunt minunatzi.Eu nu sunt minunat.Fiindca pe unii din cei de-i intalnesc n-am rabdare sa ajung sa-i cunosc destul de bine incat sa intzeleg ca sunt minunatzi,si de ce.
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde gabuba » Lun Oct 30, 2006 12:04 am

Am o prietena care oamenilor minunati din viata ei le da mere.
Eu am intalnit-o pe actrita noastra Olga Tudorache. Ea nu zambeste cum o facem noi cu gura, ea are un ton acru si o mimica aproape impasibila. Insa are numai un zambet din ochi permanent. Si intelege atat de repede ce gandesti incat cuvintele "Doamna, sunteti minunata" in cazul ei sunt inutile. Ea a inteles deja.

Eu cunosc oameni minunati cu care sunt stangaci, uneori. Pentru ca nu vreau sa-i deranjez, sufoc, dimpotriva. Si incerc, usor-usor, sa-i cunosc. De obicei cu cei mai minunati oameni din viata mea ma vad rar si exista doua extreme: ori vorbim pana ragusim, ori tacem pana ne (re)indragostim.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori