umanitatea - pierduta 4ever?!

subiecte clasice

umanitatea - pierduta 4ever?!

Mesajde dark_soul » Joi Apr 08, 2004 3:47 pm

imi cer scuze de la inceput in caz k am deschis un nou topic aberant

un copilas plangea in mijlocul unei strazi mai laturalnice de langa romana, dupa mama lui, strigand-o disperat...apare aceasta, cu un bebe in brate, urland la el ca s-a pierdut, ca nu-i arde ei sa stea sa-l caute, ca are destule griji pe cap...el - fericit sa o revada o ia in brate, ea - enervata, ii trage vreo 2
un catel a fost lovit de o masina, in timp ce incerca sa traverseze strada intr-un moment de neatentie al stapanilor sai, niste pustani, si a ramas nemiscat in mijlocul strazii, in timp ce masina trecea fara ca soferul sa se uite inapoi, sa-i pese macar de soarta bietului animal...saracii copii l-au luat in brate ca sa-l duca la spital...nu cred ca va supravietui
cat de cruda poate fi lumea asta! it's too much for one day
umanitatea noastra, precum si pasiunea pt viata s-a pierdut pe undeva prin mijlocul egoismului nostru impresionant
mey, fratilor, nu suntem singuri pe pamant, ar trebui sa mai intoarcem si noi din cand in cand capul sa privim la ce se petrece in jurul nostru
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde river » Joi Apr 08, 2004 4:16 pm

Eram prin piatza mai deunazi: un tziganash, de vreo 12-13 ani, baga cu nonshalantza mana in poseta unei doamne. Primul meu instinct a fost sa ma duc sa-i zic aluia vreo doua. M-am indreptat spre doamna respectiva cu intentzia de a-i face subtil un semn macar. Tziganul a inceput sa-si continuie treaba, uitandu-se insa drept in ochi mei. Am inghitzit in sec si am plecat. Stii, este o vorba :mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima".

La modul general vorbind, nu cred ca umanitatea s-a pierdut. Sunt situatzii in care, insa, mai bine itzi vezi de drumul tau. Si-mi pare rau ca am ajuns sa gandesc asa...
Cele doua cazuri prezentate de tine nu mi se par neaparat dovada a inumanitaztii.

river :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde dark_soul » Joi Apr 08, 2004 4:21 pm

asta e ce mi-a venit in minte de azi...exemple ar fi o groaza...
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde river » Joi Apr 08, 2004 4:28 pm

Pai hai sa le dezbatem atunci, si vei vedea ca am dreptate. Faptul ca acel catzelus (de care imi este teribil de mila) nu a fost "observat" de conducatorii masinii nu este, neaparat, dovada de rea-vointza. Pur si simplu, cand esti prins in trafic, nu mai ai ce face. Tatal meu, cu masina, a facut multe astfel de victime: vrabii, un catzel, un iepuras, o gaina chiar. Cand orataniile "traverseaza neregulamentar" strada, primul instinct este sa le aperi, dar sunt situatzii in care, da, le potzi salva pe ele, numai ca s-ar putea sa provoci un accident mult mai grav, cu pierderi de vietzi umane. Hm?...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde dark_soul » Joi Apr 08, 2004 4:33 pm

sunt de acord insa trebuie sa mai adaug ceva: teoretic catelu traversa regulamentar (era pe trecerea de pietoni)
nu spun ca nu era si vina copiilor, care erau prea atrasi de nu'sh ce porcarie k sa mai bage in seama catzelusul
singura victima a parintzilor mei a fost o vrabie care s-a izbit de geam, din fericire n-am fost de fatza
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Apr 08, 2004 11:40 pm

Inainte sa ne uitam la animale ar trebui sa ne uitam la noi - OAMENII sau aparent OAMENII pt ca ne apropiem cu pasi repezi de "nevertebrate". Inainte sa vedem cainele agonizand pe sosea ar trebui sa vedem batranii ce au ajuns in cumplita umilintza de a cere un banutz pe treptele din pasajul universitatii. Inainte de a vedea "coloratii" ca fura ar trebui sa vedem oamenii ce mor cu zile in spitale din cauza nepasarii totale....a oamenilor.
Cu fiecare zi ce trece o parte din ceea ce este uman in noi se mistuie in demonicele flacari. O parte din ceea ce este frumos in noi dispare ireversibil. Ne stingem cu fiecare an, zi, ora, secunda fara ca noi sa constientizam incomensurabila plaga ce ne domina.
Am vazut lucruri mai crude decat durerea unui caine pe sosea...si totusi.....acel caine e tot o victima directa si indirecta a oamenilor. Daca OAMENII ar fi avut respectul necesar pt animale astfel incat sa le daruiasca o lege "de protectie" probabil ca individul cu masina s-ar fi oprit caci...un caine ucis ar fi insemnat o amenda usturatoare, munca in folosul comunitatii sau, de ce nu? inchisoare.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde dark_soul » Vin Apr 09, 2004 9:01 am

mi-am amintit o chestie de anul trecut, cand mai eram cu doua fete si ne plimbam prin cartierul meu si la un moment dat ne-a oprit un batran, era orb, avea un baston cu care incerca sa-si gaseasca drumul spre casa, si ne-a rugat sa-l trecem strada...noua ni s-a facut mila de el si am vrut sa vedem daca mai putem sa-l mai ajutam cu ceva...ne-a rugat sa ii luam branza sarata de la magazin si ne-a dat niste monezi de 1000 si de 500 si vreo 2 de 5000...am fost i-am luat si ne-a mai ramas vreo 20000 si cand ne-am intors la el ne-a spus sa ii pastram ca l-am ajutat....din putinul pe care il avea a vrut sa ne dea si noua....logic k nu i-am luat banii sarmanului....prietenele mele au inceput sa planga vazand in ce stare era sarmanul batran si totusi in el se afla mai mult bun simt decat in toti bucurestenii afurisiti...unbelieveble...povestea e mai lunga, dar nu prea ma pricep eu s-o spun asa k o las asa
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 09, 2004 9:35 am

Love2Fly, dupa ce am vazut Filantropica nu mai mi-e mila de batranii de la Universitate. Aia castiga milioane. Sunt mai bogatzi ca mine.
Sa-ti fie mila de batranii lasatzi singuri prin azile de copiii lor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Vin Apr 09, 2004 2:41 pm

Moshule....filantropica e vrajeala...crezi ca babutzele alea care plang pe scari au averi acasa?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Apr 09, 2004 3:04 pm

Aveam vreo 7-8 ani, cred, eram cu mama si cu o buna prietena de-a sa, cam zbanghie de fel. Trebuia sa mergem catre un magazin de haine. Aproape de intrarea in magazin o babutza intr-o rochie albastra statea desculta cu niste papuci in mana intreband daca nu cumva ii vrem. Prietena mamei mele a zis ca nu si a intors spatele. Nu imi venea sa cred, de unde atata ignoranta? Mi-a fost o mila cumplita si i-am zis mamei sa-mi dea bani sa-mi iau o inghetata si i-am dat femeii aleia. Nu puteam sa-i spun ca ma duc sa ii dau ei banii, nu stiam cum ar reactiona, in plus nu mi se pare un fapt cu care sa te lauzi. Mi-as fi dorit sa-i dau o groaza de lucruri sa-si puna papucii aia in picioare si sa se duca intr-un adapost. Peste o saptamana i-am furat mamei din portofel 10.000 de lei si m-am dus sa ii dau femeii aleia, care acum avea papucii in picioare. Nu am mai vazut-o de atunci. Nu stiu daca mai traieste sau nu.

Acum doi ani cand veneam de la ziua cuiva, la ora 2 noaptea, am luat un taxi. La Academie, la un stop, o babutza a venit la geam cu un buchet de flori sa ma intrebe daca il iau...Nu stiu de ce dar nu m-am putut uita la ea si i-am intors spatele. Acum, la doi ani de atunci, cand m-am intors cu un taxi (culmea!) , tot de la aceasi persoana care-si sarbatoarea ziua la acelasi stop aceasi babuta intreba ocupantul unei masini daca nu doreste florile. De data asta as fi fost dispus sa o chem sa-i dau niste bani dar stopul a aratat verde...si mi-a parut rau. Din nou.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Apr 09, 2004 3:45 pm

Gabizzu, sa stii ca inteleg ce-ai simtit... as vrea sa povestesc ceva ce nu spun prea des... Cand aveam 14-15 ani, stateam in fata blocului cu o prietena si a venit la noi un barbat insotit de o batrana. Ne-a spus ca femeia se ratacise, ca sta pe langa scoala, si ca el nu mai are timp sa o duca acasa. M-am oferit eu sa o conduc, dar... batrana nu mai vedea bine, si nici nu mai stia exact sa-mi spuna unde sta, era intr-o stare... Ne-am plimbat in jurul scolii mele, n-a recunoscut locurile, noroc ca mi-a venit ideea ca poate sta pe langa o alta scoala din zona. Asa si era... Era o scoala ceva mai departe... Si m-a impresionat nu intamplarea in sine, sau ce-am facut eu, care e ceva banal, ci ideea de a ajunge atat de singur si de batran, incat sa poti sa patesti orice, si nimanui sa nu-i pese.
Dark_soul... din pacate, oamenii lovesc si copii, uneori pe trotuar, fara sa le pese, si fara sa priveasca in urma. Nu doar caini. Si cred ca nu mi-ar ajunge spatiul de-aici sa enumar toate faptele lipsite de mila pentru ceilalti, pe care unii le fac.
Intrebarea ar fi cum s-ar putea schimba situatia asta, dar cred ca e doar o intrebare in vant.
Inchei sperand ca sarbatoarea de Paste sa ne faca pe toti mai buni.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Mie Apr 14, 2004 11:01 am

In momentul acesta, nu prea imi amintesc sa fi vazut in fata astfel de cazuri. Dar in schimb, ma impresioneaza situatiile pe care le vad la stiri si le citesc prin ziare cu copii maltratati sau abandonati de parinti. Unii copii care sunt trimisi zilnic sa cerseasca si care, de asemenea, sunt batuti cu brutalitate fiindca ca n-au adus destui bani acasa, pentru bautura. De aceea multi prefera sa fuga de-acasa si ori sfarsesc prin canale, ori pe strada, ori la casa de copii. Bineinteles ca acesti copii in urma tratamentului pe care il primesc de la asa-zisii parinti, devin si ei violenti si incep sa fure, sa bata, sa jefuiasca. Se straduiesc si ei sa supravietuiasca asa cum pot si asa cum stiu. Cand vezi astfel de persoane, singurul sentiment pe care-l simti este greata.
Dar credeti, ca daca ei traiau intr-un cadru decent si daca primeau o educatie adecvata, se mai comportau astfel?
Si pe mine ma mai scarbesc mamele care isi omoara sau abandoneaza pe strada copii nedoriti, sau din flori, sarcini pe care le-a capatat in urma unui (scuzati!)viol. Am auzit de un caz al unui copil de cinci ani, care a fost abandonat intr-o gara de catre mama lui, pe care n-a gasit-o nici in ziua de azi. Copilul isi mai iubea insa mama si isi dorea foarte mult sa o gaseasca, dar ea nici nu vroia sa auda de el.
Ar mai fi multe de zis in legatura cu copii.
Dar sunt multe de spus si despre femeile agresate sau omorate cu brutalitate, de catre soti. Sa nu le uitam si pe acele tinere, prostituate, vandute in strainatate, ca pe niste animale si tratate la fel. Chiar daca unele dintre ele iau SIDA sau mor din alte cauze, nimeni nu este interesat de soarta lor, desi sunt, totusi, niste fiinte umane! :(
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Apr 14, 2004 11:15 am

Love2Fly scrie:Moshule....filantropica e vrajeala...crezi ca babutzele alea care plang pe scari au averi acasa?


apai dooMuste sa stii ca nu e chair vrajala. e o babuta pe magheru in fata la chiscu de poze al lu academiei de film. si pare fuarte amarata. Intr-o zi a intrat acolo sa schimbe maruntul pe care-l avea la ea: cel putin 600k.
egzemplele pot continua.

la chestia cu catelu: te-ai gandit ca ala din masina n-a simtit ca a lovit un catel? sau ca pur si simplu nu a stiut ce sa faca (a intrat in panica)?
stii de cate ori au murit oameni penca au incercat sa evite un animal pe strada? (nu pe mine BA!)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde dark_soul » Mie Apr 28, 2004 1:43 pm

referitor la ce a spus dEpEchEmIND: de curand a venit o tipa la noi in clasa, si ne-a vorbit despre traficul de fiinte umane, despre droguri, crime si multe alte lucruri interesante, insa foarte dure...tipa era psiholog si lucra direct cu persoanele care au trecut prin experiente de acest tip...ne povestea cat de simplu este sa cazi in capcana traficantilor, sa fi vanduta intr-o tara straina, unde sa fii batuta zilnic si lasata sa mori de foame, folosita din toate punctele de vedere...
brrr...ne-a dat chiar prea multe detalii despre suferinta acestor oameni, despre spaima lor...
prea multe defecte si doar o viata
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde DeathBride » Sâm Iul 03, 2004 11:17 am

eu personal in faza cu cersetorii mai bine le cumperi ceva de mancare pt ca ar putea avea patron care sa le ia banii .................cand eram mai mica ceva de genu 6-7 ani ,in metrou erau doi care cica nu aveau picioare si chestii dastea si cand sa ma intorc acasa i-am vazut pe aia la piata sudului(de acolo ma intorceam) cu picioare si band bere sau mai stiu eu ce .............uite de astia mie asa de scarba..............ca ar putea sa munceasca nenorocitii.................nu stu sunt atatia oameni rai ..........uite chiar anu asta pe la mine prin fata la liceu era un copilas de vro 8-9 ani si vindea martisoare la putinul pret de 2000 de lei si nu erau chiar urate si el se vedea ce amarat este...........doamne si idioatele alea de colege s-au prefacut ca cumpara si l-au facut sa scotoceasca toata marfa si tot n-au cumparat ...........mi s-a facut mila si i-am cumparat 10 martisoare (ma rog care erau c-am crepy si le-am aruncat) ..................
Eu sunt copilul rebel din tine
Sunt nebunul care stie ce-i bine
Pentru tine, pentru mine, mai ales pentru tine .
Avatar utilizator
DeathBride
Junior Member
 
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Sâm Iul 03, 2004 3:30 pm

memetu scrie:stii de cate ori au murit oameni penca au incercat sa evite un animal pe strada? (nu pe mine BA!)


perfect adevarat, ce atzi vrea sa faca soferul pentru a evita animalele de pe strazi, sosele etc, sa inceapa sa intre in stalpi, pe trotuare, in alte masini pe contrasens, sa franeze si sa fie lovit din spate, riscand raniri grave? Bunul simtz trebuie sa domine in astfel de situatzii.

Trist, dar asta este. La faza cu opritu, dus la spital, nu mai comentez e alta poveste.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde supermouse » Sâm Iul 17, 2004 11:06 am

e dureros shi trist ce spunetzi. Ash vrea... nu shtiu ce ash vrea. Ma duare cand vad oamenii care uita sa fie oameni. ma duare crancen cand aud de parintzi care ishi molesteaza copiii- shi de cand sunt in Vest am auzit shi vazut nishte chestii care ar ingrozi orice fiintza umana.
Unii oameni sunt ucishi pentru ca sunt "altfel". Altzii pentru ca fac parte din etnia nepotrivita.
Am lucrat la Home Office. Deshi nu aveam mare lucru de-a face cu procesul de imigratie- eu lucrand in IT, am avut ocazia sa vad shi sa citesc nishte chestii ingrozituare. oameni ucishi in Somalia pentru ca fac parte dintr-un clan minoritar. Femei mutilate cu acid in Bangladesh pentru ca au refuzat un pretendent.... O fetitza de 4 luni violata de catre doi barbatzi care credeau ca traba asta ii-ar vindeca de SIDA. O Fetitza nou nascuta violata barbar de catre propriul ei tata de la varsta de 2 saptamani, pana cand in loc de anus shi vagin nu mai avea decat un orificiu cascat... mai vretzi?
Traim intr-o lume rea, stupida shi igrozitor de nedreapta.
dar daca vrem sa facem ceva, orice, ar trebui sa incepem cu ce este langa noi.
Cu batrana vecina care nu are mancare. Cu animalele amarate shi infometate. Cu hotzia shi abuzurile. Cu intolerantza, rasismul shi bigotismul.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde agripina » Lun Apr 25, 2005 2:48 pm

intr-adevar socante cele povestite de supermouse. dar toate au o explicatie logica. lipsa de educatie a populatiei masculine in tarile respective si lipsa unei legislatii care sa protejeze femeia si copilul. umanitatea nu e neaparat ceva innascut ci tine mai mult de educatie. atata timp cat de mic esti invatat ca Doamne-Doamne te vede cand faci prostii si ca legea e egala pt femei si barbati, macar de frica ai grija sa nu calci stramb.
parerea mea este ca un criminal poate face la infinit ce vrea doar daca cei din jur il lasa. atata timp cat nimeni nu ia atitudine si asemenea situatii sunt tolerate generatii la rand, vor intra in cotidian si nimeni nu le va mai baga in seama. europenii nu sunt mai umani prin fire, ci sunt mai umani prin educatie si prin legislatie, prin societate. europenii mai stiu de asemenea ca raul se ia mai repede decat binele si de-asta isi protejeaza societatea de elemente mai putin civilizate. nu stiu daca ati vazut ce prompt si dur intervin factorii legii in tarile europene. si eu cred ca e bine. iar in ceea ce priveste tratamentul aplicat imigrantilor, daca s-au ars o data, a doua oara sufla si-n iaurt.
agripina
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Apr 19, 2005 3:33 pm
Localitate: Romania

fizionomii

Mesajde sol » Mar Mai 03, 2005 9:08 pm

Comparati fizionomic generatiile! Nu vedeti cat de tot mai frumosi sunt copiii? Uitati-va la generatia cu fetze de animale si nu doar clasa politica... nu e clar ca lumea merge spre bine? Sigur, bolile copilariei sunt nasoale, acum se fac anticorpii... aveti mai multa incredere in voi.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde the_scavenger » Mie Mai 17, 2006 8:38 am

Umanitatea pare-mi-se ca inseamna omenire, totalitatea oamenilor. Asa ca, atat timp cat exista oameni, exista si umanitate..
Acum, mentalitatea fiecaruia, dincolo de rau si de bine, este potrivita dezvoltarii lui sociale, in primul rand. Exista astfel de oameni categorisiti drept specimene jalnice pt. ca.. trebuie sa existe. E vorba de acea 'constant rate of violence'. Asa a fost si-n trecut, asa va fi mereu. Sunt lucruri socante pentru ca ti se inoculeaza conceptii idealiste de cand te nasti. Socul e mare, dar oricat de puternic nu are cine stie ce urmari..
Totul e o valtoare nebanuita dar fireasca. E bine sa-ti vezi semenii prin fapte, insa nu e normal sa-i judeci.
Asa se mira bunica-mea, care sta mult la tv si vede toate 'stirile'. "Cum a ajuns lumea asta, saracii de noi.. Se apropie sfarsitul". Sfarsitul e o urmare normala a oricarei dezoltari, insa nu si definitiva. De ce suntem atat de importanti? De ce ne straduim daca nu ne e normal altfel?
Ati dat bani la cersetori, ati simtit mila cand ati zarit copii batuti, ati simtit ura fata de specie cand ati vazut animale ranite. Foarte bine si eu simt la fel. Si ce-i cu asta? Sunt om la fel de mult ca si voi, la fel de mult ca si aceia 'denigrati'. Va e rusine sa traiti alaturi de ei? Vreti sa-i schimbati? Pentru ce? Vor aparea altii - lege a popularii.
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Route*666 » Mar Iul 18, 2006 7:24 pm

Nu stiu cat de actual mai este topicul..
referitor la mosnegii si babele de la universitate..care mergeti cu metroul si treceti dimineata pe la scara rulanta care face legatura intre cele 2 unirii ca sa zic asa..intotdeauna e un mos acolo care are picioarele retezate de la genunchi..acum cateva luni schimba in 150 $ la o casa de schimb valutar..era in fata mea..nu am auzit de la nimeni..este cat de real se poate..asa ca eu cred ca filantropica are mult adevar in povestea pe care o prezinta despre cersetori..
iar despre umanitate ce sa mai vorbim..lupti cu pumnii, tragi cu dintii cum ziceau unii..ea se indeparteaza de noi cu pasi repezi dupa parerea mea..de fapt noi ne indepartam de ea..societatea asta cultiva..ar fi frumos sa traim toti intr-o armonie cum bine zicea dl. John Lenon, si sa ne iubim si sa fie totul pentru toti..zice bine SCAVENGER..asta suntem cu totii..suntem toti parte din acelasi rahat si contribuim cu fiecare secunda la societatea asta de rahat..nu trebuie data vina pe altii..nu conducatorii sunt de vina..ei se pot inlocui..noi de ce nu o facem? de ce nu ii inlocuim? pentru ca atata timp cat suntem deasupra liniei de plutire nu prea ne intereseaza lucrurile astea...ni se par departe de noi..nu sunt chiar asa departe..de-asta unii raman in istorie si restul nu..restul suntem de umplutura..
referitor la cazul catelului omorat pe trecerea de pietoni..mi-e mila de el, insa face parte din ciclul "stapanul meu e un idiot"..cainii nu au ce cauta liberi pe strada..trebuiesc tinuti in lesa, nu in voie libera..si cu botnitza..nu intelegeti gresit, iubesc animalele, insa anumite lucruri trebuiesc bine delimitate..nu are treaba umanitatea cu faptul ca acel caine era pe strada..nu mai zic de cei care populeaza carteiere intregi de blocuri..

ma dor mainile de atata scris..sper sa fi ramas totusi cat de cat logic si la subiect..

al vostru inregimentat, ma inclin! salutare tuturor!
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FleurDuLys » Mie Oct 11, 2006 12:01 am

Ca sa raspund la intrebarea pe care o ridica topicul: DA!, mai exista umanitate,si intotdeauna va exista atata timp cat vor exista oameni care inca pot sa zica: 'Sunt multi cei care in furtuna continua sa lupte oferindu-si timpul si chiar viata pentru celalalt[...]Demonstrand astfel ca nu totul este mizerabil, sordid si murdar in viata aceasta.' [Ernesto Sabato- Inainte de tacere]
Si ca sa imi justific afirmatia o sa reproduc aici niste pasaje dintr-o carte inceputa de mine dar niciodata terminata, mai precis din prefata cartii scrisa cand aveam in jur de 14 ani. Idealuri de copil, vorbe de copil insa lucruri in care credeam si cred si voi crede tot restul vietii. Nu o sa va plictisesc cu toata polologhia mea insa o sa redau esentialul. so here I go: 'Ne indreptam spre moarte, spre necunoscut insa nu trebuie sa ne pierdem speranta, deoarece in final pamantul este scopul unic al oricarei vieti; in rest numai motive adiacente care converg spre a ajunge la acelasi rezultat.Conteaza numai modul prin care trecem prin aceasta viata: cu capul sus, demni, intinzand mainile pentru a prinde muritorul de langa noi. Nu cred ca am talent, unica mea calitate fiind doza de umanitate pe care unii si-au pierdut-o in fuga lor catre moarte. Am observat ca viata este murdara si oamenii rai, insa inca mai exista eroi. Eroi tacuti pe langa care trecem fara a observa lumina pe care o emana.De aceea cred din rasputeri ca umanitatea exista si va continua sa existe, mai presus de bani, de putere, de progres. Atunci cand nu vom mai construi masini, arme de distrugere in masa si ne vom opri din a ne crede dumnezei, doar atunci vom invata sa ne uitam la cel de langa noi, ne vom uni fortele pentru a ajunge in final la nemurire.' And so on and so forth, copil idealist deh... acum nu mai cred ca lumea se imparte in vinovati si inocenti, consider ca fiecare dintre noi este responsabil si vinovat pentru ce i se intampla celui de langa el. Daca un om fura o paine si face ani grei de inchisoare este din cauza ca noi inainte sa dam pur si simplu o mie de lei unui cersetor ne gandim inainte ca poate acesta ne inseala, e un puturos care nu vrea sa munceasca,vrea sa-si cumpere droguri. Am mai spus odata asta pe forum, poate intr-o alta forma: cine suntem noi sa-l judecam pe celalalt? Tot praf in vant, o picatura in eternitate, oasele noastre tot langa el se vor odihni. Egoismul este prost inteles, atunci cand te 'iubesti' pe tine, fara sa vrei ajungi sa il iubesti si pe El, Ea, Ei. Iar atunci nepasarea dispare, devii responsabil. Din pacate multi doar traiesc cu impresia ca se iubesc pe ei insisi, poate o fac dar doar intr-o forma patimasa, adoptand un stil de viata hedonist.
Ma opresc aici, subiectul asta poate lua proportii pantagruelice din punctul meu de vedere, iar daca vreau sa schimb lumea (sic!:P) poate ca un forum nu este chiar cel mai bun inceput. Inca odata reiau in concluzie teza de inceput: eroii exista, in fiecare, doar ca de multe ori preferam sa ii reducem la tacere de teama de a nu fi luati drept naivi/fraieri.
Peseu:doritorii care vor sa isi exprime sila asupra 'siropului' varsat aici sunt invitati sa o faca. Ador discutiile lungi, in contradictoriu si fara rezultate concrete :D
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron