There is a light that never goes out

subiecte clasice

There is a light that never goes out

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 31, 2004 9:51 pm

Acest subiect ia nastere in urma unei certe a mea cu Necko vis-a-vis de urmatoarele versuri :

And if a double-decker bus
Crashes into us
To die by your side
Is such a heavenly way to die
And if a ten-ton truck
Kills the both of us
To die by your side
Well, the pleasure - the privilege is mine


Apartin celor de la The Smiths, dar nu asta e important in subiectul de fatza. Cititile cu atentie si spunetzi ce va inspira. Probabil este vorba despre doi indragostiti care pleaca impreuna cu masina si exista o presumtie sa se intample ceea ce se spune in versurile de mai sus.

Eu am zis ca cel care le spune doreste sa arate ca e foarte fericit si ca nu prea mai are importantza daca moare, atata timp cat e cu persoana iubita. Necko mi-a zis ca e un pesimist si ca de ce nu se gandeste ca ar putea trai 150 de ani cu persoana iubita. Eu zic ca ajuns intr-un punct de maxima fericire..celui din povestea noastra ii este indiferent daca moare...fiind deja la punctul culminant.

Astept interpretari, in special cea a lui Love2Fly.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Necko » Lun Mai 31, 2004 10:00 pm

Cum poate sa-ti fie indiferent daca mori sau nu atunci cind esti super fericit ?! Zic eu ca, atunci cind esti atit de fericit, nu-ti doresti decit sa tina la nesfirsit acesta stare. Cum poti, in momentul acela de maxima fericire, sa te gindesti la moarte ?! Ba mai mult, individul accepta pina si ideea mortii impreuna cu iubita lui. Cum sa poti accepta gindul mortii iubitei tale. Asta mi se pare o dovada de mare egoism. Chiar daca el il considera un privilegiu. Iar ea ar trebui sa se simta magulita de asa marturisire.

Nu sunt de acord.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Lun Mai 31, 2004 10:05 pm

...sau poate doar se refera la singura metoda de a inghetza si conserva sentimentul, de a eterniza, in cazul de fatza dragostea cu ajutorul mortii. De multe ori intalnim si in filme celebrul lait motiv al mortii subite fara a spune persoanei iubite ceea ce simti pt ea. In cazul versurilor moartea mi se pare ca lasa sufletul impacat ambilor parteneri. De ce? pt ca sunt unul langa altul....cum spune Scriptura....pana la moarte!
Necko mi-a zis ca e un pesimist si ca de ce nu se gandeste ca ar putea trai 150 de ani cu persoana iubita

In nici un caz nu cred ca e un pesimist. Pesimist ar fi daca s-ar gandi ca astia 150 de ani ar fi plini de scandaluri in convietuire...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Mar Iun 01, 2004 7:37 am

Cum poate sa-ti fie indiferent daca mori sau nu atunci cind esti super fericit ?!


Nu cred ca ii e indiferent, cred ca vrea sa spuna ca daca moartea ar veni(inevitabil, fara voia vreunuia), s-ar resemna si ar accepta-o, stiind ca moare langa persoana iubita, care e pentru el cel mai frumos mod de a muri. Adica daca trebuie sa moara, sa moara langa ea nu e un chin.

cum poti, in momentul acela de maxima fericire, sa te gindesti la moarte ?!

Te poti gandi ca la un moment dat se termina fericirea si cel mai mai brutal sfarsit ar fi moartea.

Just my 0.02$

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Necko » Mar Iun 01, 2004 7:44 am

darkshines scrie:
Te poti gandi ca la un moment dat se termina fericirea si cel mai mai brutal sfarsit ar fi moartea.

Just my 0.02$


Te poti gindi oricind la asta, dar nu atunci cind esti atit de fericit. Sau poate o asemenea fericire sperie?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Mar Iun 01, 2004 8:12 am

Da, uneori sperie pentru ca nu vrei sa se termine si totusi stii ca e inevitabil.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 01, 2004 8:24 am

Nu, nicidecum nu sperie o astfel de fericire. Dar subiectul este la apogeul fericirii si nu regreta o eventuala moarte. Moarte pe care nu si-o doreste...dar in starea in care este poate muri fericit.
darky...in nici un caz omul nu se gandeste ca va veni sfarsitul fericirii.
pur si simplu vrea sa spuna ca este foarte multumit.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Iun 03, 2004 1:51 pm

Ba regreta o eventuala moarte, dar se simte implinit. Simte ca a gasit ceea ce cauta in dragoste, e extrem de fericit si spune ca daca ar muri nu ar regreta... cu accent pe daca. Asta nu inseamna ca isi doreste sa moara. E fericit ca poate intampina moartea stiind ca a intalnit dragostea adevarata, ca e alaturi de ea si in momentul mortii.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Iun 03, 2004 2:42 pm

Eu zic ca defapt tipu' era nefericit iar ea reprezenta singurul lucru frumos din viata lui.. Ea ii dadea viata, ii oferea tot ceea ce el nu mai avea, sau cine stie.. n-a avut niciodata.
La concluzia de mai sus am ajuns dupa ce am citit versurile complete...

Pese: Este foarte posibil ca "dragostea" dintre ei doi sa fie vazuta doar de el.. ea sa fie salvarea lui, dar totusi sa nu ii impartaseasca sentimentele...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde river » Joi Iun 03, 2004 2:46 pm

Ea: "daca ar fi sa mor acum, as muri fericita".
El: "Eu abia acum sunt fericit ca traiesc".

Cred, ca nu e vorba despre "a muri" si nici despre "a trai", ci despre "a fi fericit" in sensul cel mai pur al conceptului...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 03, 2004 3:03 pm

Wild Rose si ceilalti..dar ce va face sa credetzi ca nu tipa spune chestiile astea ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Joi Iun 03, 2004 3:08 pm

N-am ascultat melodia (nu merge Kazaa-ul) asa ca nu pot decat sa-mi dau cu parerea dupa ce citesc versurile dragul meu Mosh...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 03, 2004 3:24 pm

Intelege ca nu vorbim despre nici o melodie. Ci doar despre niste versuri !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Joi Iun 03, 2004 3:34 pm

Mie imi inspira o stare de bine! Cunosc sentimentul ala sa fii atit de fericit incit sa-ti spui "uite-asa as vrea sa mor!". Ceva in genul asta zice si un foarte frumos vechi cintec romanesc de pahar sau lautaresc. In plus, tipul are umor, si face si haz descriind la amanunt autobuzul si camionul, si atribuind frumoase epitete modului de a muri, luind deci totul in gluma.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

...

Mesajde FBI » Sâm Iun 05, 2004 6:09 pm

Odata ajuns la "fericire" isi da seama ca dupa nu mai este nimic decat "nefericire" (raportata la "momentul" de "fericire suprema"...)...
Ideea e ca versurile alea suna klumea...si explicandu-le suprimam placerea pe care ne-o ofera in forma lor "pura"...
FBI
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 5:43 pm
Localitate: Romania, Bacau

Mesajde Necko » Sâm Iun 05, 2004 6:18 pm

nu e vorba in mod special de analizarea versurilor. discutam doar ideea generata de acestea. conceptul in care, atunci cind fericirea este maxima, nici macar moartea nu mai poate fi ceva inspaimintator. concept cu care eu, egoista fiind si dorind sa prelungesc cit de mult acest moment, nu sunt de acord.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Iun 06, 2004 2:52 am

Mie mi se apre ca reiese foarte clar despre ce e vora in versurile de mai sus... pur si simplu respectivul se simte atat de implinit cand este cu persoana iubita incat moartea inceteaza sa mai reprezinte ceva infricosator si daca e sa se intample el moare fericit, dragostea ce i-o poarta fiind sa zicem conservata in acest fel.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

?

Mesajde outwatcher » Vin Mar 04, 2005 10:19 pm

Cred ca amandoi(doua?) detestau transportul in comun....sau nu aveau bani de asa ceva....faceau autostopu' la camioane..?...doua prostituate lesbi care sunt lovite de un buz condus de un sofer care avea ciuda pe una din ele...?...stand in parcare langa autostrada sa agate un camion ceva.....moarte in timp ce-si profesau meseria....deh..
outwatcher
 

Mesajde Amaterasu » Vin Mar 04, 2005 10:49 pm

Eu am avut reala impresie ca nu ar fi vb despre doi iubiti ci despre doi prieteni foarte buni, doi camarazi...
Caz in care, mi se pare destul de flatant ceea ce spune unul dintre cei doi prieteni...
nu imi pot imag situatia in care este vb despre un el si o ea. nu stiu de ce.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Lonelygirl » Mar Mai 10, 2005 9:23 am

Sunt de acord cu Amaterasu.Cred k este vorba de doi prieteni si de legatura suprema ce se stabileste intre aceste doua fiinte.Iubirea aceea pana la moarte.Loialitatea fata de prietenul sau.Crezul k moartea poate doar intari relatia dintre ei nicidecum,a o distruge.
Avatar utilizator
Lonelygirl
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 07, 2005 11:00 pm

Mesajde une helene » Mar Iun 07, 2005 7:58 pm

Vorbeste un el, pt k o fata(femeie), ar gasi un mod mai romantic de a muri(chiar si subit) decat a fi calcati de un camion. Stiu si eu? le derapeaza masina si cad intr-un rau inspumat si adanc, sau ii prinde o avalansa pt k atunci cand mori de frig simti k adormi (si nu mai simti nici fracturile multiple) :D
oricum, e vorba de doi oameni care se iubesc, iar versurile aste sunt suprema declaratie de dragoste, el se afla in punctul in care simte k a cunoscut fericirea si frumusetea si cunoscandu-le poate sa moara atunci, pe loc. in nici un caz nu isi doreste acest lucru, dar in eventualitatea k accidentul s-ar intampla, el ar muri fericit.
une helene
 

Mesajde sol » Mar Iun 07, 2005 8:43 pm

Totul depinde de muzica, muzica poate sugera orice: poate e umor negru, ce zic ei, dupa trei berici; poate-s high si toate li se pare; poate-s terminali de ceva si spera sa scape mai iute; poate au datorii mari si spera sa scape mai ieftin; poate-s amnezici si nu mai stiu ce-i aia zece tone; poate-s selectiv amnezici si nu mai stiu ce-i aia double-decker; poate au bombe la brau si stau cu fundu pe ceva anume, in semn de protest; poate au pariat ca scapa si-s si ei curiosi sa vada daca da... deci muzica poate orice, now and always, cuvintele-s just words words words.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde wildrose19 » Mie Iun 15, 2005 4:39 pm

cunosc melodia, este superba...de fapt majoritatea melodiilor celor de la The Smiths sunt super si versurile sunt pe masura...daca e sa analizam doar versurile date cred atunci e f. clar el/ea se simte perfect alaturi de ea/el, nu isi doreste neaparat moartea ,dar daca s-ar intampla sa moara se simte onorat(a)de a fii alaturi de ea/el in fata mortii, mie una mi se pare extrem de romantic A-)
...caci timpul vostru s-a scurs
in umbra marelui URSS...
Avatar utilizator
wildrose19
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 12, 2005 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori