Mi-e dor de...

subiecte clasice

Mesajde strumph » Mie Feb 15, 2006 11:15 pm

pai poate facem o tura sau mai multe la vara! A-) si eu m-am saturat sa ma rog de unu' de altu' sa vina macar cu salteaua pe langa mine, sa nu ma plictisesc....
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde incoherent » Mie Feb 15, 2006 11:31 pm

poate,daca promitzi ca vii fara AK,io-s mai sperios din fire :D
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Feb 15, 2006 11:54 pm

imi e dor si mie sa merg la Moacsa cu un inchoerent si un strumph :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde strumph » Joi Feb 16, 2006 12:12 pm

vad ca sunt amatori :) lista e deschisa, asa ca poate sa vina oricine. promit sa nu vin cu ak-ul ci cu un colac de salvare, ca nu se stie...
si daca trebuie o sa fac si respiratie gura la gura...
mosule, de-abia astept sa te vad la bustul gol si fara reni
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde cr3tz » Joi Feb 16, 2006 12:54 pm

imi e dor de apa (bazin sau mare :D )

bre ce e aia moacsa si de ce exista campioni la asa ceva?

p.s. punem pariu k o fac de 10 ori,indiferent ce e moacsa asta? :p
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde strumph » Joi Feb 16, 2006 1:16 pm

Moacsa asta e un lac in jud. covasna. cica are vreo 2 km latime si vreo 7 lungime. nu stiu dc l-a trecut cineva in lungime, dar sunt f multi care l-au trecut dus-intors in latime.
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde cr3tz » Joi Feb 16, 2006 1:34 pm

fain,care merge pe dublu sau nimic? :D
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde strumph » Joi Feb 16, 2006 1:45 pm

mi-e dor sa merg si cu bicicleta! Cel mai lung drum pe care l-am facut a fost bv-paraul rece- predeal- timis-bv, dar nici bv-sacele- babarunca- cheia-bv nu a fost usor
si dc tot am vb de inot, cica e un marathon de 3 zile la sala sporturilor din bv. Iti faci o echipa ( nu stiu cati membri ) si inoti 30 min la un interval de cateva ore, adica pana cand iti vine din nou randul, indiferent dc e zi sau noapte. Echipa care scoate cel mai bun timp, castiga! Nu sunt prea informata, dar dc aflu exact cand e va anunt si pe voi. Sau poate stie cineva mai multe
dublu? cred ca pot.... da in 2-3 zile, nu in aceeasi zi :)
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde ValiEnte » Joi Feb 16, 2006 2:20 pm

sin ella, cu custom titlul sin patica, vad ca tie iti acorzi licente poetice dar altora nu. Ce-ai facut tu in postul anterior? In primul rand ai insinuat faptul ca sunt chior, cum ca n-am vazut si-ul de la inceputul propozitiei. L-am vazut, dar n-are legatura, expresia aia e corecta si cu si si fara si. Dupa aceea ai pus in ghilimele doua expresii d-ale mele si ai pus multe semne de intrebare dupa. Sa stii ca nu e vina mea ca tu confunzi verbul cu pronumele si pronumele cu verbul. Eu ma refer strict la expresia accentuata de tine, care e corecta fara dar si poate, nu la restul textului.

eyewitness
, vad ca exersezi cititul pe linii, dar esti inca la stadiul de principiant, fiindca vad ca mananci semne de punctuatie, cuvinte si in cazul meu si propozitii. Propozitia mea era: Mi-e mie dor de ziua de duminica, dar peste 4 zile stiu ca vine din nou. care este corecta in primul rand ca se-ntelege exact ce vreau sa zic si in al doilea rand nu contine nici o greseala elementara de gramatica. Oricum as vrea sa stiu si eu numele cartii din care ai citit tu cele doua reguli de mai sus, autorii, editia la care a juns, revizuitorii editiei curente cat si editiilor anterioare, ca poate trimit si eu scriitori inapoi la scoala generala pe baza celor doua reguli.

Le-o fi dor catalanilor de inca un titlu, dar mi-e mie ca n-or sa apuce nici locul 2.
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde incoherent » Joi Feb 16, 2006 3:09 pm

valiente,e vorba aia a frantujilor "cei ce se iubesc se tachineaza " sau ceva de genu.si incep sa va banuiesc pe tine si sin ella :D
on topic-mi-e dor de sormea,si cretz,nu cred pana nu vad.
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde sin ella » Joi Feb 16, 2006 3:25 pm

Varianta propusa de tine e fortata si de aceea foarte rar intalnita in limba romana; eu nu am auzit-o sau citit-o niciodata pana cand ai venit tu sa ma luminezi, deci sa nu te mire reticenta mea.
sin ella, cu custom titlul sin patica, vad ca tie iti acorzi licente poetice dar altora nu. Ce-ai facut tu in postul anterior?

Deci eu in postul anterior n-am facut nimic, ca e postul unei strumfite care are o pusca mare si nu indraznesc sa fac ceva in posturile ei. Sper ca ma intelegi.
In primul rand ai insinuat faptul ca sunt chior, cum ca n-am vazut si-ul de la inceputul propozitiei.

Nici vorba. Nu iti mai da atata importanta ca, sincer, n-ai de ce. Pur si simplu ti-am oferit o scuza.
L-am vazut, dar n-are legatura, expresia aia e corecta si cu si si fara si. Dupa aceea ai pus in ghilimele doua expresii d-ale mele si ai pus multe semne de intrebare dupa.

Trecem cu vederea greseala de punctuatie. Ba da, are legatura, dar te las sa o descoperi singur. Si da, iubire, am pus doua „expresii“ in ghilimele pentru ca le-am citat (nu din acelasi motiv am pus acum un cuvant in ghilimele). Nu exista “greseala de neintelegere sau de ambiguitateâ€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Shaki » Joi Feb 16, 2006 4:23 pm

HapaGiu scrie:si mi-e mie dor de iluzia dragostei
valiente, ia-o k la clasa a 4-a daca nu intzelegi: shi imi este mie dor de iluzia dragostei? cum itzi suna tzie asta?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde incoherent » Joi Feb 16, 2006 4:28 pm

salata de fructe,ca aplic o logica nonliniara si mai pun io frishca si vin :D parerea mea e ca faceti mult zgomot pentru nimic.
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde strumph » Joi Feb 16, 2006 5:16 pm

asa zic si eu. pana la urma fiecare e liber sa se exprime cum vrea! asa ca, sin ella poti sa faci ce vrei, cand vrei, cu cine vrei...
nu mi-am revendicat postul... numa AK-ul :)
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde eyewitness » Vin Feb 17, 2006 12:59 am

valiente, ca sa inchei cu tine polemica, ca vaz ca merji pe principiul ca prostu nu ie prost destul daca nu ie si fudul (nu pun ghilimele ca ai demonstrat cu sinela ca nu le-ntzeleji) iti zic fro doo chestii macsim trei :

esti inca la stadiul de principiant


chiar daca "principiant" nu ezista in linba romana (culmea ca nici in baicsiana) sper ca in valientiana sa insemne ceva in jenu de pretendent la titlu de "principe" pentru care iti multzumesc anticipat, titlurile nobile intotdeauna m-au vrajit si mi-au creat acea stare euforica mai ales dimineata la ora 6, cand, la capu patului, cu ochii inpaienjeniti si ametit de somn ma intreb "bah aiule, ce plm te scoli la 6 dimineata cand esti ditamai viitor principe?"

revizuitor


am cautat in dex si nu ie, am cautat in baicsdex si nu ie, sa nu-mi spui ca si asta tot in valientedex este? :D


Mi-e mie dor de ziua de duminica, dar peste 4 zile stiu ca vine din nou


hint : daca ai conjunctia "dar" sau "insa" in secundara uare in principala ce-ai putea avea ca verb?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Vin Feb 17, 2006 5:07 am

mi-e dor de ocean, de palmieri, de soare, de Florida in general. :(
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Prietenie pe felie, ok !?!

Mesajde ValiEnte » Vin Feb 17, 2006 7:09 pm

sin ella, deja greseala pentru care trebuia sa ia din nou cursuri de gramatica, a devenit o expresie rar intalnita in limba romana, pe care tu nu ai auzit-o, fortata. De cand e asta definitia greselii gramaticale? Mistourile pe care le faci, nu le-nteleg, pentru ca, nu eu sunt ala care intra pe subiecte si trimite forumisti din nou la scoala generala pe nedrept. Se vede de la distanta, cu ochiu liber ,fara binoclu, ca ai gresit si incerci s-o scoti la capat cumva. Ce mai tura-vura, Eminescu foloseste intr-o poezie pe mi-e inaintea lui mie fara ca dupa sa urmeze un semn al intrebarii sau vreo comparativa: mi-e prieten numai mie, si nu zice, cum dupa tine ar fi corect, numai mie mi-e prieten. Pe sait la Pruteanu, apare, cei drept, o singura expresie,
in care, iarasi, se foloseste mi-e inaintea lui mie, iarasi fara a urma dupa, semnu intrebarii sau vreo comparativa, si, Pruteanu, n-o corecteaza, cu toate ca raspunde imediat la un mesaj ulterior, deci sigur a vazut expresia: Asta este un lucru de care mi-e mie sila de exemplu.

sin ella: da' de profa de gramatica nu tie dor? ti-e (scris voit de tine asa, dar, o dovada ca nu ai considerat expresia in sine gresita ci ai inteles ca mi-e e pronumele si mie e verbul), adica. se chinuie( uiuiuii) sa te faca sa intelegi cum e cu cratimioarele astea buclucase...


Shaki, vorbesti de clasa IV, dar incepi propozitiile cu litera mica. Mi se pare cel putin incorect, daca nu aiurea. Si expresia data de tine, inclusiv eyewitness, intr-un mesaj anterior, zice ca e corecta, cu toate ca eu, nu ma bazez pe criteriile lui ( semnu intrebarii dupa).


incoherent, mie nu mi se pare ca se discuta aici despre nimic. Cel putin gestul pe care l-a facut, sin ella, dupa parerea mea, e discutabil. Adica, vi si tu, si spui cum ti-e tie dor de timpurile cand curtai fetele, si vine cineva cu nick-ul terminat in a, te ia la misto, si te trimite sa inveti din nou gramatica, pe nedrept. Iti rupe inima, omoara in tine orice urma de romanticism. Eu ma solidarizez cu el, spunandu-i, ca inca mai exista fete, care pretuiesc romanticismul la adevarata lui valoare. Corect, ar fi fost, sa vada ca verbul chinuie e scris gresit si sa-l puna pe de veghe in lanu de secara fara a rani sentimentele forumistului atat de dur luandu-l, la misto, incat, n-a mai scris nimic d-atunci.


strumph, perfect de acord. Eu apar dreptul oricarui om de a se exprima, cum vrea, prin scris, dar si prin gesturi, fara a incalca Declaratia Drepturilor Omului si Constitutia tarii in care traieste, si mereu in aceasta ordine.

eyewitness, am citit mesajul tau, pana ce, cuvantul prost, a aparut, a doua oara. Dat fiind acest fapt, ma inclin, sa-ti dau dreptate, pe deplin, 100%. Dar am observat, fara sa vreau, doua cuvinte accentuate, scrise cu negru. Probabil nu le-ai inteles. Ti le explic. Revizuitori, vine, de la, verbul a revizui, ca forma, egal, multor verbe, precum: binevoi, manui cu adjective precum: binevoitor, manuitor. Nu inteleg, de ce, nu ar exista, si adjectivul revizuitor? Am urmat o simpla logica, fiindca, eu, spre deosebire de tine, nu postez cu dex-ul in mana. Principiant, de la principiu, care poate insemna si punct de plecare. La fel, nu inteleg, de ce e gresit, pentru tine, mai ales ca, multi, scriitori, folosesc si alte expresii, mult mai fortate. Unul dintre ei fiind, http/www.pruteanu.ro/CroniciLiterare/xxxdictionar.htm care, pe langa unele cuvinte, putine, de care auzisem, pe restu, nu le-am folosit si nu le-am auzit in viata mea, dar, nu le cataloghez, greseli si nu incep sa fac misto si sa, rad, de ele. sin ella, e mai tare ca tine, vazand, mult mai multe, greseli, in postu meu (tu ai vazut doar doua). Ea, a vazut, mult, mai, multe, de tip ortografic, gramatical si de punctuatie. Oricum, nu mi-ai spus cum se numeste cartea, pentru ca, mi se pare, mult, mai efectiv, sa, recomanzi, o carte, decat, sa, iei, in batjocura, un forumist.

Nu mai mi-e dor de nimic!
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Feb 17, 2006 7:16 pm

mi-e dor de niste oameni relacsati, cu umor si voie buna...

in schimb, intilnesc numai oameni incrincenati, care doresc intotdeauna sa arate ca ei au dreptate, care nu isi recunosc greselile si care au uitat sa zimbeasca... :(
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Vin Feb 17, 2006 8:23 pm

nene nebeme, eu recunosc ca te'am facut pe nedrept gogoman shi sa shtii ca n'am uitat sa zambesc :)

sunt relacsat, cu umor shi voe buna..tzi'e dor de mine? :) (can bem o br?)

mi'e dor sa fiu on-topic

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Feb 17, 2006 8:32 pm

me dor sa plec in plm odata de la munca


ieta hova si nebeme.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Feb 17, 2006 8:47 pm

Mi-e dor de un scandal adevarat pe forum.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Vin Feb 17, 2006 8:47 pm

sensei, can bem o br?

mi'e dor..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Feb 17, 2006 8:48 pm

nbm, lasa-ne sa ne distram :). Uite, eu ii raspund si apoi il pun pe ignore ca e plictisitor si da lectii altora cand are nevoie de o zi intreaga ca sa redacteze un amarat de post plin de „greseli de tip ortografic, gramatical “ ~p~p

ValiEnte, neuron stingher, tzanc teribilist,

tii sa demonstrezi ca dislexia nu se trateaza?

sin ella, deja greseala pentru care trebuia sa ia din nou cursuri de gramatica, a devenit o expresie rar intalnita in limba romana, pe care tu nu ai auzit-o, fortata.


Eu vorbeam de greseala userului HapaGiu in primul meu post. Si oricat ai face tu spuma la gura, imi mentin parerea ca a gresit. In schimb, am spus ieri in postul adresat tie, ca varianta propusa de tine (a nu se confunda cu ce a spus hapagiu, nu, ca sunt doua lucruri diferite), care n-are nici in clin, nici in maneca cu citatul din Eminescu, e fortata. Si imi mentin spusele.

Tzancule, nu eu am inventat lanul de secara, iar unii forumisti au invatat cate ceva din posturile de acolo. inclusiv eu.

Lasa-l pe Eminescu in pace!

si da, am fost cam aroganta in postul adresat lui HapaGiu. HapaGiu, scuze. nu se mai intampla :a:

Corecta propozitia urmatoare e? Penibil tu esti.

pa si pu

EDIT: piskeshu, vine scandalul :zambet:

iubi, daca tu o sa fii principe, eu o sa fiu principesa A-)? iar acum sunt principianta?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde memetshot » Vin Feb 17, 2006 8:52 pm

tinere....cand dai una?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Feb 17, 2006 8:55 pm

Acest subiect este vizionat in acest moment de : 6 (5 membri si 1 vizitatori)
nbm, h0va, memetShol, piskeshu, sin ella

ehehei, ce audientza selecta... :D
Corecta propozitia urmatoare e? Penibil tu esti.

sinelo, este corecta, asha vorbesc jedi-i ~p~p

edit: keshule, provoaca-l :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Vin Feb 17, 2006 9:02 pm

nbm scrie:
sinelo, este corecta, asha vorbesc jedi-i ~p~p


~p~p~p~p~p

de fabt aja vorbea master yoda bre, oricum pishaaaaaaatoooor..~p~p


tinere....cand dai una?


bre eo dau dacA promitz ca nu dai inapoi :(

bre, acu merluc cum am nitzel tinp dau o br..oricum o am promisa shi cu nebeme shi cu silvie shi cu tanti'mea gaga..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Feb 17, 2006 9:08 pm

O sa incerc ca tare plictisitor e in ultimul timp.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Feb 17, 2006 9:53 pm

kesh scrie:Mi-e dor de un scandal adevarat pe forum.


incepe tu unul :D

io am unu pe tzava da' vaz ca nu am primit inca raspuns :P
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Sâm Feb 18, 2006 1:44 am

io am unu pe tzava - creca plutejte in aier, ca parca ma manaca si pe mine
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Sâm Feb 18, 2006 4:41 am

in 2003 parca a fost scandal cu gaga,in 2004 a fost scandal cu moshu,in 2005 a fost gigicifre,iar 2006 tocmai a inceput.va grabiti mon cher?

imi e dor de zilele cand nu confundam coca cola cu coca cola light :)
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori