"Un ban pt un vis... Se ofera cineva?!"

subiecte clasice

"Un ban pt un vis... Se ofera cineva?!"

Mesajde Amaterasu » Dum Ian 09, 2005 4:07 pm

Noaptea, inainte sa adorm, imi acord cateva minute de ... "visare lucida (cum o numesc eu, absolut incorect)... Ma visez locuind cu iubitul meu langa mare, uneori, iar alteori ma visez participand la curse de motociclete si castigand intotdeauna... ma visesz iubita si respectata... cu milioane de dolari sau doar... indragostita... Habar nu am.

Voi ce vise aveti? Care sunt acele vise care va fac sa mergeti mai departe? Care va fac sa zambiti in somn... sau nu?!

Aveti permisiunea sa visati...
......... si sa povestiti... "Ramane intre noi!" :)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Ian 09, 2005 7:20 pm

Dupa cum imi spunea o buna prietena, pretendenta la facultatea de psihologie, ceea ce face crazy_felina inainte de culcare este o reverie....in spetza o detasare de realitatea cu care ne confruntam zi de zi....si o inchipuire prin intermediul imaginilor a unei alte lumi....
Probabil ca in aceste reverii...care sunt niste "vise cu ochii deschisi" ne dorim ceea ce nu putem avea in viatza reala. Eu cand eram mic..ma inchipuiam jucator de basket in NBA...si visam ca dau cate 50 de puncte pe meci...si toata sala e in picioare si ma aclama...cum castig de unu singur un campionat...
De fapt inca mai imi inchipui si acum acest lucru :p

Am mai inteles eu ca nu e asa rea reveria asta...ca ne mai scapa de plictiseala sau de frustrarile vietii cotidiene...dar nici prea marfa nu e...ca pe urma ajugem draq nebuni..si plecam pe strada sa-l cautam pe d'alde Elvis sau mai stiu eu cine.... :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde v1n3ri » Dum Ian 09, 2005 8:52 pm

Io visez ca iau 5 la examen... Si sunt fericit :)))))).
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde Luanna » Mie Ian 12, 2005 2:42 am

Eu ash da toata averea mea pentru un vis... pacat ca nu am palate shi domenii intinse... Ash vrea un vis fain din care sa nu fiu nevoita sa ma trezesc nicicand. Uneori ma intreb daca visele sunt color sau alb-negru... Nu tzin minte culorile din vis. Ashadar tind sa spun ca nu exista.
Cand eram in liceu nu visam nici sa iau bac-ul, nici sa intru la faculta, nici sa am bani shi nimic din ce vor multzi oameni . Visam la o posibilitate. Imi doream posibilitatea de picta fara intrerupere numai ca ... era doar un vis. Toate se reduc la bani, mai devreme sau mai tarziu. Nu am renuntzat nici acum la vis numai ca nu am acele palate pentru a le da in schimbul acelui vis.
Unii imi spun ca-s nebuna pentru ca am iubire shi ar trebui sa imi fie suficient. Cica asta e mai frumos decat orice alt vis. O fi... dar mainile mele vor sa descopere mai mult iar culorile shi pensulele stau pe un raft ashteptand mereu ceva nou...
Luanna
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 02, 2004 3:35 pm
Localitate: Romania

Mesajde Wild Rose » Dum Mai 22, 2005 1:33 am

Cand eram mai mica, imi doream enorm sa devin... o simpla si umila actrita. Ma imaginam pe o scena imensa, inconjurata de publicul care avea sa se ridice in picioare la final pentru a ma aplauda entuziasmat. O vreme m-am ocupat de asta, mergeam la cursuri, aveam repetitii... si cu o seara sau doua inainte incercam sa-mi imaginez cum va decurge spectacolul.

Acum am ramas cu teatrul vietii.
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Sweet Peach » Dum Mai 22, 2005 1:21 pm

...eu mai am inca aceleasi vise de cand eram mica...unele au imbracat cu timpul alta forma,s-au conturat poate mai bine,altele au ramas undeva ascunse,au inceput sa se estompeze,am inceput sa uit cum aratau la inceput,cat de tare mi le doream implinite...pe altele,dimpotriva,le simt la fel de intens ca la inceput. ca o stafie de care nu poti "scapa" pana cand nu "ingropi" ceva ...sau pe cineva..insa,oricat de estompate sau intense ar fi,le simt pe toate. sunt in mine si fac parte din mine,ma ajuta sa "cresc",sa privesc in viitor si din cand in cand sa intorc capul in urma,sa privesc spre cea care eram...si totusi,dureroase sau nu,implinite sau nu, prezente sau uitate,nu vreau sa-mi uit visele niciodata. ma ajuta sa fiu mai vie,sa lupt,sa sper si in acelasi timp imi amintesc de...trecut. adica tot de mine. si nu vreau sa uit nimic.
Avatar utilizator
Sweet Peach
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mar 27, 2005 11:00 pm

Mesajde M@le » Dum Mai 22, 2005 1:30 pm

Eu ma visez undeva la un balcon ascultat de milioane de oameni unde urmeaza sa spun adevarul despre viata,despre moarte,despre razboaie,despre...
Si nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca undeva la sfarsit,tocmai cand sa concluzionez,un lunetist va "arunca" inspre mine cu ceva gloante;B
Cu alte cuvinte,ma indoiesc de adevarul terestru...
Your Kiss is my command.
[font=Book Antiqua]Incubus online.
[/font]
Avatar utilizator
M@le
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Joi Mai 19, 2005 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Mai 24, 2005 7:42 pm

Eu visez sa vad lumea.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mar Mai 24, 2005 9:40 pm

... si, pe la 4 ani cred, visam sa fiu "mare". toata lumea imi spunea ca sunt inca "mica", ca po' sa fac x si y si z cand o sa fiu "mare", tre' doar sa am rabdare. puii mei. ma enervau enorm. s'asa ca imi imaginam eu cum tre' sa fie sa fii mare, sa mananci cata ciucalata vrei, sa-ti cumperi cate papusele si altele de gen vrei, sa poti sa te joci in noroi fara sa te certe mama/tata s.a.m.d. ce copchil! :)
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde shiona » Vin Iul 08, 2005 9:45 pm

de obicei dak ma simteam nasol visam ca o sa mi se intample ceva rau(nu prea conta ce..gaseam eu) si partea mai nasoala era ca nu ma faceau sa ma simt mai bine...din contra...uneori se si implineau asa ca prefer sa visez ca voi ajunge cine stie ce inginer...ca voi locui in germania...sau ca ma voi intalni peste ani si ani cu cine stie ce amic care a disparut si de care nu am mai auzit nimic(cine stie/ dak insist poate chiar se vor indeplini...de obicei asa se inampla...i'm lucky)
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Catzelusha » Mar Iul 19, 2005 12:17 pm

De cand ma stiu am un singur vis care tin enorm sa mi se indeplineasca si anume:sa devin faimoasa. :D.Cand eram mica ma imaginam pe o scena mare,in fata unui public numeros care ma apaluda pentru le-am cantat niste melodii in voga.Visam sa fiu cunoscuta de-o lume intreaga,sa calatoresc mult...sa devin cineva.Pentru visul asta inca mai lupt....
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Lun Aug 01, 2005 11:04 am

Cand eram mica visam sa devin astronaut, sa privesc pamantul din spatiu, sa stau la geamul navetei spatiale contempland stelele, luna, asteroizii, cometele etc. Cum am crescut un pic au inceput sa se schimbe prioritatile si imi imaginam cum o sa spionez satul meu de acolo printr-un binoclu foarte performant. Ma interesa in special casa unuia de care eram iremediabil indragostita si casele rivalelor, bineinteles :hades:. Acum, daca as avea ocazia sa intreprind o calatorie in spatiu nu as urca in naveta nici batuta.

Apoi mai visam sa-i intalnesc in viata de dincolo pe Eminescu si pe Stefan cel Mare. Lui Stefan vroiam sa-i arat poze din secolul XX, sa-i povestesc cum s-a schimbat lumea, iar cu Eminescu vroiam sa clarific niste aspecte legate de relatia lui cu Veronica Micle.

In rest, mai visam sa fiu un cercetator foarte bun intr-un domeniu oarecare (chimie, fizica, biologie...) si sa fac o descoperire epocala dar nu pentru faima, ci pentru binele omenirii :doh:.

Nu radeti. Eram mica. :n:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Shaki » Mie Aug 03, 2005 9:49 am

Ce visam in copilarie... situatii fantastice sau lucruri simple. Zane, iele, shtime, lumi acvatice in care traiam printre peshti frumos coloratzi, sanziene care dansau noaptea, deshertul cotopit de caldura, dar si... o padure, o poiana plina de roua in care sa ma plimb cu picioarele goale, curcubeul. M-am visat conducand expeditzii pe Oceanul Atlantic, imi placea cum suna numele. In clasa a opta, am visat cu ardoare sa devin ziarista, dar si sa dansez cu un anumit baiat :)... primul vis, se pare k n-a fost sa fie. Cam asa visez si acum... Sa fiu iubita. Mi se pare ceva extraordinar... Visez fantastic, visez k sunt un spiridush calauzit de voci misterioase, care intra intr-un fruct... Visez castele. Mi-am dorit bani sau celebritate mai putzin.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde blue_wing » Dum Aug 07, 2005 12:12 pm

pai depinde de ce starea mea: de obicei fie visez diverse situatii incurcate pe care eu le descurc si salvez lumea si sunt un erou fie visez ca sunt alaturi de fata pe care o iubesc petrecand clipe frumoase.
"Pe buzele ei mi se naste sufletul." (L. Blaga)
Si daca dragostea spune NU mai sunt 665 de motive ca sa traiesti.
Avatar utilizator
blue_wing
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 11, 2005 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Aug 15, 2005 10:04 pm

vreau sa vorbesc toate limbile pamantului

vreau sa vad toata lumea si sa ma intorc in Romania

tu la ce visezi?

Serios acu', aveti in fata dumneavoastra un caz tipic de fericit fara camasa. Si pentru ca , vorba printului Siddartha, Dumnezeu sa-l ierte, "dorinta e cauza suferintei"(dar nu numai de asta), io sunt foarte multumit cu ce am si sunt foarte recunoscator pentru ce am primit. Asa ca adorm brusc si-am somn adanc.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde BLACK_MOON » Dum Ian 29, 2006 5:16 pm

a incetat lumea sa mai viseze?... nu pot sa cred!!! unde o sa ajungem asa???

anyway... eu visez sa fiu iarasi mica si sa fac toate nebuniile pe care mi le-am dorit sa le fac... visez sa ajung un faimos avocat!!! dar,ink visez...
Zâmbetul este o lumina ce se arata la fereastra chipului si vesteste ca inima e acasa.
Avatar utilizator
BLACK_MOON
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:00 am

Mesajde Sică » Dum Ian 29, 2006 5:23 pm

nu imi plac visele voastre.

eu visez sa vina un tsunami de vin peste mine :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde older » Dum Ian 29, 2006 7:20 pm

Nu mai visez la nimic, toata viata mea e un vis implinit (macar pana acum)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde marian jan » Dum Ian 29, 2006 7:41 pm

deci eu visez ca ma trezesc dimineata si n-o sa-mi fie rau,n-o sa ma doara capul,n-o sa ma doara stomacul,n-o sa-mi vina sa borasc.dar viata bate visul...
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Lun Ian 30, 2006 3:50 am

de multa vreme nu am mai avut astfel de vise...pana azi. Mi-a zburt gandul la o persoana f draga, pe care am cunoscut-o acu multi ani dar careia i-am putut spune ce simt numai acum de curand. Am visat cum ar fi sa fie langa mine, ce i-as spune...ciudat e ca mi-a propus ca atunci cand va veni la mine sa ii fac un ceai, ceaiul meu preferat, monk's tea..shi am simtit aroma ceaiului, si am simtit mirosul LUI. Inca sunt vise, dar poate se impinesc...
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde bhuttu » Lun Ian 30, 2006 4:35 am

" da-mi un vis, vis, da-mi un vis, da-mi un vis ce nu m-arunca-n abis"

Speed e ultima compozitie Blazzaj. E o melodie antidrog. Ceea ce va doresc si voua.

Nici nu stiu de ce-am scris asta.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde une helene » Lun Ian 30, 2006 8:27 am

visul meu e acea iubire pentru care sa nu trebuiasca sa schimb nimic, nici in mine nici in el, pentru ca tot ce sunt eu completeaza in mod firesc tot ce este el...si viceversa.
une helene
 


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori