Daca ai fi putut sa alegi ...

subiecte clasice

Daca ai fi putut sa alegi ...

Mesajde kant emir » Mie Apr 20, 2005 2:34 am

Unde/cand ai vrea sa te fi nascut? Exista vreo epoca ori vreun loc despre care sa crezi ca ti s-ar fi potrivit mai bine? Te-ai fi putut afirma cu mai mult spor in alte circumstante?
Asemenea chestiuni mi-au trecut si mie, si cunoscutilor mei prin minte iar raspunsuri - berechet. Un amic de-al meu, gandea ca grozav de tare i-ar fi placut sa traiasca in Evul Mediu (armuri, cai, domnite, turniruri cu naframa legata de lance - adrenalina din gros), pierzand din vedere ca n-au trait in acele vremuri doar mandrii cavaleri, ci si puzderie de tarani(aproape sclavi !), randasi si alti nefericiti. Greu de presupus care i-ar fi fost lozul. Mie imi place sa ma gandesc la America, in vremurile colonizarii (nu cowboy si indieni, cu de-alde Old nush-ce-Hand), o lume noua si libera de un trecut adesea apasator. Spatiul si viitorul - pline de promisiuni, sansa intemeierii si alte cele, pozitive si pentru toata lumea. O lume unde nu trebuia sa-ti faci loc cu coatele (e drept ca bastinasii, in multe situatii, au perceput altfel colonizarea).

Nu consider ca actuala mea/noastra situatie este insuportabila, dar mocirla streseaza si, cateodata, sufoca, motiv pentru care ne mai imaginam, uneori, alternative.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde older » Joi Apr 28, 2005 2:51 pm

grecia antica - epoca clasica, asta ar fi alegerea mea. Dar in anumite circumstante... in primul rand nu ca femeie (chestia asta cu lipsa de orice drepturi politice si masinarie de facut copii - baieti - nu mi se prea potriveste; eh, ce sa-i faci, gandirea asta moderna ne omoara), in al doilea rand nu ca sclav. Barbat, aristocrat (cu scoala terminata la Liceul lui Aristotel si stagiu militar satisfacut :D ), ocupandu-se toata ziua cu lecturi, discutii politice si dezbateri filozofice sau cu vanatoarea si echiatatia. Ce poate fi mai frumos? :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Apr 28, 2005 4:21 pm

Dar daca acele circumstante n-ar fi la dispozitia ta (vorbim de amanuntele precizate de tine), ci sa alegi doar epoca/locul, eliminand extremele (ex Alexandru, Napoleon etc vs sclav, eunuc etc), crezi ca ar mai fi ceva acceptabil ? Ai putea sa-ti imaginezi o viata "integrata" ?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 28, 2005 4:36 pm

As fi ales Romania anilor 1970..si sa am cam 20 de ani in 1970. Din cate am inteles eu a fost o perioada boema, in care gaseai o gramada de chestii in Romania. Taica'miu mi-a povestit o gramada de intamplari marfa din vremea de atunci, vreme in care era student. Cica mergea brin baruri si bea beri cehesti si poloneze, ba chiar Tuborg danez. A fost in excursie in URSS...pana in indepartatul Azerbaijan. Manca mezeluri bune...nu "cacaturi" cum numeste el mezelurile din prezent.
Plus ca...imi inchipui eu...nu era asa multa aglomeratie pe strazi, atata poluare de toate felurile, oamenii erau mai de treaba. Nu era internet...mergeai la teatru. Erau meciuri marfa pe 23 august...asa'numitele cuplaje care strangeau 80000 de spectatori in tribuna.
Evident...n-as fi avut posibilitatile din ziua de azi (cauzate de avansul stiintei si tehnicii), dar cred ca eram mai linistit.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Joi Apr 28, 2005 5:15 pm

In cazul meu, mi-ar fi placut sa fiu Statele Unite in anii 60-70. Adica prin 65 sa am ~16 ani. Nu cred ca as fi dus lipsa internetului. Ce sa nu-mi placa: multa libertate si distractie (se stie ce desmat era in randu tinerilor americani p'atunci :D), epoca de glorie a Muscle Cars-urilor (Mustang, Chevelle, GTO etc) si o economie puternica.
draivit laic iu stolit.
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde older » Joi Apr 28, 2005 5:31 pm

kant emir scrie:Dar daca acele circumstante n-ar fi la dispozitia ta (vorbim de amanuntele precizate de tine), ci sa alegi doar epoca/locul, eliminand extremele (ex Alexandru, Napoleon etc vs sclav, eunuc etc), crezi ca ar mai fi ceva acceptabil ? Ai putea sa-ti imaginezi o viata "integrata" ?


Acum, daca stau sa ma gandesc, eliminand absolut toate circumstantele, fara sa-mi aleg absolut nimic, as alege fara sa stau prea mult pe ganduri epoca renascentista ca perioada, in Europa - oriunde in spatiul asta, de preferinta Italia, totusi. Gandul ca as putea fi contemporana cu arta si creatorii artei de atunci imi da fiori :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

fara net?

Mesajde sol » Mar Mai 03, 2005 8:48 pm

Trei zile n-ati rezista fara fanforum, aferim!
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde agripina » Joi Mai 26, 2005 10:07 am

vad ca aici sunt o gramada de "barbati" care ar fi vrut sa traiasca in alte perioade istorice. asta in timp ce in prezent beneficiaza de toate avantajele sociale in lume. incepand de la educatie, la loc de munca, la pozitii de conducere si la familie. eu una le-as recomanda ca in calatoria lor in timp sa incerce macar o data sa fie femeie. asa ca pt senzatii tari. si ca si sport extrem le-as recomanda niste experiente tipice organismului femeii, fara conditiile igienice din prezent. capisci?
agripina
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Apr 19, 2005 3:33 pm
Localitate: Romania

Mesajde une helene » Dum Mai 29, 2005 2:14 am

As alege America de Nord, in perioada in care inca exista Vestul Salbatic, stiti voi...Winnetou si tot tacamul..
O herghelie de mustangi salbatici ce alearga liberi...cerul albastru...iarba verde...ce poate fi mai frumos...
Evident, as vrea sa fi fost tare la tras cu pusca, la urmariri si alte astea...dar in primul rand as fi luptat pentru o civilizatie pe care americanu' a omorat-o din fasa...pentru piele rosii, oamenii aia destepti si curati. Exact cum zicea ...Rousseau: Omul BUN si SALBATIC.
Si tot femeie as fi vrut sa fiu.
Nu ma puneau ei pe mine la cratita!
une helene
 

Mesajde wildrose19 » Mie Iun 15, 2005 5:29 pm

hmm anii 60' in America ar fi fost frumos..Woodstock si toate alea stiti voi
dar daca stau bine sa ma gandesc nici anii '20 '30 si'40 prin Europa nu ar fi fost rau...ar fi fost f. interesant sa vad pe viu toate evenimentele alea pe care nu le gasesti decat in carti ..cred insa ca nu conteaza in ce secol traiesti atat vreme cat stii sa te bucuri de viata:rofl: ;M
...caci timpul vostru s-a scurs
in umbra marelui URSS...
Avatar utilizator
wildrose19
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 12, 2005 11:00 pm

Mesajde sol » Dum Iun 26, 2005 9:46 pm

Cica Bula ar fi ales sclavagismul... penca dupa o zi de spart piatra la piramide nu-i scoteau in drum sa strige <Ramses! Ramses!>.

Se zice ca noi alegem, ca am ales zilele astea suprarealiste, de un umor nebun, chiar cumplit pe alocuri. Va fi interesant pentru cei care vor fi tineri in 2030, la incheierea celor 40 de ani de batut pasul pe loc in hilarul pustiu.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde mormi » Lun Iun 27, 2005 8:56 pm

Ma gandeam la asta adesea mai ales cand citeam despre o epoca sau alta. Intai am crezut ca as fi vrut sa traiesc undeva la imbinarea dintre neolitic si bronz gandindu-ma ca as fi vazut in fata ochilor cat cuprinde numai paduri, rauri, ma rog, nimic alterat de vreo constructie umana, animale salbatice pe care sa le pot observa in voie... fara servici, fara program, fara constrangeri sociale... As fi stat toata ziua sa fac mici figurine si sa rasnesc grau sau sa prind peste...
...Dupa aia m-am razgandit si am trecut la Franta in vremea muschetarilor lui Dumas dar mi s-a parut o epoca destul de duplicitara ...apoi am sarit la Romania anilor 40 cu masini de epoca, strazi pietruite, costume de stofa pretentios lucrate, trasuri si flasnetari...
Bineinteles din toate epocile alegeam doar partea buna...

Dar totusi nu cred ca am nimerit-o rau deloc cu epoca de inceput de secol 21...De fapt e tocmai potrivita pentru ca pe-asta o cunosc cel mai bine...
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde agripina » Joi Sep 01, 2005 11:11 am

solaris, nu vad nici un suprarealism in realitatea cotidiana. totul e de o logica dureroasa. aproape totul tine de stomac si de modul in care ti-e educat. dar dupa modul in care filozofezi as baga mana in foc ca vii direct de la woodstock. :)

din cand in cand ar fi trebuit sa te lupti cu ursul sau cu haitele de lupi, mormi :) si sa nu cumva sa crezi ca in micile comunitati de oameni din epoca bronzului nu existau constrangeri sociale. pana si in haitele de lupi exista ierarhii sociale.

bine Sandra, trecand peste naivitatea ca ai fi putut sa fii o squaw emancipata sau o femeie care sa nu stea la cratita fara sa fie "doamna de companie", ar fi trebuit sa vanezi bizoni sau sa te lupti cu ursi grizzli si nu in ultimul rand sa calaresti. apropos, te-ai mai dat jos din masina?

luati o pauza de la filmele americane, sau macar schimbati-le cu alea chinezesti :).
agripina
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Apr 19, 2005 3:33 pm
Localitate: Romania

Mesajde blue_wing » Joi Sep 01, 2005 1:25 pm

pai pai eu as vrea sa ma duc in viitor nu in trecut si sa vad unde ajunge omenirea. probabil ca in viitor conditiile de viata vor fii mult mai usoare. poate peste vreo 200 de ani sa vad cat va evolua societatea noastra. sa vad cum vor gandii acei oameni! chiar mi se pare mai interesant decat sa faci lucruri pe care le-au facut si altii
"Pe buzele ei mi se naste sufletul." (L. Blaga)
Si daca dragostea spune NU mai sunt 665 de motive ca sa traiesti.
Avatar utilizator
blue_wing
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 11, 2005 11:00 pm

Elizabeth I

Mesajde MoshuRoshu » Joi Sep 01, 2005 7:36 pm

Anglia. Anul 1533. Cu numele de Elizabeth Tudor. Si apoi sa devin regina la varsta de 25 si cunoscuta ca Elizabeth I, the Virgin Queen. No sex (EVER), but at least I get to tell men what to do, hehe.
MoshuRoshu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Aug 04, 2005 6:09 pm
Localitate: Ameeeerikaaaa

Mesajde kahlan » Vin Sep 02, 2005 10:57 am

Egiptu antic, vro 2000-3000 B.C., muzician de profesie sau preoteasa a zeitzei Bast. Sa particip la festivaluri, cu multa bere shi tuate cele. :D
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde MushroomTrip » Lun Sep 05, 2005 11:34 am

Anii 60. Perioada hippie, psychedelic revolution. Sa ma bucur de libertatea de exprimare fara constrangerile sociale care ajung sa te sufoce.
Sau nu conteaza in ce epoca, numai sa ajung pe langa un calugar indian care sa ma invete sa meditez,sa levitez, sa vizitez universe paralele.... sa traiesc viata diferit de modelul standard.
Avatar utilizator
MushroomTrip
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Sep 01, 2005 11:00 pm

Mesajde une helene » Vin Sep 09, 2005 1:01 am

agripina scrie:bine Sandra...ar fi trebuit ...sa calaresti. apropos, te-ai mai dat jos din masina?
.


Off topic: Cam tarziu pt un raspuns...da hai, treaca...

CIne a spus ca mi-as fi dorit "norocul" de a deveni doamna de companie?
Pentru propria-ti informatie...nu femeile erau cele care vanau bizoni si grizzly, dar as face-o la nevoie...Nu am masina, nici carnet, dar de calarit pun pariu ca o fac mai bine decat conduci tu masina...avand in vedere ca fac asta de vreo 10 ani (juma' de viata...si caii au fost ai mei, nu cursuri)...alte obiectii?

Si totusi...alegerea ta era...sau am pierdut-o eu din vedere?

On topic: imi mentin alegerea anterioara...mai ales ca acolo, cu un cal bun si o pusca buna puteai sa la inchizi naibii gura celor care te enervau (ma refer aci la alte chestii, nu la Agri...:))
une helene
 

Mesajde whatever » Dum Sep 11, 2005 2:31 am

franta bautorilor de ab+sinthe in epoca lor de glorie. incadrarea sa fie intre 1800 si 1900, nu conteaza prea mult cand. alb sa iasa cand il amesteci.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Simone de Beauv » Mie Noi 23, 2005 7:14 am

Mie personal mi-ar fi placut sa fiu si eu macar femeie de servici pe Enterprise, din Star Trek, TNG :D Nimic mai romantic decat explorarea universului, nu credeti?
Simone de Beauv
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 21, 2005 7:47 pm
Localitate: nexus

Mesajde eyewitness » Mie Noi 23, 2005 8:51 am

Mie personal mi-ar fi placut sa fiu si eu macar femeie de servici pe Enterprise

avem un post de femeie de serviciu la noi la Enterprise. cand doresti poti veni la interviu. si veceurile au universu lor romantic, nu crezi?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Simone de Beauv » Mie Noi 23, 2005 8:35 pm

eyewitness scrie:avem un post de femeie de serviciu la noi la Enterprise. cand doresti poti veni la interviu. si veceurile au universu lor romantic, nu crezi?


Imi pare rau sa te anunt, dar femeile de serviciu de pe Enterprise nu eu grija de WC, e, in film, o facilitate a navei de a se curata singura. Intr-adevar, iti pot intelege romantismul closetului daca te consideri vreun eyewitness la un goldenshower (splash!) :sperm: , vreun coate-goale, matze-fritpe la o masa fecaloida... :caca:
Simone de Beauv
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 21, 2005 7:47 pm
Localitate: nexus

Mesajde The_FrozenLord » Mar Dec 06, 2005 11:27 pm

eu as fi vrut sa ma nasc in evul mediu si sa fiu un viking dala barbar, cu pletele pana la c.., in rest aceleasi trasaturi ca acu (blond, ochi albastri), masa musculara de vreo 6 ori ca acu, un coif dala cu coarne o mantie luuuungaaa si albastra si o secure uriasa pe care sa o cheme Deathwish (ca pe chitara mea), sa am parte de multe razboaie cu populatiile din spatiul carpato-danubiano-pontic, si sa traiesc visul intr-o danemarca rece si inghetata...
sa cuceresc sate, sa prad bogatiile, sa violez femeile de acolo si alte lucruri asa frumoaaaseeee :plans:
a si mult alcool :D
si alte lucruri care nu le spun pt k e efectiv trist.. :plans:
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Dec 07, 2005 11:42 am

Ar fi fost interesant sa ma nasc in anii acestia.Sunt curios ce razboaie vor fi cand se va termina petrolul si va creste nivelul oceanelor.Se va da la cap si cotoaie in nestire.Cred intr-adevar ca va fi tragi-interesant.Multi dintre voi veti prinde momentul,dar veti fi oleaca batrani ca mine.Copiii mei de asemenea.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Joi Dec 08, 2005 1:14 am

slava cerului ca nu apucam dezastru, desi cum spui u s-ar putea sa fie interesatn :P
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 3:54 pm

si daca as fi vrut sa nu ma nasc?
in fine... alegerea mea ar fi anul 623 in yathrib(medina).... ar fi fost interesant sa vezi inaltarea unei religii.....
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde shiona » Mie Mar 22, 2006 9:20 pm

probabil as alege egiptul antic....numa sa nu fiu sclava...mi-ar fi placut de asemenea sa traiesc in atlantida[in cazul in care chiar a existat]...si la inceputul secolului 20 ar fi fost interesan...secolul inventiilor...nu stiu sigur daca chiar de la inceput...sau de prin anul '20....sai prin 50...ceva de genu
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Invincible » Joi Oct 15, 2009 2:44 pm

Un amic de-al meu, gandea ca grozav de tare i-ar fi placut sa traiasca in Evul Mediu (armuri, cai, domnite, turniruri cu naframa legata de lance - adrenalina din gros)

exact ce as fi vrut si eu. adaog la asta ca as fi initiat o inteligentiada.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Oct 15, 2009 9:51 pm

iar te-ai impiedicat la jumatatea ideii! continua:
n-au trait in acele vremuri doar mandrii cavaleri, ci si puzderie de tarani(aproape sclavi !), randasi si alti nefericiti.


care, macar in copilaria lor chinuita, au visat sa ajunga cavaleri, dupa care au dat vina pe sistem si si-au dorit sa fi trait in alte vremuri (cum ar fi legendele olimpului de alexandru mitru, unde erau puzderie de eroi si semizei si zei; si erau si anonimi - ciobani si plugari si tot soiul de marunti cu vise mari - dar cui ii pasa de anonimi? ce mare lucru se va putea povesti, peste o suta de ani, de preaputernicul nostru invincibil?).
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Daca ai fi putut sa alegi ...

Mesajde Daimon » Mar Iul 06, 2010 8:05 am

undeva unde sa am pentru mine mai mult de 5 ore pe zi. well sper sa ma adaptez si sa schimb si aici situatia, ca alta varianta, realist vorbind nu am :P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator