De ce nu e...

subiecte clasice

De ce nu e...

Mesajde une helene » Dum Mai 29, 2005 2:30 am

De multe ori m-am gandit ce as schimba la lumea asta maaare de tot...Cred ca as schimba relatiile dintre oameni...
De ce suntem atat de egoisti, atat de straini unul de celalalt?
De ce nu mai zambeste nimeni pe strada?

De ce nu mai exista iubire curata? Stiti voi...cu tinut de mana si plimbari lungi prin parc...si poate un sarut timid de noapte buna?

De ce nu se mai practica buna cuviinta?


De ce? De ce?

Spuneti-mi voi?

E prea mult de cerut, k lumea sa aiba un pic de bunavointa?
une helene
 

Mesajde sol » Mie Iun 01, 2005 8:05 pm

Ca sa fie forum! de asta ai intrat, nu? sa dai de ce nu dai de, afara,
elementary, my dear Watson!
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Iun 01, 2005 8:41 pm

sa dai de ce nu dai de afara

...si culmea, dai de EXACT acelashi lucru....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 01, 2005 8:46 pm

~p

bre lasati oamenii sa se esprime aici pe forum ca de asta ramanem fara oameni noi...

Andra, mai intai trebuie sa ne spui parerea ta in legatura cu acest subiect. Asta e regula. Reediteaza.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde une helene » Mie Iun 01, 2005 8:51 pm

Cu uimire am vazut k aici se incearca o schimbare, se cauta o alta cale...
Mai exista, deci si alternative la ceea ce este afara...
Ai crede ca "lumea se apropie de sfarsit" nu?
Sa indraznesc ca aici incercam sa gasim ceva bun, pentru care acc lume sa merite sa fie "salvata"?
Scuzati-mi exprimarea "biblica"...
une helene
 

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 01, 2005 8:57 pm

deci sa moara bibiloi daca inteleg ce vrei sa zici...
altcineva?! sau sunt singura inceata de cerebel?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde sol » Mie Iun 08, 2005 1:53 am

Crek Sandra vrea sa zikk de drag la forum apokalipsa va mai sta on hold for a while, pen'k pe forum uamini at least inceark pozitii noi de noi.Vivat, vivant.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Iun 08, 2005 9:02 pm

solaris, tu intelegi ce spui? macar atat....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

sorry

Mesajde sol » Mie Iun 08, 2005 9:23 pm

Cred ca Sandra vrea sa spuna (imi dau eu cu parerea) ca desi the world as we know it draws to its natural end, prin natura activitatilor de pe forum inca s-ar mai intrezari o sansa, fiindca aici oamenii macar incearca altceva - mai stii?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde une helene » Vin Iun 10, 2005 9:28 pm

Multumesc solaris.

Cam asta vroiam sa spun. nu neaparat k apocalipsa e in stand-by dar macar noi incercam, nu?
Sau incercam sa incercam. E si asta ceva, in toata masa asta de oameni cu o asemenea inertie, dureaza pana ne punem noi in miscare, dar sa ii mai pui si pe altii...
une helene
 

Mesajde Amaterasu » Vin Iun 10, 2005 11:11 pm

solaris scrie:Crek Sandra vrea sa zikk de drag la forum apokalipsa va mai sta on hold for a while, pen'k pe forum uamini at least inceark pozitii noi de noi.Vivat, vivant.

deja ma simt mai proasta decat sunt! bre solaris zii si tu cu cuvintele tale, mamah... sau cu ale noastre ca m-ai pierdut definitiv! :)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Vin Iun 10, 2005 11:25 pm

amaterasu, ai traducerea executata tot de personajul in cauza, mai jos, vezi?
daca nu, e asta
Cred ca Sandra vrea sa spuna (imi dau eu cu parerea) ca desi the world as we know it draws to its natural end, prin natura activitatilor de pe forum inca s-ar mai intrezari o sansa, fiindca aici oamenii macar incearca altceva - mai stii?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde sol » Sâm Iun 11, 2005 12:00 am

Cred ca <prin exprimare biblica> Sandra vrea sa spuna ca daca maine vine dumdumsdei, adica intram in centura magnetica si se topeste materia dar ramane ba se chiar amplifica energia si informatia, pe forum nici n-o sa se simta - ce-am avut si ce-am pierdut noi, material? si se va dovedi ca deja de demult nu ne mai luam lumina de la tablou.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde une helene » Mar Iun 14, 2005 2:16 pm

Tot din seria "cred k Sandra"...mai uaminilor...dar conteaza atat de mult ce cred eu sau nu cred?
As fi vrut sa aflu ce credeti voi,k ce cred eu stiu deja...
une helene
 

Mesajde sol » Mar Iun 14, 2005 2:30 pm

N-ai zis daca-ti place ce cred eu ca crezi tu.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Iun 14, 2005 2:49 pm

Ba Solaris tu chiar esti proasta sau numa faci pe proasta, ce plm ne futi la nervi zilnic cu limbaju ala de cacat? te crezi interesanta? Io creca ar trebui sa te crezi bolnava si sa te tratezi sau sa ne lasi dracului si sa-ti faci thread unde sa vorbesti numa tu cu tine! Deja ma stresezi in plm, ar trebui sa te duci sa te iei cu invincible de mana.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde sol » Mar Iun 14, 2005 5:17 pm

S-ar putea sa ai ceva dreptate, incep sa ma gandesc, sigur ca ie greu, chiar incerc. Scuze pentru stres... si pentru ignoranta: cine e invincible?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Iun 14, 2005 5:34 pm

ie unu care se crede fuarte destept si al carui limbaj seamana oarecum cu al tau. il gasesti pe alt forum.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mar Iun 14, 2005 8:20 pm

piskeshu scrie:Ba Solaris [...] cu invincible de mana.


~g avertisment pt. postul de mai sus. Imi scuzati tupeul da' sa nu uitam ca suntem pe un simplu forum si nu merita sa ne enervam atat si sa ne jignim, mai ales ca suntem totusi pe scoala veche :p
p.s: mai exista ca alternativa si ignorarea userului....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Iun 14, 2005 8:24 pm

De ce nu e... - avand in vedere mersul thread-ului, nush unde sa postez: aici, pe ala cu nevoia de moralitate, ori chiar pe cel cu e-literatura? Ca avem di tati: intrebari (retorice), (ne-) intelegere, agresiune, trimitere-n alta parte. Ba chiar si prezumtii.
E prea mult de cerut, k lumea sa aiba un pic de bunavointa? - dupa caz, dupa lume.
editare-completare (pt ca nu vazusem postul lui Love2fly): da, exista si varianta ignorarii, si cea a ignorantei. Sa dezvolt?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mar Iun 14, 2005 9:08 pm

da, exista si varianta ignorarii, si cea a ignorantei.

Nuh, deci eu ma referam strict la ignorarea tehnica prin care, practic, nu mai vezi posturile unui user.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde une helene » Mie Iun 15, 2005 11:48 am

Solaris, da, sunt de acord cu ceea ce ai scris tu, ai ceea ce se sheama intuitie, nu?

Iar dak si pe un thread despre buna-cuviinta se vorbeste intr-un limbaj atat de elevat...inseamna k e grav. Dar oricum trebuie sa existe si cineva ca tine, iad dak nu iti place, pentru ce mai intri pe acest thread?
Poate ca sa imi arati ca de fapt si aici dai de ce dai afara? Iti multumesc pt osteneala dar nu era nevoie...
Si in plus prin ce si cum ai demonstrat tu ca ai avea dreptul sa vorbesti asa cu altcineva? De ce nu iti deschizi la tine acasa un thread cu injuraturi si sudalme si blesteme si mai stiu eu ce...ei poftim...

Si Love2Fly...iata ca aveai dreptate...si aici dai de exact aceleasi lucruri mea culpa, dar sa stii ca eu tot sper in ceva mai bine si mai frumos...
une helene
 

Mesajde mikutzul » Mie Iun 15, 2005 12:09 pm

Nu este usor sa cuprinzi vastul univers al naurii umane, daca acceptam ca am fost creati dupa chipul si asemanarea Lui atunci in natura noastra primordiala exista codul perfect ce ar asigura o existenta perfecta si in armonie cu tot ce ne inconjoara.
Daca intradevar vrem sa schimbam ceva in acest univers atunci ar fi bine sa incepem cu noi insine.Eu consider ca dragostea inteleasa si universal acceptata poate schimba intr-un mod pozitiv si ireversibil.
Cand nimic nu mai merge atunci faci cale intoarsa pana in acel punct unde totul era perfect si corectezi ruta.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde piskeshu » Mie Iun 15, 2005 12:20 pm

mikutzul scrie:Eu consider ca dragostea inteleasa si universal acceptata poate schimba intr-un mod pozitiv si ireversibil.

Daca nu te superi, nu explici mai pe larg ce-i aia dragoste inteleasa si universal acceptata? Inteleasa cum, acceptata in ce sens? sau ai vorbit numa asa ca suna bine inteles si universal?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde mikutzul » Mie Iun 15, 2005 1:19 pm

Omul se confrunta la fiecare pas cu tot felul de chestii pe care nu le intelege dar totusi le accepta in viata de zi cu zi.
Majoritatea dintre noi luam lucrurile asa cum sunt si nu vrem sa facem nimic in mod special pentru a nu complica viata "inutil", constiinta decide daca este bine ceea ce faci sau nu, starea de spirit influenteaza actiunea imediat urmatoare....pe scurt as spune ca multi acceptam viata in forma de "cauza si efect"
Tot ce dirijeaza acest univers are la baza exitenta unei puteri divine,(spun eu) o parte dintre noi accepta acest lucru si aici ma refer la acele persoane care fac foarte putine compromisuri cu lumea iar ceilalti se plimba printe "tarabele" vietii si aleg dupa vaz, gust, miros si mai stiu eu ce alte metode.
Daca ne-am alinia toti la acelas stil de viata si am avea aceleasi valori atunci totul ar fi perfect(spun eu), acuma omul nu crede in Dumnezeu dar multe lucruri din viata lui au la baza legi enuntate de catre El, constiinta lui are mustrari cand incalca aceste legi....de ce este asa?...intreb eu...
Iubirea...dragostea sunt elemente care la baza lor sunt foarte bine definite, iubirea adevarata nu minte, nu inseala, nu oboseste, nu loveste, nu chinuieste, nu se razbuna...etc etc.
Multi dintre noi spun ca iubesc si ca simt dragostea iar eu spun ca nu stim sa facem diferenta dintre chin si durere.Nu stim si nu intelegem, doar luam si utilizam fara a citi instructiunile, ce nevoie am avea sa stim instructiunile?..., mama si tata se iubesc si se mandresc cu dragostea dintre ei, atunci de ce tata bea si o bate pe mama de fata cu mine?
Eu sunt un ignorant(vedeti in dex ce inseamna ignorant...multi dintre voi o sa aveti parte de o surpriza), dar sunt pregatit sa port raspunderea pentru sentimentele mele, sunt dispus sa explorez ceea ce nu inteleg si sa recunosc daca am gresit.Am curajul sa indraznesc mai mult fara teama esecului si daca o dau in bara nu ma opresc, ci merg mai departe.

Cand o sa intelegem cu adevarat sentimentele in discutie, vom putea sa triem "graul de neghina"
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde une helene » Mie Iun 15, 2005 2:41 pm

Iti multimesc pentru interpretarea frumoasa a capitolului 13 din Corinteni I, mikutzule...

Stii piskeshu, poate ar trebui sa citesti si tu acest capitol, asa ca sa nu mai fii deficitar la categoriile dragoste, universalitate...
Nu as putea spune ca apreciez oamenii care nu se chinuie un pic (de fapt nu ii apreciez de loc), macar pe forum, astfel incat sa isi formuleze dezaprobarea sub o forma inteligenta...fara sa jigneasca si fara sa isi ia puteri de atotlegiuitor.
Oamenii nu mai dau importanta nuantelor, iar aici pe forum nuantele sunt foarte importante, pt k scrisul ramane si are alte conotatii...
Nu inteleg de ce atunci cand aveti ceva de spus impotriva altcuiva, veniti cu fraze de genul "bah esti prost !", oare nu mai exista alte posibilitati: argumente, afirmatii sustinute de logica, informatii care sa contrazica?
Pentru ca bunacuviinta consta si in respectul fata de ceilalti, si deci si fata de tine ca entitate unica.
une helene
 

Mesajde nocturna » Mie Iun 15, 2005 2:49 pm

Sandra scrie:oare nu mai exista alte posibilitati: argumente, afirmatii sustinute de logica, informatii care sa contrazica?

cand gigel persista in a nu intzelege, orice tentativa de argumentatzie logica este sublima, da' inutila.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde une helene » Mie Iun 15, 2005 2:57 pm

Nu ma refer la Gigel kare nu intelege...ci la userul cu nervi sau fara minte care il trateaza pe Gigel, sau pe oricine altcineva cu o cruda...desconsideratie, pur si simpul pt k asa vrea el, sau nu are chef sa comunice corect si frumos...
une helene
 

Mesajde nocturna » Mie Iun 15, 2005 3:07 pm

asta ie, mami, viatza ie cruda. totushi, oricat ar crede iel, fericirea lu' gigel nu sta in a interactziona shi colabora frumos shi pashnic cu o comunitate forumistica. mai najpa o sa fie pentru gigel cand o scoate iel mandru capul in sotzietate, shi personul o sa-i spuna: "uite, banca asta ie verde." gigel: "ba nu !" person: " ie verde, mah ! vezi ? VERDE !" gigel: "NU !" evident, banca fiind verde, personul concluzioneaza: "eshti idiot." shi ishi vede mai departe de treburile lui. nu-i mai bine asha, decat sa bata banca sa priceapa gigel ? gigel oricum nu va pricepe.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Iun 15, 2005 3:14 pm

Ma io m-am cam enervat initial pe solaris, ulterior mi-am dat seama ca am nimerit intre doi pocaiti si ca nu am cu cine discuta ca voi de obicei folositi cuvinte mari de genu iubire, dragoste, universal, curcubeu, poze cu animale in turnu de veghere si-n alte reviste frumos colorate, albi cu negri care se tin de mana cu asiatici etc., dar de fapt tuate cuvintele vuastre is guale si beshite.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori