Liceu sau facultate.........??

subiecte clasice

Liceu sau facultate.........??

Mesajde roxy_rox » Joi Apr 20, 2006 4:26 pm

Multi dintre noi am vrea sa fim capabili sa dam timpul inapoi..unii in copilarie..unii in generala,liceu sau facultate.....Voi unde a-ti vrea sa va reintoarceti?LICEU SAU FACULTATE?
Eu inca mai am un an de facultate dar nu cred ca va fi atat de interesant incat sa ma faca sa imi doresc altceva fata de ce imi doresc acum..sa mai fiu o data liceana..a fost frumos :plans: si ma gandesc cu drag la fostii colegi si la biletelele pe care ni le trimiteam pe shustache pe sub banci..


Voi.......?
roxy_rox
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 19, 2006 8:18 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde kant emir » Joi Apr 20, 2006 5:54 pm

mah roxy_rox, daca tu te simti legata de liceu, puate ca acolo e locul tau - cine stie?

si casa vescas baet bun, uite ca raspund si serios (nu ca as fi glumit pana amu): am amintiri frumoase de la varste (si locatii) diverse (chiar si de la gradinitza si de la scoala primara!); daca mi-ar sta in putintza sa ma intorc si sa "asist" la acele fapte si intamplari (de care imi amintesc eu cu placere) ar fi minunat, dar sa asist, pastrand constiinta varstei actuale (ca sa pot savura amintirea reinviata); fiecare perioada din viatza noastra (generalizez, da! dar pentru ca ma gandesc eu ca or mai fi si altzii ca mine, nu doar ca tine) are farmecul ei, sau macar partile ei bune - sa ne bucuram de ele, dara!
cred ca si intamplarile de la varsta 60 de ani pot sa devina amintiri (in cazul in care ai bafta sa ajungi pe la 80-90, fara sa te senilizezi) interesante, si tu te asasipedincolo-pe-tine ca ie najpa la cei 20-25 de ani pe care ii ai!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Apr 20, 2006 8:22 pm

roxy_rox scrie:unde a-ti vrea sa va reintoarceti?

as vrea să te intorci la cartea de gramatică.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde roxy_rox » Joi Apr 20, 2006 10:42 pm

[quote="baixinho ©"]as vrea să]



Mi-a facut o impresie buna acest forum..si de aceea vreau sa cred ca aceasta observatie a fost facuta in sens corectiv..nu in sens ironic..Am citit cu atentie regulile de participare in acest forum si am inteles ca observatiile voastre sunt facute exact in acest sens..corectiv...sper ca am inteles bine..si nu ma vei trage de urechi din nou..


Si subiectul acesta l-am deschis dintr-o pura curiozitate..nu ca as vrea sa traiesc in trecut...a fost o simpla intrebare..care se pare ca nu a avut efectul dorit de mine...Si nu cred ca a-ti gasit in textul meu ceva de genul ca imi este greu la varsta asta(aici a-ti nimerit-o..am 22)..si ca ma asasipedincolo pe mine..Poate ca ar trebui sa raspundeti cateodata la subiect ..nu sa o luati pe ocolite si sa infloriti voi cu ce a-ti vrea sa auziti..
roxy_rox
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 19, 2006 8:18 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde kant emir » Vin Apr 21, 2006 1:07 am

rocsirocsirocsirocs, ie ironie, bre, ie ironie multa! da' nu tresatz faci probleme, ca nu ie neaparat rautacizta ironia asta a nuastra

cu gramatica ie asa:
ca a-ti gasit in textul meu ceva de genul ca imi este greu la varsta asta(aici a-ti nimerit-o..am 22)..si ca ma asasipedincolo pe mine..Poate ca ar trebui sa raspundeti cateodata la subiect ..nu sa o luati pe ocolite si sa infloriti voi cu ce a-ti vrea sa auziti..

liniuca, liniuara, liniutza, cratimutza, cratimiuara - are si ia un job: sa desparta (in silabe) sau sa uneasca (cuvintele compuse); ce ie cu roshu in citat, nu ie nici-nici; casa posa scrii a-ti, tresa fie cam ashea: pentru a-ti face intrarea pe un forum, trebuie sa te feresti de gafe, sa scrii corect (gramatical si nu numai), sa nu spui prostii prea multe si sa nu te sifonezi prea usor; asa au facut ei, asa ati facut si voi
primul caz: a-ti = a iti (pentru a iti face >> ca sa iti faci)
al doilea caz: ati (conjugarea verbului a face: eu am facut, tu ai facut, el a facut, noi am facut, voi ati facut, ei au facut)
pentru situatiile in care nu esti sigura daca se scrie cu liniutza: incearca sa inlocuiesti presupusa liniutza cu sunetul pe care l-ar substitui ia, sau afla care sunt cele doua cuvinte pe care le uneste - daca nu ese nica, scrie fara liniutza

alfel: ne bucuram ca tzi-a facut impresie buna acest forum, da' de ironii (chear atunci cand se vor suprapune "corectziilor") nu ie scapare (si ie bine, ca unde ie pofta de ras, ie bine si ingaduintza - nah, icsept rautacizmele si marlanizmele curente, da' peste astea posa treci)

si am raspuns, breh, si la subect (ievident ca nu in postu ista!), n-ai vast?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Apr 21, 2006 9:48 am

roxy, sintetizand ce a spus antevorbitorul meu, ai 22 de ani şi habar nu ai să scrii, ceea ce este foarte grav. dacă ŞI tu eşti viitorul acestei ţări, mi-e groază. sincer şi fără cea mai mică ironie.

ca să răspund la subiect, am trăit momente plăcute şi in şcoală şi in liceu şi in facultate. nu pot să fac o comparaţie şi să le pun in balanţă pentru că unele erau vremurile cand am fost in clasele 1-8, altele in 9-12 şi total diferite după aceea. oricum, mi-aduc aminte cu plăcere (pe bune) şi de prima corijenţă la geografie in cel dintai trimestru al clasei a cincea (după patru ani in care am luat numai premiul I), de faptul că am fost primul exmatriculat din liceul Dante Alighieri după decembrie 1989 sau de faptul că matematici speciale eram brici la seminarii, colocvii şi parţiale, iar la examen am picat cu cea mai mică notă.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde sarazin » Vin Apr 21, 2006 11:41 am

mah baietzi nu mai trageti lumea de urechi asa rau ca se supara si pleaca.o mica greseala gramaticala o facem oricare dintre noi oricand.personal ,nu am mai facut gramatica de 8 ani,cand eram a opta,in timpul liceului facnd doar literatura asa ca lipsa antrenamentului duce la unele lacune cateodata.
poate ca fetitza asta nu e ea stralucita la gramatica da' are alte domenii in care se pricepe mai bine.

apropo de subiectul in discutie a fost frumos si liceul cand nu aveam cine stie ce responsabilitati si ne permiteam sa facem orice pe la ore ,inclusiv sa ne ducem morti de beti ,au fost frumoase campionatele de fotbal ,fumatul pe la baie ,motivarea absentelor pe nashpa,petarde pe langa cancelarie,banchetul din clasa a 12-a.
are si facultatea partile ei placute,insa pt mine perioada liceului a fost mai aproape de sufletul meu.
sarazin
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 22, 2006 3:40 pm
Localitate: UNDEVA

Mesajde hakalbak » Vin Apr 21, 2006 2:53 pm

Care-i Gramatica Unei Bombe Trimisa Din V In E Sau Din N In S.ideea Bombei E Mesajul Foarte Profund Si Inteles De Toti.asadar Important E Sa Te Faci Inteles Si Ascultat Ca Daca Ii S-o Luam Dupa Cata Gramatica Stim....spiritu` Ebrului Fie Cu Noi.
Acum Legat De Liceu Sau Faculta......il Inteleg Pe Fostu` Meu Coleg De Apartament(studentu` Forever Ii Ziceam Noi) Care La 35 De Ani Era Tot Student La Poli.
Faculta Fara Discutii.
undefinedpace spiritului
hakalbak
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 04, 2006 3:15 pm
Localitate: la pescuit pe spiritu ebrulu

Mesajde Dragos C. » Vin Apr 21, 2006 3:48 pm

Cum te faci tu inteles, daca nu vorbesti sau scrii cum trebuie?

hakalbak scrie:[..]S-o Luam Dupa Cata Gramatica Stim....[..]


Daca am fi s-o luam dupa cata gramatica stim, am lua-o rau de tot. Cel putin la gramatica limbii romane, care, saraca, nu are aceleasi reguli ca engleza. Dar exista si snobi care scriu fiecare cuvant cu litera mare, merg la shopping sau isi cauta job.

La subiect: faculta, ca faci ce vrei.
Lasa-ma sa-ti transform lacrimile in flori si sa te bucuri, si sa simt din zambetul tau o eternitate.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Buna!

Mesajde ValiEnte » Sâm Apr 22, 2006 2:18 pm

Salut clubul: " stiu gramatica, stiu sa scriu corect, nu ma mai suport, inteligenta mea da pe alaturi!"




Nu stiu ce sa aleg din cauza unor intamplari petrecute de curand si care inca se mai repeta.
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde elle » Mie Apr 26, 2006 9:03 am

SALUTARE!!!! new in the club..:)) :n: incep prin a va spune HRISTOS A INVIAT! acum, ca suntem in jurul sarbatorilor pascale..si sa va urez toate cele bune..
in legatura cu subiectul.. cred ca si la mine tot liceul si-a pastrat savoarea cel mai pregnant, dar nici facultatea nu e asa de rea.. :D desi acum se termina si asta :( ( ca si alte capitole din viata mea.. )
si voi.. ce va tot intepati asa?? :) e drept.. traim intr-o lume nebuna , nebuna , si din nefericire agramata.. valul "manelizator" a imbecilizat in ultimul hal... dar sa fim totusi un pic toleranti cu cei de lga noi..si sa-i corectam fara sa-i facem sa roseasca.. :calm: :))))))
elle
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 03, 2006 11:14 pm
Localitate: constanta

Mesajde Route*666 » Mar Iul 11, 2006 3:08 pm

Cred ca oricine a stat in camin pe durata facultatii poate spune cu mana pe inima ca facultatea bate la poponetz oricand liceul..sper sa ma fac clar inteles, e vorba de camin si nu de institutia facultate..dar presupun ca oricum e vorba de perioade..perioada facultatii vs perioada liceului...in concluzie, facultatea triumfa! Salut pe aceasta cale toti caministii! :D
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Iul 11, 2006 3:31 pm

rut 666...tu iejti din ciclu (din care fac si io parte)
deci in liceu e cel mai bine?is virgin, nam bani, stau cu parintii, am multiple coshuri. Chiar e cel mai bine? bag pl, impuscatima!
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Iul 11, 2006 3:46 pm

deci in liceu e cel mai bine: is virgin, nam bani, stau cu parintii, am multiple coshuri.

tot e bine, ca ai o scuza
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Route*666 » Mar Iul 11, 2006 4:35 pm

memetShol scrie:rut 666...tu iejti din ciclu (din care fac si io parte)
deci in liceu e cel mai bine: is virgin, nam bani, stau cu parintii, am multiple coshuri. Chiar e cel mai bine? bag pl, impuscatima!


Nu prea am inteles ma ce vrei sa spui..cred ca esti singular in momentul asta la ce ai enumerat acolo..dar poate mai explici o data..poate am mai pierdut neuroni pe drum si nu inteleg eu..:D
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Angst » Mar Iul 11, 2006 5:01 pm

Da, in liceu e mai bine, chiar daca nu ai bani, esti virgin si stai cu parintii. Pentru ca nu ai nici griji si inca iti poti permite sa visezi la cai verzi pe pereti (despre cati bani o sa faci, cate fete o sa freci sau ce vile si masini o sa-ti iei ). La facultate deja vezi ca nu e totul asa usor cum parea. Iar dupa facultate....
Avatar utilizator
Angst
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iun 26, 2006 11:00 pm

Mesajde Route*666 » Mar Iul 11, 2006 5:15 pm

Angst scrie:Da, in liceu e mai bine, chiar daca nu ai bani, esti virgin si stai cu parintii. Pentru ca nu ai nici griji si inca iti poti permite sa visezi la cai verzi pe pereti (despre cati bani o sa faci, cate fete o sa freci sau ce vile si masini o sa-ti iei ). La facultate deja vezi ca nu e totul asa usor cum parea. Iar dupa facultate....


Eu nu inteleg care e chestia cu virginitatea...eu am avut mai multe prietene in primii ani si intr-adevar mi-am "pastrat" virginitatea, iar apoi o relatie "stabila" ca sa zic asa in care mi-am pierdut-o..in privinta banilor, la fel a fost si in facultate pana in anul 4, adica nu erau si tot de la parinti luam..iar despre parinti ce sa zic...ai mei au fost ok..ce-i drept nici nu le-am dat motive sa fie altfel...am fost un tip destul de echilibrat in liceu...tocmai de-aia mi-a placut mai mult facultatea, caci atunci am inceput sa testez bariere..:D...si iarasi adevarat, nu mai stateam cu ei..si intr-adevar dupa ce s-a terminat facultatea tot puncte-puncte as pune si eu...desi mai exista oaze de fericire..scapari din cotidian si chestii din astea..daca la astea va referiti..daca nu, eu ma retrag din discutie..poate nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu voi..
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Valois » Joi Sep 06, 2007 3:32 am

memetshot scrie:rut 666...tu iejti din ciclu (din care fac si io parte)
deci in liceu e cel mai bine?is virgin, nam bani, stau cu parintii, am multiple coshuri. Chiar e cel mai bine? bag pl, impuscatima!



nam bani
eh, daca n-ai cap, sa iei bursa... sau sa faci o intelegere cu tac-tu (nota 10-1mil parai rasplata, nota 9-500 000, nota 8-canci!)

stau cu parintii
daca ceteai mai atent, ala zicea ca e caminar. iar cand esti caminar singurele persoane in varsta pe care le vezi is profii,, vanzatorii si femeile de servici.

is virgin si am multiple coshuri.
chiar si cu cosuri, daca stii pe ce butoane s-apesi, daca ai si cu ce, adica bani(bursa si/sau "intelegere"), pla(mai ales asta, ca vestea se duce repede) si tupeu, virginitatea are zilele numarate.
Avatar utilizator
Valois
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 04, 2007 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron