Mirela si discutzii legate de steaguri & imnuri

subiecte clasice

mirela2001 is gone,long live Mirela cea noua...

Mesajde Mirela » Mar Apr 09, 2002 7:28 pm

cred...ca oricum mi-ati fi recunoscut stilul inconfundabil(ti-am zis eu b0nechino ca mi se urca la cap :))
tin totusi sa va anunt ca de acum in colo,with curtesy of our loving administrator...ma voi numi pur si simplu Mirela.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Re: mirela2001 is gone,long live Mirela cea noua...

Mesajde darkshines » Mar Apr 09, 2002 9:26 pm

Initial trimis de Mirela
cred...ca oricum mi-ati fi recunoscut stilul inconfundabil(ti-am zis eu b0nechino ca mi se urca la cap :))
tin totusi sa va anunt ca de acum in colo,with curtesy of our loving administrator...ma voi numi pur si simplu Mirela.


rawr ;)
thas so sexy! let's get married! :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Apr 09, 2002 10:21 pm

felicitari pt. noul nick, e mult mai reushit!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 10:54 pm

Much better.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde dinu » Mar Apr 09, 2002 10:55 pm

Mirelo, mi-ai face o reala placere daca ai schimba steagu' ala... sua daca mi-ai explica rostul. Sa nu intzelegi ca ma iau de tine.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 10:57 pm

Pe O ribilu nu-l sfatuiesti sa si-l schimbe ? ;D
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Andrada The Dev » Mar Apr 09, 2002 11:43 pm

mirela... numele nu-ti schimba personalitatea:D Bah! ce-aveti cu steagu ei???? E frumos!
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde dinu » Mie Apr 10, 2002 12:41 am

Initial trimis de Aliosha
Pe O ribilu nu-l sfatuiesti sa si-l schimbe ? ;D


Nu.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Mie Apr 10, 2002 7:46 am

vorba lui Aliosha, muci better :D
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 10, 2002 8:18 am

Da...un subiect foarte reusit cel de fatza !
Ce-ai ma cu steagul Mirelei ??????
Eu i l-am impus ! ...asa ca vorbeste cu mine !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Apr 10, 2002 2:36 pm

Moshule...nu mi l-ai impus ...mi l-ai propus si eu l-am acceptat...

Dinule...imi pare rau dar mie imi place cum flutura nestingherit...flutura a victorie si a libertate...si important e sa imi placa mie,nu??

Andrada...pai am zis eu ca schimbarea de nick schimba personalitatea??....i'm still the same old me

Darky...gosh,no!!.....no offence,but u're not my type :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 2:52 pm

I. Moshu impune oricum, prin prezenta macar, si statura, asa ca ti-a impus fara sa-ti dai seama :D

5. Mirela, ce inseamna incessu patio burger sau ce scrie sub tine, ca nu pot sa vad de aici?

g) Moshule, cred ca soarele Argentinei, Uruguayului, si cui mai are (Japonia de ex.) reprezinta.... soarele. Brazilienii au pus pe steag ce vad ei pe cer noaptea, astia au pus ce vad ziua :D Oricum, cind oi avea timp caut pe net.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde b0nechina » Mie Apr 10, 2002 3:03 pm

Way to go, Mirela! :B
Pastreaza steagu', ca e bun, si flutura frumos.
E bine cand ti se urca la cap, numa' sa nu se coboare in picioare. Las' ca meriti!
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 3:32 pm

Ura moshule! Am gasit. Cica soarele Argentinei ar fi soarele incasilor (asa cum il simbolizau ei pe vremuri). Uita-te aici pentru o gramada de explicatii. Alegi din stinga tipul de drapel, si iti apare lista cu tarile care au drapel de tipul respectiv. Iar pentru linkuri multe despre steaguri http://216.239.37.100/search?q=cache:lZ2D3c2wvn4C:evreka.passagen.se/g/Library/Reference/Flags/Guides_and_Directories/+national+flags+explanations&hl=ro (linku e luat direct din google, sa sublinieze unde apare flags)

Vorbesc de steaguri aici pentru ca tot veni vorba, incepusem cu Moshu in alta parte, da era offtopic.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Mie Apr 10, 2002 8:17 pm

Rolf...ca de obicei plin de informati utile si interesante....pai daca tot am inceput discutia despre steaguri...hai s-o continuam...

pana una alta sa-ti raspund la intrebare..."incessu patio burger"...mwahaha,ma doare burta....."incessu patuit dea" vine din latina si inseamna "prin mers se tradeaza zeita :)"....e una din frazele mele preferate din Eneida lui Vergiliu si ce inteleg eu prin ea e ca aparentele inseala,nu toate lucrurile sunt exact ceea ce par la prima vedere si trebuie sa fim atenti...s-ar putea ca intr-o simpla aparitie sa aflam o deitate salvatoare


b0nechino....adevar graisi.....lauda(ca si alcoolul) s-o duce ea la cap...dar mai rau e cand afecteaza si parti folositoare ala corpului.(si aici ma refer la picioare)
eu una...nu cred ca m-am intors vreodata acasa impleticindu-ma dupa un chef...sper sa nu fie cazul nici pe forum....

hai sa ne intoarcem la steaguri...Rolf,ce ne mai spui interesant??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 2:39 pm

Aha, am inteles cu incestu'...

Despre steaguri... ce sa va zic?! Am luat la intimplare (ca sa va astimpar foamea de cunostinte:D ) 2 steaguri: Wales/Tara (E)Galilor, ca tot s-a vorbit de el. Culorile alb si verde sunt culorile oficiale ale Tudorilor, cea mai cunoscuta (daca nu singura) dinastie galeza ce a condus Anglia, iar balaurul rosu cica ar fi un vechi drapel (?) roman, construit pe vremuri din metal si matase, si care scotea suieraturi infricosatoare in lupta (cam la fel cu capul de lup al dacilor, care recent s-a descoperit ca ar fi fost si vopsit, in.....rosu, galben si albastru!!), deci vechi drapel de lupta roman, adoptat si de britoni. Cert e ca steagul si emblema au fost aprobate de regina Marii Britanii pe 11 martie 1953. Drapelul se numeste Y Ddraig Goch, adica The Red Dragon - Balaurul Rosu.

Si Grecia, unde cica cele noua dungi orizontale alb-albastre reprezinta cele 9 silabe din crezul national Eleutheria e Thanatos, adica Freedom or Death - Libertate sau Moarte. Albastrul nu se specifica de unde vine, dar uite un fragment de istoric, pe care mi-e lene sa-l rezum: The simple white-cross-on-blue flag dates from 1822, and was used as an alternative national flag, but only in land, not at sea. Only the striped flag was used at sea. From June 1975 until December 1978 the plain cross flag was used as the only national flag. The situation is now reversed, and the striped flag is now the only official national flag, although the cross flag can still be seen in unofficial use.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Joi Apr 11, 2002 3:33 pm

Rolf...ceea ce ma intreb eu e...unde le gasesti???

despre tara galilor stiam si eu,nu mai tin minte cine mi-a povestit.

ps:cine-i mod.pe generalitati??(poate ne schimba numele subiectului ca sa aiba de-a face cu steagurile....)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Ezplicatie

Mesajde dinu » Joi Apr 11, 2002 3:45 pm

"Flutura a victorie si libertate..." Mie imi flutura a tzigani si telenovele lacrimogene. D-aia am o strangere de stomac cand vad steagu ala sub numele tau.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 3:46 pm

E, de steaguri vorbisem nu mai stiu unde, si Moshu a zis sa ne mutam aici, si cum tocma postam in threadu asta, i-am raspuns si la steaguri. Acu, threadu e despre tine, daca vrei sa i se schimbe numele in Drapele sau mai stiu io ce.... Moderatoru e chiar onor administratia, Sopra!

Unde le gasesc? Pe net, netu asta e mare. Vezi nitel mai sus, sunt 2 linkuri. In postul meu dinaintea postului in care explici tu faza cu incestu... :D E un aici subliniat (adica asa aici) si inca un link, preluat direct din cautarea google, ca sa se vada cuvintele cheie. Si ceva explicatii.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Joi Apr 11, 2002 3:48 pm

ma intreb....ce ne-am face noi fara net???

chiar si cei care nu sunt addicted,tot au nevoie.....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 4:57 pm

Fara net...cred ca ne trebuia memorie mult mai buna, sa retinem cam tot ce am citit vreodata, in caz de nevoie... da fara net nu era nici forumu unde sa discuti de toate alea... :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 11, 2002 5:55 pm

Rolf...tu esti nebun rau ! :) Orice gasesti pe net ! Foarte interesante explicatziile gasite de tine !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 12, 2002 9:29 am

Spunea Dinu ca steagul Argentinei..ii flutura a tzigani si a telenovele !
Iata la ce ma gandesc eu cand vad acest frumos steag :
tango,pasiune,dragoste,fotbal......cel mai mare fotbalist al tutror timpurilor..Maradona (El Pibe D'oro). Si nu in ultimul rand..ma gandesc la celebrul stadion La Plata...la capacitatea sa maxima in vara anului 1978....cu 100 000 de steguletze argentiniene...fluturand deasupra capetelor a 100 000 de argentinieni inflacaratzi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Apr 12, 2002 9:34 am

Initial trimis de Mirela
ps:cine-i mod.pe generalitati??(poate ne schimba numele subiectului ca sa aiba de-a face cu steagurile....)

pai... eu sunt moderator ;b... dar nu schimb numele... cel mult iti impart subiectul in 2.... dar nu am sa fac asta... pentru ca nu o sa mai aiba legatura ceea ce se scrie... asa va continuati aici.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 3:17 pm

Bine sefu. Atunci sa mai vorbim.

Drapelul Danemarcei (cruce alba pe fond rosu) este cel mai vechi drapel al unei natiuni suverane din lume. Prima data a fost folosit la 15 iunie 1219!!!, in urma cistigarii de catre regele Waldemar II a unei batalii contra Estoniei. Crucea alba simbolizeaza crestinismul. Pina aici e legenda, nu se stie de fapt data exacta, ci doar faptul ca este cel mai vechi steag inca in uz. O alta varianta ar fi ca s-a preluat steagul Imperiului Romano-German, care era cruce alba pe fond rosu, dar nu se stie exact daca Danemarca s-a considerat vreodata o provincie a Imperiului, ca sa ii adopte drapelul. Se numeste Dannebrog, adica The Danish Cloth in daneza veche.

Steagul Scotiei reprezinta crucea Sf. Andrei, prin 1180 fiind folosita prima data ca simbol religios, apoi, cu timpul devenind drapel de lupta, la inceput pe fond rosu (1503), mai apoi pe fond albastru (1542).

Cea mai credibila ipoteza privind Italia: culorile Italiei (verde-alb-rosu) provin de la uniforma Garzii militienesti din Milano, care mai tirziu (1796) a devenit garda nationala. Din acest an a aparut si culoarea rosie, pina atunci uniformele fiind alb cu verde, de unde poporu' ii numea 'remolazzitt', adica micile ridichi.

Elvetia are printre putinele steaguri patrate din lume (de fapt numai Vaticanul mai are un steag patrat, iar in trecut sudistii din SUA). Crucea alba pe fond rosu vine tot de la Holy Roman Empire.

Hai ca ajung 4 steaguri, mai ziceti si voi ce vreti sa stiti.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 12, 2002 3:24 pm

Eu vreau sa stiu...de ce scrie Ordem e progresso pe steagul Braziliei ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 3:52 pm

Moshule, intra aici http://www.flags.av.org/flags/ , dai click pe objects (in stinga, in meniu), balls, si gasesti brazilia. Intri, scrie o gramada de kestii, inclusiv ce stele apar in Crucea Sudului. Numa de unde provine sloganu nu scrie :(
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Apr 12, 2002 11:35 pm

Steagul Irlandei a fost adoptat abia in 1937 ca drapel oficial al Republicii.cu toate acestea,steagul e cunoscut inca de pe la inceputul anilor 1830.in 1848,influentati de revolutia franceza,miscarea irlandeza de eliberare a adoptat acest steag,care are urmatoarele simbolistici: Verde-Irlanda catolica si de asemenea cauza republicana(de eliberare a Irlandei de Nord,aici intrand de asemenea si Ira-ul),Portocaliu--protestantii nord-irlandezi alaturi de regalisti ,Alb-dorinta de pace intre cele 2 parti si speranta intr-o Irlanda unificata.

ps: pana sa fie adoptat steagul tricolor,steagul Irlandei era o harfa pe fond verde(verdele simbolizand atat peisajul acestei insulite,cat si Revolutia.un fel de a sfida Marea Britanie si de a le arata ca sunt o tarisoara de sine statatoare :))harfa respectiva...care este emblema de stat a republicii si se intalneste de asemenea pe "coat of arms"-uri(numai ca pe fond albastru)...simbolizeaza "The Irish Free State".din cate stiu eu,in muzeul colegiului Trinity din Dublin e expusa o foarte veche harfa,una din putinele exemplare existente(si inca utilizabile) ale acestui instrument...

cam asta e tot ce stiu...numai numele nu i l-am aflat inca...(daca cineva stie,ni-l spune si noua??)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Apr 13, 2002 12:31 pm

Australia...-steagul este format din :"Union Jack"-ul britanic(in stanga sus),ca sa aminteasca ca Australia e o fosta colonie britanica,"The Star of the Federation"(in stanga jos),stea in 7 colturi care simbolizeaza cele 6 state australiene +teritoriile din afara continentului(al sapteea colt) si Crucea Sudului,constelatie care poate fi vazuta numai din emisfera sudica.Totul pe fond albastru(iar stelele de culoare alba)
cum a aparut acest drapel e o poveste mai ciudata: pe tot teritoriul continentului a avut loc o competitie,in care "astinasii"au propus cate o idee de drapel.din colturi diferite ale tarii au venit 6 scrisori cu aceeasi idee(cu mici deiferente,ex.pozitia stelelor,marimea steaguluiui britanic etc).asa ca guvernantii au hotarat sa dezvolte aceasta idee,iar banii de premiu au fost impartiti intre cei 6 "castigatori".steagul nu a fost adoptat oficial pana in 1952 parca...


Noua Zeelanda-Union Jack-ul in stanga sus,4 stele rosii formand o cruce inexacta in dreapta(stelele fac parte dintr-o galaxie,dar m-a lasat memoria...)Totul pe fond bleu-marin.s-a vehiculat ideea unei schimbari de steag(una din idei ar fi albastru-alb-albastru(pozitionate vertical) cu o feriga neagra in mijloc,dar nu se stie inca daca or sa-l schimba sau nu...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Apr 13, 2002 12:49 pm

gasii asta scrisa de un nene strain....of course we all know it...da'm-am gandit s-o postez totusi...ceea ce nu stie Mirela e....ce simbolizeaza cele 3 culori?

The national flag of Romania is a tricolour: red, yellow and blue. It has not undergone many or major changes in the course of history. Only the distribution of the colours (in point of proportion and position) changed to a certain extent, being made equal after the Revolution of 1848 when, under the spur of the French revolutionary spirit,many states in Europe adopted as their national flag the dimensionally standardised three-colour banner.

Sigillography attests that at certain historical stages, the Romanian flag had the three colours arranged horizontally with the red in the upper part, the yellow in the middle and the blue in the lower part. Also, the proportion of the colours was not the same as it is now (33 per cent for each colour).

Basically, however, the three colours so dear to the Romanians are to be found in banners dating back to the time of Michael the Brave and even Stephen the Great. Moreover, recent research indicates that they existed even on the Dacian standard presented on Trajan's Column in Rome. This standard was of a special form: a bright metal wolf's head hanging from which were long coloured bands of cloth.

As the wind blew, the standard gave a whiz that scared the enemy and encouraged those who carried it in battle.In critical moments, hiding the standard so that it should not be taken by the enemy was a custom common with several peoples, including therefore the Dacians, the Daco-Romans and the Romanians. Such a hidden standard was the one belonging to Tudor Vladimirescu, the leader of the 1821 revolution. When the revolution was stifled,Tudor's chieftains decided to bury the standard in a courtyard.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori