Probleme de perspicacitate

subiecte clasice

Mesajde h0va » Joi Noi 18, 2004 2:36 pm

bre ear nu ma corecteaza nimeni..:(

eo scrie:16 oua de gaina
5 oua de ratza
1 ou de gasca

impreuna 20 de oua care costa 20 de lei..


sunt in fact 14 oo de gaina nu 16...

pup iu..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde weed13 » Sâm Noi 20, 2004 11:45 am

cant eram in clasa a unspea, ne-o zis profu de mate ca daca rezolvam problema asta, il trece pe ala de o rezolva fara sa mai dea lucrari, etc. el zicea ca se poate rezolva.
deci este un careu, sa-i zic asa, pe care l-am atasat mai jos, primu de fapt. se cere ca, cu o linie, sa se uneasca toate laturile patrulaterului ala, toate liniile fiind considerate cele barate in desenu al doilea, fara ca sa iti intretai linia si nici ca sa tai o latura de mai multe ori.
toata clasa ne-am chinuit vreo 3 luni, fara rezultat, si nici pana in ziua de azi nu am reusit sa aflu cum pot sa-l rezolv. daca reusiti...dau o bere.
pese: in cea de-a doua poza ii o in cercare nereusita de-a mea, pentru exemplificarea a ceea ce am vrut sa zic.
mai leitar umpic: daca nu vretz casa bagatz aici eventuala rezolvare, si cum pe peme nu se puate baga atashament, bagatz un meil la uid13@yahoo.com.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 20, 2004 12:38 pm

uidule, problema ie mai veche decat matale si din pacate trebe sa te anunt ca : NU ARE REZOLVARE decat daca (,) cadranul respectiv il consideri in spatiu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde weed13 » Sâm Noi 20, 2004 12:47 pm

deci asa ziceam si io, ca nu are rezolvare, da profu cela zicea ca este. si asa ca am incercat si io.
cel putin logic io am zis ca ar avea. de aia ca un patrat are 4 laturi, lojic. deci cu linia intri pe o parte, iesi pe alta. deci numar par. da exista trei patrate cu cinci laturi, deci alea nu se potrivesc teoriei asteia. da daca numeri toate laturile care trebuie parcurse iti da 16, deci numar par, deci teorietic ar trebui ca sa intre pe o parte, sa iasa pe alta. da practic, mucles.
deci numa voiam sa zic, nimic mai mult.
pese: scuze de incoerentza, memetu de ie vina.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

auzi uidule

Mesajde h0va » Dum Noi 21, 2004 1:38 am

..da' dak treci prin intersectia laturilor..iote mai jos o rezolvare..datorita faptului ca n'am intzeles ezact care segmente sunt considerate "laturi" le'am taiat pe fiecare in parte cu o linie albastra..

haipa

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde h0va » Dum Noi 21, 2004 2:40 pm

rectifichez..m'am lamurit ce'i cu laturile..uite o pos rezolvare..
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde weed13 » Dum Noi 21, 2004 3:08 pm

hova, in docu ala al doilea cadran ii marcat cum se considera laturile.
orisicum, am pus in poza de mai jos cadranu inca o data, si unde nu ai trecut, chiar si asa cum ai zis tu.
asdf: si eniuiei, tre sa taie laturile, nu sa fie tangente duar cu iele. sau asa zicia profu cela al meu
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Dum Noi 21, 2004 7:13 pm

uidule n'ai vazut bre ca am schimbat desenul:)..shi btw tangentzialitate nu se aplica decat in cazul curbelor..astfel ca linia mea intersecteaza acele segmente..banuiesc ca nu se precizeaza in enuntzul problemei locul intersectiei in atare conditii acesta poate sa fie chiar shi in capatul segmentului cu pricina..oke..mai discutam pe tema asta..

ar trebui sa bag shi eo nejte probleme d'astea c'am la cartzi cu probleme de matematica distractiva o carca..

numa' bine

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde weed13 » Lun Noi 22, 2004 11:10 am

vazusem, da prea tarziu.
in ceea ce priveste tangentialitatea, io abarnam cu curbele alea, io ziceam din punct de vedere a ceea ce stiam io ca inseamna tangent. sau ce zice dexu. care io stiam ca inseamna doo lucruri: ori care atinge intrun singur punct o linie sau o suprafata fara so taie, ori care atinge intrun punct o linie curba sau un plan, fara sa le intersecteze. io nam aici un dex, da uitate tu cand ai ocazie, si daca am gresit, corecteazama.
pese: total oftopic, da voiam casati zic ca io am expus problema aia cum o stiam io. acuma, tu nu prea ai reusit so faci in modu care ma interesa pe mine, si te roade, si imi zici ca tangent se aplica numa la curbe. deci io cand ma duc cu keshu la o bere, il ating, si multa lume aud in juru nostru ca zice ba da ce tangenti is astia, si nici nul intretai si nici iel nui curba.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Noi 22, 2004 11:56 am

idee de rezolvare, inca n-am incercat-o

sa notam fiecare segment cu cifre (sau litere). atunci, avem urmatorul graf:

1->2,3,4,5,6,7,8,9,10,12,13
2->1,3,4,5,6,7,8,9,13,14,16
3->1,2,4,5,6,7,8,9,13,14,16
4->1,2,3,5,6,7,8,9,15,16
5->1,2,3,4,6,7,8,9,15,16
6->1,2,3,4,5,7,8,9,11,12,14,15
7->1,2,3,4,5,6,8,9,10,11
8->1,2,3,4,5,6,7,9,10,11
9->1,2,3,4,5,6,7,8,10,12,13
10->1,7,8,9,11,12,13
11->6,7,8,10,12,14,15
12->1,6,9,10,11,13,14,15
13->1,2,3,9,10,12,14,16
14->2,3,6,11,12,13,15,16
15->4,5,6,11,12,14,16
16->2,3,4,5,13,14,15

sa se gaseasca un drum care parcurge fiecare nod o singura data (nu se rezolva astfel problema intersectarii, dar daca numarul de solutzii este mic se poate elimina babeshte)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde h0va » Lun Noi 22, 2004 12:46 pm

uidule..iote ca nici eo n'am dexu la mine da' pot sa'tzi dau un link la ala online..http://dexonline.ro/search.php?cuv=tangent&source=
..

l'am intrebat pe tata de problema shi mi'a zis ca avem enuntzul intr'o carte..o sa caut cu atentzie..hmm..sa vedem ce zice nea' afecsu..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Noi 22, 2004 12:51 pm

bre, va repet, nu va mai strofocati neuronu, PROBLEMA NU ARE REZOLVARE
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Noi 22, 2004 3:33 pm

bah, ar fi mishto sa aratam ca nu are rezolvarea, daca asha e

pana una alta modelarea mea de mai sus e defectuoasa.

adica daca din 1 ma duc in 2, din 2 nu mai ma pot duce in 4 cum m-ash putea duce daca ash veni din 13 in 2
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Lun Noi 22, 2004 3:48 pm

pai io v-am zis ca nu are, acu voi matematicienii ori demonstrati ca nu am dreptate ori imi ziceti "nene aiu ai dreptate" :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Mar Ian 11, 2005 10:48 am

revin cu o pb.. nuj dak a mai fost pe threadul asta..am gasit'o pe situl unui prof de la faculta..am rezolvat'o de dim..e haioasa..o sa revin si cu alte pb pe masura ce le rezolv dar mai rarutz ca incepu sesiunea bre..dar gata cu gargara iata enuntzul:

Problema 2 (Concurs)

Trei licee D. Cantemir, I.L. Caragiale si Gr. Moisil, au organizat un concurs
triunghiular de atletism. Fiecare scoala a inscris cate un elev la fiecare proba.
Toate probele au fost punctate la fel: un anumit numar de puncte pentru
invingatorul probei, un numar mai mic pentru locul doi, si un numar si mai mic
pentru locul trei (pentru neprezentare sau descalificare se dau 0 puncte).
Cand Andreea - o eleva de la I.L. Caragiale - a ajuns acasa seara tarziu, tatal
ei a intrebat-o ce a facut scoala ei.
- Am castigat proba de greutate, a spus Andreea, dar Gr. Moisil a castigat
concursul. Ei au obtinut un total de 22 puncte, pe cand noi nu am adunat decat
9 puncte, la fel ca cei de la Cantemir.
- Cate probe au fost in total ?, a intrebat-o tatal ei.
- Nu stiu; eu am urmarit numai proba de greutate.
- Saritura in inaltime a fost ?
Andreea - dupa un moment de gandire - a aprobat din cap.
- Cine a castigat-o ?
Andreea nu stia.

Cate probe au fost si cine a castigat proba de saritura in inaltime, stiind
ca nu au fost descalificari sau neprezentari ?

Justificati raspunsul.

(Problema data la admiterea seriei a II Informatica, Colegiul PRO, oct. 2000)


?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Apr 26, 2005 11:48 am

Iaaca una noua si faina pentru voi...

O mamica e cu 21 de ani mai in varsta decat fiul ei. Peste 6 ani mamica o sa fie de 5 ori mai in varsta decat copilul.
Intrebare: Unde este acum taticul?

*nota: raspunsuri aici sau pe pm...raspunsurile de genul e plecat dupa tigari, e in camera de alaturi etc. nu se pun, daca nu au un qed. adecvat :)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde nbm » Mar Apr 26, 2005 11:50 am

taticu e pe mama sau in mama sau cum vrei sa-i zici, da chiar mi-e lene sa dau iecsplicatzia. poate o ai la indemina :D

cert e ca peste noua luni se va naste copilu ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Apr 26, 2005 11:59 am

care copil ca ie deja copilu!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nbm » Mar Apr 26, 2005 12:03 pm

daimoane, daca esti matematician, pune mina pe un pix si fa un sistem de doo ecuatii cu doo necunoscute si o sa afli CA COpilul are virsta negativa :D
io am primit de nush cite ori problema pe meil si nu mai am chef sa calculez :)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Apr 26, 2005 12:31 pm

nmb-ule, you're no fun...

hai sa-l lamuresc si pe Daimon :)

consideram varsta copilului X, si a mamei Y
prima chestie...in prezent mama are cu 21 de ani mai mult decat copilul...
deci X+21=Y
Peste 6 ani, copilul o sa aiba X+6 ani, iar mamica Y+6.
A doua chestie...peste 6 ani mama o sa aiba de 5 ori varsta copilului
deci (X+6) í— 5 = (Y+6)

inlocuim prima ecuatie in a doua: (X+6) í— 5 = (X+21) + 6
in continuare: 5X + 30 = X + 27
adica: 4X = - 3
deci X = - 3 / 4 ani . adica - 9luni.
daca pujtiu are - 9 luni, inseamna ca o sa se nasca peste 9 luni
raspunsul la intrebarea unde e acum taticul: ? e pe mamica !!! (ca sa poa' sa iasa copilu' in 9 luni, duuuh)

lamurit acuma??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Apr 26, 2005 12:42 pm

eh acuma voi dati lipsa de imaginatie... dupa caz putem avea raspunsuri de genul, taticul o satisface pe mamica, taticul e in al noualea cer, taticu is da cu capul de pereti, taticul e in taxi in drum spre farmacie.. ietceterea samdpt:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde h0va » Sâm Apr 30, 2005 12:35 pm

mirela, e tred cu probleme de perspicacitate nu de bancuri..

(inca ashtept rezolvarea problemei propuse de catre je..)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

problema

Mesajde sol » Mar Mai 03, 2005 7:51 am

Moisil are trei loc I din patru(3x7+0) adica si inaltimea. Justify pe scurt, Caragiale 1xI, atunci I e max. 7, alelalte e 1. Moisil 22> 7x3, atunci 4 probe, atunci IV ia O, nu zici ca nu se poate. Proba:Kant Emir 9=3x3 (de II) + O(IV).
Pot sa zic si eu una? Daca da: Un tip zice despre cei trei kinderii ai lui: am de luat 16 lumanari de pus pe torturi dar ce bine ca macar al mare seamana cu mine. Cati ani are ei si cine v-a zis?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

cateva probleme

Mesajde glumetzul » Dum Aug 21, 2005 8:52 am

nu am apucat inca sa vad daca au mai fost postate k nu am citi tot.

dak totusi da, atunci imi cer scuze:

1. (musca)
intre orasul A si B sunt 100KM. Din A in B pleaca un tren cu 60km/h iar din B in A pleca unul cu 40 km/h
in acelasi moment pleaca din B in A o musca cu 200km/h
in momentukl in care se intaklnesrte cu trenul din fata se sperie si pleaca ins ens opus cu aceeasi viteza. apoi se intalmese cu celalalt tren si isi schimba din nou sensul. acest ciclu se repeta pana cand musca nu s emai poate deplasa. dupa cat timp se opreste musca?


2. (soldatii)
3 soldati sunt capturati si condamnati la moarte. singura lor cale de a se salva este de a trece cu bine peste un test. sunt puse intr-un sac 5 caciuli (2 albe si 3 negre) si li se aseaza fiecaruia cate o caciula pe cap. apoi sunt asezati in sir indian (astefel incet unul vede doi dintre colegi, altul vede unul singur iar celalt nu vede pe nimeni) si sunt intrebati pe rand ce culoare are caciula. pot raspunde cu o culoare sau spune k nu stiu. daca unul din ei ghiceste culoarea sunt liberi. daca unul din ei incearca si greseste sau nici unul nu raspudne sunt omorati.
intai este intrebat cel care ii vedea ope cei doi din fata si raspudne ca nu stie. apoi e intrebat cel din mijloc care raspudne iar k nu stie. in cele din urma e intrebat cel care nu vedea pe nimeni care raspudne corect.
evidetn k intrebarea mea e culoarea caciulei si rationamentul.

3. (filozofii) km seamana cu soldatii si cu aiai cu marcatul de catre dumnezeu

3 filozofi adorm lana un copac. in timpul somnului cineva ii manjeste pe toti cu ceva pe fata. se trezesc ei si incep toti sa rada de ceilalti fiecare fiidn convis k se rade de un altul. in cele din urma se opresc toti din ras si se curata fiecare.
intbarea: cum si-a dat seama fiecare k era si el manjit (rationamentele fiecaruia sunt identice)

pentru rezolvari date sau cerute ma puteti gasi la glumetzul@yup.ro sau glumetzul2003 pe yahoo mess
Do you know what F***K means? F- forever in love with you you- unhappy wher U are away C-care for you K-kiss you. So I want to F**K YOU every day...
glumetzul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde h0va » Dum Aug 21, 2005 11:20 am

bre ori prima pb e cretina ori mie imi scapa ceva..nuj care dintre cele doo trebi ie mai plauzibila..zic asta penca mi s'ar parea normal ca musca sa se opreasca atuncea cand cele doo trene se'ntalnex, adeca dupe 1 ora insa in aceste conditzii nuj ce sens mai are in problema acest personaj iubitor de dejectzii (musca bre despre ia ie vb) ca dejeaba bazaie ia cu 200 la ora ca n'are nici o relevantza..

eniuei daca lucrurile stau alfel ashtept cu interes argumente


revin:

urmatoarea pb, nivel de dificultate: clsa a 2a pentru scoala ajutatoare..ai uitat sa ne spui ca cei trei aveau abar despre culorile caciulilor din sac, n'am intzeles de ce trebuia mai intai sa le bagi in sac (caciulile) da' ma rog asta ie pb ta..

acu magnifica rezolvare

1/ daca ultimu din ploton zice ca nu shtie, insemneaza ca cei doi din fatza au caciuli de urmatuarele colori: (ar fi putut sa zica ca shtie numa daca amandoi colegi ai sai ar fi avut caciula alba shi in aceste conditii, datorita faptului ca's numa doo caciuli albe, ar fi shtiut ca iel are caciula neagra)

i) primu - alba
al doilea - neagra
ii) primu - neagra
al doilea - alba
iii) primu - neagra
al doilea - neagra

2/ daca al doilea din ploton zice ca nu shtie insemneaza ca cel din fatza n'are caciula alba penca iel shtie de cele trei variante care au stat la baza ratzionamentului celui din urma prizionier (asta daca nu ie idiot..)..daca cel din fatza ar fi avut caciula alba atuncea ar fi shtiut for sure ca iel are caciula neagra asha insa s'ar putea incadra ori la varianta ii) ori la iii)

3/ raspunsul celui de'al doilea il lamureshte pe primu prizonier ca puarta pe cap nu o tichie de margaritar ci o caciula neagra caci acum shtie ca n'are pe cap o caciula alba shi deci prin eliminare ajunge la acest raspuns..

problema ie gata..deci primu puarta pe cap o caciula neagra.

zi end:

ultima pb ie chiar tenbela:

sa zicem ca cei trei se numesc: jiji001, jiji002 shi jiji003. consideram urmatoarea ipoteza:

a/ jiji001 ii vede p'ailantz doi shi rade de se pisha pe iel shi ie convins ca jiji002 rade de jiji003 iar jiji003 rade de jiji002

b/ jiji002 ii vede p'ailantz doi shi urineaza shi iel fara masura de ras, convins fiind ca jiji001 rade de jiji003 iar jiji003 rade de jiji001

c/ jiji003 nu ie nici iel orb shi'i vede p'ashtealaltz doi manjitz pe fatzau shi'sh da drumu in nadragi de atat ras convins fiind ca jiji001 rade de jiji002 iar jiji002 rade de jiji001

din nefericire nu ajungem la nici o contradictie in ratzionament caci nici unu dintre iei nu se gandeshte c'altu ar rade de iel..

deci domnu glumetzu, zi'm te rog care ie puanta!? nu mai ie nimic ce ai uitat sa mentzionezi?!

deci ashtept in continoare lamuriri suplementare.

bafta

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Aug 24, 2005 10:58 am

Sunt si eu curios de problema nr.3.Chestia cu musca de formula I ,viteza`ei e pentru deruta.Putea sa zica ca-si schimba culoarea.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mie Aug 24, 2005 12:03 pm

3/ A ii vede pe B shi pe C ca razand. A gandeshte: Daca B rade de C, iar eu sunt curat pe frunte atunci lui B nu i se pare curios ca C rade? Dar B rade in continuare, inseamna ca shi eu sunt manjit.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mie Aug 24, 2005 7:56 pm

ultima pb ie chiar tenbela

nu-i chiar tembela, ie mai degraba pensionara. figureaza inclusiv in enciclopedia practica a copiilor din '81. cei trei filozofi, nicushor, cornel shi marinica. :D shi ie cum zice afecs.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde sol » Mie Aug 24, 2005 8:04 pm

... minus ca B ar continua sa rada: rad toti trei cat rad, apoi isi pun simultan pe fetze dubitatziunea (dovada ca iegsista): zice la ipoteza ca au totz acelash ratzionament.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde h0va » Mie Aug 24, 2005 8:26 pm

mda..nenea afecs pare sa aiva dreptate insa shi solaris has a point there..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron