Probleme de perspicacitate

subiecte clasice

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 9:52 am

Era in vagon restaurant si trenul mergea?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 10:20 am

:D Sterge repede mesaju sa mai chinui si pe altii ;) Da ma, asa e! Lasa-l, nu-l sterge. Deci, premiul I Dana.

Acu sa te vaz la aia cu whiskyurile.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 11:13 am

Pusese otrava-n trabuc? (cam aiurea, huh?):con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 11:29 am

Nu in trabuc ;)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 10, 2002 12:04 pm

mah la aia cu pistolu nu e asha mah, mai incercatzi

rolfi, ia zi mah, nu era otrava in cuburile de gheatza?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 12:50 pm

bai afexe, pistolu' aluia de la bar era pistol d'ala cu gloantze, gloantze?

e buna aia cu gheatza da in cazul asta rolf e lache, nu toti beau whisky cu gheatza (ca si aia cu marinarii ;D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 1:36 pm

Nu sunt lache ma, nu era sa dau mura-n gura (cum ar fi zis aphex ca aia schimbau caii dupa ce le-a zis mosu).... desi acu nu-mi pot da seama daca asa v-ati fi prins mai repede. Era in gheata, de aia al de a baut repede n-a murit ca nu se topise gheata, ala de a tras de pahar a apucat sa se topeasca.

La ce sa mai raspund?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 2:02 pm

Pai ai zis ca le-o zici p'aia cu marinarii... desi dupa ce dai solutia nu o sa-ti fie moale :j

Si raman la parerea mea: trebuia sa zici de gheatza, daca ala nu bea cu gheatza?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Mai 10, 2002 2:13 pm

Initial trimis de DANA
Pai ai zis ca le-o zici p'aia cu marinarii... desi dupa ce dai solutia nu o sa-ti fie moale :j

Si raman la parerea mea: trebuia sa zici de gheatza, daca ala nu bea cu gheatza?


bah,da'prost barmanu'lu'Rolf....daca vroia sa-i lichideze pe amandoi....trebuia se sa gandeasca ca unii beau whisky-ul dintr-o dusca si n-are timp gheata sa se topeasca :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 10, 2002 2:23 pm

mda, danutzo e pistol pe bune, daca nu era pe bune, n-avea sens sa-l scoata (asta e hint)

altele:

1. inconjuram globu' pamantesc peste ecuator cu o sfoara. sfoara este lipita de pamant / suprafatza apei shi face il inconjoara complet. ulterior, lungim sfoara cu un 1m shi o ridicam in mod constant de la sol / suprafatza apei. poate sa treaca o pisica pe sub sfoara astfel ridicata?

2. un vas se afla intr-o ecluza. peste noapte marinarii arunca in apa lestul vasului (plumb). ce se intampla cu nivelul apei din ecluza?

la ambele probleme, justificari
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 2:35 pm

Deci sfoara are 2piR. Sfoara noua va avea 2piR'. R' se afla si daca R'-R suficient de mare trece pisica vere! Numa ca mi-e lene de calcule, asa ca ma fac ca nu stiu circumferinta pamintului.

Nu se petrece nimic cu apa din ecluza. Deci presupui ecluza inchisa la ambele porti. Lestul ala era oricum pe vas si nivelul apei era dat de scufundarea vasului in apa, scufundare la care contribuia si lestul. Acu ca lestul e in apa vasu s-a mai ridicat, dar nivelul apei ramine constant, fiindca lestul e totusi inca in apa.

Nu stiu de ce ma inearca banuiala ca nu astea sunt raspunsurile... iar vine aphex cu fo explicatie crunta...

Ahaaaa, ala in vest ceruse un pahar cu apa sa stearga un cutit de singe, la care barmanu il ia la ochi nu cumva sa fie vreun cremenal.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 10, 2002 2:59 pm

rolf, la aia cu sfoara nu-s calcule complicate

la problemele cu ecluza shi cu paharul cu apa, te mai ashtept cu noi variante
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Mai 10, 2002 3:04 pm

hai sa pun si eu cateva intrebari...

1)Intr-un oras exista un orologiu cu gong care bate la ora fixa.Intre bataile ceasului e acelasi interval. De exemplu,la ora cinci ceasul bate de cinci ori, intr-un interval de 5 secunde. In cate secunde bate ceasul la ora 9?

2)... Lui Popescu nici prin gand nu-i trecea sa lupte cu toate mijloacele ce-i stateau la indemana impotriva adversarilor tendintei contra neintroducerii miscarii antizgomot. Care este pozitia lui Popescu? Este contra zgomotului sau nu??

3)Un om vrea sa aprinda focul intr-o soba fara sa se arda si are un singur bat de chibrit. Mai are la indemana o tigara, o lumanare, o bucata de hartie, o carpa imbibata cu petrol, cateva aschii de lemn si ceva rumegus. Ce trebuie sa aprinda mai intai?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 3:17 pm

Auzi ba, ma enervezi! Tre sa descopar ca nivelu apei creste cu x%? Nu mersi, io am facut umanu'! La sfoara e bine sau nu? Lasa ca se poa si mai alfel... Sau pisica se strecoara oricum prin marele rift african...

Paharu cu apa: e mai simplu decit credeam: tipu de cere apa avea si el un pistol in mina. Barmanu se face ca da apa dar scoate de sub tejghea pistolu si risca totu (de fapt nimic, ca n-avea familie, traia cu prostituatele barului, pe cind pe alalaltu il stia de familist si stia ca nu si-ar risca prosteste viata, mai ales ca tocma fusese ales primar). Si cind colo primaru umbla cu pistolu din care iesea un stegulet cu votati-ma!

Sau: tipu de cere apa avea un pistol cu apa pe care vroia sa-l umple, cum barmanu traia in fundatura de oras din vest nu era la curent cu metroul, telefonul si alte inventii moderne printre care si pistoalele cu apa, asa ca se simte amenintat si scoate si el pistolul.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 3:39 pm

1. intervalul dintre batai este 4/5 => la ora 9 bate in 8x4/5, in 32/5 secunde

2. E pro-zgomot.

3. Luminarea, aia e lunga si cu ea aprinde orice dupa aia. Plus ca dupa aia are foc mai mult timp la dispozitie.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 10, 2002 4:05 pm

rolfi, eu am intrebat ce se intampla cu nivelu' apei? adica creshte, scade sau ramane constant? raspunzi shi explici
cat despre problema cu paharu: nope, nope, are legatura doar cu paharu' de apa shi pistolu'
iar la problema cu ceasu' cre' ca gresheshti, daca bate de cinci ori in cinci secunde inseamna ca intervalu' e 5/4 sec, ashadar 9 batai dureaza 8*5/4, adica 10 secunde
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Mai 10, 2002 4:05 pm

mai incearca.....raspunsuri pe PM va rog...sa mai gandeasca si altii...
ps: am incercat sa-ti urmez logica dar nu inteleg de unde ai ajuns la 32/5 :con:
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 10, 2002 4:07 pm

mireille, scuze, m-am luat cu rolf la discutzii shi ne-am scapat (oops :D )
ptr restu' trecem pe pm
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Mai 10, 2002 4:16 pm

Sar'na de intelegere!!....

sa va mai pun una...
Un barbat iese dintr-un bar pentru a pleca acasa. E imbracat complet in negru. Fiind beat,merge mai mult pe strada.O masina neagra, fara faruri aprinse se apropie in viteza. Totusi, inainte de a-l lovi,masina frineaza brusc si barbatul nu este accidentat. Cum de l-a zarit soferul?
O singura mentiune...Nu e nici un bec/felinar aprins pe strada!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Mai 11, 2002 9:06 am

Kickass, onk, Dana (sar'na): era ziua!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Sâm Mai 11, 2002 9:15 am

Bineinteles aphexe ca asa era cu ceasu din turn! Numa ca io se pare ca nu sunt in stare sa nu gresesc la cele mai banale calcule. Mirela, calculezi durata unui interval, e simplu, numa ca tre sa stii si ceva aritmetica, nu ca mine :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Sâm Mai 11, 2002 9:19 am

Initial trimis de aphextwinz

in west intra un tip intr-un saloon, se duce direct la bar shi cere un pahar cu apa, barmanu' scoate un pistol shi il indreapta spre el
why?


era imbracat in zeghe de pushcariash?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 1:54 pm

asadar.....

Daca si DANA s-a scapat....
1)aia cu ceasu' din turn...10 secunde(1 sec.si-un sfert intre 2 batai ori 8 intervale la ora 9...)

2) aia cu tipu' care iese din bar...era ziua!felicitarile mele,Danutzo!

astept raspunsuri la celelalte 2...

si va mai pun una la care eu inca n-am gasit dezlegare(asemanatoare cu aia cu sforile)
*2 clepsidre,una de 4 minute una de 7.cum calculezi 9 minute???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

cred ca...

Mesajde Zgubilici » Sâm Mai 11, 2002 5:35 pm

intorci clepsidra de 4 odata cu aia de 7, cand se termina aia de 4 o mai intorci odata, astfel cand cea de 7 se va goli mai ramane un singur minute si mai intorci de doua ori pe aia de 4.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 11, 2002 5:44 pm

:con: Sigur nu trebuie 8 minute? :D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 8:22 pm

nu mah bhuttule nu e 8,eu am primit-o prin mail si 9 scrie....

zgubi....daca mai intorci de 2 ori pe aia de 4...cate minute iti ies in total??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Sâm Mai 11, 2002 9:17 pm

Pai lasi sa mearga aia de 7 si de 4 odata, cand se termina 4 o mai intorci odata, astfel ar trebui sa obtii 8 minute de curs nisip in continuu, cand se termina aia de 7 a mai ramas un minut si daca mai intorci 4 de doua ori obtii 9!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 9:40 pm

sar'na!m-am prins....

data viitoare pe pemeie(??)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Dum Mai 12, 2002 5:59 am

Pai de ce pe pm ca e mai simplu, mai frumos si mai sportiv asa!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Dum Mai 12, 2002 11:50 am

ca poate(sau sper eu) ca mai vrea sa le faca si altu'....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron