Probleme de perspicacitate

subiecte clasice

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:41 am

dak o iau pe firul logicii, unde ai dreptate? in ce problema?
1. ca e in cartea de fizica de acu? nu stiu, deci n-ai dreptate
2. "ca vorba aia, de ce face becul lumina?" - asta nu e concluzie, deci nu vaz unde ai dreptate
3. dak stii solutia din cartea de fizica, te-as ruga sa n-o zici, astept sa mai intre cineva pe net saptamana asta....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 10:09 am

Adica aphexe, se poate? Ba, io inca sunt in ceatza, adica am 2 situatii ale becului (stins/aprins) si 3 intrerupatoare... cum pot sa trag o concluzie de aici??? In sensu ca 2 situatii nu pot sa-mi spuna ceva despre 3 intrerupatoare: daca e aprins e 1, daca e stins e 2, nu vad cum pot sa aflu cind e 3....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 10:17 am

Rolfi, eu n-am avut ocazia sa fiu desteapta intrucat tipu s-a scapat de solutie dupa fo 10 minute, da poci sa-tz zic ca afex s-a prins repede, Kick s-a prins in 10', totu e s-o spui tare...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 10:26 am

Hehe, mi-e ca e ceva caterinca, de genu sa tiu usa deschisa, sau in timp ce ma uit apas ultimu intrarupator... Io ma gindesc la scheme de apasat pe butoanele alea. Ia s-o zic io in fata oglinzii...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 10:40 am

io zic sa apelezi la variante ajutatoare , de genul sa dai becul in urmarire prin satelit, sa suni un prieten aflat in camera de alaturi sau sa faci fifty/fifty cu intrerupatoarele, in cazul acesta trebuind sa mai instalezi un numar impar de intrerupatoare...
ce ai ma, nu ti-e bine? problema e pe bune, intreaba la afex sau la aia care se dau mari ca e problema de generala...(ramane intre noi, alea-s figuri)
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 10:46 am

Ce, crezi ca nu m-am gindit si la astea? :D Nu pe bune, io ma blochez clar undeva.... deci apas ori 1, ori 2, ori 3, alte variante nu vaz, si nu-mi dau seama cum pot afla de aici raspunsu, de aia zic ce e o chichita pe care n-am gasit-o inca... daca dupa ce le apas pe toate incep sa le sting, nu rezolv nimic, e ca si cum nu le-as fi aprins.... hmmmm :con:

Clar ca alea-s figuri.... (nu mai zic la nimeni ;) ) Gata, nu mai scriu nimic, ca umplu threadu aiurea...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 11:17 am

adevaru' e ca problema cu becuri nu "umbla" pe la mine prin generala

hai ca mai va zic una:
ai doo funii. shtii ca fiecare din funii arde intr-o ora (adica ii dai foc la un capat, te uitzi la ea cum arde, cand a terminat de ars a trecut ora)
cum masori 45 de min?
note:
- funiile astea sunt tare prost facute, adica grosimea lor variaza, materialul este deteriorat, astfel incat ele nu ard constant
- nu ai la indemana decat funiile shi ceva de aprins (care se presupune ca nu te poate ajuta in nici-un fel la vreo masuratoare)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 11:22 am

sa mor io, problema asta , da cu doo lumanari, a fost zisa imediat dupe aia cu becurili, si ca sa ma dau mare, din 5 absolventi de fizica + 1 de constructii, ghici cine s-a prins.....

cu alte cuvinte ONK STIEEEE!


BECULE, STAI APRINS BECULEEEE, noi te iubiiiiiim.... (timpuri noi)
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 11:29 am

buey, stiu ca e offtopic da nu ma poci abtine... mai stie cineva de timpuri noi cu versurile:

oile placide
s-au asternut la iernat
privesc nutretzul cu multa pofta
din care vor dejuna(?)
iarna intreaga..
perfect
totul este perfect...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 11:34 am

Pai alea's versurile, nu stiu daca vor dejuna/se vor hrani/vor ospata, iar la urma e 'oooooo, totul e minunaaaaaat'. Si piesa se chieama Perfect.

aia voiam sa zic si io cu becu, da cam aveam lapsus
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Zgubilici » Mar Apr 30, 2002 11:40 am

Oile placide
S-au asternut la iernat
Privesc nutretul cu multa pofta
Din care vor consuma
Iarna intreaga,
Perfect.

Oh,
Totul e minunat,
Oh,
Minunat.

O piesa superba de la Timpuri Noi.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 11:40 am

mah da cum le shtitzi voi pe toate ca nishte oameni mari

una pentru injineri ca onca shi bujetari ca rolf: 6 chibrituri, construitzi patru triunghiuri identice
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 11:56 am

un patrat cu doo diagonale? lol, stiu ca nu se suprapun betzele, este?

auz fata, tu stii colectia ai a de carti "izbanda mintii", laudele(?) mintii si toate alea ale mintii in fo sase volume? numa probleme d-astea e acolo, dak recuperez cartile.... mwaaaa ce tare o sa ma dau...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 12:01 pm

Nu merje cu diagonale, ca betele sunt egale...

Io am o solutie, pm la afex...

La sfori pot sa dau foc de unde am chef, este? Si nu se pune timpu cit ma plimb de la un capat la altu, ca inevitabil pierzi ceva secunde...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 12:20 pm

da mah, betzele se presupun a fi egale (ideale)
inca ceva, am cerut triunghiuri identice

la sfori se poate da foc de oriunde vrei tu, dar datele pe care le ai sunt cele de mai sus, cum sfoara nu arde constant nu vad ce rost ar avea sa dai foc de undeva de pe la mijlocul ei?

iar timpii in care manutza ta reusheste sa se deplaseze, sa aprinda bricheta/chibritul/aruncatorul de flacari sunt neglijabili
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 12:27 pm

Mda.... io gasisem ceva.... da se presupunea ca daca dau foc de la ambele capete arde in juma de ora, daca-i dau foc de la capete si de la mijloc arde in 15 minute etc... deci se schimba situatia

Ba, numa rezolvari penale gasesc, ca si la cribite. Oameni buni, gasisem rezolvarea de a scrie cu cribite cifra 4 si un triunghi :D Nu e buna.... imi trebe ceva cribite... stai ca am tigari! La treaba... noi muncim, nu gindim...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Mar Apr 30, 2002 12:31 pm

Mda, pina acu mi-au iesit: din 5 tigari 3 triunghiuri identice (de fapt nu sunt sigur ca-s identice) si din 6 tigari 6 triunghiuri identice... mai lucrez ;) ...intre timp am gasit si un creon
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 12:33 pm

mah chestia cu juma de ora e un lucru care e folositor
e primul pas in rezolvare ca sa zic asha
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:38 pm

ma distreaza ca clasa muncitoare o fo funy pana ni s-a dat din nou liber la ea, acu nu ne mai intereseaza, Dana e buna/pa, dragosh pr se cearta cu unii altii pe rock.... fost-am lele, cat am fost, noroc cu ultima reduta, leteratura...
io una n-am betze, paia cu sforili o stiu, mai da-mi shefu, ca-mi moare neoronu de plictiseala...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 12:45 pm

ptr onka shi nu numai:

doi calaretzi in deshert participau un concurs. cashtigatorul era cel al carui cal ajungea ultimul la linia de sosire.
merg ei shotanc, shotanc, incet, incet, imbatranesc cu vreo 'shpe ani shi la un moment dat se intalnesc cu un mosh
moshul le zice ceva la ureche
dupa care calaretzii incep sa alerge
ce le spus moshu?

edit: in afara de gresheala gramaticala corectata mai jos, mai este o gresheala, shi anume: nu calaretzii incep sa alerge ci caii lor care erau binentzeles indemnatzi de calaretzi
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:50 pm

no ideea, da e buna, sarna, poate intr-o zi....




btw, shontac e cuvantul , trust me
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 1:00 pm

merci de observatzie, am sa tzin cont data urmatoare cand voi utiliza acest cuvant
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Mar Apr 30, 2002 5:51 pm

aphexe(sau a cui e problema cu chibritele...)...4 triunghuiuri egale am inteles??dar ce fel de triunghiuri?sa fie echilaterale,dreptunghice??sau nu conteaza,numa'egale sa fie??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 30, 2002 6:29 pm

nu conteaza, daca rezolvi problema itzi dai singura seama ce fel de triunghiuri sunt ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

ha?

Mesajde Joao » Mar Apr 30, 2002 9:28 pm

deci aia cu becul era intr-o culegere,nu-n carte,si e evidenta solutia dupa afirmatia mea anterioara,cam de caterinca ea asa,dar asta e.
la aia cu funiile ma mai gandesc. aia cu chibritele,e gen aia cu becul?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 11:24 pm

la aia cu cribitele m-am luminat, stiu, ecce cribitu, da nu are legatura cu nici o culegere, implicit cu nici un bec

a, sa nu va ganditi ca e cribitele de la aia cu sforile , nu le dati foc

acu lasand gluma la o parte, afex, m-am luminat in timp ce vorbeam la telef cu cineva care poa sa confirme...

aia cu calaretii... mai afex, n-o fi fo gluma de vacantza?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 9:38 am

Bine-am venit! Vad ca nu v-ati mai preocupat de threadul asta....

Deci:

Fiind vacanta mi-am odihnit mintea asa ca nu ma mai chinui cu cribite, becuri si calareti. Afexe, cum faci tata triunghiurile alea? Mosu le-a zis ca cine moare cistiga? Ma dau batut....

Cu becurile: n-am gasit nimic logic. Sper ca raspunsu nu e de genul: deschizi usa in clipa cind apesi intrerupatoru, sau vezi care intrerupator face scinteie sau fo aberatie din asta, ca va string de git... Bagati raspunsu sa ma rid si io usurat....

Ia rumegati si voi (se poa sa le stiti ca's vechi rau, unele chiar de copii, da le bag de distractie):

1. Un tip e angajat paznic de noapte. E foarte apreciat in munca sa. Dupa vreun an de servicii ireprosabile intr-o zi directorul unitatii tre sa plece in delegatie. Paznicu nu-l lasa in ruptu capului, ca a visat el ca avionu se prabuseste. Directoru nu pleaca, avionu cade, directoru e fericit, ii da paznicului o prima grasa si apoi il concediaza. De ce l-a concediat?

2. O tipa oarba din Brasov pleaca la Bucale cu trenu sa-si faca o operatie complicata. In urma operatiei fericire mare: si-a recapatat vederea. Se suie in tren spre Brasov, dar cind ajunge acasa e gasita moarta in compartiment. Se sinucise. De ce?

3. Un pitic statea la 10. Mereu urca cu liftu pina la opt si de acolo pe scari. De ce? :) :D

4. Un vas pe care scria Albatros trage la cheiul unui port. Marinarii coboara fericiti sa simta pamintul sub picioare. Printre ei coboara un tip pe a carui sapca scria Delfinul. Intra intr-un restaurant si comada supa de pescarus. Dupa trei-patru linguri iese din restaurant si se sinucide. De ce?

Cam astea pentru moment....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 09, 2002 10:55 am

Initial trimis de Rolf
Bine-am venit! Vad ca nu v-ati mai preocupat de threadul asta....

Deci:

Fiind vacanta mi-am odihnit mintea asa ca nu ma mai chinui cu cribite, becuri si calareti. Afexe, cum faci tata triunghiurile alea? Mosu le-a zis ca cine moare cistiga? Ma dau batut....

Cu becurile: n-am gasit nimic logic. Sper ca raspunsu nu e de genul: deschizi usa in clipa cind apesi intrerupatoru, sau vezi care intrerupator face scinteie sau fo aberatie din asta, ca va string de git... Bagati raspunsu sa ma rid si io usurat....

Ia rumegati si voi (se poa sa le stiti ca's vechi rau, unele chiar de copii, da le bag de distractie):

1. Un tip e angajat paznic de noapte. E foarte apreciat in munca sa. Dupa vreun an de servicii ireprosabile intr-o zi directorul unitatii tre sa plece in delegatie. Paznicu nu-l lasa in ruptu capului, ca a visat el ca avionu se prabuseste. Directoru nu pleaca, avionu cade, directoru e fericit, ii da paznicului o prima grasa si apoi il concediaza. De ce l-a concediat?

2. O tipa oarba din Brasov pleaca la Bucale cu trenu sa-si faca o operatie complicata. In urma operatiei fericire mare: si-a recapatat vederea. Se suie in tren spre Brasov, dar cind ajunge acasa e gasita moarta in compartiment. Se sinucise. De ce?

3. Un pitic statea la 10. Mereu urca cu liftu pina la opt si de acolo pe scari. De ce? :) :D

4. Un vas pe care scria Albatros trage la cheiul unui port. Marinarii coboara fericiti sa simta pamintul sub picioare. Printre ei coboara un tip pe a carui sapca scria Delfinul. Intra intr-un restaurant si comada supa de pescarus. Dupa trei-patru linguri iese din restaurant si se sinucide. De ce?

Cam astea pentru moment....


1. i se parea prea ciudat tipul sau directoru pusese bomba in avion! ;)
2. s-a speriat sa vada unde duce prostia! :)
3. ca sa se creada voinic!
4. lucra la Green Peace si a vrut sa fie rebel si sa isi testeze parerile, a picat!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 11:01 am

hehehe..... nu!

oricum, 4. e imbirligata rau, tre sa ai imaginatie. Sunt putine indicii...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde bhuttu » Joi Mai 09, 2002 11:03 am

La aia cu baba e clar, a intrat in tunel si a crezut c-a orbit iar. Restu'... trebuie sa gandesc si nu e tocmai punctul meu forte...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron