Probleme de perspicacitate

subiecte clasice

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 09, 2002 11:37 am

Stiu: la 1 - directoru nu pleca cu avionu
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 11:58 am

Ntzzz!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Joi Mai 09, 2002 1:30 pm

Initial trimis de Rolf
Ntzzz!


Rolf...ce inseamna postul de mai sus??(sau e o alta problema a carei dezlegare trebuie sa i-o gasim? :D)

Bah,am stat si-am rumegat de sarbatori la problemele de pe aici..si pana la urma le-am dat de cap...da' tre' sa recunosc ca la aia cu "cribitele" am avut putin ajutor....eram la coada in supermarket si 2 romani langa mine "eu am gandit in perspectiva cand ti-am zis..."...am ramas cu ideea in cap si mai tarziu mi-a picat fisa...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

rezolvari

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 1:33 pm

- aia cu funiile am vazut ca e rezolvata cam de totzi (rolf, onk, kick, mirela) dai foc la o funie la ambele capete, la a doua la un cap, dupa ce arde prima funie (30 min), dai foc la a doua shi la capu cel'lalt (45 min)
- aia cu betzele (chibriturile) - tetraedru - 6 muchii - 4 fetze (triunguri echilaterale egale) - premiile merg la kicku, onk shi mirela
- aia cu pictatu pe frunte, rolf a inceput-o, joao a zis el ceva, i-am explicat-o mirelei
1. presupunem ca unul manjit:
ziua 1 - se duce ii vede pe aia, totzi sunt curatzi pe frunte, se duce acasa, ishi face bagajul shi se cara ( 1 zi)
2. pres. doi manjitzi
ziua 1 - se duc, fiecare vede cate unul manjit pe frunte, dau din umeri, merg acasa
ziua 2 - se duc, fiecare il vede pe celalalt manjit ca inca nu a plecat, deci inseamna ca celalalt a mai vazut pe inca unul caci altfel s-ar fi carat cf caz 1, deduc astfel ca shi ei sunt manjitzi, se cara (2 zile)
3. pres. trei manjitzi
ziua 1- fiecare vede doi insemnatzi, nu concluzioneaza nimic
ziua 2- fiecare vede doi insemnatzi, nu concluzioneaza nimic
ziua 3 - fiecare vede doi insemnatzi, daca ar fi fost doar doi, ar fi gandit ca in cazul 2 shi s-ar fi carat, daca mai stau inseamna ca mai e unul manjit, concluzioneaza ca el e ala, deci dupa asta se cara (3 zile)
etc etc, daca totzi cei manjitzi se prind abia dupa 5 zile, inseamna ca sunt 5 manjitzi
- aia cu caii: moshu le-a spus sa schimbe caii intre ei
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: rezolvari

Mesajde Mirela » Joi Mai 09, 2002 1:37 pm

Initial trimis de aphextwinz
aia cu caii: moshu le-a spus sa schimbe caii intre ei


la asta nu m-am prins......de ce au luat-o a goana cand le-a spus sa schimba caii??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 2:13 pm

Calu care trece ultimu de sosire cistiga. Daca io am calu lu alalalt nu tre sa-l trec primu? Ca sa treaca al meu ultimu sa cistig...

Ntzzz era raspunsul la solutia data de Zgubilici. La problemele puse de mine mai sus (Mirela, citeste si paginile din urma...)

Afexe, uitasi sa zici cu becele....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 2:20 pm

nu rolf, intrecerea e a calaretzilor nu a cailor, nu se fac pariuri pe cai
ideea e ca avem un cal bun shi unul mai prost. daca unul are calu bun (care ar fi ajuns ultimul la mers incet shi primul la fuga) shi il schimba cu celalalt, atunci el o sa aiba calu prost, care la fuga va ieshi tot ultimu' shi va cashtiga.

nu zic mah de bece, ca e problema lu onka, ea da raspunsu public
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Joi Mai 09, 2002 2:23 pm

castiga calu' care ajunge ultimul...nu calaretul???
nu-i cinstit...asta parca n-ai zis-o...si n0ai zis ca se dau aia jos de pe cal....

ps:gata..m-am lamurit...am postat chiar odata cu aphex......

tocmai postasem si raspunsul la aia cu becurile...da' mi-am dat dupa seama ca s-ar putea sa ma omoare onka si iaca l-am sters :D)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 2:25 pm

nu mah cashtiga calaretzul
dar ideea e ca el sa ajunga ultimul la linia de sosire
dar calaretzul e pe un cal (altfel nu s-ar mai numi calaretz)

mah eu n-am zis ce fac ei, am zis ca dupa ce le-a zis moshu ceva shi-au indemnat caii sa alerge, atata tot
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Joi Mai 09, 2002 2:29 pm

pentru cerebelul meu tot nu are sens....
deci moshu zice : schimbati caii!! si aia incep IMEDIAT sa o ia la goana...sa fiu eu intai m-as da jos de pe cal si l-as schimba,dupa aia as lua-o la goana....dar daca nu zice problema,se presupune ca nu s-a intamplat,nu??

:con: :con: :con: grea e lojica asta...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 2:29 pm

Afexe, era mai caterinca cum am zis io ma! Tu te imbirligi prea mult. [glumez ma!] Adica ei se intrec la risc, habar n-au daca au pus mina pe calu al prost in urma schimbului... E clar!

Mirelo, vazusi noile probleme?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Mai 09, 2002 2:30 pm

Rolf la aia cu piticu' shi liftu' erau defecte ushile de la 9 si 10? ca la bunica-mea asa era la bloc, da io luam liftul, urcam pana la 10 la scara de alaturi, treceam pe terasa si coboram nitzel. Da poate piticu n-avea luminator la bloc si de-aia urca doua.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Joi Mai 09, 2002 2:31 pm

le-am vazut dar nu ma ating de ele...chiar daca ma gadila....
ca dupa aia nu mai invat eu pentru sesiune...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 2:33 pm

da mah, dar eu zic ca mai logic asha
adica nu conteaza ce cal ai tu, dar intrecerea are acelashi rezultat daca ei merg incet cu caii sau ii schimba shi indeamna caii sa o ia la fuga

mireille, imediat nu inseamna instantaneu, k?

mah rolf eu shtiu multe probleme de care zici tu, dar shtiam ca se rezolva cu intrebari, la care cel care zice problema poate raspunde da, nu sau nu are importantza

exemplu: el ii spune ei: ma iubeshti? ea raspunde da shi moare. de ce?

shi shtiu una chiar haioasa dar fara intrebari e imposibil de rezolvat (sau cel putzin asha cred eu)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Mai 09, 2002 2:36 pm

Bai e simplu, voi nu stiti limba lu afex:

1. cine-i ultimu' castiga => aia se chinuie sa mearga incet
2. le vinde unu' un pont ca sa nu mai arda gazul pe drum => sa sxhimbe caii deoarece:
3. conform conditiei de la inceput primul devin ultimul => alearga ca sa iasa primii.

Asta vrea sa zica maimutzoiu
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 2:36 pm

Ia zi raspunsu la asta cu ma iubesti.

Alea se rezolva fara intrebari (ca dovada ca 2 sunt deja rezolvate). Rezolvarea e in text, in afara de 4., care cam e de imaginatie, cum am zis (indicii fff putine).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 2:39 pm

nu-i adevarat dana (pachidermo :p)
conditzia e tot sa treci ultimu linia de sosire
asta e concursu, nu se schimba regulile breh

edit: la aia cu ma iubeshti raspunsu e ca aia erau la circ agatzatzi in trapez sau cum se numeshte traznaia aia, el avea prins de umeri un stuff pe care ea il tzine in gura, shi asha s-a facut tipa fleoshc de podea
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Mai 09, 2002 2:52 pm

Ca sa vezi mah nerentabilule, induc lumea in eroare :rolleyes:

buey rolf, la pitic era ca la bunica la bloc au ba?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 3:01 pm

A, scuze! Nu era ca la mama-mare! Era un bloc normal, ca toate blocurile...

Edit ca sa nu umplu forumu: adica nu erau blocate usile si nici nu lipsea lumina.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 3:10 pm

uite rolfi una imbarligata pentru tine, dar fara intrebari tre' sa fi sherlock holmes
in west intra un tip intr-un saloon, se duce direct la bar shi cere un pahar cu apa, barmanu' scoate un pistol shi il indreapta spre el
why?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Mai 09, 2002 3:14 pm

Piticu n-ajungea mai sus de butonu 8 ca era pitic?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 3:17 pm

Da si tu raspunsu la aia cu ma iubesti si moare, daca e chiar problema.

Mai uite una: un barman avea 2 dusmani de moarte. Decide sa le otraveasca bautura. Cind intra astia 2 in bar si cer whisky tipu isi pune in aplicare planu' Unu bea whiskyul imediat si alalaltu trage de el, la un trabuc. Al doilea moare, primu scapa. De ce si cum?

Asta a ta chiar ca e de sherlock holmes.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 3:19 pm

Initial trimis de DANA
Piticu n-ajungea mai sus de butonu 8 ca era pitic?


Da! Deci pina acu raspunsu la 2: oarba a crezut ca a orbit la loc cind a intrat in tunel si s-a sinucis (raspunsuri bhuttu si aphex), iar piticu nu ajungea mai sus de butonul 8 (aphex si Dana)! Aphex mi le-a servit pe pm... Mai ramin 2 din seria aia...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 3:23 pm

am dat raspunsu la aia cu iubitu, vezi ca e un edit, la cateva posturi mai sus

mah aia cu otrava, nu e vreo substantza de aia cu efect intarziat?
nu a apucat sa reactzioneze cu alcoolu shi de aia nu a murit primu'
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 3:45 pm

Mda, io am omis un amanunt cam evident (cum nici tu n-ai zis ca aia schimba caii - ca ai fi dat rezolvarea, ce dracu). Esti p-aproape.

Misto cu circarii! Ma gindesc pina luni la aia cu barmanu...

Uitati si textele la alea ramase nerezolvate pe pagina ailalta:

Un tip e angajat paznic de noapte. E foarte apreciat in munca sa. Dupa vreun an de servicii ireprosabile intr-o zi directorul unitatii tre sa plece in delegatie. Paznicu nu-l lasa in ruptu capului, ca a visat el ca avionu se prabuseste. Directoru nu pleaca, avionu cade, directoru e fericit, ii da paznicului o prima grasa si apoi il concediaza. De ce l-a concediat?

Un vas pe care scria Albatros trage la cheiul unui port. Marinarii coboara fericiti sa simta pamintul sub picioare. Printre ei coboara un tip pe a carui sapca scria Delfinul. Intra intr-un restaurant si comada supa de pescarus. Dupa trei-patru linguri iese din restaurant si se sinucide. De ce?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Mai 09, 2002 5:17 pm

ma io am incercat az sa postez aci da mi-a murit netu la intrare... so:

fie bec 1, bec 2 si bc 3, pozitia inchis
bec 1 zice pas
bec 2 zice on 5 minute dupe care off
bec 3 zice on

se deschide usa cu scartait lugubru, si ce sa vezi:

bec aprins? and the winner is ... bec 3
bec stins si rece: 1
bec fierbinte si inchis? 898989....


liftu: boton 9 si 10 prea sus
caii: sa-l alerg pe asta de sub mine, care nu e al meu, ca sa treaca primul, astfel incat sa creasca sansele calului meu de a trece ultimul...
paznicul? poate directorul trebuia sa plece cu soacra, si aia a auzit si n-a plecat nici ea... sau poate era directorul de la tarom, si dupa prabusire a dat faliment si a facut restructurari in firma... nu stiu...

marinarul.... s-a sinucis din motive personale (faliment-s-a-necat vasul delfinu, parasit de muiere, parasit de putere... cine stie...), amanuntele cu supa sunt irelevante

barmanul... singura apa din bar se afla in pistolul de jucarie, so ...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 09, 2002 5:34 pm

Initial trimis de onk

caii: sa-l alerg pe asta de sub mine, care nu e al meu, ca sa treaca primul, astfel incat sa creasca sansele calului meu de a trece ultimul...

barmanul... singura apa din bar se afla in pistolul de jucarie, so ...


caii: mai citeshte ce s-a postat in threadu asta

barmanu: mai incearca :p, era chiar un pistol adevarat
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 09, 2002 8:47 pm

Initial trimis de Rolf

Un tip e angajat paznic de noapte. E foarte apreciat in munca sa. Dupa vreun an de servicii ireprosabile intr-o zi directorul unitatii tre sa plece in delegatie. Paznicu nu-l lasa in ruptu capului, ca a visat el ca avionu se prabuseste. Directoru nu pleaca, avionu cade, directoru e fericit, ii da paznicului o prima grasa si apoi il concediaza. De ce l-a concediat?


aM GASIT O CHICHITA: tipu e paznic de noapte si directorul pleaca intr-o zi!
avionu s-a prabusit peste unitate?
a visat in timpul programului? :D
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 9:11 am

Creca l-a concediat (buna chichitza zgubi) fiindca nu avea ce cauta ziua la munca.
Si mai statea si pe internet al draq.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 9:33 am

Da Zgubilici, a visat in timpul programului! Doar nu era sa dau toate detaliile ca se rezolva pe loc :D ;)

Pe asta o vazurati?: un barman avea 2 dusmani de moarte. Decide sa le otraveasca bautura. Cind intra astia 2 in bar si cer whisky tipu isi pune in aplicare planu' Unu bea whiskyul imediat si alalaltu trage de el, la un trabuc. Al doilea moare, primu scapa. De ce si cum? Nici aici nu zic tot... vezi conversatia de mai sus cu aphex...

Da ma, aia cu apa si impuscatu e cam cum zisa onk: barmanu vrea sa scoata pistolu cu apa da'l greseste si il scoate pe ala real! Care se descarca din greseala.

La aia cu marinaru va zic luni.

Si inca una: un tip bea ce bea pina se face ranga, iese din local, coboara 3 trepte si moare. De ce?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron