colectii personale

subiecte clasice

Mesajde dj_jaxxx » Mie Mai 28, 2003 6:32 pm

Eu am vreo 9-10 mii de cartonase cu jucatori de hockey,football(american) si baseball pe care le-am adunat cand aveam intre 11 si 16 ani.

De asemeni am o multime de timbre din care multe serii complete printre care jocurile olimpice din 1972. Nici nu stiu cat valoreaza dar parca nu le-as vinde.

Ummm nu stiu daca mp3urile constitue o colectie dar am vreo 6000 romanesti si straine si vreo 160 de filme divx puse pe cduri.


Pana acu 4 ani colectam afishe cu jucatori de hockey, aveam vreo 50-60 dar le-am aruncat cand m-am mutat de la Montreal la Toronto.

Vreau sa incep o colectie de poze cu masini pe calculator, cu toate modelele care au fost facute in istoria automobilului, din 1896 pana la prototipurile pentru 2006.

As vrea sa incep la un moment dat o colectie de masini miniatura dar asta cand o sa am mai multi bani pt ca costa destul de mult.

Cam atat.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Mai 30, 2003 12:28 pm

Initial trimis de aphextwinz
la JV ai colectzia aia cu cotoru' in dungi care parca are 40 de volume?

41.

Initial trimis de aphextwinz
da' sa shtii ca-s scriitori care n-au fost tradushi in totalitate in limba romana, sau colectzia ta e in toate limbile pamantului? :D

aphex-ule, n-am zis mah ca am colectii ale tuturor scriitorilor, sau in "toate limbile pamantului". si stai calm ca avem si noi scritorii nostri!

citesc intens, aphex :D si e drept ca biblioteca nu-i alcatuita de mine, dar acum a ramas doar in grija mea si este a mea.

moshule, aphex-ule, ce carcotasi sunteti, repede ati sarit cu gura pe noi, astia, posesori de biblioteci si carti. da' ce vreti mah, sa va povestesc de cand aveam 8 ani si colectionam servetele?! :p erau multe si colorate. gata.

aphex-ule te voi contacta dupa ce voi termina de citit toate volumele, pentru eventuale schimburi de impresii. sa-mi lasi o adresa valabila *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Mai 30, 2003 4:03 pm

pai daca il ai pe JV, am presupus ca nu te referi numai la scriitorii noshtri shi 3000 de cartzi numa' scriitori romani ... ehe :p
am shi eu o colectzie de opere complete ale lui urmuz shi sunt tare mandru de ea :)

moshule, aphex-ule, ce carcotasi sunteti, repede ati sarit cu gura pe noi, astia, posesori de biblioteci si carti.
deh, eu nu-s posesor shi sunt mai invidios asha din fire :D


adresa mea valabila este putzin mai jos: "mesaj personal"
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mr Hyde » Vin Mai 30, 2003 9:10 pm

Initial trimis de aphextwinz
ehe :p
am shi eu o colectzie de opere complete ale lui urmuz shi sunt tare mandru de ea :)


:D

Nightwish, daca tot esti asa "dotata", cum se face ca ne intalnim atat de rar pe "Literatura"?
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Eu sunt colectionar ?

Mesajde superbiggy » Vin Mai 30, 2003 10:19 pm

Involuntar sunt o colectie ambulanta de cicatrice.Port cu dezinvoltura semnaturile a celor 16 accidente de motocicleta (6 fara casca), 4 plagi capatate prin injunghiere( mai mult sau mai putin accidentala), 4 fracturi membre superioare (prima a fost deschisa), de 2 ori arcada stinga sparta, 2 comotii cerebrale (niciuna din accidentele de motocicleta), o mare cicatrice provocata prin explozia unui dispozitiv artizanal (productie proprie), 16 cicatrice in talpi de la diverse cuie,corali(pe litoral sa nu mergeti niciodata in Venus !!! ) ,ace de pescuit, crosete,cururi de stica (borcane) sparte, 3 arsuri de la electrocutari ( una la 380 volti), obrazul sting gaurit de 2 ori odata de sageata unui arc de tir sporiv si a doua oara de un gornet din hirtie cu ac de seringa in virf,3 arsuri de la mucul de tigara (sunt nefumator), monturile pumnilor si muchia palmelor numara circa 150 de cicatrici din cauza spargerilor demonstrative din Dojo-uri, pe tibii de asemenea se pot numara cu lejeritate vre-o 200 de zgaibe datorate tot trecutului sportiv. Aproximativ 400 de cicatrice
Si toate astea sunt scrise din mers numai sa trimit si eu colectia mea spre omologare ca sa spun asa,..:)).
Mai sunt posesorul a unui arsenal de 19 arme albe (tonfa, sai, kama, katana, nunchaku, citeva cutite speciale pentru aruncat si 1 cutit de supravietuire primit cadou. (mentionez ca toate armele sunt obiecte de studiu in incercarea de perfectionare a modului de viata prin discipline ale Artelor Martiale si nici una dintre ele nu a provocat rani altor persoane in afara de subsemnatul.
In speranta ca pe viitor imi voi mari numai colectia a doua si voi reusi sa imi pastrez umorul (eventual si viata,...vezi prima colectie) va urez navigare placuta in continuare.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde dirklady » Dum Iun 08, 2003 9:21 pm

Deci...eu colectionez ceasuri de epoca in miniatura ; motociclete Harley Davidson ; monede din diferite tari si foate vechi (de exemplu cea mai veche moneda o am din 1814) ; si pixuri....am peste 60 de pixuri.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde dirklady » Dum Iun 08, 2003 9:48 pm

Una din motocicletele mele
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde dirklady » Dum Iun 08, 2003 10:50 pm

Si unul din ceasurile mele...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde Dzeu » Mar Iul 22, 2003 10:14 am

Sa vedem...deci eu colectionez cartele telefonice din Romania(aproape 100 de modele diferite)si alte tari(vreo 30),mai colectionez monede din alte tari(am un borcan intreg)si mai colectionez pixuri(peste 80 de modele diferite care toate aveau mina initial dar care acuma nu mai scriu).
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Floriris » Mie Iul 23, 2003 10:23 pm

Eu amo colectie de reviste Level (din 1999), o colectie de reviste Stiinta pt. Toti(7 pana acum), o colectie NGM Romania (3 editii), si o colectie de pcsuri (30). Am avut o colectie de cutii de chibrituri, dar care nu mai stiu pe unde e.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Dzeu » Joi Iul 24, 2003 11:31 am

Da,si eu coliectionez LEVEL.Am toate numerele din 2000 pana acuma.
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Joi Iul 24, 2003 11:42 am

eu colectionez din 1996 monede, de orice fel. am cam de prin toate tarile cel putin o moneda, cumparata, sau de pe unde a fost tata am mai multe. am si hartii si monede din romania care au fost scoase din uz.
In total cred ca am vreo 250 de monede/hartii .

e destul de bine, pt un colectionar de monede .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Floriris » Joi Iul 24, 2003 1:41 pm

Mai am si o colectie de cd-uri de muzica rock (trupe cere imi plac f. mult):Iris, Cargo, AC/DC, Led Zeppelin, Phoenix, etc.Trebuie sa spun ca este cea mai costisitoare colectie, dar merita.;)
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde DONNA » Sâm Iul 26, 2003 2:38 am

eu am o colectie de monede
de masini vechi
multe amintiri de la amici din toate colturile lumii (calendar in jap, betigase, un pix inscriptionat cu oc Olimpiadei de la Seul, obecte de agatat pe pareti di Franta, Georgia si tot asa)
poze cu biserici
muzica mai putin cunoscuta: nepaleza, gruzina
acum vreau toata opera lui Voiculescu
"singura functie a iubirii este de a ne ajuta sa-nduram dupa amiezele de duminica, atat de crude si de nemasurat, care ne ranesc pt toata saptamana - si pt eternitate..."
Cioran
DONNA
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 2:42 am

Mesajde Guinevere » Dum Iul 27, 2003 12:57 am

[Am retinut treaba cu Voiculescu, Donna :) ...]

Eu colectionez carti-carti-carti-carti-carti. Literatura, fireste. Romane, poezii, critica. Si albume de arta (dar n-am prea multe deocamdata).

Am o colectie oarescare de Observatoare Culturale (incepind cu numarul 6, dar m-am cam oprit anul trecut, cind am saracit, si acum cumpar doar ocazional), presarate cu citeva Dileme.

Mai am ceva scoici, luminari, bijuterii de argint, pietre semipretioase (sa nu va ginditi la cine-stie-ce :) cred ca-s pretioase doar pentru mine, altii nici nu s-ar uita la ele :) ).

Si mai colectionez si jpg-uri cu tablouri de-ale Pre-Rafaelitilor.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Mr Hyde » Lun Iul 28, 2003 12:13 am

Guinevere, in caz ca nu stii, Observatorul Cultural are si pagina de net, updatata la timp ( nu ca 22-ul), asa ca nu trebuie neaparat sa dai bani pe el. Cat despre colectia de prerafaeliti... de ce doar prerafaeliti?
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Guinevere » Lun Iul 28, 2003 12:14 pm

Pai, da, Mr Hyde, exact, de-aia nici n-am mai dat bani pe el tot timpul. Tin sa-mi cumpar, totusi, exemplarele care contin chestii ce ma intereseaza cu deosebire, pentru ca asa-s eu... o persoana foarte... fizica. Vreau sa am hirtia aia depozitata cu grija in camera mea :)

Adevarul e ca string poze cu orice fel de tablouri care-mi plac sau care-s importante, insa iubesc opera prerafaelitilor in asa masura, incit imi doresc sa am cit mai multe imagini posibil cu tablourile lor! Visul meu e sa reusesc sa string cei vreo 700 de mii necesari ca sa-mi cumpar albumul ala mare de la libraria Noi, dar nici acela nu-mi va fi de ajuns asa ca... :) adun in continuare imagini virtuale.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Sep 20, 2003 2:11 am

Cand eram in tara aveam colectie de monede , romanesti , vechi .. cea mai veche era de prin 1960 sau asa ceva ... acum , juma' din colectie m-a urmat aici , unde am inceput sa fac colectie ( ajutata fiind ) de monede euro din diferite tari ; colectia cu Spania e gata , aia cu franta nu se pune ... dar astet sa apara altele ... si sunt greu de adunat :(
Cand eram in tara , adunam de asemenea pachete de tigari .. aveam o groaza , ai mei , de fiecare data cand intrau in camera incepeau sa urle la mine .. deh , vroiam sa imi afc robotzel .. si mi-a trecut , am facut unul din 10 pachete , iar restul , le-am aruncat .
In rest .. nu cred ca pot numi colectie .. adun tot felul de hartiutze , etichete , de pe unde am fost si pun data pe ele ....
Moshule , daca vrei vedere .... iti trimit eu una :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde cat_ » Vin Noi 07, 2003 5:32 pm

Avea dreptate Sod !Colectziile de tot felul de bazaconii ne-au indulcit copilaria.Imi amintesc,cat de incantata eram eu de colectzia mea de jucarii kinder...sau de servetzele....Acum,nu ma prea tenteaza chestiile astea!Ink mai pastrez toate chestiile pe care le-am colectzionat.:robotzei,lei,tigri,pasari..toate din plastik,dar care ma incantau candava..demult...Desi ,imi plac colectziile,nu m-as mai apuca in nici un caz ,sa mai colectzionez ceva.
Amintirea este un singura Rai,de unde nu te poate goni nimeni......
Si tot ea este floarea de pe mormantul ..unei iubiri PIERDUTE......
cat_
Junior Member
 
Mesaje: 447
Membru din: Mie Sep 24, 2003 6:00 pm
Localitate: In lantzuri

Mesajde wwritza » Lun Dec 01, 2003 9:15 pm

Cand eram mai mika colectionam revista Cinema...
Un pic mai tarziu am inceput cu autografe ale fotbalistilor, in special Steaua.
Acum, kiar daca cica am mai crescut, imi plac miniaturile si ador puzzle-urile, de la 1000 p in sus....

Iar acasa am, colectionate de ai mei,dar la care tin mult, Magazin Istoric de la primul numar si Almanahul Flacara si Scanteia.
Cine nu cunoaste despre ce este vorba......au pierdut....
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Colectionarii si colectiile lor !

Mesajde Suparataa » Mie Dec 03, 2003 9:09 pm

Well nu am vazut nici o discutie pe aici despre colectii si colectionari....va ocupati de asa ceva ?
Uite...de exemplu eu am 3 colectii la care tin enorm de mult....cea mai mare e cea de "stickere" ( aprox 650 ) , o colectie de lumanari...sunt al'dreq de scumpe....am aprox 300 de lumanari , din cele mai diverse....una foarte veche....si cateva aduse de peste mari si tari , facute din ceara naturala de la albinute....d-aia de la fagure :drool: mmmm , iar cea mai mare lumanare are 55 cm si reprezinta UN PITIC ;d
asa...iar ultima colectie , dar nu cea din urma , este colectia de cutii de chibrituri ( aprox 200 )
Voi cu ce va laudatzi ?! :B
You laugh because i am different , i laugh because you are all the same !!! :rulz: ha ha ;y i'm the best money can't buy !!!
Suparataa
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Noi 10, 2003 8:59 pm
Localitate: Hell

Papusi !

Mesajde LS. » Mie Dec 03, 2003 10:56 pm

Cu o colectie de papusi de artizanat de prin tari in care am colindat.

Mult mai sigur ca cei ce ma cunosc pe aici au sa 'ridice' o spranceana, dar asta e adevarul gol golut!!

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Mark1 » Mar Dec 09, 2003 1:28 pm

Am fost prin cateva tari in lume si mi-am facut o colectie de fotografii cu ferestre (windows) din cele mai nastrusnice.

Cele mai interesante mi se par una in Kosovo, unde am fotografiat un toc de geam, dar fara geam, prins intr-un perete de casa din care lipseau ceilalti 3 pereti iar din cel care ramasese mai era doar 40% din partea de jos, vezi foto. A fost facuta dupa un bombardament american in iulie 1999.
In Grecia am fotografiat doua ferestre si o usa perfect functionala care se afla intr-o cladire la etajul III desi nu exista nici un balcon.

:a
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde Pedala » Mar Iul 20, 2004 2:00 am

Eu colectionez:
-machete auto: vreo 30 in scala 1:18, 1:24, 1:43
-reviste cu profil auto: cam tot ce a aparut din '96 si merita citit: Auto Pro, AMS, Auto Mondial, Auto Show, Auto Expert, Motor Xtrem, Autoturism(din aste am si cateva exemplare din anii '70). Nu mai stiu pe unde sa le mai pun sunt sute :)
-reviste despre calculatoare: Chip('98->) si XtremPC(toate de pana acu')
-poze cu masini vreo 15000
-filme cu masni vreo 300

Am colectionat:
- timbre cand eram mic: trei clasoare umplute doar de mine si din banii mei
- surprize Turbo
- stickere: o gramda docorau usa, biroul si geamurile de mobila. S-au dus odata cu renovarea apartamentului de acu' 4 ani
-postere cu masini
-reviste Pif. S-au dus la copii mai mici din familie
-reviste Garfield: Putine, dar le mai am inca. Obtinute prin intermediul unui vanzator de ziare foarte amabil.

Ma bate gandul sa ma apuc de colectionat trenulete la scara HO

Parerea mea este ca cine nu are hobby-uri sau nu colectioneaza ceva (constient sau inconstient) este o persoana total neinteresanta si lipsita de inteligenta.
Pedala
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 20, 2004 1:40 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde valbog » Mie Iul 21, 2004 2:37 am

Eu colectionez reviste Tv mania vederi din toata lumea si ador acvaristica si cresterea animalelor exotice! Mai colectionez filme si melodii rare necomerciale! am mai avut o colectie de timbre rare dar mi-a fost furata la o spargere si o colectie de pietre din cele mai ciudate locuri de peste tari si mari care a fost aruncata de bunicul meu D-zeu sa-l ierte crezand ca sunt pietre de pe strada su camp! Cel mai rau mi-a parut de bucatile de marmura de la acropole si de la coloseum dar macar am ramas cu o bucata din Marele zid Chinezesc!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Slash » Mie Iul 21, 2004 6:49 am

Eu colectionez revistele Chip si XtremPC (am toate nr. aparute), daca se poate spune asa (ca doar nu le iau pt. colectie), insa cu adevarat colectionez filme (500 de titluri) si bancnote romanesti (vreo 60 pana acum).
It's something unpredictable, but in the end it's right.
I hope you had the time of your life.
Slash
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Iul 18, 2004 7:35 pm
Localitate: In a dark place

Mesajde iceey » Dum Iul 25, 2004 11:51 pm

si eu colectionez filme..am ajuns la 255 dar m`am apucat doar d un an..
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde IrC » Mar Iul 27, 2004 9:44 pm

Acum colectionez, carti postale, din diferite tari.Colectionez revista "Level".Am inceput in 2002.Cand eram mai mic, adik, acum vreo 3-4 ani, colectionam cartonase.Le mai am si acum.Am in jur de 300.
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Mesajde SORINTEO » Joi Dec 30, 2004 12:49 pm

OMUL care m-a crescut pana la 16 ani, fuma pipa.Dupa moartea lui, mi-a ramas una din ele, cu care am inceput si eu sa pufai. Acum s-au adunat mai multe, inca nu formeaza chiar o colectie, poate ma mai ajutati voi.
SORINTEO
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 9:13 am
Localitate: la servici

Mesajde dan83euthanesia » Joi Dec 30, 2004 2:43 pm

colectionez mp3-uri am vreo 50cd-uri pline
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron