Copilaria

subiecte clasice

Mesajde Raz van Helsing » Dum Aug 29, 2004 8:21 pm

Cand mai gaseam speranta in orice ciob stricat de tril, al unui vultur beat, cand imi sopteam singur iluzii si trandafiri nu cauzau confuzii si mangaierea scoartei de copac ma aducea in urma cu un veac sau un mileniu, cand un sarpe veninos se incolacea pe corpul meu si ma iubea si m-alinta... ce bine ma simteam, frumoasa era lumea, si cu deseuri ma inveleam senin... ce chin sublim!
Mai tin minte vremurile cand eram copil... Le tin minte ca si cum ar fi acum! A, da, chiar sunt acum! Mai bine!
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde dan83euthanesia » Dum Sep 12, 2004 2:41 pm

Hai ca ma faceti sa pling asa ca nu mai citesc mai departe! :-( cind i-mi aduc aminte de totul! Si cel mai nasol in viatza mea este ca cu 12 ani a trebuit sa plec din tara :-(
I-mi aduc aminte cind ne trageam cu teava,cind furam nuci,ciresi si corcoduse din copaci si din gradinile straine,i-mi aduc aminte cind mergeam cu gasca la blocurile cu 10etaje si blocam liftu sau ne cocotam pe el si calatoream nu in lift dar pe lift mama ce nebuni eram,sau cind mergeam la cimp si prindeam sopirle,i-mi aduc aminte ca prin 93-94 nea bagat cablu si ma uitam in fiecare zi la cartoon network,i-mi aduc aminte de atari si cit de mult asteptam sa se incarce un joc :-) sau imi aduc aminte cind jucam baba oarba sau scuipat pina la ora 22h in vara si mamae tipa de la bucatarie Dannnnnnnnn :-) mama devin melancolic :-( si astazi locuiesc in berlin si ma uit la copii astia care stau toata ziua in casa la calculator sau se duc la cumparaturi si cheltuiesc 190 de euro pentru un adidas! *dau din cap !sa mor ca va iubesc pe toti fratii si surorile mele din romania mai ales din bucuresti :-D care au petrecut acelasi timp ca mine ! Azi ma-ti atins in inima cind am citit chestiile astea aici...
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Sep 15, 2004 1:28 pm

Cind eram mic si mergeam la tzara, bunica-mea imi zicea sa ma tin departe de stupii cu albine. Bineinteles ca nu am ascultat-o niciodata, ca era nebuna, asa ca noaptea iesheam pe geam si ma jucam cu albinele, intr-o lume magica populata numai de albine, o lume de care numai eu stiam. Si cu albinele, bineinteles. Am avut multe aventuri in lumea aia. Eu eram regele albinelor, si ele erau prietenii mei. Singurii prieteni adevarati pe care i-am avut vreodata. Imi dau lacrimile cind imi aduc aminte de zilele alea.
Acum toate albinele mele sint moarte, arse de bunica-mea, care ura tot de avea de-a face miere, lapte sau oua. Ultima oara cind am fost la tara, bunica-mea se apucase sa de-a foc la vaci. Cind am vazut asta, am fugit prin o gaura din gard, incercind sa caut alti stupi, sa caut dragostea si fericirea pe care o data am simtit-o in suflet. Dar ma gasit tata dupa vreo 3 ore, linga fintina lu mutu.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Lun Sep 20, 2004 12:52 pm

Cand eram mic lumea zicea mereu ca sunt cuminte ....de fapt cred ca eram doar indiferent. Incet incet am fost vazut ca si cum m-as fi schimbat in rau:( Cred ca am fost considerat gresit de multa lume....poate ca nu seman cu nimeni din familia mea...
Anyways, cat am fost copil a fost frumos. Pana la 6 ani am stat la matusimea, e orma a trebuit sa stau un an pa la ai mei si apoi marea mea tragedie: scoala. Niciodata nu mi-a fost bine acolo. Nu mi-a placut si intotdeauna am crezut ca prietenii care ti-i faci in scoala nu iti sunt prieteni. Sunt doar colegi, partasi la aceasta nebunie numita scoala. Cu toate asta am ramas si cu prieteni de pe urma liceului....din generala i dont remember. Totusi, parerea mea e ca prietenii cei mai buni nu sunt aia care ii stii din scoala.
Ce imi aduc f bi ne aminte de copilarie e faptul ca eram foarte sexual. Si nu o zic doar sa ma aflu in treaba. Cand eram mic asa eram....lucru care in adolescenta a disparut, reaparand mai tarziu. Tin minte ca pana la varsta de 17 ani n-am avut nici o prietena, in timp ce prietenii mei aveau. Pe urma mi-am redescoperit aceasta "capacitate" de mult adormita.
Tin minte ca cel mai rau m-a afectat in copilarie atunci cand a trebuit sa ma mut la ai mei, si a trebuit sa plec de la matusimea....(matusimea are acum 26 de ani), deci ma intelegeam f bine cu ea ....
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde old lord » Mie Dec 01, 2004 4:40 pm

copilaria mea
in ultimul timp am asa un simt precum ca sfarsitul meu e aproape ,nu stiu de ce ,dar nu mai sunt io ,nu mai rad cum radeam inainte ,nu ma mai simpt bine ,ma simt batran ,nu mai joc fotbal , tot timpul sunt nemultumit ,numai am pofta de viata iar ce vreau io sa ating parca e prea sus pentru mine
asa ca ma intreb ce nu a mers bine in copilaria mea
pe atunci aveam un fix pentru fotbal ,nimic si nimeni nu ma putea opri din fotbal ,cred ca asta era singurul lucru la care ma pricepeam . toate incercarile mele de a juca la un club au fost naruite in timp
pe la 12 ani am renuntat la fotbal si am inceput sa muncesc , chistigam bine , lacomia a pus repede stapanire pe mine ,si sa muncesc era singurul lucru pe care il faceam . incet incet ambitia mea ma duce la ruina
la 15 ani am fost obligat sa renunt la munca si intru la liceu , acolo am inceput sa ma trezesc la realitate
tot la 15 ani o boala de nervi ma duce in pragul disperarii ani intregi mi-a luat sa ma vindec
acum la 24 ani realizez ca am facut o gramada de greseli si ca nu am stiut sa-mi traiesc viata, ce pacat ,as fi fost un om reusit
oricum imi merit soarta
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Catzelusha » Lun Noi 14, 2005 10:54 am

Mi-am adus aminte zilele trecute,de unele nebunii pe care le faceam in copilarie.Tin minte k incercam sa-mi invat cainele sa citeasca. :D....II puneam labele din spate pe scaun,si pe cele din fata pe masa.In fatza ii puneam un abecedar si il invatam alfabetul.Cand am dat,chipurile ,o proba de evaluare,l-am pus iar sa citeasca,de data asta singur,fara ajutorul meu.Din cauza faptului k tacea shi se uita la mine confuz,incepeam sa tip la el,k e un elev obraznic care nu vrea sa invete. ~p

Mai tin minte k furam....furam mult.Desi aveam tot vroiam,nu ma puteam abtine sa nu fur.Ciordeam tot ce gaseam si-mi placea : bratari,jucarii,carti de poezii...
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde shiona » Sâm Mar 04, 2006 8:49 pm

imi aduc aminte cand eram mica aveam o boala..imi placea sa pieptan...de obicei pe mama,tata sau unchi-miu care a cam avut de suferit din cauza mea :P...odata era atat de obosit incat in timp ce eu il pieptanam el a adormit,la un moment dat a intrat mama in sufragerie si eu ce faceam?...scuipam frumos in palma si dupa ii aranjam unchiului meu suvitzele rebele....la acre ma intreaba mama ce fac si eu foarte mandra: il dau cu gel
alta data cand eram muult mai mica au plecat ai mei cu sora mea la plimbare/film...si m-au lasat acasa in grija unchiului meu[care am uitat sa zic pe vremea aceea era student] si i-a lasat mama instructiunile...i-a zis daca vede ca ma trezesc sa ma lase in pace ca adorm...dar el nu a ascultat de ea asa ca ne-am jucat noi pana tarziu...dupa care s-a dus sa se culce in birou pe o canapea extensibil si cand au ajuns ai mei acasa l-au gasit dormind cu capul pe prag sa ma auda in cazul in care ma trezesc si incep sa plang
alta data l-am machiat tot in timp ce dormeam cu ajutorul surorii mele si al matusii mele
o data tin minte ca vb cu matusa mea si nu stiu ce-am zis io si ea a exclamat: dar tu ce-ai in cap?...si eu foarte senina am raspuns: oase
cu sora mea[ea e cu 4 ani mai mare] ma distram foarte bine...mai ales cand eram singure acasa. imi aduc aminte ca tata lucra 2 saptamni cu 2[adik 2 era acasa 2 pe platforma] si mama avea program de 8 ore...seara se intorcea acasa...si eu si sora mea incepeam sa repetam[ea a facut vioara 13 ani si pian 8 si eu am facut 5 ani pian] si nu mereu ne iesea perfect asa ca mama se enerva...tipa nitel la noi dupa care pleca de acasa ca sa se mai linisteasca...si bine-nteles ca eu cu sora mea incepeam sa ne jucam...sa facem labirint din scaunele din bucatarie sau sa inventam diverse jocuri...sa nu mai zic ce faceam in vacanta...cand stateam pana la 4 singure[cu o singura exceptie...pe la pranz cand venea bunica sa ne verifice] si faceam "cazemate" in dormitor...avand paturi suprapuse infasuram o patura in jurul lor astfel incat jos se forma un fel de cort...sau mai mergeam la vecinu de la 4[care e cu 2 ani mai mic] care avea jocuri pe tv[am uitat cum le zice] si ma jucam cu el ore intregi...dupa cand ne-am luat calculator venea el la mine
la gradinita stiu ca-n primii ani nu-mi placea de loc sa ma joc cu fetele cu papusile...eram pe jos cu cuburile...sa nu mai zic ca atunci cand eram la grupa mica stateam foarte mult la grupa pregatitoare[unde era sora mea] nu de alta dar altfel incepeam sa urlu...si povestea educatoarea ca la un moment dat trebuia sa predea nush ce celor din grupa pregatitoare asa ca pe mine m-a lasat cam 3/4 de ora - 1 ora intr-un colt...si in tot acest timp eu m-am jucat cu...o atza....fara sa ma plictisesc de loc
alta data trebuia sa vina bunicu sa ma ia de la gradinita...toata lumea plecase....incuiasera gradinita eu ramasesem cu educatoarea pe banca si dupa mine ink nu venise nimeni...intr-un final a venit tata[doar ce se intorsese de pe platforma in ziua aia] pe care nu l-am recunoscut din prima deoarece in urma insistentelor mele isi rasese si barba si mustata
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Buna iubita

Mesajde michelle_b » Mie Feb 14, 2007 6:36 pm

Nanuka scrie:Cele mai frumoase amintiri le am din generala.....cand ma duceam prin tot felul de tabere...cea mai tare a fost la Cristianu Mare..unde m-am impretenit cu cei de-a 12-a din liceul German( Oameni super de treaba Camil, Ciprian Sebi).....eu invatand la numaru 5 din Piata Amzei umm nu prea eram vazuta bine de ai mei colegi pt ca erau cam ingamfati si nu ii suportau pe nemti(cei din liceul german)....

Eram prodigista, hahaha purtam tot felul de lanturi, ma dadeam cu oja verde fosforescent si eram albastra in par.....la Cristianu mare am fost prinsa ca trageam din tigara, imi placea sa-mi petrec vremea cu cei mari, ascultam Guns, Metallica si Timpuri noi.....asa si ca sa nu uit..profa mea afland ca fumez mi-a tras un ditamai pumn in mecla de-am vazut stele verzi dar a fost mistho ca nu m-a spus nici in ziua de azi parintilor si cu toate ca a dat in mine am considerat-o cea mai marfa profa ...Chimi rulzzz.....

Era super si faptul ca chiuleam si ne duceam la Effes la Romana si jucam biliard, acolo m-am indragostit de Costin Vacaroiu nepotu lu Vaca..super de treaba si un frumos foc...acolo am invatat sa beau, sa fumez si sa mai fumam si un crack hahahaha....

Ce vremuri, na acum m-am facut fata cuminte, maritata da las ca vin yo peste o luna....deja imi fac planuri sa ma duc la Mare la Vama Veche de 1 mai ...cu houserii..prietenii de breazla..

V-am pupatttttt..



Iubita cum pot lua legatura cu tine vreau sa vb urgent ceva cu tine....ID-ul meu pe messenger este michellutza_B
michelle_b
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 28, 2007 4:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde scartz » Mie Feb 14, 2007 11:24 pm

hmm.. cea mai mare prostie pe care am facut-o vreodata, cu prietenii, era pe la varsta de vreo 5 6 ani.. s-a construit o biserica romano-catolica in parcul de langa noi. in beci era proaspat cimentat, iar noi, desteptii, am intrat sa ne jucam de-a vampirii :))) asa de frumos a fost.. ne miscam greu pe acolo, mancam zi de zi acadele cu surpriza (asa faceam rost de dintii de vampiri) =)) cam dupa o ora am tirat-o de acolo si am urcat pe dig. Am coborat toti linistiti la Somes.. si ~p ~p ne-am aruncat sosetele si incaltamintele in apa sa le spalam cica.. numai ca .. au fost spalate de tot:))) am ramas fara.
am plecat fiecare acasa (desculti) ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si am asteptat sa vina parintii de la servici cu dulciuri.
vai .. ce dulce a fost ziua aceea:)) atata bataie am mancat, dar si surorile mele ca nu au avut grija de mine ~p
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)
Avatar utilizator
scartz
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

Mesajde stgmarlanu » Sâm Feb 17, 2007 8:05 pm

mai pe la 17 anisori eram la tzara in vacantza de vara, cu gashca nebuna, si nu aveam ce face.asta pana a venit unu` cu ideea sa ne jucam cu cornete da hartie. zis si fact. ne facem noi cornetele, ne pregatim armele si la castel (un fost conac boieresc aflat in ruina). doua echipe, regula de joc last man standing. bun. eu eram snauperu echpei (aveam tzeava speciala) si stateam la et 1 cand adversaru se apropie, trage, rateaza si eu o iau ca disperatu` la fuga sar de la et 1. ala se arunca pe burta sa ma traga dupa mine. ma nimereste si castigara runda. bun, faza tare e ca se da ala jos si vine la noi. cum apare asta cum vine si un iz asa de caca. ce facuse: cand se aruncase nu vazuse unde se arunca si a facut un plonjon de l-ar face invidios si pe carlos fix in locul unde un coechipier facuse si el treaba aia mare.
stgmarlanu
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 08, 2007 10:31 pm
Localitate: Dr-Tr-Severin

Mesajde silviuc » Mie Mar 11, 2009 12:36 am

Oribilul Mosh scrie:Pentru mine timpul era mai lung in copilarie. Zilele parca durau mai mult. Pe masura ce am crescut zilele mi se par tot mai scurte. Si nu imi dau seama de ce...caci timpul a ramas acelasi.


he-he.. ai sa aflii... sa-mi amintesc.. la 39 !
da problema tre s-o rezolvi macar de la 39-40 incolo.. se poate, nu-ti spun cum ca e in sectorul privat.
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator